Kozne parazity



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Kozne parazity

Odoslaťod Lacik » 02 Nov 2003 15:15 pm

Poradte mi co je dobre proti koznym parazitom. Prejavuje sa to tak, ze sa rybky otieraju o kamene a maju trosku bledsiu farbu. Daval som sol ale rastlinkam to neprospieva. Zda sa ze rybam to pomohlo ale nie celkom. Skusal som davat aj MULTIMEDIKAL ale nepomohol. Zatial to nieje vazne, rybky zeru su cule a zatial nezdochynaju. Ale nechcem to podcenit.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Reklama

Re: Kozne parazity

Odoslaťod marlo » 02 Nov 2003 19:34 pm

mozno ze ani nemaju ziadneho kozneho parazita...

Ale aj mna by zaujimalo aky pripravok je dobry proti koznym parazitom
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Palo » 02 Nov 2003 22:31 pm

marlo napísal:mozno ze ani nemaju ziadneho kozneho parazita...

Ale aj mna by zaujimalo aky pripravok je dobry proti koznym parazitom

Dobrý pripravok je prevencia, vitaminy a UV - sterilizator. Ak sa ti nakazy cele akva, tak ti nepomožu prípravky na liečbu, lebo je to všade. Filter, podložie rastliny a ine dekoracie. Ale pred UV to nema šancu 8)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Kozne parazity

Odoslaťod joko » 03 Nov 2003 00:25 am

Ja som si tiez vsimol, ze sa mi jedna Tetra neonova, trela o rastlinku, ale kedze to bola len jedna, tak ma ani nenapadlo ze by to mohla byt kozna infekcia alebo parazit. Az teraz, ked citam tento prispevok, ma to napadlo. Este nemam skusenost s koznimi parazitmi.

Skor ma zaujima, ze teoreticky ak to ma ta moja Tetra neonova, bude sa to sirit dalej s urcitostou? Uz je zbytocne ju prelovit? Ved vo vode to moze byt, ale mozno len ta jedna je oslabena, tak to chytila.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 10:18 am

no aj mne sa obtieraju aj o koren aj o listy rastliniek, neviem preco..neexistuje daky pripravok ako prevencia proti takejto pliage vseliakej? daky vitamin alebo daco co znici vsetko zle na rybkach ?:D
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Janska » 05 Okt 2007 12:01 pm

Moje sa takto obtierajú už pár mesiacov, majú splyhnuté plutvy a pomaly mi postupne kapú... :( Skúšala som už kadejaké prípavky na preliečenie a prevenciu a nič. Akurát, čo mi z toho začali hynúť rastliny. Neviem, či mám nanovo vyčistiť celé akva a začať odznova, alebo čo...
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 12:27 pm

Janska to si ma moc nepotesila teda
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Janska » 05 Okt 2007 16:08 pm

Hm, hlavne to neteší mňa. Snažím sa vytvoriť v akva rovnováhu, pravidelne vymieňam časť vody, starám sa o ryby a rastliny a nič. Začalo to šedými miestami na telách plát a splyhnutými plutvami a takto mi pomaly odišli všetky, po nich mečúne, ancistrus a dve tetry. Som zúfalá.
Včera som dala do vody Toxivec, vraj okamžite odstraňuje škodlivé látky z vody, ako dusičnany, chlór a amonium a ochraňuje kožný sliz rýb a dnes som našla dvoch skalárov s bielymi bodkami na chvostoch... Nevyzerá to však ako krupička, skôr ako nejaké iné parazity. Už neviem, čo robiť. Všetko vybrať, vyvariť, nanovo založiť, ryby vyhodiť a nakúpiť nové? :(
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 16:11 pm

no tak to ti nezavidim ale moje ryby su tiez dake divne...divne sa spravaju...nahanaju sa, alebo jedna dania zacala byt agresivna rasbory sa furt lakaju...neviem co tomu je...a to akoze zalozit nove akva znamena kupit novy filter, dat novy strk, nove rastlinky alebo co? lebo vsade mozu byt bakterie...to je ale mrte prachov...
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Janska » 05 Okt 2007 16:28 pm

Štrk by som asi prevarila a filter vyčistila, prípadne kúpila nový molitan a ostatné filtračné vložky. Alebo kúpim nový? Naozaj neviem. A rastlinky? Netuším či sa na nich dokážu baktérie udržať, alebo hosťujú iba na telách rýb. Bolo by mi ich ľúto všetky vyhodiť, keďže sa mi konečne celkom slušne rozrástli. Fakt neviem.
Inak.. moje dania dostali vodnatieľku.. takmer všetky.. ale postupne.. nie naraz.. cca každé dva týždne mi odišli 1-2 ryby. Zo siedmych mi ostala iba jedna, samička.
Chcela som zajtra nakúpiť na akve nejaké nové tetry. Ale kúpim asi iba rastlinky a uvidím, či sa to v mojom akva nejako zmení, alebo budem čakať, kým mi vykapú všetky ryby a potom by som asi začala total odznova. Dúfam, že zajtra budú predávať aj nejaké testery vody a členovia akva mi poradia, čo kúpiť....
Zostali mi už iba 4 skaláre, 7 tetier krvavých, danio, tri mečúne a dva ancistrusy. :(
Predtým som mala 55 litrové akva, ale tento problém som v ňom počas dvoch rokov nikdy nemala.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 19:17 pm

no mne este danio neskapalo, zatial posli iba tri rasbory ale to este hned nazaciatku a jedna minuly tyzden ta uplne vybledla...no na tvojom mieste ked vidis ze ti to ochadza by som radsej teraz nic neprikupoval a cakal by som ako sa to vymamlasi...vies lebo nakupis teraz daco a potom zistis ze to musis aj tak vyhodit...
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Janska » 05 Okt 2007 19:39 pm

Práve som dočistila akvárium s tým, že som vybrala aj korene, že ich vydrhnem od štetinkovej riasy a objavila som na nich cca 2-3 mm podlhovasté šedé napoly priesvitné červíky, ktoré si veselo po nich vykrčovali. Takmer ma vystrelo. Ak som sa niektorého dotkla, okamžite sa skrútil do klbka. Na koreňoch som našla aj okrúhle priesvitné útvary v priemere cca 3-5 mm. Vyzeralo to ako ikry, len neviem, či slimačie, alebo tých parazitov. Keď som to zoškrabla, tak sa to krásne celé odluplo. V príručke o chorobách rýb som týchto červíkov priradila k druhu GYRODACTYLIDEA. Podľa toho, ako sa správajú moje ryby, asi to bude naozaj toto. Niečo o tomto "svinstve": Vyskytujú sa na koži než na žiabrach. Niektoré druhy dorastajú až do veľkosti 3 mm a sú viditeľné voľným okom. Škodia rybám svojimi háčikmi, ktorými sa zapichujú hlboko do tkaniva. V počiatočnom štádiu sa napadnuté ryby otierajú o dno akvária, stoja a kolísajú sa v prúde vody, alebo ležia apaticky na dne. Výrazne sa zvýši tvorba telového slizu (presne ako u mojich rýb). Radia tu liečbu SERA ECTOPUROM.
A teraz neviem. Skúsim teda tento prípravok a uvidím, či to bude mať nejaký výsledok, alebo vyčistím nanovo celé akváriu a začnem úplne od znova? Keď sa tieto parazity bez problémov pohybujú po koreňoch, určite ich je kopec v štrku a na rastlinách. Na rybách som zatiaľ žiadneho nespozorovala.
Takže, čo s tým?
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 19:50 pm

ja by som asi prevaril to drevo a ak sa da tak aj strk
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Janska » 05 Okt 2007 20:07 pm

Drevo som vydrhla v horúcej vode... a štrk? Akva mám zabehnuté od apríla, štrku asi 40 kíl... to nebude sranda.... Uvidím, či mi niekto poradí zajtra v Ružinove... :(
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 05 Okt 2007 20:15 pm

no hej sak uvidis...len v strku moze byt tiez bohvie co...ale pripravky od sera to mozno znicia
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Mirco » 07 Okt 2007 19:28 pm

no cize nakoniec moje rybky maju ichthyophthirius, kupil som sera costapur a sera ectopur, uvidime dalej
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Kozne parazity

Odoslaťod petra » 24 Okt 2007 13:35 pm

ahojte, ja mam tiez skusenost, ze sa mi gupky obtieraju najskor o rastlinky a potom o kamene a strk, dnes som sa pozrela blizsie, a zistila som, ze na tu stranu o ktoru sa obtieraju maju plutvu hornu kratsiu, len neviem, ci to je tym ze sa obtieraju, kvoli parazitom, alebo maju nejaky rozpat plutiev a svrbi ich to, tak sa obtieraju. Ale robia to vacsinou len gupky. Nove akvarium mam zalozene asi dva tyzdne, a zo zaciatku to nerobili, ale postupne cim dalej, tym viac. NO a dnes som si vsimla tie plutvy. Priebeh je asi taky, ze sa ryby otiera stale viac a viac, stale menej plavaju, nie su take zive, postupne sa otiera stale viac a viac ryb a nakoniec postupne dochnu. Neviem cim to moze byt, ak mate rovnake priznaky a zistili ste ako sa zbavit pripadnej "choroby" dajte prosim vediet. Neviem, ci to je vo vode nieco, alebo ako sa to dostane do akva?

Pred tymto akvariom sme mali zalozene tiez akva ale mensie a robili to ryby tiez. Bolo zalozene rok.
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Kozne parazity

Odoslaťod mtssl » 10 Júl 2010 18:21 pm

caute,
minuly tyzden mi zdochli tri rybky jedna tetra neonova a dve gupky, samec a samicka. neonka bola uz dlhsiu dobu bledsia ako ostatne. u samceka gupky som si nevsimol nic zvlastne ale samicka lezala na dne alebo na liste rastlinky bez vacsich pohybov a raz som videl ako taha za sebou biele az priesvitne asi 3 cm vlakno (to som prikladal tomu, ze bola gravidna, ale mozno to s tym nesuviselo). vcera som menil tretinu vody v akva a v odcerpanej vode som si vsimol pohyb niecoho cierneho, asi 5 mm dlhe, necely milimeter siroke a tenucke asi ako list papiera. predpokladam, ze to bude pricina smrti u rybiek ale nepodarilo sa mi zistit co to je za parazit a ako sa ho zbavit. na fore som pod mnou hladanymi vyrazmi nenasiel nic podobne a kym by som precital vsetky temy, tak by mi podochli aj zvysne rybky, preto som to pridal do tejto temy. mobilom som urobil foto, ale nie je velmi kvalitne za co sa ospravedlnujem, napriek tomu ho prikladam, pretoze je lepsie vidiet nieco ako nic
. nemate niekto skusenost s takymto cervom (alebo co to je)?
dakujem za kazdu radu
Prílohy
09072010414-2.jpg
mtssl
 
Príspevky: 9
Založený: 11 Mar 2010 15:40 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kozne parazity

Odoslaťod karin158 » 18 Mar 2014 21:27 pm

Neviem co su to za cerviky ale aj mne 3 guramy skapali 4ide asi tiez skapat ale vsimla som si ze kazda mala prevrtanu kozu pri chvoste . ..
karin158
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Dec 2013 11:24 am

Re: Kozne parazity

Odoslaťod Detroit » 27 Mar 2014 17:22 pm

IMG_20140327_162920.jpg
nad okom co ma
Dobry den potreboval by som pomoc,radu co to moze byt vid foto .normalne sa chova je ,vsetko je ok inac sribkou.len ma nieco nahlave ,ale neviem co stym mam robyt niekedy zmizne niekedy zasa vyde.
Prílohy
IMG_20140327_162917.jpg
IMG_20140327_162902.jpg
Detroit
 
Príspevky: 1
Založený: 09 Apr 2011 11:47 am

Re: Kozne parazity

Odoslaťod kvietik » 27 Mar 2014 18:11 pm

je to zle vidiet, ale u tercovca to moze byt aj klasicka "dierova nemoc" , najprv mu trci z hlavy taky biely bordel a ked zmizne ostane mu tam diera....
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Kozne parazity

Odoslaťod cezar.milan » 27 Mar 2014 21:55 pm

Je to presne to, čo je v názve témy
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.