Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Laka Vas chov tropheusov ?

ano
15
63%
nie
6
25%
v buducnosti
3
13%
 
Celkový počet hlasov : 24

Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Atilla » 05 Máj 2004 09:08 am

mam volne 300l akva ake take skusenosti s rybkami premyslam ze by som tam dal Tropheus-ov

zatial co ma zaujima
1.spravanie voci inym druhom - kombinacia s inymi druhmi
2.kombinacia tropheus - tropheus (ine 'druhy' v zmysle ine farebne kombinacie)
3.doporucene krmenie
5.narocnost chovu (experti mozu aj k odchovu :) )

PROSIM VSETKYCH CO BY TU XCELI PISAT O 'MECUNOCH A GUBKACH' ABY SI NASLI INU TEMU
DAKUJEM za prispevky k VECI


verim ze mi rozumiete

ak niekomu zmizne prispevok neurazte sa proste som ho zmazal lebo sa mi zdal byt off topic
Naposledy upravil Atilla dňa 05 Máj 2004 10:39 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod skala » 05 Máj 2004 09:27 am

bud mono, alebo 2 druhy. napr.
Obrázok
Obrázok

napr.

Obrázok

aspon 10 jedincov jedneho druhu. ale pridal by som este vnutorny filter, minimum kamenov, len ako imidzovka 2-3 kusy.

krmenie podobne ako doteraz Malawi, len este viac salatu, spenatu a ost. zeleniny.


narocnost je vyssia ako u Malawi, najma nachylnost na vyssie NO3
dominantny samec sa medzi velkym poctom vyextrahuje a kedze by si mal mat velky pocet ryb, agresivita sa bude rozbijat. Pomer pohlavi by mal byt zhruba co viem 3:7.

pre inspiraciu nakukni kamosovi - http://tropheus.xsite.sk/moorii_foto.htm
http://tropheus.xsite.sk/brichardy_foto.htm
http://tropheus.xsite.sk/aff_moorii_foto.htm

vzal by som na tvojom mieste 15 + 15, alebo 3*10 by ma lakalo. Ked budem velky, tiez si take spravim. :cry:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod barky » 05 Máj 2004 09:49 am

Atilla, moj osobny nazor na tropheusy je taky, ze ak by som raz zacal s afrikou boli by jednoznacne a na 100% tropheusy ktore by som choval. Male duboisy su podla mna prenadherne.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod canart » 05 Máj 2004 18:21 pm

Atilla napísal:1.spravanie voci inym druhom - kombinacia s inymi druhmi

uplne v pohode, k akymkolvek...ale to neznamena, ze je vhodne ich kombinovat s cimkolvek. Su to velmi cule ryby, takze nieco k ich temperamentu a HLAVNE s rovnakymi potravnymi narokmi.
Pri dobrom zostaveni skupiny (pocet, pohlavie) si ine druhy nevsimaju...az na nejake male, bezne potycky typu: "vypadni, ja som videl to zradlo prvy" ;)

Atilla napísal:2.kombinacia tropheus - tropheus (ine 'druhy' v zmysle ine farebne kombinacie)

Kombinovat LEN formy, ktore nie su zo spolocnej skupiny...cize:
- T. duboisi s cimkolvek, lebo je to iny druh,
- black formy T. moori s red, green...formami, pripadne s inymi druhmi (napr. annectens, poli, brichardi - ale radsej nie).
- nekombinovat black - black, red - red!!
- najvhodnejsie chovat v monokulture - u Teba Atilla 30 ks.

Chov je mozny v akejkolvek kombinacii, aj black - black, ide vsak o to, ze cierne formy (Bemba, Ikola, Kiriza, Bulu Point......) sa spolu krizia a tym sa nici povodna forma a vznikaju krizence, ze clovek potom nevie, co je to vlastne zac. Straca sa tak typicke vyfarbenie pre urcitu formu a vyfarbeie je aj menej intenzivne.
Inak, momentalne mam spolu Bemby s Ikolami, ale ak aj doziju spolu do veku, ked sa budu aktivne rozmnozovat (Ikoly su totiz este velmi male), nedovolim aj za cenu likvidacie mladych, aby vznikli krizence.

Atilla napísal:3.doporucene krmenie

Kvalitne vlocky a granule (najlepsie vopred namocene) na baze rastlinnych zloziek (spirulina + dalsie rastlinne produkty, s mensim mnozstvom zivocisnych proteinov). Vhodne su Sera Flora, O.S.I. Spirulina......
Doplnovat: mrazeny spenat, cerstvy salat, listy pupavy, varene cestoviny, ovocie, akukolvek inu zeleninu, najma zelenu.... a obcas podavat aj mrazeny cyklop. Neriskovat so zivou potravou. Maso a rozne zivocisne produkty v ziadnom pripade (ani larvy - koretry, patentky, cierne komarie larvy, dazdovky.....). Namiesto cyklopu su vhodne aj dafnie, ale ozaj iba obcas.

Atilla napísal:5.narocnost chovu (experti mozu aj k odchovu :) )

nenarocne, ked dostanu to, co potrebuju - cista, dostatocne okyslicena voda bez NO2 a nizka hladina NO3, PRAVIDELNA tyzdenna vymena ~30% vody, poriadna biologicka filtracia (na male interne filtre radsej zabudni), ziadne stresovanie, zohrata skupina a pravidelnost vo vsetkom.
Co sa tyka odchovu - bez problemov....mlade su dost velke a najvhodnejsie je ich zacat krmit zivym cyklopom z overenej lokality a zivou Artemiou. Potom postupne (zhruba vo velkosti 2-3 cm) prejst na suche krmivo a zive vynechavat a potom krmit, ako je spomenute vyssie.

Ak sa Ti skupina vydari, zistis, ze Ti funguju lepsie, ako Malawi ;) Pomer v skupine kludne 1:1. Vobec sa neboj vacsieho mnozstva samcov. Casto prave preto vynikne sfarbenie ryb.

Tak, snad zatial staci :)
Do toho! Vela uspechov!
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Atilla » 05 Máj 2004 21:08 pm

cize ak tomu dobre rozumiem :)
1.) dat do kopy napr. Tropheus moorii "chimba" a Tropheus moorii "livua"
je nestastne kedze vzniknu krizenci
ale
kombinacia Tropheus moorii a Tropheus duboisi je uz prijatelne ? alebo ani to nie je najvhodnejsie ? z rovnakeho dovodu
2.) kedze tropheus nie je prave najlacnejsia ryba kupit 30ks je dost financne narocne co si myslis o postupnom dokupovani a spravani sa takejto udomacnenej skupiny medzi sebou a nasledne k dalsej varke zrejma mladsej
3.) xcel by som kombinaciu tropheusy s 1rodinou pseudotropheus kingsizei a 1rodinou melanochromis johanii (citovy vztah :) - po katastrofe mi ostali mlade
co vy na to ? dik

http://www.jdtropheus.com/tips.htm
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod canart » 07 Máj 2004 20:47 pm

Atilla napísal:cize ak tomu dobre rozumiem :)
1.) dat do kopy napr. Tropheus moorii "chimba" a Tropheus moorii "livua"
je nestastne kedze vzniknu krizenci ale kombinacia Tropheus moorii a Tropheus duboisi je uz prijatelne ? alebo ani to nie je najvhodnejsie ? z rovnakeho dovodu

Chimba + Livua = NIE. Obe su to cervene formy, takze pribuznost a riziko krizenia. T.moori (akakolvek forma) + T. duboisi = ANO. Ako som pisal vyssie, su to dva druhy a dost odlisne, takze tu krizenie nehrozi.

Atilla napísal:2.) kedze tropheus nie je prave najlacnejsia ryba kupit 30ks je dost financne narocne co si myslis o postupnom dokupovani a spravani sa takejto udomacnenej skupiny medzi sebou a nasledne k dalsej varke zrejma mladsej

Nie je to clekom vhodne. Musis si uvedomit, ze v konecnom dosledku za to mozes zaplatit viac, nez ked kupis naraz 30 ks. Viem, ze je to dost. Ale ja by som na Tvojom mieste na zaciatok skusil povedzme 25 ks T. duboisi v monokulture. Videl by si, ako by sa prefektne zzili a fungovali by Ti bez problemov. A takto aj akekolvek ine druhy (formy) Tropheusov. Pridavanie je mozne, ale je to vzdy riziko. Narusa sa tym stale hierarchia v skupine - treba si uvedomit, ze Tropheusy nie su "hlupe" tetry, ale ani bezne Malawi cichlidy. Je to proste vyssia trieda. Pri pridavani je potrebne robit urcite opatrenia (mozno odlovit dominantneho jedinca, prestavat nadrz...) a to moze byt pre Teba aj ryby dost znicujuce. Ale, aby som Ta uplne neodradil, niekedy sa to da zvladnut uplne jednoducho, bez ziadnych komplikacii. Vsetko zalezi na pocte pridavanych ryb. Ak k skupine 15 ks pridas 10 ks dalsich, mladsich, malo by to byt OK. Pri malom pocte po par kusoch vacsinou nemaju sancu. Ihned ich identifikuju a nemilosrdne ustvu. A okrem strat novych ryb mozes prist aj o povodne chovne ryby z dovodu stresu a nasledneho vzniku tolko citovaneho ochorenia.

Atilla napísal:3.) xcel by som kombinaciu tropheusy s 1rodinou pseudotropheus kingsizei a 1rodinou melanochromis johanii (citovy vztah :) - po katastrofe mi ostali mlade co vy na to ? dik

Nuz, podstatu som uz napisal. Teoreticky by to slo, pretoze potravne naroky Tropheusov a tych, ktore spominas su rovnake. Ale predsa Malawi je Malawi a Tropheusy su Tropheusy. Mozno by som to skusil s T. duboisi. Ale nic drahsie radsej nie, to by mohli byt vyhodene peniaze.
Tak nech to vyriesis k spokojnosti svojej aj tych ryb.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Atilla » 07 Máj 2004 21:20 pm

canart planujem nasledovne -->

teraz mam akva uplne prazdne cize necham zabenut filtre
otestujem ho na kingoch a johankach (znie to mozno kruto ale oni su dost odolne ryby) ak testy na NO2 NO3 budu na minime planujem kupu okolo 15 duboisov ked to odporucas (ale asi ked pridam take mnozstvo ryb urcite sa to na hodnotach prejavi :( )

xcel by som ale cim mensie resp 4-5cm akurat som cital ze pri tak malych rybach byvaju vysoke straty - aj ked sa mi to nezda
vychadzam z malawi ked uz sa nieco narodilo tak to uz zije :)
aspon u mna

1.otazka aky je rozdiel medzi Tropheus duboisi "kigoma" a Tropheus duboisi "maswa" podla fotiek som si nic nevsimol jedine hrubka pasika alebo odporucas radsej Tropheus duboisi "karilani" ?

2.potom by som doplnil asi tiez 15ks Tropheus moorii
(bud Tropheus spec. aff. moorii"bemba" alebo Tropheus moorii "chimba"
alebo Tropheus moorii "chipimbi" )
tu ale neviem co je u nas vobec dostat - nieco do cervena ak nie tak
Tropheus spec. aff. moorii"kiriza alebo Tropheus spec. aff. moorii"lkola"
cize bud cervena alebo zlta

dno planujem znizit z povodnych 6 a viac cm na 2-3cm co ty na to ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod canart » 07 Máj 2004 21:52 pm

Atilla napísal:teraz mam akva uplne prazdne cize necham zabenut filtre
otestujem ho na kingoch a johankach (znie to mozno kruto ale oni su dost odolne ryby) ak testy na NO2 NO3 budu na minime planujem kupu okolo 15 duboisov ked to odporucas (ale asi ked pridam take mnozstvo ryb urcite sa to na hodnotach prejavi :( )

Dobre, ale skor by som to urobil inak. Testuj vodu a ak bude NO2 na nule, pridaj vsetky ryby naraz, ked chces mat spolu Tropheusy aj Malawi. Bude to omnoho lepsie. Ak nie su dusitany, netreba nic testovat. Samozrejme test by Ti nemal ukazovat ani prilis NO3. Mozno bude na zaciatku tiez blizko 0 a je tak, ako hovoris, po pridani ryb sa to trochu zmeni. Ale, ak bude filter v poriadku fungovat, NO2 nebudu meratelne.

Atilla napísal:xcel by som ale cim mensie resp 4-5cm akurat som cital ze pri tak malych rybach byvaju vysoke straty - aj ked sa mi to nezda

Hlupost. Ak je vsetko v poriadku (kvalita vody a krmenia), nic sa nemoze stat. Neboj sa.

Atilla napísal:1.otazka aky je rozdiel medzi Tropheus duboisi "kigoma" a Tropheus duboisi "maswa" podla fotiek som si nic nevsimol jedine hrubka pasika alebo odporucas radsej Tropheus duboisi "karilani" ?

Maswa ma zltobiely sirsi pas, Kigoma uzsi, Karilani uzky biely. Inak je to uplne jedno, ake duboisy. Vyber si take, co sa Ti najviac pacia...samozrejme nekombinuj formy duboisov.

Atilla napísal:2.potom by som doplnil asi tiez 15ks Tropheus moorii
(bud Tropheus spec. aff. moorii"bemba" alebo Tropheus moorii "chimba"
alebo Tropheus moorii "chipimbi" )
tu ale neviem co je u nas vobec dostat - nieco do cervena ak nie tak
Tropheus spec. aff. moorii"kiriza alebo Tropheus spec. aff. moorii"lkola"
cize bud cervena alebo zlta

No, ved uvidis, ale radsej skus najprv nieco lacnejsie. Dobra je kombinacia T. duboisi + T. sp. black "Bemba"....aj cenovo. Cervene formy su tak cez 300,- cierno-zlte, ktore spominas okolo 200,- A su aj narocnejsie.
Nesnaz sa vyskusat hned vsetky pre Teba dostupne formy. Mas cas, s Tropheusmi musis pribrzdit, niet sa kam ponahlat. Kludne Ti vydrzia 10 a viac rokov, takze to uz je ako so psom ;)

Atilla napísal:dno planujem znizit z povodnych 6 a viac cm na 2-3cm co ty na to ?

Vyborne! Staci. Viac je riziko, kvoli moznym anaerobnym procesom v dne a vzniku toxickych latok a minimalne vyssieho obsahu NO3 (cez 80mg/l) a to sa uz Tropheusom pacit nebude. Teda mam na mysli jemny piesok...ale asi taky tam mas. Iny pri Tropheusoch nema vyznam.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod salik » 08 Máj 2004 22:42 pm

Atilla, filtre bez ryb nezabehnes tak rychlo, davaj po troche krmiva do akva alebo tam nasad na rozbehnutie par ryb, ktore potom prelovis spat

kazdopadne zaujimave rybky...uz len si vybrat www.aquaristikfuehrer.de/Tropheus/haupt ... pheus.html (netusil som ze je ich tolko farebnych foriem :shock:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Atilla » 27 Máj 2004 14:08 pm

takze od vcera mi v akva plava 20tropheus duboisy maswa

s chalanom od ktoreho som to kupil som vytahal nejake info hodim to tu PLS iba duchaplne postrehy poprosim

1.Krmenie
asi pustim vodu na mlyn Herimu ale iba tlmocim co povedal
krmit len serou vlocky sera san,flora, meat len s kombinaciou s green
doplnit jedalnicek naparenym salatom alebo listami pupavy
krmit 3xdenne vzdy nieco ine ak sa da aj viackrat
na otazku preco drahou serou odpoved lebo aj tropheusy su drahe tak sa setrit neoplati

2.Filter
odporucal PowerHead ale potvrdil mi ze sa mu zasekava
co pri vypadku par hodin znamena okamzitu vymenu casti vody

3.SPOLUNAZIVANIE
tak toto je brutal :(
povodne som xcel 10Ks nakoniec som zobral 20Ks
vraj dojde k eliminacii nepohodlnych clenov :(
preto je najlepsie nasadit celu zostavu tropheusov naraz resp. najidealnejsie je dat do akva vsetky ryby co tam chcete mat naraz
pretoze pri kazdej zmene v akva zacina boj o sefa akva znova co moze znamenat opatovne znizenie poctu ryb :(
je to zvlastne lebo mi bolo povedane aj to ze skupina tropheusov si vsima len svoj druh ale napriek tomu su to asi tak konflikne ryby ze dovod si vzdy najdu

taktiez z toho dovodu neprelovuje tehotne samicky len pocka kym maju uz dorastene mlade vyklepe ich a samicku hned vrati s5 ak niesu dozrete ide s5 aj s ikrami ak ich pusti je strata mensia ako keby ju prelovil do ineho akva a po 2tyzdnoch ju vratil a osadenstvo ju skantrilo
brrrrrrrr :(

4.CENA
preco su take drahe
lebo ich ma pomerne malo ludi su haklive nielen na zmenu chemizmu vody ale aj teplotu (drzat pri 24-25`C) a pocet mladych byva 6-8 :(
co je teda fakt bieda

ked si na nieco este spomeniem dopisem

Tropheusy rules ! :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod bolek » 27 Máj 2004 14:59 pm

Ako chceš udržať tú teplotu v lete :-(

A vyzerajú farebne tak ako na Salikovom linku?

Sa teším na foto...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Atilla » 27 Máj 2004 15:49 pm

teplota hore nevadi skor ked klesne je vacsi problem (vraj)
mam chladny byt :(

tu su nejake fotky :)

dubaci :)
gallery/image_page.php?&image_id=1980
gallery/image_page.php?&image_id=1981
gallery/image_page.php?&image_id=1982
gallery/image_page.php?&image_id=1983
red chimby
gallery/image_page.php?&image_id=2038
gallery/image_page.php?&image_id=2039
gallery/image_page.php?&image_id=2042
gallery/image_page.php?&image_id=2043

dnes mi pribudlo do akvarka 15Ks tropheusov red chimba
o5 som vyzvedal :) okrem vseobecne znamych poznatkov
iba jedna diskutabilna myslienka : chlapik meni viac ako 50% vody kazdy tyzden :shock: ako dovod udaval ze ryby su ovela culejsie maju viac chuti sa triet lepsie su vyfarbene a su v lepsej kondicii - tak neviem
bol presvedcivy tak to skusim

je tu ale jedno velke ALE :)
pri akvariu 300l je 50% uz dost vela litrov cize voda sa vymiena pomocou hadice a tu si treba dat pozor na teplotu vody do akvarka treba liat vodu
rovnakej teploty - a hacik je v tom nasledovny pri pustani teplej vody sa dostava do akva chlor - cize treba vypnut filter a tych 'par' minut vyckat kym vyprcha
2-a strana mince je ci zastavenie filtra nesposobuje uhyn bakterii v nom

na otazku cim krmi odpovedal sera flora a ... nic :) teda nic ine nespomenul
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod tropheus1 » 23 Nov 2007 23:05 pm

co mam robit ked moje tropheusy nechcu zrat spenat,,,,proste ich to vobec nelaka, ani hrasok ani mrkvu,su este mensie ale potrebuju to predsa.a to ze rastlinozrave ryby... :)
Obrázok používateľa
tropheus1
 
Príspevky: 16
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2007 23:57 pm

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod skala » 23 Nov 2007 23:25 pm

maj trpezlivost a zmiesaj to s tym, co radi prijimaju
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod lukáš » 23 Nov 2007 23:30 pm

A preco by mali zrat nieco s vysokym obsahom stavelanov? Asi maju rozum. Skus salat (idealne doma vypestovany) alebo Nori riasu. Male jedince ale hrubsiu rastlinnu potravu prilis neoblubuju. Nori sa da pomrvit podobne ako vlocky, resp. skus krmiva so spirulinou, pripadne mrazenu zmes, kde nahadzes vsetky potrebne ingrediencie.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Vseobecne aj konkretne o Tropheus-och

Odoslaťod Hugo112 » 24 Nov 2007 08:28 am

Čo sa týka špenátu, tam by som bol opatrný. Na nete som čítal, že môže poškodiť pečeň u rýb. Ja osobne s takýmito druhmi krmiva neexperimentujem, pretože na trhu je dostatok kvalitných a overených krmív. Kombinujem viacero druhov Tropical-u, O.S.I.Spirulina a SAK Green. Granulky aj vločky.
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.