kolko ryb treba aby nebolo nutne davkovat co2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

kolko ryb treba aby nebolo nutne davkovat co2

Odoslaťod Knižka Pavol » 14 Mar 2008 12:27 pm

Zaujala ma tato tema ohladom davkovania CO2 dnes si uz pomaly ziadny akvarista nevie predstavit krasne zarastene akva bez CO2 ale ako je mozne ze v prirode ziadne flase nie su a vsetko to krasne funguje aj bez CO2 aj bez pridavania hnojiv.Chcel by som touto temou povedat ze by sme sa mali uberat skor cestou napodobnovania prirody.(ryby doplnia co aj sa postaraju o prirodzene hnojenie nasich akva. rastlin. Je to len moj nazor myslim ze by to malo fungovat pri dodrzani istych kriterii.?
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Reklama

Odoslaťod bettina » 14 Mar 2008 12:33 pm

No neviem, ci sa tato tema ujme - o CO2 je tu toho strasne vela popisane - a co sa tyka prirody a domacich akvarii - nemame najmensiu sancu dosiahnut podmienky, ktore maju ryby a rastliny v prirode.

Skus pouzit vyhladavanie a citat a citat - je tu toho vela o CO2, zozoberali sa aj biotopy.., musis ale hladat
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: KOLKO RYB TREBA ABY NEBOLO NUTNE DAVKOVAT CO2

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 12:43 pm

Knižka Pavol napísal: vsetko to krasne funguje aj bez CO2 aj bez pridavania hnojiv.
Kde si v prirode videl nieco podobne ako rastlinne akvarium ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: KOLKO RYB TREBA ABY NEBOLO NUTNE DAVKOVAT CO2

Odoslaťod Peter123 » 14 Mar 2008 12:48 pm

Podľa mňa treba mať v akva vždy zopar živorodiek aby sa rastlinam darilo. Mavaju viacej výkalov. Ja som ťivorodky dal s akva preč a ostali iba prevažne tetry a je po rastlinach. rastú pomaly a je na nich štetina preto uvažujem znova o par kusov živorodiek
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod Knižka Pavol » 14 Mar 2008 12:49 pm

no napriklad v amazonke
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Re: KOLKO RYB TREBA ABY NEBOLO NUTNE DAVKOVAT CO2

Odoslaťod Peter123 » 14 Mar 2008 12:57 pm

Keď som mal tých rýb viacej v akva tak som vôbec nehnojil a rastiny boli v poriadku a bez štetinkovej riasy. Terz pri tetrovitých rybach skúšam stále nové hnojivá no aj tak idu rastliny pomaly a mám aj štetinu. Meral som NO3 a to je nemerateľné. takže rastliny nemaju z čoho žiť.
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 13:08 pm

Knižka Pavol napísal:no napriklad v amazonke
No daj foto nech si urobim obraz co mas na mysli, ja poznam fotky len s kalnou vodou s minimom rastlin (pod vodou...).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Kubo » 14 Mar 2008 13:20 pm

majko napísal:
Knižka Pavol napísal:no napriklad v amazonke
No daj foto nech si urobim obraz co mas na mysli, ja poznam fotky len s kalnou vodou s minimom rastlin (pod vodou...).
Majko videl som aj fotky kde bola voda krystalovo cista s velkym mnozstvom rastlin , hlavne echinodory.Neviem aky to bol uz biotop ale je to jedno. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Miloš » 14 Mar 2008 13:36 pm

Kubo velke mnozstvo rastlin je dost relativny pojem ale urcite to nebolo mnozstvo porovnatelne s rastlinnym akvariom tym nechcem povedat ze svet pod vodou v prirode nie je zaujimavy teraz som mal moznost vidiet par zaberov (vdaka Rav) a tie rastliny tam boli uzasne ale od rastlinneo akvaria to malo pekne daleko bola tam mala osadka druhov a da sa povedat ze jeden tam vzdy dominoval
ak clovek nechce mat vyslovene rastlinne akva s narocnymi druhmi tak mu staci aj slabe osvetlenie nepotrebuje hnojit ani pidaat CO2 je vec vyberu druhov ktore bude pestovat napr. vacsina Echinodorov je na svetlo relativne nenarocna a stacia im ziviny z dna takze ani hnojit ich extra netreba ak mas vhodne zalozene akva ale do priemerneho akva ich vela nedas lebo su dost velke
Krizan Pavol ano mozes ist cestou prirody ale potom v Amazonke akurat tak korene rastliny nejake plavajuce ale na dne tam toho vela nebude ak vobec nieco pri zaplavach hladina vyrazne stupne a teda by nemali dostatok svetla
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Knižka Pavol » 14 Mar 2008 15:02 pm

odkial pochadzaju akvarijne rastliny ktore mate v akvarkach jasne ze su to uz odrody a slachtene rastliny no nemyslim ze maticne boli odtrhnute na luke a supnute pod vodu.
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 15:11 pm

Knižka Pavol napísal:odkial pochadzaju akvarijne rastliny ktore mate v akvarkach jasne ze su to uz odrody a slachtene rastliny no nemyslim ze maticne boli odtrhnute na luke a supnute pod vodu.
To je sice pravda ale je rozdiel mat 3 rastliny v 10l stojatej vody, alebo 3 rastliny v 10 000l tecucej vody. Tam su pomery ine.
3 ludia v malej miestnosti bez vetrania a pridavania kyslika preziju. Ale ked ich tam das 10 ....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Miloš » 14 Mar 2008 15:35 pm

majko napísal:
Knižka Pavol napísal:odkial pochadzaju akvarijne rastliny ktore mate v akvarkach jasne ze su to uz odrody a slachtene rastliny no nemyslim ze maticne boli odtrhnute na luke a supnute pod vodu.
To je sice pravda ale je rozdiel mat 3 rastliny v 10l stojatej vody, alebo 3 rastliny v 10 000l tecucej vody. Tam su pomery ine.
3 ludia v malej miestnosti bez vetrania a pridavania kyslika preziju. Ale ked ich tam das 10 ....

a ja este doplnim ze znacna cast rastlin ktore mame v akvariu nie su typicke vodne ale skor mociarne rastliny resp rastliny zo zaplavovych oblasti
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Knižka Pavol » 14 Mar 2008 15:41 pm

no sak jasne cim viac rastlin tak tym tam treba mat viacej ryb aby bol dostatok co2 a v noci mozno pridavat kyslik...
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 15:59 pm

Moj nazor je ze v prirode neexistuje alternativa k "amanovskemu" akvariu rad si pozriem konkretne pripady. A ani pri plnom rozumnom osadeni ryby nevyprodukuju dostatok CO2, pre "amanovske" akvarium.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Raviolka » 14 Mar 2008 16:08 pm

Pavol, tvoje úvaha o tom, že není přece nutné dodávat do akvária uměle CO2, se mi líbí a naprosto s ní souhlasím. Mám hodně (opravdu hodně) zarostlá akvária a CO2 nepřidávám. Nemám ale nic proti akváriím, kam se CO2 přidává, tam lze samozřejmě dosáhnout jiné výsledky a pokud to někoho baví a neztrácí se přitom ten hlavní smysl akvaristiky, a sice radost z kousku přírody, tak je to fajn a není důvod proti tobu brojit :-)
V přírodě lze vidět neskutečně zarostlá místa (vzácně i u nás) a nemusí jít vůbec o monokulturu jednoho druhu. Ale buď je to krátkodobý stav po dobu několik týdnů, nebo jak majko napsal, je tam sice hustě zarostlé dno, ale nad ním denně prosviští kubíky vody. To nemáme šanci v akváriu napodobit.

Ale proč vlastně píšu - když jsem viděla název tématu, úplně mě zamrazilo. Snažit se sytit akvarijní vodu "rybami" je šílený a nebezpečný nápad! :? V přírodě taky nebývají koncentrace CO2, jakých dosahujeme v akváriu, takže spíš stojí za úvahu, jestli má smysl pídit se po dosažení nějaké koncentrace CO2... a jak to, že to v přírodě vlastně tak parádně funguje. Pavol, CO2 přece není klíč k pěknému akváriu... :wink:

Pokud teda vůbec někoho napadne otázka, kolik ryb dodá potřebné množství CO2, pak mu vřele doporučím koupit tlakovou láhev... zjevně mu jde o CO2 a ne o akvárium :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Peter Lupták » 14 Mar 2008 16:16 pm

Videl som nadherne rastlinné akvarium bez pridavania CO2 http://www.horacovoakvarium.cz, aj som mal pokus napodobnit ho, ale nakoniec zvitazilo umele pridavanie CO2, ked som porovnal co mi rastlo po pridani a pred pridanim. V podstate by som odporucil kazdemu kdo zacina s akvariom precitat si tuto stranku, aby zistil o com akvaristika je. Tak isto by som odporucil precitat denníky od Astrid, Dadmanovo akvárium atď atď.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 16:18 pm

Raviolka su rastliny a ich kombinacie, ktore bez co2 neutiahnem. Nerobil som ten pokus raz a vzdy sa skoncil katastrofou. Ide o to o akych rastlinach sa bavime, mozno si pojem rastlinne akvarium predstavujem inak ako ostatni.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Peter Lupták » 14 Mar 2008 16:27 pm

A este ma napadlo. Tiez som uvazoval ako dodat do akvaria viac CO2 prirodzenou cestou a v podstate ma tiez napadlo dať tam viac rýb= viac CO2. Az som niekde cital, ze ryby nie su az takym producentom CO2 ako baktérie, ktoré biologicky filtrujú vodu. Preto viem pochopit aj tuto tému aj túto otázku.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod duri75 » 14 Mar 2008 16:37 pm

Mohol by moderator plz premenovat temu na male pismena, trha mi to oci :shock: , viac ako Lusila

Dakujem :roll:
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod joko » 14 Mar 2008 16:51 pm

duri75 napísal:Mohol by moderator plz premenovat temu na male pismena, trha mi to oci :shock: , viac ako Lusila Dakujem :roll:

Aj mne, ale menej ako Lusilia, teda jej fotky.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 14 Mar 2008 17:46 pm

majko napísal:Raviolka su rastliny a ich kombinacie, ktore bez co2 neutiahnem.
Nemám důvod o tom pochybovat - taky si myslím, že některá akvária bez přidávání CO2 fungovat nebudou.
majko napísal:Nerobil som ten pokus raz a vzdy sa skoncil katastrofou.
Taky jsem to zkoušela a je jedno, jestli to bylo CO2, nebo světlo, hnojivo... prostě některé rostliny potřebují víc než jiné. A proč jim to nedat, když se akvaristovi chce :wink:
majko napísal:Ide o to o akych rastlinach sa bavime, mozno si pojem rastlinne akvarium predstavujem inak ako ostatni.
Já myslím, že všichni, co se zapojují do téhle debaty ví, že není akvárium jako akvárium. Ty taky víš, že rostlinná akvária bez CO2 taky jdou a nejsou o nic horší, i když jiná :wink:

Majko nevím, co jsi mi chtěl napsat, možná jsem něco přehlídla. Mám za to, že jsem nijak nepopírala cestu hi-tech akvária. Kdo chce kam, pomozme mu tam :lol:
Ozvala jsem se proto, že nechápu akvaristu, který se nechce zabývat "umělou podporou" akvária, teda není to asi technický typ jako někteří z nás :-), ale přesto mu dosažení nějaké magiské koncentrace připadá tak důležité, že uvažuje nad přerybněním akvária. Prostě mi to nedává vůbec smysl.
(Pavol neber to jako útok na Tebe, jen mi uniká, co Tě vlastně k takovým úvahám vede. Já mám spíš málo ryb a rostlin plné akvárium. Není to opravdu o CO2, pokud ano v případech zvlášť náročných druhů, tak přerybnění opravdu není cesta, která by vedla k hezkému akváriu.)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: kolko ryb treba aby nebolo nutne davkovat co2

Odoslaťod abba » 14 Mar 2008 21:51 pm

Knižka Pavol napísal:Zaujala ma tato tema ohladom davkovania CO2 dnes si uz pomaly ziadny akvarista nevie predstavit krasne zarastene akva bez CO2 ale ako je mozne ze v prirode ziadne flase nie su a vsetko to krasne funguje aj bez CO2 aj bez pridavania hnojiv.Chcel by som touto temou povedat ze by sme sa mali uberat skor cestou napodobnovania prirody.(ryby doplnia co aj sa postaraju o prirodzene hnojenie nasich akva. rastlin. Je to len moj nazor myslim ze by to malo fungovat pri dodrzani istych kriterii.?

pokusim sa odpovedat:myslim si ze nie je mozne stanovit nejake striktne pravidlo.kazde akva je ine.cisto teoreticky si mozeme predstavit akva kde je biorovnovaha-to jest taky pomer objemu vody, plochy vodnej hladiny, dostatocnej sily osvetlenia, poctu ryb a poctu rastlin, ze akva ma dostatocnu samocistiacu schopnost eliminovat nezelane produkty ryb o ktorych sa na fore casto diskutuje.cim bude akva mensie, tym viac je to podla mna nemozne dosiahnut.uplny prirodzeny kolobeh v prirode sa imitovat do dosledkov neda,co je logicke.ak clovek chce nepouzivat CO tak pocet ryb v nadrzi by mal byt taky aby:1.vyprodukovali dostatocne mnozstvo latok,ktore rastliny potrebuju v procese rastu.2.aby sucasne nadmerne neznecistovali akvarium co by sposobovalo potrebu neustale v urcitych kratkych intervaloch /napr. 1tyzden/ vymienat 1/4 ci 1/3 vody v nadrzi,alebo neustale odkalovat dno akva. na zaklade vlastnych skusenosti si myslim ze ryb nemusi vela v akvariu aby sa dosiahol zelany ucinok.na webe sa casto hovori o spravnom pomere poctu ryb k objemu vody /co je podla mna nespravne, a myslim si ze sa uvadza prilis vysoky pocet ryb/.o pocte ryb rozhoduje vela dalsich faktorov.ja CO nepouzivam a nehnojim nijakym hnojivom a rastliny musim strihat kazde dva tydne,a rozdavam to znamym,lebo obchodnici nechceli kupovat ani za symbolicku cenu.otazkou je aj to ake rastliny sa v akva pestuju.ja mam v akva napr.nymphea tiger lotus red, o ktorom sa pise ze je nutne CO ale rastie to aj bez neho,tak ze zacinam mat z toho lotusu nervy - pred 3 mesiacmi som mierne zintenzivnil svetlo a z rastliny ktora mala vysku 30cm a listy ako taniere, sa stala ratlina,ktora pokryla polovicu vodnej plochy akva
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod majko » 14 Mar 2008 22:12 pm

Raviolka je to ok :D, asi mame rovnaky nazor, mal som len dojem ze si chcela povedat nieco ine...
Urcite kombinacie proste budu fungovat aj bez co2 urcite zase nie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: kolko ryb treba aby nebolo nutne davkovat co2

Odoslaťod Kubo » 16 Mar 2008 18:24 pm

Myslim si ze dodavat co2 rybami je hlupost.nevidim v tom zmysel pretoze to by asi trebalo akvarium prerybnit a to celkovo nieje dobry napad pretoze trpi cele akvarko. To radsej treba zabudnut na co2 a ist bez toho. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.