Problémy s podlahou v starých murovaných domoch.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Problémy s podlahou v starých murovaných domoch.

Odoslaťod andy.betta » 23 Jan 2008 19:28 pm

pokračovanie diskusie
viewtopic.php?t=5279&start=48
Keď som sa poriadne pozrel na podlahu, našiel som trhlinu v parketách.
Obrázok
Akvárium na tomto mieste
Obrázok
stojí asi dva mesiace, doteraz som si túto trhlinu nevšimol (trhlina je pri ľavých nohách stola a postupuje do stredu chodby). Akvárium má 89 litrov, drevený stolík, no nie je to až tak ťažké, aby podlaha pracovala. Ide mi o to, že na tomto mieste chcem umiestniť 375 l akvárium, no mám obavy. Podlaha je trošku preliačená. Z druhej strany za múrom v tej izbe na ľavo bola kedysi stará kachľová pec, ktorá mala určite viac kíl. Čo myslíte, je reálne umiestniť do toho rohu akva bez rizika ?
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod zvejk » 23 Jan 2008 22:55 pm

z toho se preci neda rici zda tam jde ci nejde dat akva. Nevime z ceho jsou podlahy/stropy, jake jsou steny, co je dalsiho na podlaze... to chce uprasnit.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod VLADY » 23 Jan 2008 23:25 pm

Moji rodičia bývajú v paneláku z roku cca 1963 a tam sú skoro všetky spoje na parketách takto rozlezené a teda je to klasika že ak sa kúri UK tak je velmi suchý vzduch a to drevo sa zoschne vždy aj keby bolo neviem jak vysušené. Podstatné je z čoho je robená samotná nosná časť podlahy. Ak je to beton tak nejaké malé cca 150-200Kilové akva jak vidím na foto hlavne v rohu nemôže nič ohroziť za predpokladu že je to normálne vyarmované roxorom alebo dačím podobným a na betóne nebolo šetrené cementom. Snáď mi chce dakto nahovoriť že ak sa tam postavia 4 normálny 80-90 kilový chlapi že sa prepadnú o poschodie nižšie? A podla mňa kludne môžu aj skákať na mieste . A inak niekedy sa zvykne rozliezť aj lamino ak sa bodovo veľmi zaťaží a nemá možnosť tým pádom -plávať . A ešte k tej podlahe v starých bytových domoch stavaných napr. v medzivojnovom období alebo tesne po 2sv. vojne sa robili dakedy podlahy tak že nosná časť bola z monolitného armovaného betónu a navrch sa robila klasická dosková podlaha jak v rodinných domoch, teda že na betón sa položily hranoly medzi ne sa nasypala škvára a navrch išli dosky a teda z vrchu sa to tvárilo jak drevený strop ale v podstate to bolo robené len kvôli tepelnej a hlukovej izolácii a aj kvôli rozloženiu bodového zaťaženia na väčšiu plochu.A to z čoho je podlaha sa dá lahko zisťiť preklepaním stropu zo spodu ak to zne duto tak to betón asi nebude ale zas aj môže byť tenká železobetónová doska ktorá je rebrovaná kvôli odlahčeniu a zo spodu je spravený podhlad trebarz aj z dosiek a klasika šáchor a malta a tvári sa to jak drevený trámový strop.Aj také som už videl ...Ale ak väčšie akva tak pre pokoj duše by som ozaj zistil čo tam je . JA teda neviem akú má kto skúsenosť ale ja ak chodím po drevenej trámovej podlahe tak to vždy viem lebo sa viac prehybá a húpe ako betónová ktorá to nerobí teda nie že by nie ale tak že by to bolo citelné ludskými zmyslami.Dá sa to vyskúšať vo väčšej izbe v strede poskočiť klasika betón zaduní ale ak je drevená tak sa vždy prehne alebo vlastne zhúpne.
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoch.

Odoslaťod Kapor » 23 Jan 2008 23:48 pm

andy.betta, ked sa do toho stropu nepozries, tak sa nikto nemoze zodpovedne vyjadrit. Bude to stale len odhad, predpoklad na zaklade niecoho v co len dufas, ze tam pravdepodobne, ale nie isto skutocne je (ake tramy a v akom stave) a mozes cakat len prispevky typu "ved mojho otca matky brat ma bazen na povale 100 rocneho domu a stoji to".
Kapor
 
Príspevky: 46
Obrázky: 12
Založený: 12 Dec 2006 10:21 am
Bydlisko: HC

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod abba » 24 Jan 2008 00:05 am

je to miesto vobec vhodne na umiestnenie akva? to je chodba?
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod andy.betta » 24 Jan 2008 01:09 am

Chcel by som upresniť, ja netvrdím, že mi to malé akvárium urobilo tú škáru na podlahe, len som si to nikdy predtým nevšimol. Abba, je to chodba, veľká, nevyužitá, preto tam chcem dať väčšie akvárium, ktoré by bolo umiestnené kolmo na to terajšie. Ja sa nepýtam, či mi to nespadne k susedovi, ide mi o to, či podlaha nebude pracovať a či mi po prípadnom prehnutí nedôjde k prasknutiu akvária. Predpokladám, že nie som jediný, ktorý má takéto podlahy doma. Dom je odkúpený komplet v osobnom vlastníctve, dokumentácia je ani neviem kde a majstri, čo ho stavali sú dávno v nebi.
Ako napísal Xitanaf, predpokladám, že je to takéhoto zloženia: parkety, dosky, trámové preklady obsypané škvarou, dosky, rákos, strop susedov. Pri vŕtaní do stropu som narazil na rákos, potom hrubý trám a ďalej sa nedostanem. V celom byte sú parkety, okrem jednej izby (kuchyne), kde boli v minulosti vytrhané parkety a tam je betón. Ten je celý popraskaný, pretože podlaha pod ním pracuje. A o to mi ide. Rozmýšľam o stojane, ktorý by mal viac nôh, na ktorých zospodu by bola privarená matica, do ktorej by sa dala zašrubovať skrutka s navarenou širokou koncovkou na lepšie rozloženie hmotnosti.. Tým by sa mali vykompenzovať aj nerovnosti. Nemám ani šajnu o zváraní, vydržala by tá matica privarená?
Pýtam sa tých, ktorí s tým majú skúsenosti. Ak tu niekto ovláda zaťaženia pre panely, predpokladám, že existujú max. zaťaženia aj pre tieto druhy stropov.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod abba » 24 Jan 2008 01:27 am

andy.betta napísal:Chcel by som upresniť, ja netvrdím, že mi to malé akvárium urobilo tú škáru na podlahe, len som si to nikdy predtým nevšimol. Abba, je to chodba, veľká, nevyužitá, preto tam chcem dať väčšie akvárium, ktoré by bolo umiestnené kolmo na to terajšie. Ja sa nepýtam, či mi to nespadne k susedovi, ide mi o to, či podlaha nebude pracovať a či mi po prípadnom prehnutí nedôjde k prasknutiu akvária. Predpokladám, že nie som jediný, ktorý má takéto podlahy doma. Dom je odkúpený komplet v osobnom vlastníctve..

riesenie:tak ako ma stojan dotykovu plochu - na ktoru sa polozi akva,taku istu plochu by som urobil na spodku stojana - cize v mieste kde sa stojan dotyka podlahy,aby sa zmensilo zatazenie na cm2,predpokladam ze akva bude vazit asi 500kg, a to je hmotnost, ktora nebude robit problemy.v pohode to zrealizuj aj ked si myslim ze to nie je vhidne miesto pre akva - frekventovane miesto pricina stresu pre ryby a z hladiska pohodlneho pozoroania a relaxu pri akva mi to tiez nesedi.moj nazor je ale subjektivny.
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoc

Odoslaťod VLADY » 24 Jan 2008 13:17 pm

Presne tak treba tú hmotnosť rozložiť na čo najväčšiu plochu.Ja by som to spravil tak nechal zvariť nejaký rám z jokloviny a nie že len postaviť na zem ale aj fixovať do steny nejakými kotvami tak by to potom držalo viacmenej na bočnej stene a ak by som robil ten rám tak aj na spodku by som ho spravil uzavretý aby stál čo najväčšou plochou na podlahe a nie len nožičkami čo majú pár cm2.samozrejme že matica vovarená do spodku nohy udrží záťaž skoro doblba ale je problém že čo pod ten šroub čo bude vlastne noha na ktorej to všetko stojí ? to je velmi velký bodový tlak a s tým je problém . mne by sa pozdávalo presne to vymerať podlahu o kolko sa zvažuje a spraviť krivý spodok podla krivosti podlahy aby vrch bol vodorovne. Zhruba dačo také ako tu v návode:
clanky/skrinka.php
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Problémy s podlahou v starých murovaných domoch.

Odoslaťod bosvargos » 09 Feb 2012 04:18 am

podlahy alebo stropy (kto to ako nazyva ) by malo udrza 800kg na meter stvorcovy ale samozrejme to plati len pre riadne vybetonovane a vystuzene ocelou kolega ma v panelaku 300 l akvarko rohove a dodnes sa k susedom neprepadol
bosvargos
 
Príspevky: 27
Založený: 09 Feb 2012 02:21 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.