má niekto skúsenosť s chovom rají?



Všetko okolo akvarijných rýb

má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod MirkaE » 09 Dec 2007 14:04 pm

zaujímalo by ma či môžu mať raje aj jemný štrk alebo je lepší piesok, a či sú utočné alebo nekonfliktné a či majú nejaké vínimočné nároky na vodu, teplotu, krmivo atď.
a ako sa rozozná pohlavie? :)
MirkaE
 
Príspevky: 33
Obrázky: 18
Založený: 01 Okt 2007 15:59 pm

Reklama

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod jiskra » 09 Dec 2007 14:25 pm

Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod romanK » 09 Dec 2007 14:43 pm

pohlavie sa rozoznava podla ciernej bodke ktoru maju na opacnej strane
Obrázok používateľa
romanK
 
Príspevky: 223
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2007 15:51 pm
Bydlisko: kosice

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod štefan » 09 Dec 2007 15:09 pm

Neviem ktorú čiernu bodku na spodnej časti tela raji maš na mysli, ale pohlavie sa dá rozpoznať u pohlavne dospelých jedincov podla prítomnosti dvoch páriacich predĺžených kopijovitých orgánov pri análnom otvore u samca. To isté je aj u žralokov.
Obrázok používateľa
štefan
 
Príspevky: 204
Obrázky: 24
Založený: 10 Sep 2005 09:39 am

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod MirkaE » 09 Dec 2007 15:22 pm

no len ja ich ešte nemám ale chcela by osm mať tak sa pýtam nie :shock:
MirkaE
 
Príspevky: 33
Obrázky: 18
Založený: 01 Okt 2007 15:59 pm

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod MirkaE » 09 Dec 2007 15:25 pm

všetkým ostatným pekne dakujem za rady :wink:
MirkaE
 
Príspevky: 33
Obrázky: 18
Založený: 01 Okt 2007 15:59 pm

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod pytel » 10 Dec 2007 19:46 pm

akvarium co nejvetsi minimum kolem 1000litru. teplota vody staci kolem 25-27°C,tvrdost ani pH neni az tak podstatne(pokud nedosahuje extremu), lepsi je voda mekká.velmi dulezita je dokonala filtrace a prakticky zadny obsah odpadnich latek.

ke krmeni jsou nejlepsi a dulezite zive ryby, ale ryby se nauci zrat i jina krmiva. mladi si radi pochutnaji treba na patentkach.

akvarium by melo byt vybaveno jednoduse s velkou piscinou. dobre je vytvorit ukryt z korenu. dulezite umistit topitko mimo dosah ryb. protoze by se o nej mohli rejnoci popalit.

jako spoluobyvatele se hodivelke jihoamericke cichidy treba rody heros,uaru a podobne. pozor! rejnoci sezerou i pomerne velkou rybu.

a poznamka na zaver. je lepsi koupit v zajeti odchovane mlade nez odchytovou ryby. mlade uz byva zvykle na akvarijni podminky.a nedoroste tak velkych rozmeru.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod xDodox » 10 Dec 2007 22:01 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod andy.betta » 10 Dec 2007 23:38 pm

MirkaE napísal:no len ja ich ešte nemám ale chcela by osm mať tak sa pýtam nie :shock:

:lol: :lol: :lol:
prepáčte, ale nedalo mi...
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod tinkies » 21 Jan 2008 14:03 pm

no my mame tiez doma raju a popravde nemame tak velku nadrz nasa ma 300 litrov a podla rady odbornika pokial bude len jedna je to postacujuce...aj ked v tomto ma vela ludi iny nazor ... a co sa tyka jej narokov nie je velmi narocna ale voda by mala byt bez dusitanov ...zatial je este mala tak jej davame zive patentky
tinkies
 
Príspevky: 5
Obrázky: 12
Založený: 03 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: PO

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod tinkies » 21 Jan 2008 14:59 pm

a este ktej tvojej otazke ci musia mat piesok no co ja viem tak musia lebo sa don zahrabavaju a ked su male takmer vobec neplavu len sa tak pekne s plutvickami odpichuju od piesku neviem si predstavit aka by bola doskriabana keby mala namiesto jemnuckeho piesku kamenisty strk..
tinkies
 
Príspevky: 5
Obrázky: 12
Založený: 03 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: PO

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod ACAB » 22 Jan 2008 09:37 am

A co ak je to daka S/D raja ? :lol:
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod etnio » 01 Feb 2008 11:52 am

no neviem ja si tiez mislim ze raja bi mala mat piesok ved kebi mala mat strk doskrabala bi sa chudinka :cry: .aspon v nasom zverimekse v diturii maju raju a maj piesok :!:
Obrázok používateľa
etnio
 
Príspevky: 30
Obrázky: 3
Založený: 17 Jan 2008 11:03 am
Bydlisko: Levice

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod NUMA » 30 Okt 2015 15:48 pm

tinkies napísal:no my mame tiez doma raju a popravde nemame tak velku nadrz nasa ma 300 litrov a podla rady odbornika pokial bude len jedna je to postacujuce...aj ked v tomto ma vela ludi iny nazor ... a co sa tyka jej narokov nie je velmi narocna ale voda by mala byt bez dusitanov ...zatial je este mala tak jej davame zive patentky


Prvu raju som kupil v roku 2009 a odvtedy som choval tri rozne druhy az po sucasnost. Raje potrebuju aspon 1.000 litrove akvarium povedzme od tretieho roku zivota. Podla mojej skusenosti raja narastie 1cm mesacne (v priemere disku) tak si jednoducho spocitajte ze rocne narastie o zhruba 12cm.

Ak sa raje krmia od zaciatku mrazenou potravou tak vobec nenapadaju ostatne ryby v akvariu. Pri 5 rajach som mal niekolko desiatok gubiek a nevedel som sa ich zbavit - pomohla az arowana.

S rajami som v spolocnosm akvariu choval diskusy, altumy prave, gubky, prisavniky a nikdy som neprisiel ani o jednu rybu - zeby ju raja zozrala. A to som mal aj perlove raje s priemerom disku 60cm.
Obrázok používateľa
NUMA
 
Príspevky: 22
Založený: 06 Apr 2007 17:09 pm
Bydlisko: Poprad

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod marko65 » 30 Okt 2015 17:04 pm

Numa, ticho ti zavidim tvoje skusenosti:-)

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod NUMA » 30 Okt 2015 18:18 pm

marko65 - nepisem to preto aby niekto zavidel ale aby som sa podelil so svojimi skusenostami - aby sa ostatni mohli vyhnut chybam ktorymi som si presiel. Akvaristikou si plnim sny - nie je to moj biznis - preto nemam problem sa podelit s informaciami. Pre ilustraciu pripajam video ako vyzeraju dve trojrocne raje v mojom povodnom akvariu objemu 1.000 litrov - podorys 200x80cm
Obrázok používateľa
NUMA
 
Príspevky: 22
Založený: 06 Apr 2007 17:09 pm
Bydlisko: Poprad

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod marko65 » 30 Okt 2015 18:25 pm

Numa:

Viem ze tu pises z nezistneho dovodu, ale proste, asi sa k takemu objemu nedostanem a preto ti v dobrom zavidim ze mozes sledovat nazivo take sceny ako mas na videu. Je to parada a gratulujem ti, ze si sa na taketo nieco dal.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod newsted » 30 Okt 2015 22:18 pm

Prijimali tvoje raje od zaciatku mrazenu potravu?
Mam problem so svojou, zatial zerie len dazdovky a zive krevetky. Skusal som bloodworms, tubifex, squid, kusky ryb, ghost krevetky-mrtve, rozne spec krmiva pre raje, zatial bez uspechu. Je to len cca mesiac co ju mam, tak ju mozno naucim prijimat aj cosi ine. Skusam aj trik s krmenim na taniery v akva, zatial bez uspechu. Mam objednane 5 druhov zivej potravy (v mojom okoli sa nepredava), ktora pride bud tyzden tak ju snad zlomim. Krevetky davam len obcas kvoli thiaminase (nepoznam slovensky preklad).
Ake su tvoje skusenosti s krmenim?
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod NUMA » 31 Okt 2015 08:20 am

Co sa tyka zradla tak s rajami je to tazsie. Celkovo som mal doteraz postupne asi 20 raji a skoro kazda skupina zrala ine veci. Co mali spolocne je, ze nezrali absolutne ziadne umele granulovane krmivo. Skusal som od vsetkych renomovanych firiem co vyrabaju akva krmiva specialne urcene pre raje no bez uspechu.

Nekrmil by som zivymi dazdovkami ci tubifex kvoli tomu ze si raje nakazis parazitmi. Co zaberie na 100% je mrazeny losos (samozrejme pred podanim rozmrazit) - to zeru vzdy - len to nie je vhodne na kazdodenne krmenie. Ale vdaka tomu si zvyknu na "mrtvu" stravu. Potom davam mrazeneho pstruha - zaujimave je ze zozeru pstruha len z urciteho obchodu - takze ak ti nezozeru pstruha z Teska skus pstruha z Billy - neviem to vysvetlit ale mam taku skusenost. Moje dalej zeru mrazene vylupane musle, mrazene tigrie krevety a mrazene zophobasy bez chitinu.
Obrázok používateľa
NUMA
 
Príspevky: 22
Založený: 06 Apr 2007 17:09 pm
Bydlisko: Poprad

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod newsted » 31 Okt 2015 11:41 am

Musle skusim dnes, atlanticky losos (salmo salar) nie je problem, zijem pri atlantiku :) . S tymi dazdovkami moc na vyber nemam kedze nezerie nic ine. Cerstvy pstruh by tiez nemal byt problem zohnat od tunajsich rybarov.
S tymi granulami skus ten tanier. Podla toho co som cital, vela chovatelom sa podarilo naucit svoje raje jets granule sposobom z taniera alebo krmenim z ruky.
Vdaka za info
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod NUMA » 31 Okt 2015 11:49 am

Tak vyskusaj najskor cerstveho lososa, pstruha a musle a ked si zvykne tak to iste - len zmrazene (nasledne rozmrazene). Je lepsie krmit zmrazenym krmivom lebo sa tak zabiju pripadne parazity v mase a prevazna cast chorob ktore mohli ryby z prirody v sebe mat.
Obrázok používateľa
NUMA
 
Príspevky: 22
Založený: 06 Apr 2007 17:09 pm
Bydlisko: Poprad

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod vincent van gogh » 31 Okt 2015 16:13 pm

newsted napísal:... atlanticky losos (salmo salar) nie je problem....

Ha,losos ....to je parádna ryba.Aj mna by ním mohli kludne kŕmiť.....
Tu je jeden Salmo atlantický.(ten vlavo hore) Škoda len ,že som ich nemohol robiť v 1:1 mierke.

Pardón za OT. :mrgreen:
Prílohy
DSCN0076.JPG
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod NUMA » 02 Nov 2015 20:56 pm

newsted napísal:Musle skusim dnes, atlanticky losos (salmo salar) nie je problem, zijem pri atlantiku :) . .
Vdaka za info


Tak co chytila sa tvoja raja na toho lososa alebo musle?
Obrázok používateľa
NUMA
 
Príspevky: 22
Založený: 06 Apr 2007 17:09 pm
Bydlisko: Poprad

Re: má niekto skúsenosť s chovom rají?

Odoslaťod newsted » 02 Nov 2015 21:43 pm

Vcera a dnes mam volno, raju mam v praci, kolega skusa zivy krill (Euphasia pacifica) s akym uspechom sa dozviem zajtra. Lososa skusim tento tyzden, musle podla toho ci ich dostanem od rybarov.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.