Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Skalár [Pterophyllum scalare]

Odoslaťod Baty » 21 Jan 2003 14:04 pm

chcel by som vediet uplny opis ako sa mi vytru 2 skalare.Mam parik...
Baty
 

Reklama

Re: skalare

Odoslaťod Rosik » 21 Jan 2003 14:40 pm

Za prvé by mě zajímalo, jak jsi poznal, že je to pár, protože pohlaví u skalár lze rozeznat pouze u tření a nebo u starších ryb, kdy sameček má tukovou bouli na čele.
Za druhé je velmi nepravděpodobné, že zrovna ty dvě skaláry co máš, budou ochotny se vytřít. Chce to mít alespoň 6 ale raději 10 ryb, aby byla jistá pravděpodobnost, že se najde jeden pár. Pokud se však už vytvoří, máš jistotu, že se bude třít i napříště. Pak můžeš chovat už jen ten jeden pár.
Skalárám je potřebné vytvořit vhodné podmínky. To znamená mít nádrž alespoň 200 litrů se sloupcem vody alespoň 40 cm osázenou rostlinami s tuhými listmi (nejlépe Echinodory). A pak čekat.
Mně se skaláry třou zhruba jednou za měsíc. Po nakladení jiker se vše nechává na skalárách, jejich starostlivost o potomstvo je úžasná.
Více o mých pokusech s odchovem a o současném spontálním rozmnožení skalár najdeš na mých stránkách.
http://www.r.wz.cz/
Obrázok používateľa
Rosik
 
Príspevky: 8
Založený: 07 Okt 2002 15:34 pm
Bydlisko: Střelice - ČR

Re: skalare

Odoslaťod Martin » 11 Apr 2003 16:17 pm

Vies to neni take jednoduche,ja mam 6 skalarov v 100l akvariu a mal som velke stastie ze sa mi ten parik nasiel.Ale potom ked sa sparia to neni len tak.Ja som po vztreni vlozil ikri do samostatneho akvarka a po 62 hod. mi vsetky splesniveli.Takze musime sa ucit.Pa
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: skalare

Odoslaťod Anet » 26 Nov 2003 22:08 pm

Mam dva skalare a je super, ze je to parik. Donedavna som ich mala v 45 l akva (uz maju 60-ku :) )
pred mesiacom sa mi vytreli na filter, takze nebolo ziadne premiestnovanie. Z ikier sa male vyliahli do dvoch dni a rodicia sa o nich pekne starali. Niektore ikry splesniveli, ale mne ich nedovolili odstranit,robili to same. Ak niektore male padalo z korena (tam ich prelozili po vyliahnuti), rodicia ich zbierali a prilepovali spat. Na piaty den po vyliahnuti sa male rozplavali. No rodicom sa to asi moc nepacilo a zacali ich zrat. Kym som zistila, ze nejde o prilepovanie malych, zozrali ich asi polovicu. A tak skalare dostali vacsie akva- mozno o to im islo :).
Male som zacala krmit Sera Mikronom+Fishtamin. Neskor som po rade skusenejsich davala zive mikry. Tie im chutili. Teraz mam 14 malickych skalarikov.Davam im mrazene cyclopy a onedlho skusim aj artemie.
Male su podarene. Uz sa trosku zacinaju podobat na rodicov, ale naozaj len trosku.
To som sa ale rozkecala. Uz koncim.
Tak mi drzte palce, aby prezili a potesili par ludi. :P
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: skalare

Odoslaťod Atilla » 27 Nov 2003 10:14 am

anet dobre si to napisala :mrgreen:

tato tema sa prelina s touto http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=9136#9136

aj skalare su tie iste !!!
Naposledy upravil Atilla dňa 28 Nov 2003 12:47 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: skalare

Odoslaťod Anet » 27 Nov 2003 22:07 pm

Teraz mam 14 mini skalarov v 10 l akvarku. Samozrejme tam nemam filter.Krmim mrazenimi cyclopmi. Mozete mi poradit, ako casto mam vymienat vodu?
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: skalare

Odoslaťod Spectre » 27 Nov 2003 22:43 pm

Jeeej... mohla by si to odfotit? Krpate skalariky si nedokazem dost dobre predstavit :) :) :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod Anet » 28 Nov 2003 00:49 am

Na foto sa uz pracuje.

Tu su moje malicke :lol:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: skalare

Odoslaťod Dorianna » 22 Dec 2003 18:35 pm

Tak jsem si konecne koupila nove akvarko, ma celych 50 litru a je i celkem vysoke, tak jsem se rozhodla pro skalary...Pani ve zverimexu mi slibila, ze mi jich 6 odlozi (tykovych krasnych, mramorovych...!). Jenom nevim, jestli tech 50 litru pro ne nebude malo...ale ja stejne pocitam s tim, ze mi nejake umrou, protoze s mymi chovatelskymi schopnostmi to neni nic moc...Muzu k nim dat i me tri mecovky nebo mi je sezerou...?

Preji krasne Vanoce!!!!
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: skalare

Odoslaťod nino_q » 22 Dec 2003 18:58 pm

dorianna, 6 skalarov... to by chcelo asi tak... 500 a viac litrov podla mna... na 50 litrov maximalne jedneho, mozno dvoch, aj to pre ne nebude bohvieco :-( radsej nejake mensie rybky si tam daj
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: skalare

Odoslaťod Astrid » 22 Dec 2003 21:31 pm

Presne ako pise nino_q. Na parik skalarov treba MINIMALNE 100 litrov (cim viac, tym lepsie). Treba ratat s tym, ake su to velke ryby. Dospely, dobre ziveny skalar je dlhy aj 12 cm!
Dorianna napísal: Jenom nevim, jestli tech 50 litru pro ne nebude malo...ale ja stejne pocitam s tim, ze mi nejake umrou, protoze s mymi chovatelskymi schopnostmi to neni nic moc...

Povodne som chcela napisat- preco tolko pesimizmu? Avsak ked to zvazim, asi by to nakoniec dopadlo tak, ako pises. V takom malom objeme by sa ti zacali casom, mozno uz od zaciatku mlatit a utlacat jeden druheho. Az by ostali len tie najsilnejsie. Ak uz naozaj silou-mocou chces skalare, tak do tych 50 litrov maximalne dvoch!

Dorianna napísal:Muzu k nim dat i me tri mecovky nebo mi je sezerou...?

Tipujem, ze su to dospele mecune. Potom ich tam dat mozes. Ale potom nepocitaj s potomstvom mecunov, skalare ho pozeru hned, ako sa narodi.

Cize: neklesaj na duchu a skus predtym, ako si donesies nejaku rybku domov, si o nej nieco zistit. Literatury o akvaristike je na ceskom aj slovenskom trhu habadej, pripadne aj na internete je kopa informacii. A nie len skalare su krasne ryby. Mne sa velmi pacia aj obycajne neonky- ci uz klasicke, alebo cervene, pripadne nedavno som sa zapozerala do fantommov... nadherne su aj male cichlidky- kakadu, ramirezi, nijseen... pripadne aj tetier je milion druhov, mnohe su tiez velmi pekne.
Pripadne si to akvarko zriad len pre zivorodky. Krasne farebne gupky, zmatovo cierne molinezie... pripadne rozne farebne variety plat. Minule som videla v akvaristike take peknucke zlte s ciernymi flakmi pozdlz tela- tie boli tiez velmi pekne. A zivorodky sa ti budu mnozit aj same a aj ti dobre pohnoja rastlinky, ak im aj dobre zasvietis.

Dorianna napísal:Preji krasne Vanoce!!!!

Aj Tebe Dorianna.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: skalare

Odoslaťod Dorianna » 23 Dec 2003 15:11 pm

Dala jsem tedy na vase rady a poridila si cervene mecovky...jsou moc hezke...ale skalari jsou skalari... :D ale ty si kdyztak poridim u me doma kde jsem pres tyden...tam bych chtela akvarko aspon 100-200 litru...a kdyz dam teda do 200 litru 4 skalarky, jake a kolik rybicek tam pak muzu jeste dat?
Taky se mi libi pruhovane danijka...diky Astrid... :wink: kolik a s kym jich muze byt ve sto litrech?
No nic, mejte se hezky...prave zacina Mach a Sebestova...MILUJU VANOCE!!!!! :D
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: skalare

Odoslaťod Ceco » 23 Dec 2003 19:15 pm

Ja som mal kedysi v 120 litrovom akvarku 6 ks skalarov. Bolo to v pohode, kym boli male. Rychlo vyrastli a po pol roku im zacalo byt tesno. Problem bol aj v tom, ze sa dostali do reprodukcneho obdobia a samci sa vedeli paradne pobit o samicu. Taktiez take male akvarko na 6ks velkych ryb potrebovalo castu udrzbu - odkalovanie, pravidelna tyzdenna vymena 20% objemu vody. Hodnota NO3 (ak vies o com hovorim) bola permanentne na hranici 80mg/l. Jedneho dna sa mi skalare tak pobili, ze som musel 2ks uplne vyslabnute a znicene prelovit. Nastastie sa ich ujal kamos, ktory byva v tom meste ako ja. Momentalne mam v tych 120L 3ks odrastenych skalarov: 2 samice, 1 samec a este stale rozmyslam o tom, ze jednu samicu darujem kamosovi - tym padom mi ostane 1 par. Tolko moje skusenosti. Prajem prijemne sviatky a vela zdaru v chove skalarov!
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: skalare

Odoslaťod Ceco » 27 Jan 2004 10:30 am

Nafilmoval som kratky klip, kde vidno skalara ako strazi ikry a utoci na moj prst, ked sa nim priblizim k listu s ikrami.
Je to MOV, takze k tomu treba nejaky prehravac (napr. QuickTime).

Klip je tu a ma okolo 4MB.

Ceco.
Naposledy upravil Ceco dňa 08 Júl 2004 08:08 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: skalare

Odoslaťod Sefir » 28 Jan 2004 09:43 am

Rosik napísal:Za prvé by mě zajímalo, jak jsi poznal, že je to pár, protože pohlaví u skalár lze rozeznat pouze..

Pán Rosík mne sa ochotne vytierajú skaláre aj v 60l akváriu ! Vodu mám tvrdú až 22 DGH. Mlaď odchovávam v destilovanej vode v malom akváriu, ktoré vložím do rodičovského. Neskôr vo vlastnom velkom.
Obrázok používateľa
Sefir
 
Príspevky: 18
Založený: 25 Jan 2004 11:00 am
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod jlu » 28 Jan 2004 10:59 am

Nam se take skalary vytiraji v 75l akva a na zacatku jsme meli dve - nahodou to byl parek (pani v akvaristice to pry rozeznava podle tvaru hlavy a tak na 90% se trefuje) a nahodou si padly do oka a pravidelne se vytiraji na Anubias. Ted tam je skalar vic a uz je problem, protoze jakmile se tyhle vytrou, tak jsou agresivni. Jinak v dobe mezi trenim, jsou v pohode a docela slusne se snasi (mozna je to ale tim, ze jsou jeste mlade). Prave vymyslim, jak presvedcit manzela, ze nutne potrebujeme vetsi akva pro ostatni skalary :-) Mimochodem uz jsme meli prvni uspech s odchovem (i kdyz nepatrny) - zatim nam vzdycky jikry splesnively, ale tentokrat se vykulilo asi 20 rybek - ale bohuzel se rozplavaly jen tri a z toho jeste zbyly jen dve :roll: Ale i tak to beru jako prvni uspech a doufam, ze to priste bude jeste lepsi.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: skalare

Odoslaťod Eduscho » 28 Jan 2004 14:51 pm

Samcek sklara ma na hlave nad ocami taky hrbolcek, ak sa nemylim. Kedysi som sa im venoval viac.
Na rozmnozenie treba mat dobry par a zvysit teplotu o nejake 2 °C stupne. Ale to plati takmer u vsetkych ryb.
Eduscho
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 25 Jan 2004 18:28 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: skalare

Odoslaťod Ceco » 08 Júl 2004 08:14 am

2. pokracovanie thrilleru "Skalar utoci" sa da vidiet tu
(klip ma okolo 8MB)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: skalare

Odoslaťod evzen » 13 Júl 2004 22:53 pm

Zo siestich skalarov sa mi vykrystalizovali dva pary. Je to jak na bojisku, ako keby sa kazdy mlatil s kazdym. Bezne sa vytieraju na echinodorus, ale naposledy sa vytrela na bok motorceka, som cumel :shock: .
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re: skalare

Odoslaťod Phantom » 14 Júl 2004 10:23 am

Mam 7 skalarov niektore maju aj obzratu plutvu lenze tu neviem ci sa medzi sebou,lebo mam tam aj nieco ako botiu(hneda,cierny pas na vrchu) ona je taka ze ich ponahana ale pochybujem ze by im ublizila.No a tu sa pytam ci je mozne aby sa skalare obzrali medzi sebou.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod evzen » 14 Júl 2004 11:26 am

Moji si ublizuju. Bojovnici. Dokonca som o jedneho aj prisiel.
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re: skalare

Odoslaťod Phantom » 15 Júl 2004 20:12 pm

evzen napísal:Moji si ublizuju. Bojovnici. Dokonca som o jedneho aj prisiel.
Ja som prisiel o 4.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod johny » 06 Dec 2004 15:40 pm

Uz viackrat sa mi vytreli skalare. Ikry som premiestnil do ineho akvarka , male sa vyliahli v dostatocnom mnozstve s minimalnymi stratami. Avsak asi po troch dnoch zacali hromande umierat. Bez toho aby sa rozplavali. Neviete niekto kde je problem????
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod nino_q » 08 Dec 2004 20:54 pm

johny, ked to bolo pred rozplavanim, zrejme to nebolo stravou - zmeraj a napis aku mas tvrdost vody, pH, NO2, NO3, atd (aj ked to by mohlo stacit) - podla mna to bude nieco z toho
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.