prosim pomoc hynu mi tropheusy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 09 Jan 2010 15:09 pm

prosim pomoc hynu mi tropheusy
vyzeraju zdravo, neprekrmujem, mam eheim ecco pro 300...netusim co je s nimi..
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Reklama

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Volodus » 09 Jan 2010 15:15 pm

To mas stastie ze ludia tuna na fore sme jasnovidci a vieme vsetko bez akychkolvek udajov.
Takze teda po dokladnom analyzovani tvojho problemu som dospel k zaveru ze tvojim rybkam zrejme nieco bude.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 09 Jan 2010 19:26 pm

tak za toto som vdacny...co potrebujete vediet? tropheusy chovam kratko...
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 09 Jan 2010 19:37 pm

skus napisat aku mas velkost akva, pocet tropheusov a cim krmis.. ako dlho mas zriadene akva?
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Imrich Fuljer » 09 Jan 2010 19:45 pm

lukasled napísal:tak za toto som vdacny...co potrebujete vediet? tropheusy chovam kratko...

Mas cerstve akvarko a cerstvy filter a to je ten hlavny problem. Najskor , ked budes chciet chovat tropheusy tak si poriadne " zabehni " akvarium - filter. Napr. mozes skusit na zaciatok nejake "beznejsie" malawky. Pseudotropheus kingsizei, auratus, cyanorhabtos atd ... cca 6 mesiacov. Tieto rybky maju krasny dar o proti tropheusom a to je ten ze maju zaludok. Tieto rybky Ti " spustia " sfunkcnia akvrium. Potom ich daj prec a daj si tam tropheusy. Ked ti " sadnu " tropheusiky v nadrzi po zabiehani mbunami tak su neznicitelne. Ak maju ok akvariu tak vydrzia viac ako ktorakolvek africka jazerna ryba-cichlida.
Teraz ti uz tazko nieco pomoze skus napr. Sera Bactopur direct ale ten je problemovy aj ten mali zivot co mas v tvojom akvarku ti tento protibacterialny pripravok poriadne narusi.

sorry za tvrdu radu.
Ale najskor sa pytaj ale len ludi co ich chovaju a chovali dlho nie jednorazovo 5-6r a viac a viac druhov !!! A potom po radach skus chovat. Mat jedno akv. je sranda mat 10 je problem a mat ich 100 treba dar :)

ahoj
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 10 Jan 2010 13:30 pm

Aaron napísal:skus napisat aku mas velkost akva, pocet tropheusov a cim krmis.. ako dlho mas zriadene akva?

takze akva ma 2 mesiace, mam tam 14 tropheusov(cim dalej menej), krmim O.S.I. prostar a mrazenymi artermiami...
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 10 Jan 2010 13:32 pm

Imrich Fuljer napísal:Mas cerstve akvarko a cerstvy filter a to je ten hlavny problem. Najskor , ked budes chciet chovat tropheusy tak si poriadne " zabehni " akvarium - filter. Napr. mozes skusit na zaciatok nejake "beznejsie" malawky.

vdaka za radu, (mimochodom tropheusy su od vas z bytce), skoda ze som sa toto nedozvedel skor...
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Imrich Fuljer » 10 Jan 2010 21:16 pm

Aaron ma pravdu napis, ake mas akva, ake ryby, pocet, krmivo uz vieme cim viac info tym lepsie. Ale, ako som uz napisal, 2 mesiace je malo na dobre zabehnute akvarium pre tropheusy. Bolo by velmi vhodne, ak by si mal 100% zabehnuty filter alebo aspon "vyzmikany" stary dobry filter, ktoreho obsah si vlejes do tvojho akvaria. Dobehni ku nam dones ecco a ja ti dam zatial Fluval 305 super zabehnuty / ten Ti vyriesi a napomoze k vyriesenu problemov / a ked sa u nas ok zabehne tvoje ecco tak dobehnes s fluvalom ten nam vratis a mi ti dame tvoje ecco ?
Robime aj tekyto servis.
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Richard Tokušev » 10 Jan 2010 22:21 pm

no moment....dvojmesačné akva už nemôžem nazývať čerstvým a pokial počas tohoto obdobia nebol filter čistený a je nonstop zapnutý, tak je akvárium 100% už mesiac dobre zabehnuté. Namiesto baktopuru stačí zbehnúť do lekárne a kúpiť za 2,-€ entizol. 1 tab na 40 l vody, na druhý deň polovicu a na tretí deň plnú dávku. Funkciu filtra nepoškodí a ide iba za infekciou, A čo je ešte dosť dôležité - je bezfarebný a teda na rozdiel od baktopuru nezafarbí vodu.

Urýchlene riešiť. Filtrácia by mala byť OK

a ešte zmerať pH, ktoré musí byť na 8. Ak nie je nasypať sódu bikarbónu podla potreby
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 11 Jan 2010 03:10 am

tie artemie dufam ze rozmrazujes a nehadzes celu kocku do akva. bo trofici su pazrave ryby. tak sa moze stat ze sa podchladili a nasledne posli. neviem aky mas objem akvaria. bud je to akva male. alebo je velke a ten pocet je malo a ryby sa vzajomne napadaju v snahe vybudovania hierarchie. ale to by museli byt vacsie ryby cca 9 mesacne. pokial este jedna rada.. odpozoroval som to na mojich brevisoch. boli velmi nachylne na cerstvu vodu z vodovodu teda na chlor. takze voda musela odstat a odchlorovat.. inak mi ryby vzdy posli. snad sa ti bude s nimi darit. chce to len pevne nervy a neponahlat sa ;-)
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Imrich Fuljer » 11 Jan 2010 10:38 am

Riso pre tropheusy je 2 mesiace zabehnute akvarium malo, alebo presnejsie povedane rizikove. Tiez velmi zalezi, ako sa zabieha akvarium. Ak nemas nic v akvariu a das tam len bakterie a nemas cim zivit koloniu nitrifikacnych bakterii tak taketo zabiehanie je neucinne. Treba tam mat od zaciatku ryby. Presnejsie vzorku ryb kludne aj gupky. Gupky budu kandit a ich detritom a inymi odpadnymi latkami sa budu zivit a mnozit bakterie. Jednoducho "prijemne" prostredie v akvariu pomaha k lepsiemu aklimatizovaniu ryb. Ak je akvarium cerstve a zvlast su na to su haklive tropheusy tak su v strese. A stres sposobuje to ze ryby su ovela lahsie nachylne na ochorenie. Entizol aktivna zlozka metronidazolum sa pouziva na eliminaciu parazitov - bickovcov Hexamita. Nema a ani nepomoze v boji proti bakterialnemu zapalu. Ale podla mna je dolezite pouzit obe zlozky ci metronidazol a aj nifurpirinol. A po liecbe okamzite nasadit aktivne uhlie do filtra. Je velmi dobre na zaciatku dat k tropheusom nejake rozbiehace aktivnych bojovnikov proti stresu napr. copadichromis alebo aulonocara. Velmi ucinna vec.
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Richard Tokušev » 11 Jan 2010 12:12 pm

Imrich Fuljer napísal:Riso pre tropheusy je 2 mesiace zabehnute akvarium malo, alebo presnejsie povedane rizikove..

OK, môže byť.

Na budúce by si mohol aj takto promtne odpovedať na sms!
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 11 Jan 2010 17:00 pm

tak od zaciatku...akvarium ma 240l...filter este pred tym ako som ho zalozil vyse dvoch tyzdnov bezal v druhom akvariu ktore mam uz velmi dlho...tak asi nejake nakterie natahal...byvam na dedine takze vodu mame nechlorovanu...a tropheusy zacali hynut az po dvoch mesiacoch...teda jeden mi spachal samovrazdu ked nasiel sparu v krycom skle :( ...odvtedy dva mesiace prezili vsetky a teraz mi behom dvoch tyzdnov uhynulo uz 6 tropheusov...zeby to az teraz na nich dolahlo ten nezabehnuty filter?
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 11 Jan 2010 19:11 pm

mame to chapat tak ze mate vlastny zdroj pitnej vody?? lebo ja som tiez z dediny a sme napojeny na verejny vodovod. takze mame chlorovanu vodu. pokial je to tak, potom pricinu by som hladal prave v kvalite vody. kedy sa pocas roka moze lisit jej kvalita. takze najvhodnejsie by bolo asi zrobit rozbor vody co mas v akva a vody ktoru pouzivas. pretoze ta by mohla byt velmi znehodnotena. tam by ti nepomohlo ani niekolko mesacne zabehnutie filtra a akva
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 11 Jan 2010 20:27 pm

takze sa moze stat ze ryby ziju 2 mesiace v tej istej vode a po tych dvoch mesiacoch im zacne vadit? voda bola na rozbore je pomerne kvalitna...
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 11 Jan 2010 21:07 pm

a kedy si robil rozbor? no ak mate svoju vodu, co som tak aspon pochopil tak je to mozne. vidis ake je pocasie. takze do spodnej vody sa mohli dostat rozne splodiny. a to mohlo sposobit zmenu kvality vody.
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 11 Jan 2010 21:09 pm

no rozbor sa robil uz davnejsie...mozne je ze sa tam nieco dostalo...ale aj tak vodu som menil len par krat a mozno 1/4...
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Michal1987 » 11 Jan 2010 21:25 pm

... len pár krát ???
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 11 Jan 2010 21:54 pm

Michal1987 napísal:... len pár krát ???

a kolko krat som ju mal menit za 2 mesiace?
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 11 Jan 2010 22:58 pm

Michal1987 napísal:... len pár krát ???


zas az tak casto nemusel menit. prvy mesiac by som ani ja nevymienal vodu. radsej nech dozreje voda nez aby sa stale vytvarali nitrifikacne bakterie a vhodne podmienky a tym oddaloval cas vyzretia akva. takze ak posledny mesiac pravidelne menil vodu tak je to oki. hlavne je aby mal stabilne podmienky. teda NO2 a NO3 na nule, pH 8
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Michal1987 » 11 Jan 2010 23:36 pm

OK , ja len že sa mi to zdalo málo.
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Richard Tokušev » 12 Jan 2010 10:02 am

Myslím, že je to pomerne jasné.
Ako som uviedol vyššie, za tým si stojím.
A ešte by ma zaujímali príznaky. Ryba skapatá s otvorenou papuľkou? Ryby sú žravé? Ryby majú priesvitné výkaly? Ryby majú dlhé výkaly? Ryby sú schované v úkrytoch? Koľko rýb skapalo? Ryby sa kývu zo z prava do ľava a naopak? Dokupoval si iné tropheusy alebo ryby?
Skús odpovedať a ja si urobím obraz, či som ličbu odporúčil správne alebo nie.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod Aaron » 14 Jan 2010 13:00 pm

tak ako si na tom s tymi tropheusmi??? sa uz vsetko stabilizovalo alebo su este problemy?
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: prosim pomoc hynu mi tropheusy

Odoslaťod lukasled » 19 Jan 2010 11:43 am

risoar napísal:Myslím, že je to pomerne jasné.
Ako som uviedol vyššie, za tým si stojím.
A ešte by ma zaujímali príznaky. Ryba skapatá s otvorenou papuľkou? Ryby sú žravé? Ryby majú priesvitné výkaly? Ryby majú dlhé výkaly? Ryby sú schované v úkrytoch? Koľko rýb skapalo? Ryby sa kývu zo z prava do ľava a naopak? Dokupoval si iné tropheusy alebo ryby?
Skús odpovedať a ja si urobím obraz, či som ličbu odporúčil správne alebo nie.

ziadne z tychto priznakov som nezbadal...bol som teraz dlsie v praci takze k liecbe pristupim az teraz...ale hynutie ryb uz stagnuje...a v akvarku mam s tropheusmi len julidace, sevelie a dva synodontisy...ale asi dokupim tie auloncary alebo copadichromisy....a otazka : uhlie do toho filtra kuoim normalne v akvaristike?
lukasled
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 19 Okt 2009 09:37 am
Bydlisko: Rajec

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.