Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Caiman » 26 Júl 2010 14:06 pm

dnes som kupil 5L balenie Tropica plant substrat,ako som teraz pozeral na nete tak este aj za velmi vyhodnu cenu.Ma s nim niekto skusenosti?
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod StanleyPWL » 27 Júl 2010 07:39 am

Caiman napísal:dnes som kupil 5L balenie Tropica plant substrat,ako som teraz pozeral na nete tak este aj za velmi vyhodnu cenu.Ma s nim niekto skusenosti?


ked uz ho mas doma, tak sprav akvarko a poreferuj ... spatny isto nebude ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod marccenzo » 27 Júl 2010 20:04 pm

ahoj, prosim vas, niekto tu pisal ,ze ma skusenost s bonalit black, rozmyslam nad tymto substratom a floranom koli tmavej farbe a neviem si vybrat, pretoze na internete je jedna komercna veta o oboch substratoch a ziadna zrnitost napriklad.
marccenzo
 
Príspevky: 1
Obrázky: 2
Založený: 27 Júl 2010 19:38 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Caiman » 31 Júl 2010 22:05 pm

aj ked sa mi velmi nechcelo tak som dnes komplet vyhadzal akva aby som mohol pouzit ten zazracny Tropica plant substrat tak uvidime ci bude taky zazracny :) Akvarium som vycistil,filter aj strk som poriadne poumyval aby som "nasimuloval" zalozenie cisto noveho akvaria a mohol tak objektivne zhodnotit ucinok substratu
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod petriik » 31 Júl 2010 23:01 pm

podla mna je pre rastliny najlepší obyčajný strk..
to som si myslel... chcem tym podotknut vetu trinitysk-a, o tej praxi a tak a musim mu dat za pravdu ze obohateny substrat je o niecom inom..! tiez som tomu nejak neveril, pokým som nevyskúšal a rozdiel bol na moje prekvapenie, veľký..!
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod StanleyPWL » 01 Aug 2010 13:34 pm

Caiman napísal:aj ked sa mi velmi nechcelo tak som dnes komplet vyhadzal akva aby som mohol pouzit ten zazracny Tropica plant substrat tak uvidime ci bude taky zazracny :) Akvarium som vycistil,filter aj strk som poriadne poumyval aby som "nasimuloval" zalozenie cisto noveho akvaria a mohol tak objektivne zhodnotit ucinok substratu



keby nedas popis, poviem, ze je to akadama ... som zvedavy na vysledky ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Caiman » 17 Aug 2010 17:23 pm

Prve vysledky tropica plant substratu tu
Obrázok
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 17 Aug 2010 19:33 pm

Caiman: myslim ze netreba ani komentovat..:-) Je to naozaj pekne....dopredu by som ale miesto blyxy dal urcite nieco ine, az sa poriadne chyti tak to bude prilis vysoke a huste, ale ved uvidis casom sam...Zatial za 1, tesim sa na nove foto...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod noiseless » 29 Aug 2010 13:54 pm

Mám na vás jednu otázku ...
aký je váš názor na súbstrát takej jemnej zrnitosti ako je na foto? http://i38.tinypic.com/1e6nwm.jpg
Je to už skoro ako pisok, ale stále je to štrk (veľmi jemnej zrnitosti)
Hodí sa to do cca 18l minička ? Ako sa v tom bude držať HC, poprípade Utricularia graminifolia, alebo aj iné, normálne vyššie rastliny ?
Máte s tým niekto skúsenosti? je to vhodné alebo radšej trochu väčšiu zrnitosť ? Ako je toto: http://i34.tinypic.com/2ahgzlf.jpg
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 29 Aug 2010 15:43 pm

Ten prvy na foto je vyborny (myslim zrnitost), pre tie rastliny co pises idealne...aj druhy je dobry, ale lepsi je ten prvy...S ani jednym ale neurobis chybu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod noiseless » 29 Aug 2010 16:11 pm

takže ten jemnejší môže byť ? a čo väčšie rastlinky ? nebude im tak malá zrnitosť vadiť ?
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 29 Aug 2010 16:24 pm

noiseless napísal:takže ten jemnejší môže byť ? a čo väčšie rastlinky ? nebude im tak malá zrnitosť vadiť ?

Nie, ten strk je uplne o.k.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod noiseless » 29 Aug 2010 20:41 pm

pripájam ešte jednu fotku
je to trochu menšia zrnitosť ako toto http://www.aquapet.sk/img_tovar/12413.jpg
takže naozaj to môže byť ? a môže tam byť len to alebo by bolo dobré niečo pridať ? napr aquaclay ? (apoň miestami, okolo koreňa a tak,a by sa vytvoril lepší design ... alebo stačí ten štrk ? nebude to chyba? nebudú v tom korene rastlín odhnívať ???
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 30 Aug 2010 08:16 am

hnit ti mozu v akomkolvek substrate...v tomto nevidim dovod preco by mali...je o.k. Pokial nejdeo zrnitost klasickeho piesku (kde to riziko uz naozaj realne je), je vsetko do 3-4 mm vyhovujuce (z hladiska zrnitosti). Nemusis nic pridavat (ak nechces hnojivo ku korenom, to mozes dat co najhlbsie do strku). O designe sa neviem vyjadrit, neviem co vlastne chces a je to vec osobneho vkusu...to si musis rozhodnut sam.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod noiseless » 08 Sep 2010 17:56 pm

Má niekto skúsenosť so štrkom bonalit schwartz (black) ??? Ide mi hlavne o to, ako to vyzerá v akváriu, lebo ja by som vážne potreboval niečo čierne a to mi moc čierne nepríde keď je to v sáčku ... nemá niekto fotku zariadeného akvária s týmto štrkom ???
je to toto: http://www..akvaobchod.sk/images/bonalit%20cierny.jpg
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Mirco » 22 Sep 2010 08:53 am

ahojte, v robote mam jedno male akvarko cca 20l, kedze uz je stare a ja sa bojim ze sa coskoro rozlepi idem ryby prestahovat do vacsieho. kupil som strk JBL manado (povodne som chcel cierny ale ziadny podla mojich predstav som nenasiel). nove akvarko ma 36l a chcem v nom pestovat prevazne pogostemony. Aky podklad by ste mi pod jbl manado odporucali. Diky
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 22 Sep 2010 13:08 pm

V prvom rade, je to dobra volba, dobra kupa..;-) S Pogami mam vela skusenosti, najviac sa mi osvedcil do dna, uplne naspodok (t.j. das priamo na sklo nadrze a to len tam kde budes vysadzat rastliny) JBL Florapol...staci mini vrstva 2-3 mm, nie viac! Po zasadeni Poga treba vyckat kym prejde do submerzu (predpokladam, ze budes mat kupene emerzy), to trva max.mesiac. Nasledne ku korenom je vhodne pridat este tabletove hnojivo (pouzivam Dennerle...ja som daval echinodorus tabs), jedna podlhovasta tabletka na 3 diely a kazdemu pogu ku korenu 1 diel, jemne pinzetou...Este viacej je ale dolezita voda...je lepsia makksia, s nizkou alkalitou do 4dKH a vela CO2 (aspon 30mg/l). Dostatok svetla, inak ide velmi do vysky. Jemne dohnojovanie tekutymi mikro je samozrejmostou...(ja pouzivam Sera Florena alebo JBL Ferropol, Sera je ale lepsia..;-))pri odkalovani jemne odsavat akekolvek necistoty v blizkosti rastliniek (nachylny na nasledne zariasenie), neodkalovat hlbkovo zvonom, v jeho blizkosti len hadicou z povrchu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Mirco » 22 Sep 2010 16:41 pm

Diky za rady, pogostemon mam uz v tom akvarku ktore idem zrusit a prestahovat to do toho noveho. V tom starom ma aqua clay-hnovijo v substrate ziadne kedze som ho kupoval v podstate uz do dvojrocneho akvaria-dari sa mu dobre ale s taym zariasenim mas uplnu pravdu. osvetlenie zatial asi staci 15w/20l -do vysky vyelmi nerastie skor sa zahustuje odspodu. tvrdost vody dako riesit nebudem kedze v robote nemam na vyber (ale vzdy pri vymene davam vodu z takej masiny co nam filtruje vodovodnu vodu). hnojivo do vody mam jbl ferropol ale hnojil som len raz.
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 22 Sep 2010 16:46 pm

Tie zariasene listy jemne odstrihnut, asi si uz zistil ze je dost krehky. Svetlo je o.k. K tej vode netusim co vsetko to filtruje, len aby si toho neodfiltroval zase prilis...ale ked ti rastol tak to neries. Ak by si mal Co-cko tak ti pojde o 100% rychlejsie...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Mirco » 22 Sep 2010 16:57 pm

co mozno dake z kvasnic...alebo z firemneho budgetu flasu :) este uvidime...vlastne to co mam je tusim ten zabi vlas co sa da namotat na spajlu a myslim ze mi zacina sinica takze preto to chcem co najskor ocistit a prehodit...na jemne odkalovanie dna by som chcel pouzit vzduchovaciu hadicku (len este neviem ci to bude fungovat)
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod noiseless » 04 Okt 2010 18:49 pm

čo si myslíte o takomto štrku ???
Je nazbieraný z tatranského chodníka (na Hrebienok) , zrnitosť je od veľkosti piesku, až po cca 1-2mm (ako na foto), chcem ho použiť do miniakvária ku krevetkám a malým rybkám ...
Myslíte si že to bude vhodné? nespraví to viac škody ako úžitku ? Ako to vyzerá sa mi páči, len či to nie je nevhodné ...
Keďže sa mi nepodarilo zohnať u nás čierny jemný štrk, tak som bol nazbierať ... a toto sa mi najviac podobalo ...

(je to fotené v maličkej sklenenej nádobe položenej pred akvárium.)
http://i52.tinypic.com/33vot9w.jpg
http://i51.tinypic.com/15fizr5.jpg
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod ASUSKO » 04 Okt 2010 20:26 pm

oplati sa ho pouzit do mini akva ?
Prílohy
DSCF0408.JPG
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Mirco » 04 Okt 2010 21:35 pm

tak nakoniec som to prerabal a pod jbl manado som daval este jbl aquabasis plus...rastlinky sa do toho sadili ovela lepsie...
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod trinitysk » 05 Okt 2010 11:32 am

prijde mi pekny, len trochu ostrejsi..predpokladam ze ziadna ryba dna u teba v tom akva nehrozi, takze by som ho pouzil pokial nesumi, ma peknu farbu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.