štetinková riasa



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod remus1 » 19 Feb 2008 22:20 pm

1, Čo je to SAE ??
2, Môj nápad neni dobrý podľa vás ??
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Reklama

Odoslaťod VLADY » 21 Feb 2008 00:05 am

že by to bola nejaká Americká norma??? (Society of Automotive Engineere, USA) :lol:
Nechápem kto mohol dať rybe také blbé meno???? :cry:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Simi » 21 Feb 2008 00:34 am

VLADY napísal:že by to bola nejaká Americká norma??? (Society of Automotive Engineere, USA) :lol:
Nechápem kto mohol dať rybe také blbé meno???? :cry:


SAE- Siamese Algae Eater (Crossocheilus siamensis)
Obrázok používateľa
Simi
 
Príspevky: 73
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2007 01:19 am
Bydlisko: Martin

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod VLADY » 21 Feb 2008 00:58 am

Dik za info myslím že aj tak má táto ryba viacej názvov alebo Mrenka Siamská alebo Prísavka Thajská sú iné ryby ? mám v tom hokej :(
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Simi » 21 Feb 2008 01:13 am

VLADY napísal:Dik za info myslím že aj tak má táto ryba viacej názvov alebo Mrenka Siamská alebo Prísavka Thajská sú iné ryby ? mám v tom hokej :(


f poho Mrenka siamska ano ale prísavka thajska je čelad prisavkovitá :) ja mam podobny šport v rastlinkach :-D
Obrázok používateľa
Simi
 
Príspevky: 73
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2007 01:19 am
Bydlisko: Martin

Odoslaťod hansa » 21 Feb 2008 16:09 pm

Má niekto skúsenosti s novým prípravkom Ratak Antialgae destrukt?
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Peter123 » 24 Feb 2008 15:40 pm

Môže mať vplyv na šteinkovú riasu svetlo??? Myslím keď je akvarium prehľadne zo všetkých strán. ani jedná strana by nebola zakryta???
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod VLADY » 25 Feb 2008 01:15 am

To je úplne samozrejmé že svetlo má aj na riasu vplyv a najviac pretože čím primitívnejší organizmus tým je viac a rýchlejšie prispôsobivý na hocijakú zmenu podmienok.
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod tomasko » 25 Feb 2008 11:30 am

zda sa, ze mrenka siamska a prisavka thajska su dobra volba.

mam ich doma necely tyzden a s riadsou zapasia. myslim, ze prve vysledky su uz vidno, ale prace maju este kopec.

bohuzial mrenky mali v akvaristike posledne 3 kusy. neviete mi poradit, kde by som v Bratislave mohol zohnat dalsie? este dalsie 3 by moje akvarko znieslo.

/kupoval som ich v Symbioze v Karlovke. musim pochvalit super personal (asi majitel) , ktory sa obrnil trpezlivostou a vydoloval ich medzi dalsimi 50 inymi kusmi a poradil prikupit prisavky thajske. mimochodom kazdemu vrelo odporucam, aby si tu na fore poriadne nastudoval, ako mrenka siamska vyzera (kdesi je tu o tom dobry clanok). v akvaristikach maju problem s jej rozlisovanim a pokojne sa moze stat, ze si namiesto mreniek siamskych domov odmesenie rybku podobnu, ale neuzitocnu na fore je o tom pisane dost./
tomasko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 5
Založený: 25 Feb 2008 09:26 am

Odoslaťod hansa » 25 Feb 2008 11:40 am

to nikto ešte neskúšal ten Ratajov prípravok? Siamské mrenky sú dobré ale predsa len priveľmi vyrastú, a to za krátky čas.
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Giftzahn » 25 Feb 2008 14:32 pm

to hansa: na ktory ratajovsky pripravok myslis? ma ich dva Algae Destruct a Rasobijec...
Algae Desktruct - "Akridinové barvivo s antiseptickou a bakteriostatickou účinností." no to by som do akva ani nahodou nenalial :evil:
Rasobijec - "Přípravek neobsahuje herbicidní látky" cize pravdepodobne nejake placebo :twisted: na upokojenie duse.
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod hansa » 25 Feb 2008 15:32 pm

Giftzahn napísal:to hansa: na ktory ratajovsky pripravok myslis? ma ich dva Algae Destruct a Rasobijec...
Algae Desktruct - "Akridinové barvivo s antiseptickou a bakteriostatickou účinností." no to by som do akva ani nahodou nenalial :evil:
Rasobijec - "Přípravek neobsahuje herbicidní látky" cize pravdepodobne nejake placebo :twisted: na upokojenie duse.


ale prečo?
myslíš, že na štetinku nezaberie?
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod ASCARI » 25 Feb 2008 15:50 pm

Tieto prípravky proti riasam - tzv Algicidy samozrejme že riasy odstránia resp. pomôžu odstrániť, ALE samozrejme škodia aj iným rastlinám a rybám. Obsahujú totiž meď.
Proti riasam treba bojovať takým spôsobom že sa pokúsim zistiť dôvod prečo sa tvoria a ten faktor obmedziť. Čiže často meniť vodu, optimálne svietiť, neprekrmovať, odkaľovať dno...
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Giftzahn » 25 Feb 2008 15:58 pm

to hansa: no pozabija ti to tak akurat rastlinky a riasy to napokon tak ci tak nejak preziju a vratia sa spat :cry: - ako zombie ...moj osobny nazor na pouzivanie chemie - algizidov prsty prec :cry:

co sa tyka mojej skusenosti, v 60L akva sa objavila riasa (stetinkova a aj jej priatelka vlaknita) sucastne na listoch cryptocoryn, javskeho machu, Alternanthera Rosaefolia a troch korenoch co mam v tom akva...rastlinky si usilovne rastli a akonahle poriadne zbujneli zacala s listov riasa miznut, trochu pomahali krevetky ale tie radsej oskrabovali riasu z korenov...dnes je stav nasledovny cryptocoryne,javsky mach a Alternanthera - riasa velmi malo len kde tu...ale na korenoch riasa este ostala...cize pokial sa dari rastlinkam, produkuju same o sebe algicidy a potlacuju ras rias bez toho ze by si musel do akva liat kadeake chemicke "svinstvo" :?

horeuvedene bolo dosiahnute bez vysadenia denneho hnojenia BRUTUS,Managan+, Molybden - 0,5ml a ColourFE -0,5ml tri krat do tyzdna a taktiez akva nebolo zatienene, co2 ficalo ako vzdy a voda bola menena cca.10% raz do tyzdna...bol som celkom prekvapeny ako to zafungovalo. samozrejme riasa v akva je (uplne sa jej nikdy nezbavis) ale uz nie je rusivym prvkom :o
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

tiez hned na zaciatku riasa, co robit???

Odoslaťod misiacik_a1 » 29 Feb 2008 23:44 pm

Ahojte, ja som zalozil akva pred 2 tyzdnami. Zatial som tam nedal ziadne ryby len par rastlin. Teraz sa mi zacal na listoch vytvarat hnedy povlak taktiez aj na strku (na listoch rastlin vela) a zaroven niekde uz vidim ze zacina stetinkovita riasa. Co mam s tym robit? Nic? Cakat kym sa viac zabehne akva? Mam komplet RIO 180 od Juwelu aj s s osvetlenim 2x40w, filter 600l/h, svietim 11,5h. Akva je v chodbe bez okien. Voda z petrzalskeho vodovodu. Daval som tam este od sery nitrivec, vcera som meral ph vecer a bol 8. Tak som este pouzil ph minus. Na hladine sa mi tvori "mastny" povlak. Ak chcete este nejake podrobnejsie info rad napisem ak budem vediet zistit. NO2 je na nule. Na spodu mam strk velkosti 3mm o hrubke 8cm a nad nim este od rataja to jeho dno asi 5 cm. Dakujem za rady.
misiacik_a1
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Feb 2008 15:59 pm

Odoslaťod BoSA » 01 Mar 2008 21:38 pm

Mne sa tiež tak dva týždne po založení akva začali tvoriť štetinkové riasy, ja som to pokladal tomu, že mám nulovú hladinu dusičnanov, a tým je limitovaný rast rastlín. Týždeň som dopĺňal do akva KNO3 (teraz tam mám koncentráciu tak 10 mg / l), a zdá sa mi že ta riasa už sa nevytvára. Teraz pre zmenu sa množia vláknité zelené riasy :lol: , ale tie zatiaľ mojich 6 SAE majú ako tak pod kontrolou.
BoSA
 
Príspevky: 37
Obrázky: 17
Založený: 11 Nov 2007 21:10 pm
Bydlisko: Košice - ?ahanovce

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Peter123 » 02 Mar 2008 13:22 pm

akou formou si doplňal KNO3?? Akým hnojivom?? Ja som tiež meral NO2 a NO3 ktoré som mal na nule a štetina sa mi tvorí. Predtým som mal v akva živorodky a vyšiu hodnotu NO2 a NO 3 a štetina nebola.ˇAkým hnojivom by som zvýšil NO3??
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod BoSA » 02 Mar 2008 13:50 pm

Ja som si kúpil KNO3, rozpustil som to vo vode a tú vodu som nalieval do akvária.
BoSA
 
Príspevky: 37
Obrázky: 17
Založený: 11 Nov 2007 21:10 pm
Bydlisko: Košice - ?ahanovce

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Peter123 » 03 Mar 2008 20:23 pm

a v akom pomere si rospustil to KNO 3. To si kúpil označenie zahradnícky liadok??
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod BoSA » 03 Mar 2008 20:37 pm

No ja som to kúpil v Košiciach od Xp-ho, ten KNO3 sa dáva do PMDD. Rozpustil som to tak že 30 g KNO3 som rozpustil v 500 ml vody. Z tej vody som potom dal každý deň 60 ml do akvária
BoSA
 
Príspevky: 37
Obrázky: 17
Založený: 11 Nov 2007 21:10 pm
Bydlisko: Košice - ?ahanovce

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Peter123 » 11 Mar 2008 08:34 am

Teraz ma napadlo že v akva nemam žiadne živorodky. Mam tam iba tetry, prekoxky a zopar rýb na dno. Nemôe to byť tým že tieto ryby produkuju málo výkalov a tým je potom aj nižšia hodnota NO3 a peto sa tvorí štetina?? Predtým asi tak 1,5 roku do zadu som mal akva dosť prerybnené aj živorodkami a nemal som problem zo štetinou.
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod paolo » 11 Mar 2008 09:33 am

Peter123 napísal:Predtým asi tak 1,5 roku do zadu som mal akva dosť prerybnené aj živorodkami a nemal som problem zo štetinou.


Peter123 - ja mam v akva aj zivorodky a na niektorych rastlinach sa objavila "stetina", teraz som nasadil 2 SAE a pomaly ju zacali likvidovat.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Peter123 » 11 Mar 2008 10:47 am

tak ty maš možno už vysokéhodnoty NO3 z výkalov živorodiek
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Odoslaťod matus_pigy » 11 Mar 2008 22:58 pm

NO zdravím. To som opať ja a moj večný problém so štetkou. Mám dva týždne založené nové akva, aj je niekde vo fotkách ale nie v mojom albume, to akvo už nemám, prasklo. Ale k veci. Mám ju narastenú len na Vallisnerii gigantei. Podla mňa sa tej vallisnerke super darí, rastie mi tak 2cm za deň a niektoré listy majú cez 2,5 metra. A tie riasy sú ako hovorím iba na nej. Možno to bude tým, že priamo na tie listy svietim. Mám 118 litrové akvo a svietim 3*18w trubicami 12 hodín denne presne.Hnojím strašne málo, asi tak raz za tri dni brutusom od Rataja - 1ml. Pridávam co2 po celú dobu svietenia a to mi vlastne upravuje Ph vody z 8 na krásnych 6,6. Ostatné nemeriam, nemám nejako moc prachov na testy a tak. Kúpil som si dve SAE. Ako oni sa aj krajú s niektorými menej zarastenými rastlinkami, ale aj tak sú lenivé a tie dlhé fúzy nepapkajú. Dúfam, že čoskoro začnú. NO a ešte mám pod každou rastlinkou 2 guličky bivoju. Prečítal som si o tejto ruiase strašne veľa, ale verte, akvo mám čisté, dno odsávam raz za 10 dní, prietok filtra mám asi tak 150 litrov za hodinu a filter je atman s biomolitanom.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.