Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
306
44%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
116
17%
Pisek/sterk : vlastni sber
120
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
8
1%
Lavalit
9
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
99
14%
Nepouzivam substrat
25
4%

Celkový počet hlasov : 696

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod tastyshrimp » 22 Feb 2016 13:47 pm

Citam rozne info o tom, ako by mal prebiehat zabeh. napr. vysadit co najviac rastlin uz od zaciatku a uchytia sa, inde pisu ze nakupit co najlajnejsie rastliny, vysadit, a po dvoch mesiacoch dat rastliny ake chcem. Inde sa zasa pise ze ziadne rastliny, len dno a menit denne vodu... (cerpane info z netu)

bavim sa o ADA substrate. Aby postup teda bude podla vas najlepsi?
tastyshrimp

Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Reklama

Odoslaťod atrapa11 » 22 Feb 2016 14:17 pm

Ja som teraz zalozil mini akva po 5x ale az teraz mam problem zo zalozenim.Inak som nedaval ziadne rychlo rastuce rastliny .Daval som iba to co som mal vybrate.Menil som vodu podla postu a vsetko bolo OK.Az doteraz.
Obrázok používateľa
atrapa11

Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2014 04:03 am

Odoslaťod tastyshrimp » 23 Feb 2016 14:36 pm

Ci si mal te isty...amazonia boli dva druhy, jedna "stara" a druha nova, ta nova mala nejake uplne ine parametre (nemozem to vygooglit, ale nieco bolo aj 10x vyssie), tym padom mozno vyzadovala iny zabeh..
tastyshrimp

Odoslaťod MaceKx » 23 Feb 2016 14:57 pm

Ahojte, aka je optimalna vrstva strku v akvariu ? Mozem dat cca. 8 cm nieje to uz moc (v predu 5-6 v zadu 8 resp. na lavej strane a predu cca. 6 a smerok k pravemu zadnemu rohu by to rastlo az do 12 ? ). Dakujem za nazor a pripadne doporucenie nejakeho tmavsieho (sedeho) jemnejsieho strku.
MaceKx

Obrázky: 19
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm

Odoslaťod grello » 23 Feb 2016 15:29 pm

je to tu viac krat popisnae, staci hladat. Kludne mozes ist aj na 20 cm, velmi zalezi od druhu a frakcie. Cim lahsi a poreznejsi material, tym vacsiu vrstvu mozes dat a nemusis sa obavat o anaerobne zahnivanie v substrate. Ja mam v akva niekde aj 20 cm, ale mam pod tym lavu, resp. http://microsites.jbl.de/ProScape/en/so ... o-mineral/. To co popisujes by pri klasickom kremicitom strku (2-4 mm) bolo v poriadku. Drzim drapy.
Obrázok používateľa
grello

Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm

Odoslaťod atrapa11 » 24 Feb 2016 15:06 pm

Objednaval som New ale prisla mi obic Amazonia.Ono to akva uz funguje 1.5 mesiac a jemno liste rastliny nie a nie nakopnut.Nemenil som ani svetlo ani hnojivo ostal som stale pri tom istom postupe.Tak sa mi vidi ze som uz niekde cital ze mal niekto podobny problem ale neviem ako ho riesil.No ja uz neviem ako dalej aj vymeny vody som robil vecie a castejsie a stale nic.
Obrázok používateľa
atrapa11

Odoslaťod Stewie » 24 Feb 2016 18:28 pm

S amazoniou som mal raz problem aj ja vsetko co som zasadil odchadzalo, cital som nieco o vadných šaržiach bolo to strasne nabite a kobercovky v tom jednoducho uhnivali, najskôr som bol v tom že je to nekvalitnymi in viro poprípade zle vyplachnuty gel a nakoniec sa to chytilo až po par mesiacoch a aj to nie tak ako som si predstavoval.

Inak obchod ktory by mi poslal iny druh Amazonie ako som objednal by v mojom zozname skončil, chapem že sa chcu zbaviť starych zasob ale taketo oj...nie zakaznika to je na mna silna kava
Obrázok používateľa
Stewie

Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm

Odoslaťod tastyshrimp » 25 Feb 2016 01:41 am

Tak teraz sa priznajte, kde ste objednavali :)
tastyshrimp

Odoslaťod Stewie » 25 Feb 2016 12:02 pm

V príspevku som reagoval na to čo písal atrapa11, mne sa zatiaľ nestalo že by mi prišlo niečo iné ako som objednal a ohľadom uhnívania ( spálenia ) jemnolistých kobercoviek v Amazónii je toho na nete dosť. U UG je to dosť častý problém.
Čo sa týka eshopov mám jeden osvedčený a substráty kupujem už nejakú dobu u susedov v HU.
Obrázok používateľa
Stewie

Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm

Odoslaťod atrapa11 » 25 Feb 2016 14:23 pm

Hmmm je to dost mozne ze som to trafil aj ja.Podla toho co pises tak dost podobne co mam teraz ja. Ug absolutne sa nechytilo a HC sa drzi ale nevizera ani zdaleka ake som mal u predoslich 3ch akvarii .Ja som stale objednaval z jedneho shopu ale ked som zakladal nemali akurad UG tak vsetko som objednal z ineho.No moja chyba asi mal som si pockat.Snazim sa menit aspon 2-3x do tyzdna vodu ale pokrok som si velmi nevsimol.No cas ukaze.Len skoda tych penazi za rastliny.Stewie bolo by mozne poslat link aby som si pozrel shop okial berias ty tie substraty?
Obrázok používateľa
atrapa11

Odoslaťod Pilnick » 23 Nov 2016 11:55 am

Čaute. Chcem sa opýtať či tu niekto používa ADA Malayu. Jedná sa mi o to či treba dávať pod ňu Power sand ako pod Amazoniu?
Pilnick

Založený: 26 Okt 2015 21:59 pm

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Nov 2016 14:59 pm

Pilnick napísal:Čaute. Chcem sa opýtať či tu niekto používa ADA Malayu. Jedná sa mi o to či treba dávať pod ňu Power sand ako pod Amazoniu?

Power sand netreba davat ani pod Amazoniu. Môže sa, samozrejme ,ale rozhodne nemusí. Podobne to bude s Malaya.....podla typu layoutu , rsp. osadenia rastlinstvom. Niekto podsype Power-om,niekto lacnejsou variantou, niekto len lokalne, niekto len tablety, niekto nepridava zasadne nič.... a tak.
Obrázok používateľa
vincent van gogh

Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm

Odoslaťod Pilnick » 23 Nov 2016 17:38 pm

Ok. Vďaka za odpoveď.
Pilnick

Založený: 26 Okt 2015 21:59 pm

Odoslaťod Robo1 » 07 Mar 2017 16:31 pm

Zdravim. Nemá niekto z vás skúsenosť so substratom od firmy H.E.L.P. konkrétne Advanced Soil Plants? Google mi vyhadzuje len poľské stranky. Ďakujem.
Robo1

Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm

Odoslaťod patizon » 29 Mar 2017 19:00 pm

*cawte,mam v plane pouziť ,tropica plant substrate-3l a na to amazoniu 9l+jbl manado20l,myslím tým že by som to zmiešal.Jbl koli cene a amazoniu koli zniženiu ph.Plocha dna je 45x90/200l/.Chcem riešiť aj RO,lebo moje hodnoty su strašné GH 21,KH 20 ph 7,4 momentálne mám kremičitý piesok spolu s klasik riečnym a mam obavy zo zahnívania . Rastliny odchádzaju aj pri hnojení aj nehnojení,tak idem skusiť komplet prerábku,mam ešte podozrenie na svetlo je led na zakázku a mam pocit že asi to može byt problem ,takze vymením za 4x30 t5,už som skusil asi vsetko za 2 roky tak to vzdavam. skusim to ešte raz/ az ma zena nezabije :lol: / a uvidím.Ide mi o to či skutočne niečo ušetrím ,alebo je to zbytočné/myslím ten substrát/Dik.
Obrázok používateľa
patizon

Obrázky: 20
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm

Odoslaťod maros12345 » 29 Mar 2017 20:14 pm

Ahoj, časom ti manado zostane na vrchu a amazonia bude pod ňou. To PH ti určite potiahne nadol, ale tiež to nebude robiť navždy.Ak je dôvod kúpy amazonie kvôli PH a máš RO, tak by som ju nekúpil. Myslím,že s PH by si mohol ísť pod 7 a miešať VV+ RO napríklad na KH,GH 5,alebo 4.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345

Založený: 11 Jún 2014 10:00 am

Odoslaťod Hora » 20 Aug 2017 18:56 pm

Rebecca,substrát do 17l akvária ťa nebude stáť veľa(1l necelé1€),preto načo si sťažovať život hľadaním po okolí a je otázne,čo najdeš.Zrnitosť je ideálna 1-3mm pre koreňový systém rastlín,kde je substrát dostatočne ,,prevzdušnený" pre cirkulujúcu vodu a tým dostupná okysličená voda pre baktérie v substráte.Nespotrebované krmivo,čo padne dole je nimi v procese nitrifikácie postupne premenené z dusitanov na dusičnany vhodné pre stavbu rastlín.
Akýkoľvek piesok je jemný a pod jeho vrchnou vrstvou je možnosť udusania,že nastane bez prístupu okysličenej vody tzv.denitrifikácia pri nevhodnej údržbe.Ten by som prenechal skúsenejším :)
Popozeraj prírodný Hagen 1-3,žiadne prifarbované štrky,nech to akvárium vyzerá prírodne.
Ak predsa len chceš svoj nájdený štrk,kameň urob si jednoduchú skúšku poliatím octu a ak šumí,nedával by som ho do akvária,nech nezvyšuje tvrdosť a zásaditosť. :wink:Naša vodovodná voda bohato postačuje aj rastlinám,ktorým sa lepšie darí v tvrdšej vode.

Ak začínaš s prvým akváriom,je však určite lepšia voľba investovať do vačšieho objemu,lebo toto je veľmi malé a ťažko udržateľné na stabilitu celkovo.
Obrázok používateľa
Hora

Obrázky: 8
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm

Odoslaťod patizon » 11 Okt 2017 10:55 am

Takze idem komplet prerábka:substrát platinum soil+dopredi platinum soil powder,máte niekto skúsenosti s týmto substátom? A ešte jedna(viem že sem nepatrí) chcem do aquascapu použiť "drevennú kôru" je to rula resp.ortorula a netiší ako ovplivní,či vôbec chemizmus vody.
Obrázok používateľa
patizon

Obrázky: 20
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm

Odoslaťod lubosmihula » 02 Nov 2017 10:03 am

Chcem sa podeliť so skúsenosťou s Terramolom. Po ročných peripetiach s rastlinami rodu Cryptocoryna a Hygrophilla som sa rozhodol vymeniť dno (sinica a pod.) . Pri odstraňovaní terramolu som zistil, že korene v terramole sú doslova zhnité a rastlina púšťala korene až do úplne spodných vrstiev kde som mal profisoil zo starého akvária. Tam boli korene krásne biele, no v terramole len zhnité. Dokonca aj ílové guličky v terrramole si rastlina nevšímala. Boli nedotknuté.
Namiesto terramolu dávam toto: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... strat-10-l
lubosmihula

Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Nov 2017 14:47 pm

Samozrejme ti oponovať nechcem, ale ja mám teramol už pekných pár rokov a tvoje problémy s rastlinami nepoznám..to kukáááám.
Ja som mal v jednej várke v teramole bielé mini kamienky, tak celá várka išla holubom namiesto gritu. Tie biele kamienky šumeli.
Napíš prosím bol ten teramol tavaru guličiek, alebo bol ostrohranný? Dík
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Odoslaťod adam55 » 02 Nov 2017 23:13 pm

zdravým
Čítal som o pouziti keramzitu ako substrátu ( prevarit a schladit) a ludia co to skusali sa nestazovali. Skusal uz niekto aj Liadrain - je to vlastne drvený keramzit ktori je nasiakavi.
http://www.liapor.cz/produkty/kamenivo/liadrain/
Obrázok používateľa
adam55

Založený: 01 Nov 2017 19:40 pm

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Nov 2017 13:04 pm

Prepáč, ale keramzit nieje substrát a rovnako to nieje to isté ako teramol, či liapor. Vynechajme keramzit a bavme sa o teramole a liapore. Teramol pálená hlina, spomínaný vyššie. Ten sa okamžite ponára, nieje problém. Liapor pálený íl, pláva a je nutné ho upravovať, pokým sa ho podarí dostať na dno. Ja som šiel cestou trpezlivosti a máčal som ho v sude s vodou cca rok.
To, čo spomínaš ty je liapor a mletý bude ešte ľahší, takže (môj názor) bude to s ním ešte zložitejšie. On i pod hladinou je veľmi ľahučký a každý pohyb vody v akváriu ho nadnáša a víri

https://rybicky.net/clanky/1157-liapor- ... ch-akvarii
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2017 18:06 pm

I.P. Pavlov napísal:Samozrejme ti oponovať nechcem, ale ja mám teramol už pekných pár rokov a tvoje problémy s rastlinami nepoznám..to kukáááám.
Ja som mal v jednej várke v teramole bielé mini kamienky, tak celá várka išla holubom namiesto gritu. Tie biele kamienky šumeli.
Napíš prosím bol ten teramol tavaru guličiek, alebo bol ostrohranný? Dík

bol v tvare guličiek a už je v kontajneri. Poodsaval som ho v priebehu pár dni hrubou hadicou za chodu. Niektorí budú namietať, ale spolieham na tetratec ex.
No2 - 0.1 sledujem denne a menim vodu.
lubosmihula

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2017 20:16 pm

po odsati terramolu. Odsaval som hrubou hadicou, denne 3 vedrá a dolial späť čistú vodu. Rastliny čo vyplavali som dal do košíka a zaťažil kamienkami. Teraz čakám na zasielku unisoilu z akvazahrada. A prerobím to na El nature aquarium. Držte mi palce!
Prílohy
IMG_20171104_191126.jpg
lubosmihula

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.