Sladkovodne alebo morske AQ?



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Odoslaťod Jirka Scobak » 10 Mar 2008 16:02 pm

Dej fotku az to udelas.
A dalsi fotku za tri mesice :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Odoslaťod Y2K » 10 Mar 2008 16:06 pm

Jirka Scobak napísal:Dej fotku az to udelas.
A dalsi fotku za tri mesice :).


No nie je problem....ak nejake "o tri mesiace" bude 8)
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Re: Sladkovodne alebo morske AQ?

Odoslaťod laci » 10 Mar 2008 22:01 pm

Y2K napísal:Zdravim,
zaobstaral som si asi 300 L AQ (17x30x60)


Ten rozmer 17x30x60 je v cm, dm, m alebo ... :?: Iba zo zvedavosti. :roll:
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod abba » 10 Mar 2008 22:15 pm

nechcel som nikoho od morskej akvaristiky odhovarat,len som uviedol urcite faktory, ktore v mojom pripade rozhodli v neprospech tejto alternativy.hoci mam 1500 litrovu nadrz nemam vela casu sa venovat detailom v nej - skor je to volny vyvin a divocina - a uz vonkoncom ju nepokladam za "profi" nadrz,ani foto nerobim casto /uz asi 4 mesiace nemam nove foto v albume/. v podstate sa z nej tesim spolu s detmi a manzelkou.
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: Sladkovodne alebo morske AQ?

Odoslaťod Y2K » 10 Mar 2008 23:57 pm

laci napísal:
Y2K napísal:Zdravim,
zaobstaral som si asi 300 L AQ (17x30x60)


Ten rozmer 17x30x60 je v cm, dm, m alebo ... :?: Iba zo zvedavosti. :roll:


Ten rozmer som sa sekol ako som neskor zistil....
Takze jasne ze v cm 170x30x60
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod Y2K » 10 Mar 2008 23:58 pm

abba napísal:nechcel som nikoho od morskej akvaristiky odhovarat,len som uviedol urcite faktory, ktore v mojom pripade rozhodli v neprospech tejto alternativy.hoci mam 1500 litrovu nadrz nemam vela casu sa venovat detailom v nej - skor je to volny vyvin a divocina - a uz vonkoncom ju nepokladam za "profi" nadrz,ani foto nerobim casto /uz asi 4 mesiace nemam nove foto v albume/. v podstate sa z nej tesim spolu s detmi a manzelkou.

Dobry pristup...to by som sa aj ja chcel z mora tesit...
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Re: Sladkovodne alebo morske AQ?

Odoslaťod laci » 11 Mar 2008 07:17 am

Y2K napísal:Ten rozmer som sa sekol ako som neskor zistil....
Takze jasne ze v cm 170x30x60

Jasné :wink:
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod Amazon river » 11 Mar 2008 15:46 pm

nazdar Y2k,tak je to na tebe ako sa rozhodnes...Moje skusenosto s morskym akvarkom su asi taketo,mal som 360l more, ktore ma vyslo okolo 40.000 aj s rybami ,takze asi polovicu,hardware....cele mi to vydrzalo s mensimi ci vacsimi problemami asi rok,no prsote dva jrat sa mi stalo ze mi odisli ryby za 20.000 korun.Vrobote som makal a zil aby som mal to akva co najlepsie,myslim zdravy bitop a tak.tak si ani nechci predstavit ako my bolo ked mi tie ryby zacali do tyzdna,dochnut,podotykam voda bola cista a teplota tiez.problem bol v tom ze,ked som tam aj po karantene dodal novu rybu tie stare chytily morsku krupicu.
Co ma ale najviac dopalilo bol ze ani svetove znacky nemali ucinny liek na to,rybky proste zacali plesniviet,sekundarna infekcia a pokapali,naproti tomu sasankam sa darilo,aby som nepisal dlho skusal som hocico.
A ako som videl aj ine morske akvaria,vacsinou to dopadlo s nimi pocase podobne,velke investicie a aj tak bol "nejaky ten uhyn.a to mali uv lampy....dokonca aj lepsi profici mi povedali,ze je vzdy riziko ked davas nove ryby,iny zase robily tajnosti,aj ked s tym istym koncom...
Uzavriem to proste asi takto,chemia morskej cody a udrzanie biotopu v morskom akvarku je este stale veda,a tym ktorym sa dari je do velkej miery aj vec stastia.som registrovany aj na reef,sk a vacsinou su tam manici s Ciech,tak aj to je trocha problem lebo u nas to stale tak nefrci...
a bohvie kedy bude,lebo to pada aj u predajcov,je to narocne...
Pre mna to bola moja najvacsia prehra ale zaroven vyzva,pockam par rokov kym sa vylepsi situacia s morskou technikou a skusim znova.More je top,ale asi preto patri do koralovych atolov a nie domov,aj ked je to skoda...
Obrázok používateľa
Amazon river
 
Príspevky: 7
Obrázky: 104
Založený: 21 Feb 2008 23:43 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod milop » 11 Mar 2008 16:51 pm

Y2,3,4,5K:
prečítaj si prispavky od CECO - v priamom prenose tu zariadoval morske akva, a pokial viem uspešne ,
môj názor- dá sa , poznám niektorých , čo majú dlhodobo nádherné nádrže, ale :
more je pre precíznych :!: :!: a trpezlivých :!: skusených ! a ešte nie chudobných akvaristov . a zabudol som fanatikov :!: :wink:
počítaj na take 200l (menšie by som nerobil ) tak 70 -100 tisíc a viac koruniek. tu sa šetriť nedá- buď tomu daš čo to pýta, alebo ti to celé padne :?

sam za seba som sa rozhodol, že na to nemám - nie som dosť precízný a trpezlivý :lol: :lol: :cry:
držim ti palce
mimochodom su tu machri čo ti ho dodaju na klučik a ešte za ti budu on aj starať- drobnosť : máš na to ??
a pozri www.reef.sk
Naposledy upravil milop dňa 11 Mar 2008 16:56 pm, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Y2K » 11 Mar 2008 16:53 pm

milop napísal:Y2,3,4,5K:
prečítaj si prispavky od CECO - v priamom prenose tu zariadoval morske akva, a pokial viem uspešne ,
môj názor- dá sa , poznám niektorých , čo majú dlhodobo nádherné nádrže, ale :
more je pre precíznych :!: :!: a trpezlivých :!: skusených ! a ešte nie chudobných akvaristov . a zabudol som fanatikov ! :wink:
počítaj na take 200l (menšie by som nerobil ) tak 70 -100 tisíc koruniek.

sam za seba som sa rozhodol, že na to nemám - nie som dosť precízný a trpezlivý :lol:
držim ti palce
mimochodom su tu machri čo ti ho dodaju na klučik a ešte za ti budu on aj starať- drobnosť : máš na to ??
a pozri www.reef.sk



Ho ho ho...tak to si prehnal s tou cenou...ja nechcem ziadne profi iba fish only a pri tom nepotrebujes tolko penazi...nielen moj nazor!
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod milop » 11 Mar 2008 17:00 pm

prehnal, neprehnal - na len ryby to bude možno o niečo menej, ale pýtaj sa tých čo sa s tým hraju -www.reef.sk
preto je tak malo uspešných moriakov
prepač , že som sa zamiešal
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod lukáš » 11 Mar 2008 17:02 pm

Amazon river napísal:nazdar Y2k,tak je to na tebe ako sa rozhodnes......
.........Pre mna to bola moja najvacsia prehra ale zaroven vyzva,pockam par rokov kym sa vylepsi situacia s morskou technikou a skusim znova.More je top,ale asi preto patri do koralovych atolov a nie domov,aj ked je to skoda...


Co tolko pesimizmu? Kvalitna morska technika tu uz nejaky ten rok je, nie je problem rozmnozovat vacsinu koralov co sa dovazaju a u ryb je to niekedy loteria. Ale hlavne treba mat spolahlivy zdroj a nekupit rybu len preto, ze je o 200,- lacnejsia ako inde. Mal by som zaklopat na drevo, ale nijake velke uhyny ryb som este nemal a krupica na novych rybach (ak nahodou nejaka bola) do 3-4 dni vzdy zmizla. Ak je ryba uz pri kupe v pochybnej kondicii a dostane sa do dalsieho stresujuceho prostredia, nasledok je samozrejme uhyn.
Btw., ked si mal v 360l nadrzi ryby za 20 tis., predpokladam, ze tam neboli len ryby, ktore by sa do takej nadrze hodili.
Lebo ich cena je v priemere 300-800,- + nejaka ta flavescentka. No musel si ich tam mat naraz hodne.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Odoslaťod Y2K » 11 Mar 2008 17:04 pm

milop napísal:prehnal, neprehnal - na len ryby to bude možno o niečo menej, ale pýtaj sa tých čo sa s tým hraju -www.reef.sk
preto je tak malo uspešných moriakov
prepač , že som sa zamiešal


Presne to robim uz od vikendu...takze pohoda
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Re: Sladkovodne alebo morske AQ?

Odoslaťod Pifel » 29 Mar 2008 08:52 am

Y2K napísal:Zdravim,
zaobstaral som si asi 300 L AQ (17x30x60) aa chcel by som sa spytat co je lepsie v nom zalozit ci sladkovodne alebo morske?
Nakolko som sa docital par info ohladom oboch a radsej by som bol tomu morskemu ale neviem co na to.
Takze chcem pocut pre a proti pre ktore to AQ pripadne postup ako a co spravit aby som bol s nim spokojny.
Dakujem


Ja len taky detail tie rozmery su v com? Lebo nejak mi to na 300 l nevychadza... :?:
Pifel
 
Príspevky: 44
Obrázky: 7
Založený: 28 Mar 2008 10:43 am

aha

Odoslaťod Pifel » 29 Mar 2008 08:57 am

uz si sa tam opravil.)
Pifel
 
Príspevky: 44
Obrázky: 7
Založený: 28 Mar 2008 10:43 am

Odoslaťod Y2K » 31 Mar 2008 09:58 am

Takze je dokonane!!!
Rozhodol som sa pre sladke akva.
Neviem ci som spravil dobre alebo zle ale totalne ma odradili ludia z reef.sk!
Lebo podla nich treba vsetko profesionalne a za "velke" peniaze (co by nebol problem) a tak ako povedia oni. Ked som sa spytal na alternativu tak som bol len debil co s nicim nesuhlasi a neda si poradit.
Tak tym ma uplne odradili.
No uvidime ako to pojde.
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod Roman » 31 Mar 2008 10:06 am

Y2K napísal:Takze je dokonane!!!
Rozhodol som sa pre sladke akva.
Neviem ci som spravil dobre alebo zle ale totalne ma odradili ludia z reef.sk!
Lebo podla nich treba vsetko profesionalne a za "velke" peniaze (co by nebol problem) a tak ako povedia oni. Ked som sa spytal na alternativu tak som bol len debil co s nicim nesuhlasi a neda si poradit.
Tak tym ma uplne odradili.
No uvidime ako to pojde.


a teraz si ma vazne NASRAL

vyse desiatky ludi stravilo dost casu nekonecnym opakovanym vysvetlovanim toho isteho

dovod preco si nakoniec skoncil na sladkom akvarku je ten, ze si zacal nakupom nadrze absolutne nevhodnych rozmerov...mimochodom to tvoje akvarko je naprd aj na sladke akva, ale to zistis neskor

ked dookola odmietas akceptovat zakladne fyzikalne principy tak pochop, ze trpezlivost ludi ma svoje hranice....uvedomujes si , ze ta plno ludi dokonca pozyvalo k sebe domov aby si si to obzrel nazivo? a to ta vobec nepoznaju....

pokial ides robit akvarko a mas 2 zakladne axiomy:
1; mam tento rozmer , lebo som ho lacno kupil a nepripustam diskusiu
2; som strasne ale strasne zaneprazdneny ale vy vsetci teraz pracujte na tom aby sa zem zacala tocit naopak a v mojom akvarku neplatili fyzikalne a biochemicke zakony...
tak si radsej kup skrecka, tomu priestor 170 x 30cm uuplne postaci, len pri svojej strasnej zanepraznenosti nezabudaj, ze aj skrecok potrebuje raz denne nazrat, cistu vodu a obcas vymenit piliny

howgh
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod Roman » 31 Mar 2008 11:07 am

Amazon river napísal:nazdar Y2k,tak je to na tebe ako sa rozhodnes...Moje skusenosto s morskym akvarkom su asi taketo,mal som 360l more, ktore ma vyslo okolo 40.000 aj s rybami ,takze asi polovicu,hardware....cele mi to vydrzalo s mensimi ci vacsimi problemami asi rok,no prsote dva jrat sa mi stalo ze mi odisli ryby za 20.000 korun.Vrobote som makal a zil aby som mal to akva co najlepsie,myslim zdravy bitop a tak.tak si ani nechci predstavit ako my bolo ked mi tie ryby zacali do tyzdna,dochnut,podotykam voda bola cista a teplota tiez.problem bol v tom ze,ked som tam aj po karantene dodal novu rybu tie stare chytily morsku krupicu.
Co ma ale najviac dopalilo bol ze ani svetove znacky nemali ucinny liek na to,rybky proste zacali plesniviet,sekundarna infekcia a pokapali,naproti tomu sasankam sa darilo,aby som nepisal dlho skusal som hocico.
A ako som videl aj ine morske akvaria,vacsinou to dopadlo s nimi pocase podobne,velke investicie a aj tak bol "nejaky ten uhyn.a to mali uv lampy....dokonca aj lepsi profici mi povedali,ze je vzdy riziko ked davas nove ryby,iny zase robily tajnosti,aj ked s tym istym koncom...
Uzavriem to proste asi takto,chemia morskej cody a udrzanie biotopu v morskom akvarku je este stale veda,a tym ktorym sa dari je do velkej miery aj vec stastia.som registrovany aj na reef,sk a vacsinou su tam manici s Ciech,tak aj to je trocha problem lebo u nas to stale tak nefrci...
a bohvie kedy bude,lebo to pada aj u predajcov,je to narocne...
Pre mna to bola moja najvacsia prehra ale zaroven vyzva,pockam par rokov kym sa vylepsi situacia s morskou technikou a skusim znova.More je top,ale asi preto patri do koralovych atolov a nie domov,aj ked je to skoda...


no pozrel som sa do tvojho fotoalbumu a mam otazku:
to si vazne narval do 400l zostavu A.japonicus, Naso vlamingi, Odonus niger a este aj parik klaunov a k tomu celemu si dal ako dekoraciu jadranske sasanky ???
a potom sa cudujes, ze ryby zili v obrovskom strese a pokapali na krubicu?
keby si narval 3 stokilovych bitkarov do kontajnera 1x1x2m tak akurat aby sa mohli postavit vedla seba...co myslis neutlcu sa do rana?
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod Ceco » 31 Mar 2008 11:59 am

Amazon river napísal:...problem bol v tom ze,ked som tam aj po karantene dodal novu rybu tie stare chytily morsku krupicu.
Co ma ale najviac dopalilo bol ze ani svetove znacky nemali ucinny liek na to,rybky proste zacali plesniviet,sekundarna infekcia a pokapali,naproti tomu sasankam sa darilo,aby som nepisal dlho skusal som hocico....


Tu len podotknem. Patogenom morskej krupice sa vacsinou vyhnut neda aj pri neviem akej karantene. Zakladom aby tato choroba neprepukla je imunita ryb. Ryby su stresovane, hlavne v prerybnenych nadrziach a duplom ak sa neberie ohlad na priestorove potreby jednotlivych druhov (co bol ako tam citam zrejme aj tvoj pripad). Na imunite to rybam neprida. Za dalsie, dost casto sa praktizuje liecba chemickymi pripravkami na baze medi v hlavnej nadrzi, co je pre hlavnu nadrz totalny zabijak a vacsinou znamena koniec vsetkeho ziveho. Odidu vsetky mikroorganizmy, kvalita prostredia rapidne klesa a to na imunite oslabenych ryb neprida, naopak im to este uskodi. Ak sa jednalo o klasicku morsku krupicu (Cryptocarion irritans) existuje dost vela metod liecby bez pouzitia chemickych pripravkov, samozrejme sa prihliada na to, co osadka akvaria dovoli. Vymenujem len par zakladnych:
- znieznie salinity
- zvysenie teploty
- nasadenie UV
- krmenie cesnakovym extraktom (nejedna sa, resp. nebolo dokazane, ze sa jedna o priamy prostriedok na znicenie parazitov, ale je to nepriamy sposob ako posilnit imunitu ryb, aby sa s krupicou vedeli vysporiadat. Podpora apetitu, etc.)
- nasadenie biologickych pomocnikov, napr. Lysmata amboinensis, ktore dokazu parazity z ryb "cistit".

Jeden outbreak krupice som mal uz aj ja pred vyse rokom. Priniesol som si ju s hepatusom, ktoremu som nezodpovedne pred vpustenim nedal aspon sladkovodny kupel (karantennu nadrz som nemal k dispozicii). Horeuvedene mi pomohlo sa jej zbavit. A moja osadka je kompletna po takmer 2 rokoch fungovania. (ak odhliadnem od samovrazedneho skoku Ambligobiusa do prepadu, a umrtie salariasa, ktory nemal dostatok rias a alternativnu stravu neprijimal).
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Odoslaťod Y2K » 31 Mar 2008 14:26 pm

Roman napísal:
Y2K napísal:Takze j....


a teraz si ma vazne NASRAL....
...
dovod preco si nakoniec skoncil na sladkom akvarku je ten, ze si zacal nakupom nadrze absolutne nevhodnych rozmerov...mimochodom to tvoje akvarko je naprd aj na sladke akva, ale to zistis neskor
.



Mozes mi ozrejmit toto tvrdenie???
Dik
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod maxxx01 » 31 Mar 2008 14:28 pm

je úzke (tých 30 cm)
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod Y2K » 31 Mar 2008 14:43 pm

maxxx01 napísal:je úzke (tých 30 cm)


No to som pochopil....ale preco?? Co to bude mat za nasledok?
A myslim ze na skrinku co ma 35 cm hrubku by sa asi ani ine nevoslo.
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Odoslaťod majko » 31 Mar 2008 14:47 pm

Y2K morskym sa nerozumiem, ale aj na klasicke sladkovodne je 30cm pomerne malo. Dovod je ze lomenim svetla pri zmene prostredia sa akvarko bude javit ako keby malo 20cm, tazko sa potom riesi nejaky zaujimavy layout.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Y2K » 31 Mar 2008 14:49 pm

majko napísal:Y2K morskym sa nerozumiem, ale aj na klasicke sladkovodne je 30cm pomerne malo. Dovod je ze lomenim svetla pri zmene prostredia sa akvarko bude javit ako keby malo 20cm, tazko sa potom riesi nejaky zaujimavy layout.


Hmmm....tazke v podstate ide iba o vizualizaciu?
Ja som sa uz bal ze ryby budu pachat samovrazdy alebo co.
Ked som chcel do toho morske mi povedali ze iba sa utes bude tazko stavat to je cele....preto sa mi to nezdalo
Dik za ozrejmenie...
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.