Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
306
44%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
116
17%
Pisek/sterk : vlastni sber
120
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
8
1%
Lavalit
9
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
99
14%
Nepouzivam substrat
25
4%

Celkový počet hlasov : 696

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod janko!9983 » 08 Jan 2016 07:23 am

Hlavne koli tej volbe rastlin.ale kaslem na to,netreba veru spekulovat.preto som sa radsej spytal,az nieco nepokazim
Obrázok používateľa
janko!9983

Obrázky: 14
Založený: 16 Dec 2007 19:46 pm

Reklama

Odoslaťod davidgilmour » 15 Jan 2016 16:23 pm

ahojte, mám dve otázky k substrátom:
1. Ako prakticky riešite viacnásobné použitie substrátu pri prerábke akvária? Napríklad určite veľa z vás použije nejaký výživný substrát, nato dá amazoniu alebo nejaký štrk, ale tým pádom sa tieto veci premiešajú, keď ich vyberáte z akva. Či použijete vždy nový substrát?

2. Používa niekto viackrát amazoniu? Pokiaľ mi je známe malo by to byť možné, aj ked už nebude mať pH znižujúce schopnosti, tak stále by mala byť schopná dobre viazať živiny. Momentálne uvažujem, že by nebolo odveci ju viac krat v nadrži prepláchnuť vodou, nech vytiahnem z amazonie prípadné prebytočné prvky, ktoré by mohli robiť v budúcnosti problémy. Proste ju takto resetnúť.
davidgilmour

Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Odoslaťod existpierre » 15 Jan 2016 16:46 pm

S velkou manipulaciou amazonie akurat riskujes, ze sa ti rozbije na bahno. Je to krehky material. Pukne ti aj v pinzete. Podla mna male prerabky ok, pokial sa len sadi, ale nie casto na tom istom mieste. Ale ked to budes niecim naberat, presypavat atd, uz tam riskujes poskodenie
Obrázok používateľa
existpierre

Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Odoslaťod davidgilmour » 15 Jan 2016 17:21 pm

No, ja ju už mám vybratú z akva von, tak rozmýšlam či ju vyhodiť preč (predsalen to je tak 200€) alebo ju nejako resetnúť. NA zahraničných forach to dokonca aj sušili a podobne, tak neviem...
davidgilmour

Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Odoslaťod existpierre » 15 Jan 2016 18:03 pm

Fuh tak s tymto nemam skusenosti, mozno by to premytie pomohlo vyplavit male ciastocky, snad sa tu vyjadri aj niekto, kto riesil podobny problem. Preluskal si tuto temu celu,? Ci to uz nahodou nebolo spomenute, popripade aj na inych forach
Obrázok používateľa
existpierre

Odoslaťod Robo1 » 25 Jan 2016 01:19 am

Dobrý večer. Potreboval by som pomôcť vyriešiť jednu otázku. Čítal som tu o zábehu s ADA AMAZONIA a veľmi by ma zaujímalo či to isté platí aj pre AFRICANU. Čo som hladal na nete tak som sa dočítal, že je lepšie aspoň dva týždne nechať napustené akva bez rastlín lebo africana vylučuje veľa amoniaku do vodného stlpca. Inak som sa nič iné nedozvedel a týmto by som vás chcel poprosiť o radu či je takýto zábeh nutný alebo radšej meniť každý deň časť vody? Ďakujem
Robo1

Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm

Odoslaťod majtan.miso » 25 Jan 2016 19:39 pm

Robo tusim kazdy treba zabehnut mesiac s 2/3 osadenej plochy pricom treba menit vodu

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso

Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Odoslaťod Robo1 » 25 Jan 2016 20:03 pm

majtan.miso ďakujem. Trochu som bol mimo z toho čo som si prečítal. Našiel som info., že Africana v prvých týždňoch vylučuje veľa amoniaku čo by mohlo spôsobiť spálenie listov tak som nevedel čo teraz. Rastlinky sa ešte len chystám kúpiť (čakám ešte na osvetlenie) a nechcel som urobiť hlúposť a zbytočne minúť peniaze. O ADA Amazonii je toho popísaného dosť ale nájsť nejaké info. o Africane je ťažšie. Ešte raz ďakujem
Robo1

Odoslaťod mitzi » 26 Jan 2016 00:01 am

Práve mám za sebou neúspešný rozbeh miníčka s africanou. A bohužial s tým amoniakom musím potvrdiť. Anubiasy, bolbitis, bucephalandra, marsilea, machy.. všetko spálené, 50% straty po mesiaci a až po 6 týždňoch sa ako tak niečo pozbieralo. Ale beriem to ako svoju chybu - priskoro som začal s iba týždenou výmenou vody a mal iba veľmi pomaly rastúce rastliny. Moja rada - meniť vodu, na začiatok tak dať niečo s rýchlym rastom a ak sa dá začať so zabehnutým filtrom alebo použiť náplne s už zabehnutého. Ale chystám sa na druhý pokus, tak si možme porovnať o mesiac-dva výsledky:)
mitzi

Obrázky: 0
Založený: 02 Apr 2013 14:10 pm

Odoslaťod matus.galan » 26 Jan 2016 00:05 am

Chalani mam otazku pri zakladani noveho akva, chcem piesok alebo jemny strk pre pandy.
Citam na zahranicnych forach, ze vybrat spravny piesok je problem. Chcel som cierny alebo sivy ale vraj sa neodporuca.

Viete poradit aky piesok by bol vhodny? Akva nie je zamerane na rastliny a pod pisok pojde substrat.
Chcelo by to skor nieco okruhle aby to nebolo ostre no nechcem biley piesok.

Dakujem za radu.
Obrázok používateľa
matus.galan

Obrázky: 3
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm

Odoslaťod Robo1 » 26 Jan 2016 00:07 am

Tak to vidim ze ho asi napustim a pockam aspon dva tyzdne. Mam uplne novy a nezabehnuty filter no mozem zobrat vodu z druheho uz zabehnuteho akva.
Robo1

Odoslaťod matus.galan » 09 Feb 2016 20:17 pm

Kedze som zatial nedostal ziadnu odpoved tak skusam znova:

chcem piesok alebo jemny strk pre cory pandy.
Citam na zahranicnych forach, ze vybrat spravny piesok je problem. Chcel som cierny alebo sivy ale vraj sa neodporuca lebo pancierniky celkovo maju radsej prirodnu farbu piesku.

Viete poradit aky piesok by bol vhodny? Akva nie je zamerane na rastliny a pod piesok pojde vyzivny substrat .
Chcelo by to skor nieco okruhle aby to nebolo ostre no nechcem biely piesok ako pre cichlidy.

Neviem ci Ada Mekong Sand Powder je dost jemny

Dakujem za radu.
Obrázok používateľa
matus.galan

Odoslaťod steben » 09 Feb 2016 22:54 pm

Mna by zaujimalo, ci tu ma niekto skusenost s NATALIT-om a TETRA ACTIVE SUBSTRAT. Ako v nom prospievaju rastliny a ako sa odkaluju? Alebo tu na fore kazdy pouziva iba ADu?
steben

Založený: 20 Jan 2016 21:46 pm

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Feb 2016 10:11 am

matus.galan napísal:...Akva nie je zamerane na rastliny a pod piesok pojde vyzivny substrat .

?? čo to? :)

Idealny piesok,teda taký ktrorý splna všetky subjektívne nároky,.....neexistuje. :mrgreen: Ale ten Mekong Powder....to je úplná bavlnka!

steben napísal:.....Alebo tu na fore kazdy pouziva iba ADu?

Dobrá poznámka. Tá sa podarila.Taká priatelská,ústretová..... :lol:
Obrázok používateľa
vincent van gogh

Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm

Odoslaťod matus.galan » 10 Feb 2016 10:51 am

Dakujem Vincent. Z obrazkov totiz nie je dost vidiet aky jemny je ten piesok a nechcem aby mal ostre hrany pre pancierniky. Takze mozem is vrelo do Ada mekong powder piesku super teda lebo paci sa mi jeho prirodzena farba.

Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2016 10:58 am

steben napísal:Mna by zaujimalo, ci tu ma niekto skusenost s NATALIT-om a TETRA ACTIVE SUBSTRAT. Ako v nom prospievaju rastliny a ako sa odkaluju? Alebo tu na fore kazdy pouziva iba ADu?

Nema tu kazdy ADU :-)

Tetra Active Substrat nepoznám, ale našiel som tu aj obrázok rozbitého zrna.

Videl som už všeličo. Zo skúsenosti môžem povedať, že asi všetky pórovité materiály namiesto štrku sú ľahké, dno s nimi nedrží tvar. Dno z takéhoto materiálu takmer vždy skončí ako rovina. Môžem to s istotou povedať o: Liapor-e, JBL Manado, Rataj Profisoil a Akadama. Podľa vzhľadu zrna to bude platiť aj o Tetra Active Substrate.

Výhoda je, že rastliny v tom výborne korenia, no napríklad Manado som mal osobne a je to "hladný" materiál. Na začiatku som sa nemohol dohnojiť - pravdepodobne sťahoval živiny z vodného stĺpca. Dosť pravdepodobne sa tak správajú aj ostatné ľahké substráty. Pred použitím by som poradil ich na 2 týždne vopred namočiť.

ADA Amazonia je iná v tom, že naozaj nepláva, aj keď má pórovitú štruktúru. Dno drží tvar a rastliny rastú - je to taký akvaskejperský sen ;-)
Obrázok používateľa
chnuro

Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm

Odoslaťod tastyshrimp » 14 Feb 2016 16:35 pm

Pfrecital som skoro ceku temu, az som uz dezorientovany. Zakladam 120l akva, a toto som potreboval pocut, hladam nieco, co bude drzat tvar, kedze v akva planujem "kopec". Takze ozaj len ADA amazoniu? Oplati sa? Co som sa docital, tak na kobercove rastlinky sa odporuca mala zrnitost, powder. Avsak ta "normal" zrnitost sa mi paci viac :) Aky - rozmerovo - je v tom rozdiel?

Druha vec, sice som pouzil kalkulacku pre vypocet na strane dozadu, ale stale si niesom isty. Casom by som rad mal nieco taketo http://www.blueaquarium.org/wp-content/ ... 50x324.jpg. Otazka je, bude mi 18l stacit?

Rozmyslam vsak, co dat pod ten substrat. Tiez ADA (powed sand), alebo nespravim chybu aj s niecim ako SERA FLOREDEPOT, JBL AQUABASIS PLUS alebo DENNERLE DEPONIT MIX ?

Dakujem...
tastyshrimp

Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Odoslaťod Stewie » 15 Feb 2016 11:48 am

18l by na tvoju pedstavu akva stačiť mohlo, záleži koľko toho pod ten substrád nasypeš.
Ja by som svah vytiahol nejakou lavovou drťou na to zásobný substrát ( nemusí byť ADA power sand ) a dosypať amazoniou.
Powder sand sa dáva len na vrch a na to ti stacia 3l, ale kobercovky ti porastú aj v tej normal frakcii.
Obrázok používateľa
Stewie

Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm

Odoslaťod tastyshrimp » 15 Feb 2016 12:31 pm

Dakujem. Najskor ma napadlo spravit ten kopec z polystyrenu, ale pozeram ze lavova drt nasypana do plateneho vrecka bude asi lepsie http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/s ... t-20-litru . Predpokladam ze aj 10l mi bude stacit.

Super, ak powder sand netreba, ani ho nebudem brat. Bojim sa vyplavovania rastlin ale to vyriesim zasadenim do molitanu a maticky...
tastyshrimp

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Feb 2016 13:35 pm

tastyshrimp napísal:... Zakladam 120l akva...

Aký je rozmer dxš ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh

Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm

Odoslaťod tastyshrimp » 15 Feb 2016 13:39 pm

Jaaj, moja chyba...rozmer 100x35x35
tastyshrimp

Odoslaťod atrapa11 » 22 Feb 2016 09:44 am

Ahoj
Stalo sa vam ze ada amazonia vam spalila rastliny pri zakladani aj po mesiaci? Napr. HC.Nechapem mam ho uz mesiac a pol a ak zasadim nieco jemne tak to spali.Stretol sa niekto stym?Ako ste to poriesili.
Obrázok používateľa
atrapa11

Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2014 04:03 am

Odoslaťod existpierre » 22 Feb 2016 11:16 am

Ako u teba prebiehal zabeh? Dodrzal si pravidelnu vymenu vody pre amazoniu?
Obrázok používateľa
existpierre

Odoslaťod atrapa11 » 22 Feb 2016 11:39 am

Ano dodrzal som vsetko ako ma byt toto akva je uz stvrte ktore zaklam z Ady a postup som mal stale stejny.No az teraz nie a nie ho rozbehnut.Skusal som najprv UG ale to do 3 dnoch bolo spalene.Vysadil som ho 4x a stale ho spalilo.Tak som vysadil HC.Prve mi spalilo a teraz som to znovu vysadil.Tak som zvedavi ci sa ujme.Ostatne ako pogosthemon,el. acicularis,Ranunculus inundatus vizeraju ze budu v pohode.Neviem ci uz mal niekto taku skusenost s Adou Amazoniou
Obrázok používateľa
atrapa11

Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2014 04:03 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.