Úplný začiatočník



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Hora » 08 Jún 2016 12:24 pm

Majo,
precitaj Horacovo akvarium nejcastejsi chyby zacatecniku,ten clanok ma velmi vela v sebe a dozvies sa kopu uzitocnych veci.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod okrim3 » 08 Jún 2016 14:07 pm

Ja som ten kameň vyskúšal v octe a bol ako šumienka tak som ho vymenil za lávové. Keďže nepoznám nikoho kto by mi mohol poskytnúť akva vodu dnes som pridal sérum bio nitrivec od firmy sera. Ako by som mal pokračovať ďalej?
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Jún 2016 14:12 pm

Když nenapíšeš, odkud jsi, nikdo se ti ani nabídnout nemůže :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod okrim3 » 08 Jún 2016 14:39 pm

Som zo Zvolena :)
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod MajoX » 08 Jún 2016 16:13 pm

Hora - posledne tri dni vsetok volny cas venujem citaniu rad pre zaciatocnikov (sice sa nazory trosku rozchadzaju, ten zaklad som si z toho zobral)
Dnes som bol u Jirku, dal mi trosku vody a detrit, par slimáčikov a zopár rastliniek a veľa dobrých rád (za čo mu veľmi veľmi ďakujem a vážim si to).
Už sa teším domov ako to dolejem a posadím ďalšie rastlinky.

Ďakujem všetkým za záujem a ochotu poradiť a pomôcť.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Jún 2016 17:21 pm

Zapomněl jsem - když tam naleješ tu vodu s detritem, nebuď překvapený, když voda začne být zase čistá až za dva nebo tři dny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod MajoX » 08 Jún 2016 18:07 pm

To je mi jasne ze to musi sadnut, idem sa do toho pustit, ale najprv som chcel odfotit ten povlak, to leskle nie je blesk, riesit/neriesit? Na niektorych je toho viac, na inych menej, niektore su zatial ciste.. pytam sa len ze by neodisli vsetky ak je to problem, vecer to tam nebolo ked som ich sadil, rano uz hej.
Prílohy
WP_20160608_0011.jpg
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod hooopy » 08 Jún 2016 19:53 pm

opat a stale to iste dookola. nevadi, na to som tu.
takze tato tema je urcena pre riesenie vseobecnych otazok, ktore mozu akvaristu zaciatocnika stretnut. je jasne ze je tazko odhadnut, kde je hranica, co je este vseobecna otazka, a co konkretny problem pre konkretne akvarium.

MajoX a Okrim3, ak chcete riesit svoje akvarium, a mate k nemu uz konkretne otazky, otvorte si svoje temy, kde sa mozete venovat svojim nadrziam a riesit vase konkretne problemy. pouzite tento link:

vase-akvaria.html

pre ostatnych: nevahajte a nasmerujte novacikov tym spravnym smerom. akvu tvorime vsetci a vsetci chceme aby tu bol poriadok.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Jún 2016 22:48 pm

MajoX napísal:to leskle nie je blesk, riesit/neriesit? Na niektorych je toho viac, na inych menej, niektore su zatial ciste..


V životě jsem to neviděl.
Rostliny bych vyndal a umyl. Případně vzal starý měkký zubní kartáček.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Hora » 08 Jún 2016 23:07 pm

MajoX napísal:To je mi jasne ze to musi sadnut, idem sa do toho pustit, ale najprv som chcel odfotit ten povlak, to leskle nie je blesk, riesit/neriesit? Na niektorych je toho viac, na inych menej, niektore su zatial ciste.. pytam sa len ze by neodisli vsetky ak je to problem, vecer to tam nebolo ked som ich sadil, rano uz hej.

Ved len vcera si ich zasadil.
Nechaj ich privyknut na inu vodu,egeria je burina,za par dni pusti dalsie nove listy,za 3-4 tyzdne uz strihnes zdrave prirastky a tieto skarede vyhodis a este mas vhodnu vodu pre egerie,lebo je tvrda.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jún 2016 22:21 pm

Čo sa týka toho lesklého na rastlinách, tak mne to skôr pripomína (a to si pohľadaj na nete) biogénne odvápnenie.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Boris27 » 26 Sep 2016 13:51 pm

Ahoj,
tak rozhodol som sa napisat svoj prvy prispevok. S akvaristikou nemam ziadne skusenosti, takze som uplny zaciatocnik. Zatial iba citam a dostavam sa trosku do problematiky. Myslim, ze je toho strasne vela a X nazorov na vsetko, takze mam v tom trocha chaos. Z toho co som zatial precital som si vzdy zobral iba to co mi davalo logiku aby som si mohol skusit zalozit svoje vlastne akvarium. Priklanam sa skvor k vela rastlinam a vybudovani nejakej rovnovahy atd.. ako tam tlacit kopec techniky a chemie.

V plane mam zalozit akvarium o velkosti 80x35x40 112l, na dno dat srtk zrnitosti 1-4mm, nasadit rastliny prevazne Kryptokoryny (pouzijem asi viac druhov kryptokoryn a nejaky maly anubius dopredu, ), nejake osvetlenie a uvidim co sa s tym nakoniec stane, rybky zatial neriesim...

K tomuto mojmu planu mam par otazok..
1, v literature akvaristika zacina u rostlin je v casti venovanej zakladaniu akvaria veta ktorej nerozumiem a nevedel som to ani vygooglit. veta znie V cerstve zalozene nadrzi nemuzeme pestovat rostliny bez rezervnich organu, jako je napr Myriophyllum, Ludwigia,Cabomba a jine. Co su to teda tie rezervne organy vsak su to dalsie rastliny.. (je to na strane 9)
2, Neviem aky filter pouzit a ci ho vobec pouzit... viem ze mi to prefiltruje vodu + trocha rozprudi vodu co zamedzi rastu bordelu, ale teoreticky ked rastliny budu dominovat v dobre zalozenom akvariu tak to bude zbytocne?

Bol by som rad keby mi skusenejsi poradili a napisali nazor
Boris27
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Sep 2016 21:11 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod vilo » 26 Sep 2016 15:23 pm

Akvaristika začína u rostlin (ak sa nemýlim, autorom je Rataj) je pomerne stará knižka, nepoviem, že už neaktuálna (to v žiadnom prípade), ale dnes sú už viaceré možnosti, ako rýchlejšie "naštartovať" prostredie v akváriu.
Pokiaľ nechceš moc techniky a chémie, môžeš postupovať podľa "starodávnych" návodov... V zásade ide o to, že ak dáš do nového akvária štrk a naleješ čerstvú vodu z vodovodu, vytvoríš prostredie chudobné na živiny. Zásobné orgány u rastlín slúžia práve na to, aby rastlina prežila v období strádania. Spomenuté rody rastlín čerpajú živiny hlavne listami z vody (nie koreňmi zo substrátu).
Často sa ani Cryptocoryny neodporúčajú do čerstvo založeného akvária. Ja nie som rastlinkár a neviem, aké ktoré druhy sa hodia na začiatok do nevyhnojeného akvária, ale zo skúsenosti by som odporučil napr. Anubiasy, ktoré majú hrubší "podzemok" a teda majú tým pádom aj určité živiny v zásobe... Podľa mňa by si mohol začať aj s Cryptocorynami, nasaď ich väčší počet jedincov a ku koreňom im zatlač granulované hnojivo (napr. aj od firmy Rataj).
Filter daj poddimenzovaný vzhľadom na objem vody v akváriu (kľudne slabší, než aký je odporúčaný pre 100 l akva; býva to udávané na krabičke). Alebo než sa rastliny uchytia, nefiltruj vôbec.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Sep 2016 21:02 pm

Pridám aj ja svoj názor: Dnes už kúpiš skoro v každom akva-obchode tkzv. staré dno. Použiješ toto a máš na čas vystarané. Ak chceš akvárium bez techniky, tak myslí na to, že dno, teda vrstva substrátu by mala mať 6-8 cm. Čo sa týka rastlín určite treba začať nenáročnými. Ako spomína "vilo" anubias určite, ten ale sadiť netreba, stačí ho priviazať na drevo-koreň a počkať kým zakorení sám. Kryptokorínky určite doporučujem.
No a k filtru, vždy je dobre mať po ruke niejaký filtrík, no ešte lepšie niejakú lacnú čerpaciu hlavu a biomolitán. Ono je niekedy potrebné trošku hýbať s hladinou, v prípade jej znečistenia a mastnoty. Naviac filtrík v začiatkoch urýchli zábeh a premieša vodu i rovnako živiny v nej, čo pomôže rastlinám.
Ešte odporúčam prečítať toto:
akvaristicka-old-school-prirodne-akvaria-bez-techniky-t16532.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Sep 2016 00:29 am

V první řadě si vážím, že I.P.Pavlov dal link zrovna na fórum o přírodních akváriích.

Šel bych do těch kryptokoryn, tady jsem o nich psal: http://rybicky.net/clanky/1543-par-slov ... tokorynach
Když se jich "nedotýkáš", fungují. Preferují akvárium bez filtrace, se stojatou vodou. Podstatné je mít jich hodně a pokrýt jimi celé dno. Poznámky:
I když jsem jich zasadil víc druhů, prosperuje obvykle ten druh, kterého bylo na začátku nejvíc a byl zasazen jako první. Druhy, které jsou podobně velké, se vytěsňují - malý druh vedle velkého bude prosperovat víc. Takže vůbec neuškodí použít třeba jen dva druhy na začátek. V tomto mám kromě leknínů například jen dva druhy kryptokoryn:
Obrázok
Akvárium, které plánuješ, by mohlo mít maličko jiný rozměr. Akvárium na obrázku má například výšku jen 25, ale druhé dva rozměry jsou 50x50. Středně velkým kryptokorynám úplně stačí výška do 30 cm - místo toho bych přidal do ostatních rozměrů. Finálně budeš mít při stejném objemu větší plochu hladiny a dna, což je jen dobře. Znamená to si nechat akvárium udělat na zakázku, ale myslím, že to za to stojí.
Ano, akvárium utáhnou rostliny a nepotřebuješ filtr. Akorát to chce nasadit ryby fakt až po měsíci, dvou, když vše definitivně roste (drobné šneky v porovnání s tím hned - teoreticky můžeš taky po dvou týdnech hodit do akvária na vykrmení pár kusů potěru nějakých živorodek - vystačí si se senným nálevem ve vodě).
Psal jsem o jednoduchých akváriích: http://rybicky.net/clanky/1570-obhajoba ... ch-akvarii
Psal jsem o šnecích: http://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mali ... anice.html - v tomto textu zmiňuju slepou hladinu, se kterou si fakt nemusíš dělat zásadní starosti, pokud nevypadá tak, že projedeš prsty akvárium a zůstane ti na nich škraloup.
Co se substrátu týče, dal bych pod štěrk pár hrstí substrátu pro pokojové rostliny.
Kryptokoryny se výborně snáší se živorodkami, které produkují spoustu sajrajtu. Na druhou stranu jsem zažil, jak sumeček synodontis ožíral z hladu mladé listy a kryptokorynám se vůbec nedařilo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Boris27 » 27 Sep 2016 12:26 pm

dakujem za reakcie a tipy, precital som si temu oldschool a bolo to apson pre mna zaujimave citanie...
myslim ze na zaciatok je to lepsia aj lacnejsia moznost akvaristiky a uvidim co sa stane ked sa do toho pustim..
najskor zadovazit akvarko a potom postupne vsetko ostatne...
Boris27
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Sep 2016 21:11 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod MajoX » 27 Sep 2016 12:44 pm

Boris27 napísal:dakujem za reakcie a tipy, precital som si temu oldschool a bolo to apson pre mna zaujimave citanie...
myslim ze na zaciatok je to lepsia aj lacnejsia moznost akvaristiky a uvidim co sa stane ked sa do toho pustim..
najskor zadovazit akvarko a potom postupne vsetko ostatne...


akurat sa musis ozbrojit trpezlivostou.. ja tiez prevadzkujem low-tech a treba pocitat s tym ze vsetko ide ovela pomalsie
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Boris27 » 27 Sep 2016 14:37 pm

njn trpezlivost bude potrebana urcite pri vsetkych sposoboch akvaristiky
Boris27
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Sep 2016 21:11 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod MajoX » 27 Sep 2016 14:43 pm

Boris27 napísal:njn trpezlivost bude potrebana urcite pri vsetkych sposoboch akvaristiky


ja som to myslel tak ze ked si pozries akva niekoho s technikou COckom a dalsimi vecami, tak na jeho fotkach vidis rast rastlin skoro zo dna na den.. tu budes tyzden pozerat do akva a skoro ziadna zmena :)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Sep 2016 16:26 pm

Hlavní rozdíl bude v CO2. Lidé s CO2 musí protrhávat akvárium každou chvíli. Bez CO2 to roste "velmi pomalu" :).

Co se jiné techniky týče, pokud nemáš filtr, nevytrhává ti na úvod žádný proud rostliny ze dna, zakoření ti i velmi jemně zasazené kusy a pokud něco hodíš, aby vzplývalo, zůstane ti to na místě, kam jsi to dal. V překladu se podle mě bez filtru bude dost druhů uchytávat bezpečněji.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Boris27 » 27 Sep 2016 19:22 pm

Vidno aspon v mesacnych intervaloch rast a zmenu v akve pri old school???
Boris27
 
Príspevky: 7
Založený: 20 Sep 2016 21:11 pm

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Sep 2016 19:37 pm

Ja mam low-tech akvarium tiez a rastliny rastu ako besne. Nestacim strihat a vyhadzovat ...
Jaj a s kvalitnym filtrom, samozrejme... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Sep 2016 19:41 pm

To ano. Podívej sem - akvárium 11 litrů založené na začátku roku s kryptokorynami: http://rybicky.net/nadrze/25004#a_na_fotky
Fotky jsou v galerii a nějaké v denníku.

Nebo toto - jiné akvárium s kryptokorynami, 4,5 litru, ve kterém se letos už kryptokorynám stihly rozpadnout listy: http://rybicky.net/nadrze/24494
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Úplný začiatočník

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Sep 2016 21:00 pm

Jirko, ja si vážim, že si tam takú tému založil a rovnako si vážim, že si nahliadol aj do tejto, budeš mu isto viac nápomocný ako ja.


Chlapi, neťahajte ho hneď do CO2, nech ide za svojim a svojim spôsobom, veď Jirkové akvária sú ukážkou, že to ide i bez toho CO2
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.