Pomôžete mi zariadit 128l akva?



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 27 Júl 2004 22:52 pm

Ahoj vsetci... Dnes som si objednal nove 128l akva 80x40x40cm hrubka skla 6mm ...malo by byt 6,3mm ale hrubsie nemali a ten rozmer som nechcel mensi. Zato ma potesila cena 1070,-Sk. Chcel by som aby akva bolo rastlinkove spolocenske asi s prevahou zivorodiek bez dravych rybiek.
Tak to by boli zakladne informacie, teraz by som poprosil poradit. Pekne poporiadku (zvlastne slovo asi malo byt rozdelene) by som chcel vediet ake podla vas mam nakupit.

A) prislusenstvo
Svetlo-vlastna vyroba ale kolko 60cm trubic a ake?
Filter-prietok, filtracna hmota, znacka?
Ohrievac-aka znacka?

B) dekoracie a pozadie
Kamene alebo koren-velkost (mam rozne k dispozicii - zo zahrady-vykopane stromy)?
bridlicu alebo tapetu?
Velkost strku? - toto ma velmi zaujima (moze byt z Vahu, nie?)

C) Rastliny - druhy, pocet

D) Rybky - druhy, pocet

Aaa...... Berte prosim do uvahy cenu, som chudobny student :wink:

Aaa este.... Ak by diskusia bola plodna snad by sa z nej dal napisat clanok "ako zalozit 128l akva na x spôsobov"

Aaa nakoniec.... Neodkazujte ma prosim na clanky typu ako zalozit akva vseobecne, uz som ich precital dost. Mna zaujima ako by ste si s takymto zadanim poradili Vy kazdy osobne.

Daaakujem!
Naposledy upravil ritmo dňa 28 Júl 2004 06:51 am, celkovo upravené 1 krát.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Reklama

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Palo » 27 Júl 2004 23:25 pm

Ale neuviedol si to podstatne, "kolko financnych prostriedkov si ochotny investovat" len pre porovnanie, kupeny strk min 10 ks po 3.3 kg x 49 Sk a to mas len minimalna cena atd...
S pozdravom Palo
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 27 Júl 2004 23:55 pm

No sak som napisal ze chudobny student som. To znamena ze co moze byt zadarmo (strk) bude zadarmo. Len ci moze byt ten, co bude zadarmo? Co sa da vyrobit vyrobim, co sa neda kupim. Celkovo ide o to ake parametre by dane veci podla vas mali mat, kompromis medzi znackou a kvalitou, a cenu si uz snad najdem sam.
Skutocne budem investovat iba tolko kolko musim a chcem na dosiahnutie ciela. Teda ziaden luxus ale urcitu uroven to mat musi.
cca do 2000sk aj s cestou
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Spectre » 28 Júl 2004 00:01 am

ritmo napísal:A) prislusenstvo
Svetlo-vlastna vyroba ale kolko 60cm trubic a ake?
Filter-prietok, filtracna hmota, znacka?
Ohrievac-aka znacka?
Svetlo - tak dve trubice, ked chces rastlinky. Najlepsie budu uplne klasicke druhy trubic. Kedze si to budes sam vyrabat, cenu vies.

Filter - odporucam Aquael. Napr. typ Turbo 350 - slusna kvalita, vynikajuca cena. Prietok ma 350l/h, ale je regulovatelny, navyse prietok nebudes mat na maxime asi. K tomu este peknu kocku biomolitanu. Cena spolu 600-700Sk

Ohrievac - pokial nemas v byte mraziaren tak netreba ziadny. Idealna teplota v akva je takych 23-26 stupnov na bezne rybky a rastliny.

ritmo napísal:B) dekoracie a pozadie
Kamene alebo koren-velkost (mam rozne k dispozicii - zo zahrady-vykopane stromy)?
bridlicu alebo tapetu?
Velkost strku? - toto ma velmi zaujima (moze byt z Vahu, nie?)
Korene zo zahrady budu asi vo vode hnit, takze to nie. Ked chces korene, poobzeraj sa v nejakej lepsej akvaristike.

Pozadie moze byt aj tapeta, pokial budes mat rastliny a pekne ti to zarastie, tak je nejake hrajkanie s bridlicou (asi) zbytocne.

Strk - tak 1 az 3mm. Velmi jemne dno ako piesok, rovnako ako velke sutre nie je optimalne pre rastlinky. Strk najlepsie tiez niekde z akvaristiky, neviem, ci by som to riskoval z prirody.

ritmo napísal:C) Rastliny - druhy, pocet
To zalezi od tvojho osobneho vkusu. Na zaciatok nieco rychlorastuce a nenarocne, ako napr. Egerie, Valisnerie a pod. Najlepsie niekde na burze nakupit priamo od akvaristov.

ritmo napísal:D) Rybky - druhy, pocet
Na zaciatok nejake zivorodky, nech tam nakadia aby sa zabehla biologicka rovnovaha. Napr. nejaku peknu formu mecunov, platy, alebo molly. Trebars takych 5-6 ks, dvoch samcekov, zbytok samicky.

Neskor, ked bude akvarko zabehnutejsie mozes pridat napriklad nejakych panciernickov 4-5 ks, jedneho, parik prisavnikov a pod.

Mozes skusit aj mensie druhy cichlidiek - Apistogrammy (pozri si fotky na stranke, co ma Astrid - su to nadherne rybky), ale nie su najlacnejsie, takze by som ich dal az do zabehnuteho akva.

Mozes tam hodit pekny hufik nejakych tetier - vyber je bohaty.

Nekupuj ale rybky podla zoznamu co som ti napisal .... bez to iba ako inspiraciu :), sto ludi, sto chuti.

ritmo napísal:Aaa...... Berte prosim do uvahy cenu, som chudobny student
Urcita pociatocna investicia ta neminie, ale nemusis hned kupovat vselijake zazracne vodicky a drahe blbosti. Proste kup to zakladne:

Akvarko, Osvetlenie, Filter, Dno, Teplomer, Testy na NO2 a NO3
a equipment na udrzbu: nejake vedro, odkalovac, stierka na sklo
(dufam ze som nezabudol na nic) :)

Nekupuj zazracne vodicky z brozurok. Sice to laka, poznam ten pocit, ale je to zbytocne a akurat by sa ti stalo, ze by si to tam ponalieval a aj tak by si nebol spokojny. Pri zakladani, ako aj prevadzke akvaria je najcennejsim pomocnikom jedine tvoja rozvaha a trpezlivost :D
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 28 Júl 2004 00:23 am

No jeden koren zo zahrady uz mam v starom 50l akva 4 mesiace a este sa nic nestalo je taky isty nehnije aj ked cely obrastol javskym machom - je to tvrde drevo marhula- tazky a tvrdy je jak....neviem co. Padol na dno jak sekera. Chvílu farbil vodu ale bude snad dobry, teda ak tam nejaky dam.
Strk som zatial kupoval ale teraz by som si chcel natazit ked sa pojdem kupat. Pre istotu ho prevarim, len aby nebol moc vapenaty-uhlicitany-vysoke ph, ale to asi nie a aj keby som mal platy(mam asi 20malych koralikovych,tak 1cm, len ci doziju)a molly a tak tym to nevadi.
Ad rastliny - od akvaristov asi nebudem mat, takze z obchodu mozno z akvaimpexu ale to musim objednat 15 kosickov a to sa mi zda dost, aj ked 2-3 by som mohol umiestnit este do stareho akva
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Palo » 28 Júl 2004 01:04 am

Spectre sa vyjadril spravne a co je potesujuce, ze si vies a chces vyrobit nieco do akva !!! :idea: :wink: Vela stastia pri zakladani svojho kusocka prirody. :)
S pozdravom Palo
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 28 Júl 2004 06:44 am

Jo a este Ak teda kupim tych 15 kosickov rastlin ake druhy by som si mal vybrat. mne sa pacia skoro vsetky len ak by som si ich tam napchal bol by z toho asi riadny gulas, Nie? - samozrejme myslim na rastliny vhodne na submerz. pestovanie.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod majko » 28 Júl 2004 07:21 am

ritmo napísal:Ahoj vsetci... Dnes som si objednal nove 128l akva 80x40x40cm hrubka skla 6mm Chcel by som aby akva bolo rastlinkove spolocenske asi s prevahou zivorodiek bez dravych rybiek.
Ja mam velmi podobne akvarium (80x40x45). Venujem sa zivorodkam.

ritmo napísal:Svetlo-vlastna vyroba ale kolko 60cm trubic a ake?
Ja mam 3x18W. Na nenarocne rastliny to staci. Pouzivam trubice SUN GLO od Hagenu. Su pomerne drahe. Ale v podstate by mala stacit takmer hociaka trubica.
Ja prave idem bastlit nove svetlo 5x18W. Ak by si mal zaujem tak sa urcite dohodneme na cene (toho stareho) co by Ta zaujala :-). Skade si?
ritmo napísal:Filter-prietok, filtracna hmota, znacka?
Ja som pouzival FLUVAL 201 s prietokom (to je max pri vyske 0m) asi 700 l/h. To by malo stacit. Ten je ale pomerne drahy.
ritmo napísal:Ohrievac-aka znacka?
Ja pouzivam 150W. Tych znaciek je viacej, tu to az take kriticke nevidim.
ritmo napísal:B) dekoracie a pozadie
Ja mam urobene z polystirenu.
Obrázok
ritmo napísal:Velkost strku? - toto ma velmi zaujima (moze byt z Vahu, nie?)
odporucam zrnitost 1-3mm. Nemal by obsahovat vapenec. Ked ho das do (alebo polejes) npr. kyseliny citronovej nesmu vychadzat bublinky/sumiet.
ritmo napísal:C) Rastliny - druhy, pocet
sagittaria subulata
bacopa caroliniana
Ludwigia repens
Echinodorus tenellus
Ak budes mat viac svetla mozes skusit Cabomba caroliniana/aquatica.
ritmo napísal:D) Rybky - druhy, pocet
Gupky,molinky,platy,mecun nejaky ten prisavnik, na zaciatok staci takych 12-15ks ostatne sa spravi same casom :-). Ak by si kombinoval rybky, treba dat pozor na parametre vody ktore im vyhovuju. Npr. zivorodky maju radi tvrdsiu a zasaditejsiu vodu, neonky kyslejsiu a makku....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod nino_q » 28 Júl 2004 08:27 am

Spectre napísal:Svetlo - tak dve trubice, ked chces rastlinky.

Myslim ze Majko uz nieco naznacil... Ak chces pestovat rastlinky, tak dve trubice ti budu stacit tak na javsky mach a nejake kryptokoryny (mozno anubiasy). Ja by som dal na to akva 4 az 5 tych trubic (pises ze 60cm, takze 18W jedna), to by sa uz mohlo darit aj narocnejsim rastlinkam.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Spectre » 28 Júl 2004 08:30 am

Hehe.. no Majko Ti napísal zoznam rasliniek, čomu som sa práve ja chcel vyhnúť. Univerzálny návod by bol asi takýto:

Pozri si nejaký zoznam rasliniek, napríklad na http://www.aqua-daho.cz/. Vyselektuj si submerzne rastúce buriny, ktoré sú celkovo nenáročné (na svetlo, živiny a pod.), ale zároveň rýchlo rastúce - také sú na začiatok najlepšie. Umiestnenie rastliniek zvolíš podľa toho ako rastú a do akej výšky dorastajú.

Neskôr, keď budeš vidieť, že sa im začalo dariť môžeš opatrne pridať aj niečo náročnejšie.

Rada: Keď budeš mať tie dve trubice, čo je tak akurát, tak akvárium by som spúšťal napr. iba s jednou zapnutou ... mohlo by to pomôcť obmedziť explóziu rias zo začiatku.

Ak si si všimol, nespomínam tu kombináciu pomalorastúcich a zároveň nenáročných rasliniek. Tie si tam môžeš dať ihneď, ako zistíš, že sa všetky iné rastlinky už úspečne rozrastajú, pretože napríklad taký anubias by z vysokou pravdepodobnosťou napadla nejaká riasa a aj keď je to raslinka odolná, nie je to moc pekné na pohľad.

Zo "špecialitiek" zatiaľ jedine testy na NO2 a NO3. Snáď ešte prípravok, ktorý tomu neublíži je Nitrivec, ktorý by mal údajne urýchliť zakladanie bakteriálnych kultúr vo filtri.

Keď budeš mať akva osadené a plne zabehnuté (tak po troch-štyroch mesiacoch), tak môžeš pouvažovať o nejakom prihnojovaní rastliniek, CO2 z kvasníc a podobných vychytávkach - tieto doplnky však nie sú nevyhnutné a akvárium musí vedieť bežať aj bez nich.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Spectre » 28 Júl 2004 08:48 am

nino_q napísal:
Spectre napísal:Svetlo - tak dve trubice, ked chces rastlinky.

Myslim ze Majko uz nieco naznacil... Ak chces pestovat rastlinky, tak dve trubice ti budu stacit tak na javsky mach a nejake kryptokoryny (mozno anubiasy). Ja by som dal na to akva 4 az 5 tych trubic (pises ze 60cm, takze 18W jedna), to by sa uz mohlo darit aj narocnejsim rastlinkam.


Nie sú náhodou 18W 45cm???

EDIT: Píšem blbosti.. 45cm sú 15W (myslel som že také dlhé sú okolo 25). V tom prípade súhlasím s ostatnými ... také 4 trubice. Ale nezapájať hneď od začiatku, aby tam nebolo veľa svetla tak naraz :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Rori » 28 Júl 2004 08:52 am

A usetris aj na tom, ze budes sledovat inzeraty - ja mam kopec rastliniek vo vedre skoro kazde dva tyzdne a asi tak 5-10 dospievajucich gupiek kazde dva tyzdne (ak nie viac :) ) a velakrat sa najdu aj ine zivorodky - no ved si najdi moj inzerat tu na akve :)
A mam kooooopec ampularii (po dnesku asi o 3 menej - Raviolka pride na navstevu :) ).
A k radam - este som si nie isty co by som poradil ako zalozit akva - teda nemyslim si, ze sa mozem hlasit ku guru :) ale napriklad co ma prekvapilo, ze velmi pomohlo akvarku je UV a externy filter - len bohuzial to su relativne dost velke naklady - da sa aj bez nich, ale ja by som uz nechcel :)
A ja mam zatial skusenost s hrubsim strkom a som dost spokojny (hrubsi = 4mm-6mm) - ale nemam skusenosti s jemnejsim iba v sanitarnom akvariu a to nie je vhodne na porovnavanie.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod skala » 28 Júl 2004 08:52 am

Svetlo - 2 30 Wattove trubie, kludne obycajne za 50 Sk. Lampu kupis stropnu za cca 300 - 400 Sk, ak si dobre pamatam. Maximalne 500. Avsak na jednu trubicu asi. Alebo si kup dve, alebo jednu 58W trubicu. Ked znacku, tak Philips, Narva, Osram, ale je to viacmenej jedno. Kryt okol spravis z plechu, namalujes, zmontujes.

Filter si kup s prietokom maximalne 250 litrov za hodinu. Ked chces mat dobre rastliny. Kludne aj menej, 100 litrov za hodinu. Rastliny to zvladnu. Na znacke velmi nezalezi. Kludne aj cerpadlo (hlavu) + molitan bez obalu.

Ohrievac - takmer jedno, najlepsie asi Champion.

Koren kup radsej v obchode, cca 150 - 300 Sk. Kamene by som vacsie nedaval, radsej 2, 3 korene. Ale kludne aj bez nich. Tapetu nie, radsej si ju "vyrob" z vysokych rastlin, alebo zamontuj do nabytku.

Rastliny - tazko povedat. Ked chces, nejake Ti venujem, dojdi do Piestan, ked chces nieco by som Ti zohnal. Neviem ako v Topolcanoch, ale v PY nedostanes zrejme nic poriadne. Asi najskor Hygrophily, Vallisnerie, Cryptocoryny. Mozno aj nejaky Echinodor.

Strk urcite 2-3 mm. Nekupuj v obchode, to je zbytocne. Zajdi ku rieke a na site preosej, trochu vycisti, prelej vodou par krat a mas.

Ryby - nuz vzal by som asi nejake guramy, rajovce, kolizy, dania na zaciatok.

A odkazovat ta na svoj clanok nebudem ;-) ale aj tak aj toto, aj ten clanok je vec osobna :-)))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod gabriela » 28 Júl 2004 09:25 am

skala napísal:Svetlo - 2 30 Wattove trubie, kludne obycajne za 50 Sk. Lampu kupis stropnu za cca 300 - 400 Sk, ak si dobre pamatam. Maximalne 500. Avsak na jednu trubicu asi. Alebo si kup dve, alebo jednu 58W trubicu. Ked znacku, tak Philips, Narva, Osram, ale je to viacmenej jedno. Kryt okol spravis z plechu, namalujes, zmontujes.


Trubice su standardna sirka:
60cm - 18W
120cm - 36W
150cm - 58W
Nestandardne dlzky su: 45cm, 90cm, 105cm(myslim)

Trubic by som dala 3 na bezne rastliny. Da sa svietit veselo aj s jednou, ak to robim ja, ale vzdy sa lahsie odobera ako pridava. :)

z rastlin pre zaciatok rychlorastuce - valisnerie, egeria, ceratophylum,
hydrophylu. Az sa rozrastu a akva zabehne, pridavala by som druhy ktore sa mi pacia a snazila sa prisposobovat co rastie a co nie.
Z pomaly rastucich anubias nikdy nesklame :), nejake machorasty, a papradorasty. Cryptocoryny su krasne a nepotrebuju vela svetla, ale mne sa nejako nedaria, takze postupne skusat.
Rastlinky si pozhanaj z inzeratov.
Pozadie - jednofarebna tapeta alebo natretie farbou. Ziadne bridlice, rastlinkove tapety, polystyren.
Ryby podla toho co sa ti paci. Do rastlinkoveho nieco mensie vo vacsich mnozstvach :) Samozrejme mojich oblubenych panciernickov ;)
filtre - asi by som volila filtracnu hlavu s riadne velkym kusom biomolitanu.
Koren - ak je zabehnuty v inom akvariu, alebo riadne vymacany v sude.
Zatial ma viac nenapada...
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Igypop » 28 Júl 2004 09:36 am

K tomu osvetleniu: Neexistujú aj 75 cm trubice?? Mne sa zdá, že s takou svietim. Mal by presvetlenejšie boky nádrže ako s 60 cm trubicou.
Do 80 cm akvária by sa to malo zmestit.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Raviolka » 28 Júl 2004 10:58 am

K tomu co už ostatní napsali: ohřívač rozhodně kup, s termostatem, na značce vůbec nezáleží. Naopak testy na NO3- a NO2- jsem nikdy neměla a nechyběly mi, takže tady můžeš ušetřit. (Dlouhá léta jsem si vystačila i bez testů pH a tvrdosti... což ale tady v BA dost dobře nejde, protože rostlinky se tváří nespkojeně a chtěla jsem vědět, čím to... teď už tyhle 2 testy používám často. Ale podle mě pokud nejsou problémy, tak to není nutný výdaj. Pokud máš známého akvaristu, na jediné orientační měření si můžeš test vypůjčit :wink: )
Štěrk od Váhu klidně použij, otestuj ho nakapáním octa a pokud nešumí, je to OK. I já jsem používala štěrk z potoka o vyšší zrnitosti (řekněme 4-8 mm) a rostlinám se dařilo. Pravda, kvůli kobercovým rostlinkám a hlavně pancéřníčkům je lepší zrnitost do 4-5 mm... ale záleží na tobě, co chceš pěstovat a chovat. Štěrk se později blbě vyměňuje :wink:
Kořen z přírody jsem taky úspěšně použila, ale byl sebraný na břehu horské přehrady. Pokud máš už dobré zkušenosti s tím ze zahrady, směle do toho.
15 košíčků rostlin je dost, ale né moc: 3-4 košíčky valisnérií (různé druhy), 2 košíčky Hygrophila, 2 košíčky Egeria (pomůže zbavit vodu přebytečné uhličitanové tvrdosti - pokud je to v Topol. problém, tak jí dej klidně víc), 2-3 košíčky Echinodorus, 2 košíčky kryptokoryny, nějaký ten anubias, Sagittaria, Microsorium... To je jen názorný příklad, že nadbytku rostlin se bát nemusíš... neber to jako předpis. Silně doporučuju sehnat aspoň část rostlin od akvaristů, ušetříš nemalý peníz :)
Ryby: jaké se ti líbí. Chceš mít živorodky, tak kup živorodky... kromě "divokých" druhů (které stejně neseženeš) jsou do nově založeného akvária ideální.
Přeju hodně zábavy :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod gabriela » 28 Júl 2004 11:27 am

Divoke ponuknem ja ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod nino_q » 28 Júl 2004 11:32 am

Igypop napísal:K tomu osvetleniu: Neexistujú aj 75 cm trubice??
Ano, su aj take - my takymi svietime; ale v tej dlzke zozenies len specialne akvaristicke v cene 200 a viac
Raviolka napísal:ohřívač rozhodně kup, s termostatem
V panelaku ohrievac naozaj netreba - nikdy sme nic take nemali a ani nam to nechybalo; kazdopadne myslim ze teraz v lete ho vobec netreba a ked bude treba tak si v zime kupi
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod gabriela » 28 Júl 2004 12:29 pm

Igypop napísal:K tomu osvetleniu: Neexistujú aj 75 cm trubice??


Ano, na tie som zabudla. Su tiez nestandardne velkosti.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod Raviolka » 28 Júl 2004 14:35 pm

nino_q napísal:V panelaku ohrievac naozaj netreba - nikdy sme nic take nemali a ani nam to nechybalo; kazdopadne myslim ze teraz v lete ho vobec netreba a ked bude treba tak si v zime kupi

Hmmm to je fakt. Ale záleží na tom, v jaké místnosti akvárium je... já mám akvárium tam kde spím a v zimě tam určitě 22°C není... :? (Je fakt, že mečovkám to nedělalo problémy, ale pro "Amazonku" jsem ten ohřívač koupila. :wink: )
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 28 Júl 2004 17:19 pm

Skala diky za ponuknutu moznost ziskania rastliniek - urcite vyuzijem. poslem SS ale zalezi to od pocasia ak bude pekne pojdem sa kupat do Noveho mesta (tam budem aj strk tazit) a cestou by som sa zastavil. A ak by si ich mal náhodou tolko ze nevies co s nimi posli SS a ja prifrcim jak vichor.

Ad ohrievac - urcite potrebujem v zime mam doma racionalnych 17°C - plyn je drahy takze tak. Dnes som jeden videl v Hypernove za 329Sk asi som ho mal kupit. Ale to ma teraz netlaci - to az tak v oktobri

Ad svetlo - asi rozoberiem to ktore som si spravil na stare akva pred mesiacom a v starom budem svietit ziarovkami. Takze mi zostane 1x40w a 1x20w tlmivka (najskor som mal 2 trubice zapojene spolu a potom len jednu lebo riasy ma brali utokom) a 2 18w trubice TLD845 a TLD865 s prislusenstvom(startery,patice).
Celkom mi na 4trubicove svetlo stacia 2trubice s prislusenstvom a 1 20w tlmivka- tj cca 300Sk.

Otazka je ci stacia 4 trubice alebo az 5 lebo vzdy je jednoduchsie 1 vypnut ako pridat ale zase je to o 200Sk drahsie?...?

75cm trubice by sice boli idealne, ale musel by som vsetko kupovat :-((
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod fugu » 28 Júl 2004 17:39 pm

ritmo napísal:...
Ad svetlo - asi rozoberiem to ktore som si spravil na stare akva pred mesiacom a v starom budem svietit ziarovkami.


ak tam mas klasicky ziarovkovy zavit, tak preco neskusit v tom starom akva kompaktnu ziarivku (aka usporna ziaarovka)? zavit rovnaky, prikon stvrtinovy, svetelny tok porovnatelny ... a navyse to tak nehreje, ako klasicka ziarovka.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod andy.betta » 28 Júl 2004 20:40 pm

Ja len k tym 17 stupnom . Ak mas v byte v zime taku kosu, nebolo by od veci akvarko izolovat najlepsie polystyrenom. Nielen spodok ale aj boky akvarka, ktore nebudes pouzivat na kukanie sa do vnutra. Z ryb nezabudni na pracantov ako garry, SAE a panciernickov - je to ten najlepsi prirodny sanitas, aky moze byt.Ak mas foto, nezabudni fotit a by ten clanok bol kompletny :)
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomôžete mi zariadit 128l akva?

Odoslaťod ritmo » 28 Júl 2004 21:03 pm

No fotit sa budem snazit, ale neviem ci sa mi to podari tak ako by som chcel. Zatial nemam vlastny fotak tak si musim pozicat a to tak najviac na 1-2dni ale budem sa snazit.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.