Rozmnozovanie dania pruhovaneho [Danio rerio]



Všetko okolo akvarijných rýb

Rozmnozovanie dania pruhovaneho [Danio rerio]

Odoslaťod Astrid » 02 Apr 2003 21:17 pm

Ahoj
Nedavno som kupila 6 danii pruhovanych (vraj 3 samci, 3 samice)(Brachydanio Rerio), ale ked som ich dala do karantennej nadrze, zdalo sa mi, ze su to skoro vsetko samci, kedze boli vsetci chudi. Tak som v inej predajni kupila dalsie 2 rybky (hadam samice) a po tyzdni (aj to som dost dlho vydrzala :) ) som ich dala do spolocneho akvaria.
No a teraz ako ich krmim s ostatnymi rybkami sa mi zda, ze su nejake tucnejsie- no a teraz sa mi zas vidi, ze su to vsetko samice... :)
Inak rozmnozenie by vraj nemalo byt velmi zlozite, ikry vraj kladu rovno do vody a potom padaju na dno. Tu ich vsak treba vraj ochranit pred pazravymi rodicmi.
Ak mate niekto nejake skusenosti s rozmnozovanim tychto peknych rybiek, budem rada, ak odpisete.
Vdaka
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 15:48 pm

podla knihy od FRANKA danio pruhovane:
-velmi nenarocna rybka
-castokrat prva ikrovita ktoru sa podari zacinajucemu akvaristovi rozmnozit
-jedina starostlivost ktoru si pamatam je odlovit rodicov aby si nepochutnali na ikrach

ak by si chcela blizsie info tak sa ti mozem pozriet do knizky.

rozmnozovaniu zdar. :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 10 Apr 2003 16:06 pm

Myslim, ze viac informacii nepotrebujem, aj ja mam dost knih o akvaristike. Mam skor taky problem, ze tieto dania su v spolocnej nadrzi s panciernickami, prisavnikom, gupkami, mecunami. Dno je sice dost zarastene, ale mam tam aj slimaky. Takze mam dost silne pochybnosti o tom, ci by ikry vobec prezili.
Mohla by som dania odlovit do osobitneho akvarka na karantenu (30 l), a dat nad dno nejaku siet alebo co, aby sa ku ikram dospele nedostali. Avsak neviem, kedy ich tam mam dat a ci vobec, zase zbytocne ich nechcem izolovat. Ako zariadit, aby sa mi v tom akvarku neresili?
Inak v poslednom case u nich pozorujem zaujimave spravanie: rybky sa medzi sebou nahanaju. Zväcsa asi 3 samci nahanaju jednu samicu, ale myslim, ze nie je vynimkou ani to, ked nahana samica samicu alebo samec samca, i ked to zas nie az tak dlho. Niekedy sa takto nahanaju aj dost rychlo. Dufam, ze to je dobre znamenie... :)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 16:26 pm

ked sa nahanaju, tak asi nieco bude :-). daj ich do druhej nadrze a uvidime. lebo v tej prvej by ti ikry zozrali ani by si nestihla povedat 'svec'.
a na dno daj hrubsie kamienky (aby ikry zapadli) alebo sietku alebo ich po akte rychlo odlov.

ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 10 Apr 2003 21:21 pm

Dik za odpoved, jacik
Mohla by som to urobit tak, ze by som dala na dno taku umelohmotnu rohoz v tvare travnika (samozrejme novu, nepouzivanu). Ona je vyrovena tak, ze by tam tie ikry hadam padli a velke by sa k nim nedostali. Hadam... :)
Ale aj tak mam iste pochybnosti, ci sa im bude chciet mnozit aj v zmenenom prostredi. Aj keby som im tam dala vodu zo spolocneho akvaria. No neviem, neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 11 Apr 2003 09:14 am

s tou rohozou je to super napad. skus to. a ci sa v novej nadrzi nebudu chciet triet? no pozri ked nevyskusas, nebudes to vediet. som optimista :-). mne sa platy vytreli aj v karatennej nadrzi na liecive TERAP AB. :-/ s teplotou skoro 30°C a bakterialnym rozpadom plutiev. ehm. :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod barky » 11 Apr 2003 16:03 pm

No neviem ako sa zivorodky ako platy mozu vytriet ale nevadi. Kazdopadne odchovat danio nie je ziadny problem, staci ked das do nejakeho mensieho akvaria (staci 5 litrov) samicu naplnenu ikrami a 2 - 3 samcov. Na spodok das treci rost, a nan nejaku jemnolistu rastlinu. Vodu mozes spolovice pouzit staru a druhu polovice das destilovanu. Ryby vloz do nadrze navecer a na druhy den zrana alebo maximalne do dvoch dni sa ti urcite vytru, potom stare ryby odlov, zaved jemne vzduchovanie a cakaj na vyliahnutie. Podla teploty sa ti vyliahnu tak za 2 - 4 dni. Po rozplavani mozes zacat krmit bude najemno rozdrobenou suchou potravou, uvarenym vajecnym zltkom, naupliami artemie alebo cyklopom. Tot asi vsetko.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 11 Apr 2003 17:29 pm

Velmi pekne dakujem barky, hadam to aj vyskusam...
barky napísal:Kazdopadne odchovat danio nie je ziadny problem, staci ked das do nejakeho mensieho akvaria (staci 5 litrov) samicu naplnenu ikrami a 2 - 3 samcov.

Ako rozoznam, ze je naplnena ikrami? Tak, ze je taka tucnejsia?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 11 Apr 2003 18:16 pm

hm. to je fakt. s tym trenim plat som dobre tresol... uplne off topic :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 11 Apr 2003 19:02 pm

Takze som urobila toto: do 10 l akvarka som dala na spodok na mieru vystrihnutu tu travnikovu rohoz, na to som dala zopar kamienkov, aby nevyplavala na vrch a zopar rastliniek, ktore sa mi vysadili pri cisteni dna akvaria. (Ten kusok umeleho travnika som predtym zaliala vriacou vodou). No a dala som tam vsetkych 8 danii. (Vodu som dala vsetku zo stareho akva.) Rybky boli z toho riadne vedla, tak som im na chvilu prikriya akvarko handrou. Este tam zavediem filter so vzduchovanim. Dufam, ze coskoro uvidim prve ikry. Zatial som plna optimizmu.... :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 11 Apr 2003 21:17 pm

Takze mam nove (bohuzial nie stastne) spravy o mojich daniach. Mozno to niekoho aj zaujima... :?
Najprv jedna dolezita vec o psychike ryb: nech je to hocaka ryba, ked je v strese, v novom prostredi, snazi sa schovat niekde dole co najviac do tmy. (Teraz myslim spravanie ine ako je po vlozeni rybky do normalneho rastlinami a inym osadeneho akvaria).
Toto robili aj chudence dania- chceli sa schovat do uzkeho priestoru (fakt uzkeho) medzi tou umelinou a dnom akvaria. Jedna samicka sa tam aj pricvakla, myslela som, ze je mrtva, ale nakoniec sa pozviechala... A okrem toho tam nemali takmer ziadny priestor na lezanie, kedze ten travnik je dost pichlavy. Ked som toto videla, skoro mi puklo srdce... :cry:
Predsalen som sa vsak nevzdala (vidina malych danii je prilis lakava) a tak som ich premiestnila do nadrze 30 l asi do 1/3 zaplnenej vodou. Sem som dala aj ten travnik, ktory vsak uz teraz nezabral celu plochu dna. Rybky sa schovali do kuta, boli strasne blede.
Postupne sa zacinaju obzerat po akvarku a aj naberaju farbu. Hadam sa pozviechaju. Potom by som mohla po pripade zajtra vyrezat dalsi mensi kusok toho rtravnika a doplnit tam dalsi kusok, aby bola väcsia plocha pokryta (ale nie cela). Tusim aj zozrali vlocky Sera Vipan.
Dufam, ze si z tejto mojej krutej skusenosti vezmete ponaucenie. Ake, to necham na vas...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod marlo » 11 Apr 2003 21:44 pm

:twisted:

no dufam ze za chvilku budu nasledovat pozitivne spravy.
Neboj oni si zvyknu a za par tyzdnov uz tu bude "niekto" mat skusenosti s odchovom danii :wink:
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 11 Apr 2003 22:16 pm

Vdaka marlo... aspon za povzbudenie a male zlepsenie nalady :) Bodaj by si mal pravdu...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 12 Apr 2003 16:14 pm

Dnes doobeda som sa rozhodla ukoncit trapenie mojich danii, ktorym sa ocividle nedarilo. Teda som z akvaria odstranila danu rohoz, aj kamienky a zaciala som sietkou odlovovat dania a davat do spolocneho akvaria. Ked zrazu co nevidim? V sietke su malicke priesvitne gulocky! IKRY!!!!!!!! :lol: :D :lol: Dania som teda vsetky odlovila a do toho 30 l akvarka som vratila tu rohoz, aj vzduchovanie a nechala som tam aj tu sietku. Vsade po dne vidiet male gulocky. Teraz len dufam, ze tie ikry nevypustila samicka len v strese a ze su aj oplodnene.... Ved by mi stacilo aspon jedno male danijko.... :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 12 Apr 2003 16:28 pm

no a trochu im zvys teplotu pojde im to lepsie. neboj casom zistis ked to na ne pojde. potom treba samice na par dni dat bokom aaaaa uz sa to len sipe . na spodok daj ten treci rost :wink:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 12 Apr 2003 18:01 pm

Takze teplotu v akvariu som zvysila. Nasla som jednu mudru knizku o odchove viacerych ryb a je tam aj o daniu. Mali by sa vyliahnut za 90 hodin a rozplavat o 3-4 dni neskor. Boze, to su skoro 4 dni! :(
Inak jedno vajicko som vybrala a pozorovala som ho pod mikroskopom. Vela som toho nevidela... Gulicka a v nej mensia zlta gulicka... :)

Mam taku otazku: pokym su to ikry, treba im v tom akvariu svietit? Vzduchovanie im tam samozrejme necham stale.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 12 Apr 2003 20:55 pm

to zlte v ikre je zltkovy vak. z neho by mal zarodok cerpat ziviny, je to jeho vnutorna vyziva. az ho minie tak sa uz rozplava uz ho treba zacat krmit.

kazde zbytocne vyrusovanie zarodku ako otrasy, svetelne zmeny a pod su skodlive a odcerpavaju sily zarodku. myslim ze svetlo nie je nutne.

ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 13 Apr 2003 09:54 am

Teraz mam taky mensi problem. Voda v tom akvariu ma teplotu asi 20 C :( Termostat nemam, zda sa mi moc drahy (no a predsalen tych investicii do akvaristiky bolo v poslednej dobe dost :) )
Vcera som im odobrala vodu a pridala teplu, mali teplotu asi 28 C, ale potom samozrejme zase klesla. Neviete mi niekto poradit, ako tam udrzat stalu teplotu 27 C bez termostatu? Asi to nejde, no ale predsa....

Zacala som im svietit ziarovkou 60 W, hadam to pomoze zvysit teplotu...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 13 Apr 2003 11:07 am

najlepsi je ohrievac s termostatom. 350sk. su aj iba ohrievace bez termostatu ale tie hreju stale a ich vykon si musis vypocitat podla objemu akvaria a teploty okolia. su sice lacnejsie (asi o 100sk) ale ohrievaju akva vzdy o rovnaky rozdiel teploty vzhladom na okolie. takze lepsie su s termostatom. tam si vies presne urcit na aku teplotu maju nahrievat akva.

ale ani ziarovka nie je zly napad, cim ma vacsi vykon a cim je blizsie pri hladine tym viac sa ti zahreje voda. nemas infra ziarovku (SOLUX)? ale pozor aby ti na nu nefrkla voda lebo ti moze prasknut a uz si 'zarobila' :( na novy ohrievac s termostatom.

tepla voda je len uzitkova, nie je to pitna voda. uzitkova voda je na kupanie, sprchu, umyvanie a tak. pitna je len voda studena. ja davam len studenu ale necham ju odstat par hodin (kedy ako :) ), nech sa zahreje v izbe.

ps: ja by som si kupil 50W ohrievac s termostatom. na 30L akva staci.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 13 Apr 2003 12:59 pm

No ja som to tedau robila tak, ze som do jedneho toho stareho svietidla dala ziarovku 60 W a toto svietidlo som oprela z boku o stenu akvaria. To som spravila asi pred 3 hodinami, teraz je teplota 24 C, co je uz podla mna OMNOHO lepsie. Horsie to asi bude v noci, no co uz....
Inak mne sa zda, ze ked som sa kedysi davno v obchode pytala na tie ohrievace, ze to vyslo drahsie, neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 13 Apr 2003 14:42 pm

pozeral som sa do knih(4) na danio pruhovane (brachydanio rerio): pre odchov staci 24°C. a krmit ich mozes aj zltkom z vajicka uvareneho natvrdo.
pozor na tu ziarovku, aby si rybky v akva neuvarila.... :(

na ohrievac 100-150W som bol pozerat minuly tyzden, cena bola okolo 350sk.

vela zdaru :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 13 Apr 2003 15:17 pm

Medzitym stupla teplota tak na 26 C, zatial to nejde vyssie, uvidim ako do vecera... Pripadne potom vypnem tu ziarovku. Zatial sa mi to teda zda postacujuce taketo regulovanie teploty pomocou ziarovky. Len musim teplotu stale sledovat...
Ozaj a dik jacik, ze sa ti to chcelo pozerat v tych knizkach... Ak teda budem mat stastie a budu nejake male dania, tak to hadam skusim s tym vajickom...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 13 Apr 2003 20:05 pm

ja byt na tvojom mieste dam ryby spatky do spol. akvaria a pozoroval ako sa spravaju, nechal ich par krat vytret v spol. akvarku a potom ked si vsetko pripravim pustim sa do rozmnozovania. Hmm? :?:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 13 Apr 2003 20:19 pm

Hmmm... pocujem miernu vyciku?... :)
Inak rybky sa v spolocnom akvariu spravali asi tak, ze sa pekne nahanali, pekne papali, mali sa k svetu...
Avsak nijake trenie som nespozorovala, a teraz uz aj viem, preco- tie ikry boli na bezne spozorovanie moc male no a ostatne ryby aj slimaky ich hned zozrali. No ale mas pravdu, mala som si zistit, aku teplotu bude asi mat ta voda v samostatnom akvarku. No ale myslela som, ze bude mat aspon tolko, ako v spolocnom akva: 24 C (i to je dost malo... :( ) Nevedela som, ze to bude mat stale 20 C....
Inak teraz je uz teplota 28 C a lampu som dala z polohy vedla akvaria na akvarium, takze teraz by nemalo az tak hriat, ale skor udrzat stabilnu teplotu...

No ale mam lepsie spravy: Vybrala som jedno vajicko a pozrela ho pod mikroskopom. To bola bomba! :D Bleda gulka, v nej mensia zltna gulka (zltkovy vak) a okolo neho take nieco priesvitne, na jednom konci zuzujuce sa, hadam do chvosta....? To bolo male danijko!!! :lol: :D :lol: HURA!!! A este jedna bomba: ono sa to pohlo!!! Uplne normalne. Tu rozsirenu cast (asi hlavu) to zdvihlo akoby z vodorovnej do zvislej polohy. No a toto urobilo viackrat. Bolo to super! Potom som uz ten malicky zarodok viac netrapila a dala ho spät k svojim surodencom do akvaria...

Takze takto objavujem svet... :D Kazdemu vrele odporucam zaobstarat si mikroskop a takto sledovat vyvin vajicka. Teraz som hrozne rada, ze otec vystudoval biochemiu a teda mame doma mikroskop.... :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 hostí.