Prve ryby alebo koraly ?



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 26 Apr 2006 11:07 am

Salatom som cital niekde na reef strankach ze krmia - ale ja som len planovac morskeho akva :) inak neviete o nejakom ucelenom navode na internete (nechcete to niekto napisat :) ?) ako rozumne zacat s morom. To co si clovek precita vselikde na forach je sice pekne ale velakrat sa to tyka roznych druhov filtracii (niektore info su samozrejme vseobecne) a roznych druhov morskeho akva...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod kyslík » 26 Apr 2006 11:34 am

Rori napísal:Salatom som cital niekde na reef strankach ze krmia - ale ja som len planovac morskeho akva :) inak neviete o nejakom ucelenom navode na internete (nechcete to niekto napisat :) ?) ako rozumne zacat s morom. To co si clovek precita vselikde na forach je sice pekne ale velakrat sa to tyka roznych druhov filtracii (niektore info su samozrejme vseobecne) a roznych druhov morskeho akva...

Ano, niektorí krmia,alebo aj činskou kapustou ale to nie je vhodne krmivo pre rastlinožravé morské ryby, je to logicke, nie je to ich prirodzená potrava, je tam vela balastu ,NO3 a po čase môže dôjsť k poškodeniu tráviacieho traktu..

Rozumne začneš s morom tak ,ked ponavštevuješ tých , ktorí sa v tom orientujú a majú pekné prosperujúce nádrže, aby si si mohol utvoriť a ujasniť názor, čo zvladneš a čo nie a čomu rozumieš a čo potrebuješ vysvetliť..
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 26 Apr 2006 11:44 am

- lavovy kamen von
- dno max 2cm , jemny piesok (vapenaty) , odkalovat
- 2kocky denne je pre tvoje ryby privela, pol kocky denne postaci , mam podobne akva , 430l s 8 rybami a pol kocky dostavaju len v nedelu
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 26 Apr 2006 12:06 pm

kyslík napísal:Rozumne začneš s morom tak ,ked ponavštevuješ tých , ktorí sa v tom orientujú a majú pekné prosperujúce nádrže, aby si si mohol utvoriť a ujasniť názor, čo zvladneš a čo nie a čomu rozumieš a čo potrebuješ vysvetliť..

To chapem :) len problem je s casom :) - mam male dieta takze z roboty ked dojdem alebo cez vikend som na plny uvazok tatkom a este sa k tomu ideme stahovat a vybavujem hypoteku ... (inak to je dovod ze preco rozmyslam o zmene akvarka na morske - lebo ho cele tak ci tak musim vyprazdnit a mam sancu to zmenit na more ...)
Ja som toho relativne dost pochodil po forach a dost som si toho precital a hlavne som sa snazil hladat prispevky od cloveka co mal podla napr. galerie dlho dobe pekne akva... Informacii ale nikdy nie je dost :D
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod kubrt » 26 Apr 2006 16:53 pm

Ak nemas trochu casu je to dost blbe, more potrebuje nie vela ale zato pravidelne - dennodenne nejaku tu udrzbu. A este si zvaz financnu situaciu, nie je to lacna zalezitost, aby si potom nebol sklamany. Mozno na zaciatok zacat len s rybami. Ale ten cas na navstevu si urcite urob aby si sa potom nechytal za hlavu. Ono je to stale dookola, chcem more co preto mam urobit? Ja sa necudujem niektorym prispievatelom na akve alebo reefe, ze uz sa pomaly odmlcuju. Maju len zopar prispevkov ale tie zase stoja za to. Jednoducho chcem povedat to, ze uz tu asi nikto nebude stale to iste premielat dookola. Je tu tema Zalozenia morskeho AQ, potom www.reef.sk a potom je cas na navstevy. A az potom je tu forum na konkretne otazky. Usetri to nas a aj tvoj cas. Nic proti tebe, to je len moj navod ako zacat s morom.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 26 Apr 2006 17:15 pm

kubrt napísal:Ak nemas trochu casu je to dost blbe, more potrebuje nie vela ale zato pravidelne - dennodenne nejaku tu udrzbu. A este si zvaz financnu situaciu, nie je to lacna zalezitost, aby si potom nebol sklamany.
To mi je dost jasne. Ved aj o sladkovodne sa treba dost starat. Ono sa o neho mozem starat ked je tam dcerka - ale nemozem s nou velmi pobehovat po navstevach a obzerat akvarka ...
Financne to tiez uz mam ako tak prepocitane - viem ze to nie je lacna zalezitost - ono ja som toho dost precital (vid nizsie).

kubrt napísal:Mozno na zaciatok zacat len s rybami. Ale ten cas na navstevu si urcite urob aby si sa potom nechytal za hlavu. Ono je to stale dookola, chcem more co preto mam urobit? Ja sa necudujem niektorym prispievatelom na akve alebo reefe, ze uz sa pomaly odmlcuju. Maju len zopar prispevkov ale tie zase stoja za to. Jednoducho chcem povedat to, ze uz tu asi nikto nebude stale to iste premielat dookola. Je tu tema Zalozenia morskeho AQ, potom www.reef.sk a potom je cas na navstevy. A az potom je tu forum na konkretne otazky. Usetri to nas a aj tvoj cas. Nic proti tebe, to je len moj navod ako zacat s morom.
Na reef.sk som samozrejme bol :) Ale ked si precitas moju povodnu otazku tak tam sa pytam na nejaky uceleny navod. Mozna nie navod - ale nieco kde niekto popise ako si zalozil akva a co s nim robi denne, tyzdenne, mesacne... Ja neziadam nikoho aby sa tu rozpisoval - pozri si linky z www.akva.sk a www.reef.sk (na odkazovych strankach) - nemas toho o mori tak vela - mne staci nejaky link kde by som nasiel to co som vyssie popisal,,,
Forum je dobre velakrat na konkretne otazky a moje skusennosti aj s akva su ze sa tu najdu prispievatelia co sa tvaria ako borci a pisu bludy ( cest vynimkam - ja sa do sladkovodnej ako tak vyznam tak viem povedat co je blud a co nie) a velakrat si prispevky protirecia - tak si myslim, ze len citanie forumov nestaci ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 26 Apr 2006 17:19 pm

je to tu, kukni historiu rubriky Morska akvaristika, tema tusim "chcem morske rybicky " a tema "zalozenie morskeho akvaria" tam som popisal hotove litanie ...

rori , ale ak nemas cas ani hladat..tak kasli na more :lol:
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 26 Apr 2006 17:30 pm

Ano - to bola velmi dobra tema :) to som precital, ale tam je hlavne o tom zalozeni akva ( a o buzerovani toho co tu temu napisal :D ). Ale zalozenim akva sa to nekonci :)
Ale uzavrime tuto temu :) ja v podstate hladam "knizku" o morskej akvaristike od jedneho cloveka - a aby bola online :) stale hladam take nieco - len som chcel vediet ci nemate niekto rovno linku na nieco take....
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 26 Apr 2006 21:24 pm

jaaj az take volaco najdes, daj sem link :D
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 26 Apr 2006 23:07 pm

Však o tom sú všetky TOTM´s (tanks of the month) na reefcentrale. Akurát, že to nie je 500 strán, ale iba niekoľko so zahustenými informáciami. Pre ich pochopenie sa treba prelúskať základmi. A na tom istom www vo fóre je aj spústa tém, kde borci aj začiatočníci opisujú zakladanie svojich nádrží a ich ďalšiu prevádzku. A dokonca si môžeš vybrať nano, large reef tanks, s mäkkými, s tvrdými (koralmi), s rybami, bez rýb. Ale kto nehľadá a čaká, že mu hotové morské AQ padne rovno do obývačky, nuž čo na to povedať (?). Chápem, že času nie je nazvyš, ale ak chceš veci urobiť poriadne, niečo preto budeš musieť obetovať (minimálne snahu a peniaze :wink:). Inak sa ľahko stane, že o pár týždňov/mesiacov sa budeš pýtať na univerzálnu "knižku od jedného človeka" s názvom ako riešiť zbytočné začiatočnícke chyby.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 26 Apr 2006 23:14 pm

lukáš napísal:Však o tom sú všetky TOTM´s (tanks of the month) na reefcentrale. Akurát, že to nie je 500 strán, ale iba niekoľko so zahustenými informáciami. Pre ich pochopenie sa treba prelúskať základmi. A na tom istom www vo fóre je aj spústa tém, kde borci aj začiatočníci opisujú zakladanie svojich nádrží a ich ďalšiu prevádzku. A dokonca si môžeš vybrať nano, large reef tanks, s mäkkými, s tvrdými (koralmi), s rybami, bez rýb. Ale kto nehľadá a čaká, že mu hotové morské AQ padne rovno do obývačky, nuž čo na to povedať (?). Chápem, že času nie je nazvyš, ale ak chceš veci urobiť poriadne, niečo preto budeš musieť obetovať (minimálne snahu a peniaze :wink:). Inak sa ľahko stane, že o pár týždňov/mesiacov sa budeš pýtať na univerzálnu "knižku od jedného človeka" s názvom ako riešiť zbytočné začiatočnícke chyby.


Ako vidim beries ma ako male decko ... no co uz, len Ti poviem ze TOTM's som si poriadne pozeral. Uz to tu necham, vela z Vas len kazdeho buzeruje ze si neprecital to alebo hento - ale pri tom si neprecita asi to co sa clovek pyta ... Tak nic, budem skusat radsej ine fora ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 26 Apr 2006 23:33 pm

Tak ti odpoviem inak. Existuje asi toľko návodov, koľko je morských akvárií, každá modifikácia má svoje pre a proti a nikto zodpovedný ti nepovie, že funguje len jedna a nijaká iná. Preto ťa každý "buzeruje" - konečné rozhodnutie ako to spravíš bude na tebe a čím viac toho preštuduješ, o to ľahšie si vyberieš spôsob ktorý vyhovuje tvojim predstavám. S pozíciou "malého decka" to nemá nič spoločné.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 27 Apr 2006 07:03 am

lukáš napísal:Tak ti odpoviem inak. Existuje asi toľko návodov, koľko je morských akvárií, každá modifikácia má svoje pre a proti a nikto zodpovedný ti nepovie, že funguje len jedna a nijaká iná. Preto ťa každý "buzeruje" - konečné rozhodnutie ako to spravíš bude na tebe a čím viac toho preštuduješ, o to ľahšie si vyberieš spôsob ktorý vyhovuje tvojim predstavám. S pozíciou "malého decka" to nemá nič spoločné.


Trosku sa nechapeme - a je to dost moja chyba lebo som to pozeram nenapisal - ja tie zaklady si myslim ze mam prelezene. Ono je to ako pises "Existuje asi toľko návodov, koľko je morských akvárií" a problem s forami je taky, ze su tam kuskove navody - vzdy k nejakemu problemu (teda vacsinou) a ked ich das dokopy tak nedostanes zelany vysledok. Ja nehladam len jednu "knizku" - ja by som rad cital ako to kto riesi z celkoveho pohladu. A potom si "vybral". Napr. tie TOTM su perfektne akvarka ale ja take nie ze nechcem ale na zaciatok nebudem mat (vacsinou je tam taka technika s ktorou neratam na zaciatku)...
Neberte ten moj predchadzajuci prispevok v zlom (uz bola noc pre mna...) - len velakrat ked sa niekto nieco spyta nieco globalnejsie alebo zakladne tak sa viacej napise o tom ze si ma lepsie citat forum (toto forum nie je male a nie jedine - ja som nad webom stravil nie malo hodin studovanim o mori - takze clovek nie si isty ako ma formulovat co hlada ked ma zakladnu otazku tak lahko moze prehliadnut nieco...)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 27 Apr 2006 07:09 am

Každú chvílu sa niekto rozhodne pre more a začne sa pýtať. Ale pýta sa čo bolo na forach dávno poradené, a tak sa nečuduj že sa nikomu nechce odpovedať na to čo bolo už dávno publikované.....Riešenie nie je napádať prispievatelov ktorý už toho preskákali dosť v morskej akva. A ked nemáš na more čas tak sa na to vykašli a nikto ťa nebude buzerovať. Kúp si gulu a daj si tam karasa. Není o čom.....
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod kyslík » 27 Apr 2006 07:29 am

Rori : O.K. Napiš ake velke akva máš , čo chceš prerobiť na morské a zhruba Tvoju predstavu čo by si chcel tam mať a môžme sa baviť o konkretnom návode,bez toho Ti ťažko dáme všeobecný návod, taký ani neexistuje,všetko závisí od velkosti akva, osádke, aké osvetlenie chceš- či na to sú financie, a akú filtráciu zvolíš, napr. aj podľa priestorových možností..U starých akva , ktoré sa prerábajú zo sladkovodného na morské je problém napr.navŕtať diery ako prepad,lebo sklo stárne je velký predpoklad ,že praskne,lepšie je dno urezať navrtať do nového dna a znovu zlepiť,len komu s ato bude chcieť... ak by sme chceli externý filter pod akva , že...
Takže povedz...
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 27 Apr 2006 09:02 am

Uz sa to dostava do inych rovin ako som chcel :(

2 repik : uz som aj napisal nieco ale nebudem rozduchavat zbytocne vasne ...

kyslik : nebudem sem pisat co mam :) tato tema tu nie je na to, uz mam cierne svedomie ze moja vnorena otazka sposobila ze sa odklonilo od temy poriadne (a potom sa velmi tazko vyhladava vo fore ked nadpis je o niecom inom ako je naozaj. Ja som uz na reef.sk kusok konzultoval svoje veci (ak je lukáš ten isty lukáš ako na reef.sk tak prave on mi tam odpovedal :) ). A suhlasim s Tebou - "všeobecný návod" neexistuje - ale je lepsie si precitat (cim viac takych citani) ako to kto riesil celkovo ako len sa dozvediet ako to zalozil a nevediet ako sa o to teraz stara, alebo ako riesil konkretny problem ked neviem ako zacal a neviem ako teda sa dospelo k danemu problemu. Taketo vacsinou byva na osobnych strankach akvaristov - len internet je velky :D a predpokladam ze ludia co maju uz s morom skusennost poznaju nejake linky na dobre taketo stranky (lebo ak je to to iste ako so sladkovodnym akva tak kym clovek najde nejaku naozaj dobru stranku tak sa musi preluskat cez menej dobre a ten kto sa do toho nevyzna moze zobrat nie uplne dobre informacie ako za hlavne info a chudak rybycky a rastliny ( a ina akva haved :D ) ).
Navrhujem ak sa to uz nebude vyslovene tykat tejto temy tak mi radsej posielajte ssky - nechcem krysoletovy tu mixovat temu - aj ked som to uz poriadne spravil :( sorry
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 27 Apr 2006 18:01 pm

Mier tvojím akva a nepaprč sa,ak som sa ťa dotkol tak SORRY.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Rori » 28 Apr 2006 00:02 am

repik napísal:Mier tvojím akva a nepaprč sa,ak som sa ťa dotkol tak SORRY.


Nie - tak som to nemyslel ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod shark » 13 Feb 2007 22:49 pm

Měl bych ještě jedno řešení. Doporučuji si přečíst třeba i po večerech knihu Mořská akvaristika od Hynka Dařbujána.I když jsou tam některé věci né příliš aktuální,tak i přesto se touto knihou dá dopracovat k docela dobré představě a jistým vědomostem které napomohou založit si vlastní moře.Stejně ovšem zastávám názor který už tu byl napsaný a to navštívit nějakého mořského akvaristu kterému to funguje a probrat s ním svoje představy a možnosti.
shark
 
Príspevky: 12
Obrázky: 16
Založený: 13 Feb 2007 21:56 pm
Bydlisko: Olomouc,CZ

Predchádzajúca

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.