Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 20 Feb 2006 12:42 pm

Jaky jsi mel predtim sterk? Ja mel cernou drt a po vymene na AC jsem mel take drobne incidenty s rasou. Vyresil jsem to ale upravou osvetleni. Od AC se odrazelo z5 mnohem vic svetla nez od cerneho podkladu a akva bylo asi presvicene. Snizil jsem intenzitu osvetleni a vse je zase OK.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Reklama

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod xDodox » 13 Mar 2006 10:31 am

Mám teda otázku, vymeniť štrk za AquaClay?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Pštros » 13 Mar 2006 10:54 am

Nazdar, predtym som mal Ratajove stare, nove dno a bol som celkom spokojny, len som sa ulakomil na krajsiu farbu. Co sa osvetlenia tyka, svietim len 5x36W na 350l vody, takze neviem, ci to moze byt privela...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod viridis » 13 Mar 2006 10:55 am

xDodox napísal:Mám teda otázku, vymeniť štrk za AquaClay?


Zakladal som teraz jedno mensie akvarium.
Pouzil som z pohodlnosti pokusne aquaclay, lebo majko mal nejaky navyse a nechcelo sa mi prekopavat cez sneh a lad k potocnemu piesku.

Zatial neviem posudit aquaclay ako dno so sirsieho hladiska.
Ale z kratkodobeho pohladu:

Nevyhody:
- zda sa mi prilis zrnity (cca 3-10mm)
- ta cervena farba nie je velmi prirodzena, aj ked je to prijemny kontrast k rastlinam
- na hladine sa objavuje mastny povlak
- po naruseni dna sa na vsetkom v akvariu usadza cerveny "prach"
- pozoroval som chuchvalceky plesne, co nemusi byt sposobene aquaclayom, ale pri inych dnach (piesok, strk) sa mi to zatial nestalo

Vyhoda:
- pomerne lahko sa sadia rastlinky

Takze moj momentalny dojem, je taky, ze ak by som mal k dispozicii sucasne aquaclay a klasicky piesok, dam piesok ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod xDodox » 13 Mar 2006 11:10 am

Vďaka. Ešte jedna otázka - Bol to AquaClay od Rataja?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod viridis » 13 Mar 2006 11:14 am

xDodox napísal:Vďaka. Ešte jedna otázka - Bol to AquaClay od Rataja?

Nevidel som povodny obal, ale majko nam povie :)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Pštros » 13 Mar 2006 11:19 am

Viridis, moj AquaClay sa mi zda, nema take hrube zrno...
Mastny povlak mam aj ja a neviem sa ho zbavit uz 2 mesiace, mozno casom. Plesne nemam, ale riasy a sinice ano.
Mam Ratajov strk.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Chasan » 20 Mar 2006 17:13 pm

Pozoruhodné pouzitie zeolitov, ale takto som to vzivote nevidel.Asi maju ludia na to svoje duovody
Chasan
 
Príspevky: 6
Založený: 19 Mar 2006 21:09 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Phantom » 30 Jún 2006 22:22 pm

Poslednu dobu coraz viac uvazujem o zakupeni vyrobkov firmy ADA a to predovsetkym substrat Aqua Soil Amazonia (9 liters) - Normal+ADA Power Sand-M (2 liters),tiez rozmyslam o hnojive(ADA ma cele spektrum hnojiv zlozene od bakterii az po mineralie).Este stale som vo faze zistovania a neistoty(kedze moje jazykove vedomosti su chabe :) ).
Trapi ma hlavne vec,ze vsade sa pise,ze substrat znizuje pH a tvrdost,a tak mi nastava otazka,co sa stane pri pouzity CO2 a permeatu(vody s RO)-nenastane balancia a chaos vody,alebo sa to ustali?
Za odpovede vopred vdaka :)
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 02 Júl 2006 11:52 am

Chaos nenastane, ale musis si dat pozor na dve veci: substrat snizuje nejen pH, ale i alkalitu. Tzn. musis namichat vodu s mensim podilem RO, nebo dat vic soli - nevim, jak vodu pripravujes. Jinak by mohla alkalita poklesnout tak nizko, ze by pH kolisalo.
Pokud jde o pridavani CO2, nemusis se ho vzdavat, ale zapomen na to, ze bys jeste nekdy zjistil jeho presnou koncentraci.
Abych byla konkretni, napisu ti, co u me s vodou udelala akadama (ADA bude reagovat podobne, ale idealni je to otestovat predem v nejake male nadobe). Alkalita klesla z 7 na 0, postupne se vymenami vody vratila na 3 a tam se drzela radove mesice (uz to nesledeuju). 3 uz je snesitelna hodnota, ale musela jsem dost menit vodu, abych se dostala dal od nebezpecne nuly. pH kleslo z cca 7,2 na 6,7 a tam se drzi prakticky porad. Samozrejme to neznamena, ze by tam bylo vic CO2 :wink:
Osobne si myslim, ze akadama asi nejvic ovlivnuje vodu, specialni akva substraty nebudou mit takovou silu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Phantom » 02 Júl 2006 20:27 pm

Diky-osobne pripravujem vodu zmiesavanim permeatu a vodovodnej vody.Aj som si myslel,ze budem musiet namiesat tvrdsiu vodu,len som to potreboval mat potvrdene :)
Inac prekladam si teraz ponuku ADA ohladom substratov,takze ak by bol zaujem,tak to sem mozem dat.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 02 Júl 2006 20:48 pm

Otazka je preco chces tento substrat ? Ked mas RO nevidim vela dovodov na to....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Phantom » 02 Júl 2006 21:19 pm

Z jednoducheho dovodu :)
Postupne citam veci ohladom ADA(vratane ich ponuky) a ako to citam,tak mi dochadza,ze vsetko na seba navazuje(ako u kazdych vyrobcoch :) ).Chcem len povedat,ze nemam v plane kupit len tento substrat,je to cela "sustava" veci-pocnuc bakteriami a konciac neviem kde :)
Dalsia vec su financie-co je uplne jasne,ze na toto da clovek aj 3 nasobok ceny samotneho akvaria :(
Jedna vec mi nikdy nesla do hlavy,ked si pozries napr. nadrze pana Knott-a,tak pri popise je zaujimave,ze akva ma napr. len 20 dni a je zarastene ako keby malo rok(nehovoriac o narocnosti danych rastlin),no a tak si pokladam otazku cim to je?a odpovede nachadzam v tychto drahych materialoch(preco sa este nic podobne,az na par vynimiek,neudialo na Slovensku?).
U Olivera vidno,ze nadrz sadi dost nahusto-nakupi velke mnozstvo rastlin... .
Cely system ADA substratov pracuje na bakteriach,substratoch roznej zrnitosti(Soil,Power sand...),kde pisu,ze u substratu rovnakej zrnitosti dochadza po case zakaleniu substratu odpadom,co ma za nasledok nedostacujucu cyrkulaciu kyslika v substrate potrebneho pre bakterie.cele zmyslanie vyrobkov ADA sa mi zda logicke a to ma hlavne u tejto firmy dostalo(samozrejme aj vysledky avaristov,ktori robia s danymi vyrobkami).
:)
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod salik » 03 Júl 2006 00:15 am

Phantom, to iste co Knott si spravis doma aj bez ADA ficuriek (od ADA ta neodhovaram, sam by som chcel od nich "vsetko"), skor sa zameraj na parametre zalozeneho akvaria - osvetlenie, pocet zasadenych rastlin, hnojenie, sleduj diskusie pod fotkami, nie je to naozaj nic extra
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 03 Júl 2006 08:20 am

Phantom, medzi riadkami sa pletie idea, ze ked budes mat vsetko od ADA tak zrazu bude vsetko rast rychlejsie, lepsie cistejsie tak ako u Olivera.
Zial takto to nefunguje. To, ze je Oliver dobry je jeho skusenostami a nie ADA vyrobkami. So skusenostamo prichadzaju uspechy s uspechami bubaky a potom nie je dovod sa zamyslat ci pouzit ADA alebo nie. A treba si uvedomit, ze u Olivera nie je nezvykle osadit akvarko na zaciatku uz submerznymi rastlinkami za 700EURO. Ale ked si pozries AGA stranky tak uvidis ze je tam kvantum prekrasnych akvarii aj bez ADA vyrobkov.
To vsetko o com tu pises ma skoro kazda firma. Ja by som za taku priekopnicku v tomto smere pokladal npr. firmu Dupla. Tiez maju uceleny system.
Viem si predstavit mini akvarko s ADA, ale npr. take 500l akva by ta asi zruinovalo. Ver, ze ADA vyrobky su velmi kvalitne, ale ziaden zazrak to nie je. To co dokaze ADA substrat, vie aj npr. akdama.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Phantom » 03 Júl 2006 14:19 pm

Samozrejme s vami suhlasim,ze skusenosti su dolezite,s akvaristikou sa uz zabavam so 7 rokov,co samozrejme nemusi znamenat,ze mam skusenosti.V lete mam vzdy chut skusat nove veci-doteraz som fungoval
na klasickom hnojive(t.j. od Sera,JBL) a pridaval som KNO3,KH2PO4,CO2,rastliny vsetky rastu v pohode(ved nic narocne nemam),akurat ma hned na zaciatku nehnevalo uhyn glosy,ktoru som sadil 16 hodin(2 dni) a zaberala 1/3 nadrze,uhyn nastal jednoducho-nabehla sinica-tma=odhnila glosa od spodu a vyplavala :cry:
So svetlom si starosti nerobim,ficim na Atmanoch(T8)-pri prepocte to je asi 0.7w na liter,pricom nesmieme zabudat na reflektor Atman-u.
Knotta som dal len na ukazku,ved ak si poprecitujeme,tak vacsinou pise,ze pouzil substraty od Hagen-u,Tropicy... .
Jednoducho mam chut spoznat nieco nove :roll:(aj ked to nieco stoji) a mozna v niektorom mozgovom laloku je myslienka,ze vdaka tymto vyrobkam budem mat krasnu nadrz :lol:
Ved zatial ako viem,tak nikto na SR nema skusenosti s vyrobkami ADA-myslim vacsim mnozstvom vyrobkov(nielen substrat jedneho druhu).
Inac dnes som dostal info,ze pan FULJER planuje dovazat ADA vyrobky,inac napr. pozadia Back to Nature som este na ziadnej slovenskej nadrzi nevidel co ma dost mrzi(a tiez sa za ne pekne zacvaka :)).
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod jany emm » 07 Júl 2006 19:50 pm

V prvom rade vsetkych zdravim kedze je to moj uplne prvy prispevok na tomto fore kde uz peknych par tyzdnov nechutne parazitujem na informaciach od Vas - ludi ktori maju cas a chut sa podelit o svoje skusenosti s druhymi.
Reagujem na Phantomov prispevok lebo takisto som rozhodnuty ist do ADA substratov. Pocas poslednych 2-3 mesiacov som precital vsetky prispevky na internetovych forach ku ktorym som sa dostal ( len v anglictine, nemecky neviem ) a myslim ze nikto nepovazuje ADA za zazracny substrat. Ma pomerne vela much, ale napriek tomu to je asi momentalne to najlepsie ( spolu s Fluoritom ) co trh ponuka. Ci je adekvatna jeho cena to uz je druha otazka, na ktoru si musi dat kazdy odpoved sam. :cry:
Najzaujimavejsia je pre mna informacia ze niekto na Slovensku uvazuje o dovazani tychto produktov. Totiz po vymene par emailov s ADA dovozcami v Europe - Aquaessentials z GB resp. Tierundwir z AUT -
to s cenami za postovne na Slovensko pre material do 500l nadrze vypada veeeelmi smutne. :twisted:
Som ale zvedavy ci rezia pripadneho dovozcu nebude este vyssia ako
postovne z Rakuska, resp.Anglicka ktore by tvorilo cca 30-35%ceny !!!
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 09 Júl 2006 10:15 am

jany emm napísal: Ma pomerne vela much, ale napriek tomu to je asi momentalne to najlepsie ( spolu s Fluoritom ) co trh ponuka.

Ja asi celkom nechapem o co ide. Co je na ADA substratoch najlepsie ? Chemicke vlastnosti? Farba?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod jany emm » 09 Júl 2006 19:46 pm

Dobre Majki,

Asi som sa zle vyjadril. Je to asi momentalne to najlepsie co trh ponuka PRE MNA. Dovody :
1. V MT je tvrda a zasadita voda. AS ( Aquasoil) upravuje hodnoty vody znizenim pH a tvrdosti. PS ( Powersand ) specialna obohatena spodna vrstva ma na tieto hodnoty este vacsi vplyv ako AS.
2.AS ma inu strukturu ako obycajny strk a dusik dodava prevazne vo forme NH4 ktory sa vsak nevyplavuje von zo substratu ( takmer kazdy akvarista ktory presiel na AS upozornoval na znizenu alebo ziadnu tvorbu rias ) - prosim nepytat sa na princip, niekde bol vysvetleny ale sam tomu moc nerozumiem :wink:
3.PS ma uz na zaciatku v sebe bakterie takze akva "startuje" hned.
4.AS ma dostatok aj inych zivin takze ak na urcity cas prestanes dodavat kvapalne hnojivo ( dovolenka ) ma to na aqua mensi vplyv.
Dodanie Tourmaline BC zjavne velmi pomaha rastu bohato koreniacich rastlin a niektorych narocnych stonkovych rastlin.
5.Vyzivne latky sa v AS a jeho doplnkoch udrziavaju dlhodobo a dalsie prihnojovanie dna sa odporuca az po 2 rokoch.
6.AS je tazsi ako Akadama alebo Aquaclay, hoci najma s powder typom
( jemny typ ) treba opatrne.
7.AS ma pre mna urcite pritazlivejsiu farbu ako Akadama alebo Aquaclay.
Aj ked dufam ze sa rastlinky rozrastu tak ze s neho moc vidno nebude. :?:
8.AS je dokonale obly a neposkriabe sklo ( to uz prehanam ze ?? :lol: )
9.Pri beznom presadzani rastlin sa nemrvi a zatial nie su poznatky ze by casom dochadzalo k jeho rozpadu.
10.Vyborne skusenosti s niektorymi druhmi rastlin ktore pri inak rovnakych podmienkach ( svetlo, co2 ) v inych nadrziach rastli problematicky - najma Tonina sp.
11.Vzruso s poznavania niecoho noveho.....

Ako som uz predtym povedal su tu aj nevyhody :

1. CENA !
2. CENA !
3. Ovplyvnenim pH a tvrdosti znemoznuje stanovenie co2 beznymi sposobmi.
4. Najma pH znizuje znacne - nie su vynimocne pripady az o 2stupne.
5. PS je skoro bielej farby a pri presadzani hlboko koreniacich rastlin sa dostane na povrch kde "svieti". Japoncici na to vymysleli siete ktore sa davaju medzi PS a AS, ale kazdy si vie predstavit co sa stane ked budete chciet vytiahnut rastlinu ktora ma korenovym systemom opantany ten ich vymysel.
6. Ked to zmrvim uz sa naozaj nebudem mat na co vyhovarat okrem mojej neschopnosti :shock:
7. Urcite nieco dalsie na co som si teraz nespomenul.
8. a ozaj vravel som ...... CENA !!!! :evil:

Upozornujem ze vsetko co som tu napisal NIE SU MOJE VLASTNE SKUSENOSTI, ale ani info s reklamneho letaku ADA. Su to poznatky pozbierane s roznych akvafor. Dufam ze o nejaky ten cas uz budem moct hodnotit na zakladne mojich skusenosti.
Takto je len debata nasucho a dost o nicom.

Este na zaver : v pomere vykon/cena u mna bez debaty vyhrava obycajny 3mm strk
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 09 Júl 2006 20:45 pm

jany emm napísal:8.AS je dokonale obly a neposkriabe sklo ( to uz prehanam ze ?? :lol: )
No to teda pořádně :o Když už jsme u té oblosti, tak to je jedna z hlavních věcí, která mi vadí na Aquaclay (kromě barvy), nevypadá to přirozeně :? Ale to je věc vkusu. Aquasoil jsem naživo neviděla, tak nemůžu posudit. Ty sám jsi viděl substráty ADA, akadamu a Aquaclay?

Ne že bych ti to chtěla rozmlouvat, chraň bůh :wink: Fandím lidem co se nebojí experimentů, pokud vědí co dělají. Ale všechny ty výhody i nevýhody cos napsal platí částečně na jiné substráty - což je pochopitelné, neexistuje jediná ideální volba. Máš pravdu, třeba to vyzkoušet a neteoretizovat, potom by sis substrát nikdy nevybral. Hlavně nečti What is so good about ADA aquasoil? :mrgreen: Možná jsi to četl, zmiňují tam tu Toninu (což je mimochodem směšný argument) - ale potom jsi zapomněl napsat pár věcí do seznamu nevýhod :wink:

P.S. Vítej na akvě :D Máš nějaké fotky tvého současného akvária :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod jany emm » 09 Júl 2006 21:50 pm

1. Akadamu a Aquaclay som nazivo videl - aquasoil nie :cry:
2. Vzhlad naozaj nie je to hlavne preco by som to chcel skusit.
3. Tu Toninu sp. zmienuju na ovela viac miestach. Realita je taka ze najprv by to chcelo zohnat tu Toninu :cry:
4. Ja sam som napisal ze som urcite na vsetky nevyhody nevymenoval, ale aj tak pisem tak dlhe emaily ze strach.
5. Sucasne akva ???? Ziadne. :!: :!: :!: :!:
Som uz skoro rok nutene bez akva - asi preto mam take blbe napady.
Abstak je svina. :o A este to teplo k tomu :o
Teraz sa chystam v zime urobit 450l. Potom pridam foto.
.... ak ma dovtedy neodhovorite ....

INFO : p.Fuljer sa nechysta dovazat ADA program. Potvrdil mi to
emailom.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 09 Júl 2006 21:59 pm

jany emm napísal:1. V MT je tvrda a zasadita voda. AS ( Aquasoil) upravuje hodnoty vody znizenim pH a tvrdosti. PS ( Powersand ) specialna obohatena spodna vrstva ma na tieto hodnoty este vacsi vplyv ako AS.
Nemyslim, ze je to podstatna vyhoda, co pises je sice pravda, ale znizovanie pH a KH je malo kontrolovatelne. Za cenu substratu mas asi mensiu RO a tam mas vsetky moznosti co potrebujes.
jany emm napísal:2.AS ma inu strukturu ako obycajny strk a dusik dodava prevazne vo forme NH4
To si vazne nevie predstavit pretoze nitrifikacne bakterie NH4 hned zacnu spracovavat. Moze to mat suvis s redukcnymi procesmi v akvariu tie vsak prebiehaju aj v inych substratoch.
jany emm napísal:3.PS ma uz na zaciatku v sebe bakterie takze akva "startuje" hned.
Startovacie bakterii kupis zvlast v kazdej lepsej akvaristike...
jany emm napísal:4.AS ma dostatok aj inych zivin takze ak na urcity cas prestanes dodavat kvapalne hnojivo ( dovolenka ) ma to na aqua mensi vplyv.

Je mnoho hnojiv do dna na trhu, ktore su osvedcene. A nie je to celkom pravda, pretoze niektore ziviny rastliny prijmaju radsej korenmi a niektore radsej listami.
jany emm napísal:5.Vyzivne latky sa v AS a jeho doplnkoch udrziavaju dlhodobo a dalsie prihnojovanie dna sa odporuca az po 2 rokoch.
To je bezne aj pri beznych hnojivach do dna, pri Florapole sa udavaju npr. 3 roky.
6.Beriem.
7.Beriem
jany emm napísal:8.AS je dokonale obly a neposkriabe sklo ( to uz prehanam ze ?? :lol: )
9.Pri beznom presadzani rastlin sa nemrvi a zatial nie su poznatky ze by casom dochadzalo k jeho rozpadu.
To plati aj pre AQ ;-)
10.Tazko dokazatelne...
11.Beriem
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 09 Júl 2006 22:48 pm

majko napísal:
jany emm napísal:2.AS ma inu strukturu ako obycajny strk a dusik dodava prevazne vo forme NH4
To si vazne nevie predstavit pretoze nitrifikacne bakterie NH4 hned zacnu spracovavat. Moze to mat suvis s redukcnymi procesmi v akvariu tie vsak prebiehaju aj v inych substratoch.
A to já si to zase dokážu představit :wink: Jde o to, že NH4+ se adsorbuje (=naváže) na povrch částic výměnou za H+ (stejný mechanismus jako výměna H+ za Ca2+ a Mg2+, tj. snižování pH a tvrdosti). Adsorbované amonium není dostupné baktériím, ale kořeny rostlin ho dokáží aktivně získat. Samozřejmě k tomuto dochází i u akadamy a aquaclay, ostatně jako k dalším pochodům zahrnutým mezi výhodami. Suma sumárum má aquasoil navíc jen tu barvu (?), oblost (?), hmotnost a Toninu :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 10 Júl 2006 07:06 am

To ma zaujima, skus mi to prosim Ta podrobnejsie vysvetlit. Ja mam predstavu, ze medzi korenom a adsorbovanym NH4 sa pravdepodobne budu nachadzat nitrifikacne bakterie. Co presne urobi koren rastliny co ta chudak bakteria nezvladne ? ;-). Znamena to, ze sa moze stat, ze ak sa vo vode vyskytne latka, ktoru substrat "radsej" adsorbuje, tak sa ten dusik uvolni ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.