rozstrapkane plutvy



Všetko okolo akvarijných rýb

rozstrapkane plutvy

Odoslaťod pierro » 15 Okt 2005 21:24 pm

trochu oprasim temu:
mam problem s par rybkami, zacalo to tym, ze som u 1 skalara nesiel rozstrapkanu prsnu a chvostovu plutvu. Po dvoch liecebnych kupeloch (GENERAL AID od Tatrapet) sa to zlepsilo. Dnes som ale objavil druheho skalara s rozstrapkanou chvostovou plutvou a ked som sa lepsie poobzeral, zistil som ze to ma aj 1 mecun a 1 panciernicek - tiez chvostove plutvy. Nevidno ziedne biele bodky alebo chumaciky, len rozstrapkane plutvy.
Mohol by to byt bakterialny rozpad?
V poslednej dobe je v mojom akvarku trochu "dusno". Dva skalare medzi sebou vkuse bojuju, okrem toho aj jeden mecun ich vkuse "obhryza" (zatial som videl utocit len na telo, nie na plutvy skalarov). Mozno je to tym ze som znizil mnozstvo krmiva kvoli zvysenej hladine NO2 (do 0,2) v mojom trochu prerybnenom akvariu. Najskor som myslel ze to moze byt pricinou, ale potom som zbadal toho panciernika... toho predsa nikto neobhryza.
Moze to byt aj tym NO2? (neviem ho dostat pod 0,1)

Akvarium je 63l. ryby: 2skalare, 5 zivorodiek, 5 panciernickov, 1 prisavnik. Rastliny: valisernie, echinodory, kryptokoryny, anubiasy.
Filtracia: FAN 1 (AquaEl), najnovsie aj Atman 3336, ktory "zabehavam" pre planovane 240l akva.
Nemohol som si dostat nieco do akvaria, ked som instaloval ten ex. filter?

+pouzivam UV lampu 11W, zatial len 7 dni, ale skoro non-stop. takze slovo "bakterialny" mi tam velmi nesedi. Neurobil som nejaku chybu? niekde sa pise, ze UV lampu treba na zaciatku zapinat len na par hodin, niekde, ze ma bezat hned non-stop. tak neviem...

prosim poradte mi ak ste postrehli nejaku chybu v mojom akva, + nejake vase skusenosti s liecbou. dakujem.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Reklama

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod Miloš » 16 Okt 2005 08:55 am

skalare su citlive na hodnoty NO2 a NO3 teda aspon podla literatury :) ale pri ostatnych rybach fakt neviem ci to moze byt sposobene prave tym
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod pierro » 16 Okt 2005 09:47 am

zaznamenal som nejake uspechy hlavne na skalaroch - kratkodobe kupele (cca 45min) General Aid + sol + UV lampa v spolocenskom akva. plutvy sa im krasne hoja. ale bojim sa pouzivat chemikalie na panciernicky. pise sa, ze su velmi nachylne a ze mozu uomriet na otravu vnut. organov.
ma niekto skusenost s liecbou panciernickov? existuju nejake jemnejsie lieciva? alebo treba znizit koncentraciu?
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod Dexter » 16 Okt 2005 11:04 am

Zdravim... mam podobne velke akva a zda sa mi, ze mas trocha divnu kombinaciu rybiek - skalare s zivorodkami (gupky?) a k tomu mecune? Panicernicky a prisavnik si asi ziju vlastnym zivotom, ale viem si predstavit, ze zastupcovia tych troch vyssie uvedenych druhov sa nie celkom dobre znasaju. Ja by som si do mojho akva (prevazne gupky) skalarov urcite nehodil. Myslim, ze skalar je K**** ryba v malych akva a mecune maju tiez trocha temperamentnejsi charakter. Viem, ze som ti moc v liecbe neporadil, ale celkova pohoda tych ryb urcite nie je idealna pr tej kombinacii, co moze znamenat vacsiu nachylnost k chorobam.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod pierro » 16 Okt 2005 11:35 am

trochu sme sa nepochopili. zivorodkami som myslel surnny nazov ryb - konkretne su to mecune a platy. Skalare su uplne ok. skor mecune by som nazval K**** rybky. ale mas pravdu v tom, ze akva zacina skalarom byt trochu tesne.
Mam pocit ze vsetko moje trapenie sa odvija od zvyseneho obsahu NO2. pred chvilou som meral - 0,2!!! kurnik!!! Je to akvarko vazne az tak velmi prerybnene??? alebo su to tie zivorodky?? (su to dost prasiatka-vela seru)

Prosim vas, ak sa tu najde nejaky skusenejsi akvarista zo Zvolena, mohol by sa mi na to prist kuknut osobne?? budem fakt vdacny..
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod Dexter » 16 Okt 2005 13:35 pm

Ako casto menis vodu? Proti vysokemu NO2 je najucinnejsia vymena 1/3 vody povedzme kazdych 7-10 dni.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: rozstrapkane plutvy

Odoslaťod pierro » 16 Okt 2005 13:49 pm

niekedy menim aj kazde 3 dni cca 15l. (63l. akva) ziaden rozdiel.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.