Rineloricaria lanceolata



Všetko okolo akvarijných rýb

Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod hrozno » 12 Máj 2005 23:38 pm

Obrázok

Asi pred mesiacom som si kúpil tri kusy tejto zaujímavej rybky. Pri kúpe som sa pýtal predavačky čo pojedá a či žerie riasy. Odpoveď bola že žerie v podstate všetko ale riasy nič moc. Po príchode domov som ich presunul do malého cca 20l akvária totálne zariaseného, ktoré som chcel po karanténe vyhodiť a vyčistiť lebo hrúbka rias bola na niektorých anubiasoch až 4 mm a nevedel som ako inak to vyčistiť. Listy rastlín som sa pokúšal čistiť aj mechanicky ale boli tak zariasene, že sa skoro všetky trhali pri odstraňovaní rias a o tenkolistých ani nehovorím. Na druhy deň ráno som išiel do práce a keď som sa vrátil na moje veľké prekvapenie niektoré rastliny boli úplne očistené. Za ďalšie štyri dni úplne očistili 20l akva a to aj hrubé nánosy na anubiasoch (tie si nechali nakoniec) a teraz vyzerá ako nové a čisté. Tak som ich presunul do novozaloženého akva (asi mesiac) 320l, ktoré začalo byť výrazne zariasene v niektorých častiach a riasa na koreňoch začala dokonca bublinkovať. Toto akva zvládli vyčistiť za cca 2 a pol týždňa a tak ich musím začať niečím kŕmiť :) . Podľa svojich prvých skúsenosti môžem povedať že sú pomerne živé, mierumilovne a veľmi užitočné a pekné. Chcem sa spýtať či ma niekto s týmto druhom nejaké skúsenosti a ako sa správa keď vyrastie, prípadne či sa rozmnožuje a čím ich kŕmit :?:
hrozno
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 18 Jan 2005 22:06 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 13 Máj 2005 09:42 am

Je to nadherna ryba, osobne som mal pred istym casom tiez 3 kusy, podla fotky su tvoje jedince este male a aj preto pozorujes ich zvyseny zaujem o riasy - ako budu dospievat uz tolko riasu zrat nebudu - starostlivost inak prakticky rovnaka ako pri beznych ancistrusoch. Vytieraju sa do ukrytov, trubiek - ikry su pomerne velke a samec ich strazi tym ze na nich prakticky sedi, resp. lezi - inak je to pomerne dlhoveka ryba - 10 rokov by sa mali dozit bez problemov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod kurt » 14 Máj 2005 12:52 pm

tak tak... casom zleniveju ako vacsina prisavnikov :-)

a na obrazku mas cervenu formu (niekde predavanu ako Loricaria sp. Red)
"original" lanceolaty su do hneda niektore skoro az cierne
ale spravaju sa rovnako-ako Barky popisal...

ked Ti vsetky riasy vyzeru daj im sparene zihlavove listy,salat (ale nie parizsky) :wink:
Obrázok používateľa
kurt
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 27 Júl 2004 23:18 pm
Bydlisko: ba

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod slade14 » 20 Máj 2007 17:46 pm

A co voda v ktorej sa vytieraju ake musi mat parametre.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod luboss14 » 20 Máj 2007 18:15 pm

Vedecké meno :Rineloricaria lanceolata (Gunther, 1868)
Spoločné meno(s) : Whiptail sumec veľký
Charakteristické miesto : Xeberos, vrchný Amazon R., Peru.
Synonymum(s) :Hemiloricaria lanceolata , Loricaria lanceolata

Niekoľko zdrojov vypíšú tento druh distribúcia v južnej Amerike ako obmedzený na vrchnú Amazonskú rieku umývadlo ale toto druh bol zaznamenaný v omnoho viac lokality, v zásade väčšina južnej Ameriky z severného a vrchného Amazon umývadla k Paraguaj na juhu.Toto je pravdepodobne pretože niekoľko obdobných druhov sú v tomto rozsahu.

pH 6.0 - 8.0
Teplota 25.0 28.0°C alebo 77 - 82.4°F
Iné parametre dH 5- 19.


Je to zo stránky :http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=739

Preložené PC TRANSLATOROM TAK MA ZA PREKLAD NEBITE :P


Ešte tu je niečo:

Obrázok

Zo stránky:http://www.familie-hauffe.de/atlex/arten.asp?id=434
Tiež preložené PC TRANSLATOROM , ALE DO ČEŠTINY

Třída: Osteichthyes (kostnaté ryby)
Pořádek: Siluriformes (sumci)
Rodina: Loricariidae (tektonické zrcadlo štíty- nebo antén - sumci)
Druh: Rineloricaria
Typ:Rineloricaria lanceolata (Lanzenharnischwels)

[Rineloricaria lanceolata]

Popis:
Mírný a soumrak - aktivní typ je dobrý partner v Salmlerbecken.Jemné - zrnité dno - důvod s něco rašelinau - část a hustá osázení s velikými - trudovitými rostlinymi nabízet pěkné doma.Než ukrýt vyhledaný u kamení a kořen takého rádu troubení.Moorkienwurzeln sa / si hodit vyčnívající K úhradě balastní látka-potřeby.

Mindestbeckengrosse: 80 cm

Výstelka:
Rostlinný strava a kořen

Rostlinná potrava je u mladý lesní porost z mísa z Feinfrosterbsen nebo salát - listov.V kolektivní - mísa je večere do - podšívkovaný.

Výchova:
U posilnit a abwechslungsreicher stravy je pozdější chov v společnost - mísa možný.Někteří úzký troubení jsou přijetí násada vajec důležitý.Do tomu dolů-tření ryb měl ženuška daleký, tu to mladí položit .Kluci vklouznout po deváté dny a předpoklad ráde Artemia- Nauplien .Měl podařit sa / si skluz, tak může roura s mladí také do odchov - mísa s - velmi čistá 5cm vysoká voda bez dna - důvod dať bude.V tomto odchov - mísa nahrazená denně polovině voda chlor-volná příroda čerstvami voda.Lehčí řasy-mladý lesná porost podporovaná růst mladá ryba, remontní.

PH od 4,5 do 8
Celková tvrdost od 1 do 20
Teplota od 22 do 30 Celsiových stupňov

Poznámky k životnému prostoru:
Na chlor působit Lanzenharnischwels citlivý.Voda pro týdenní část-výměna vody měl proto odstálý, dobře provzdušit a pokud možno přes rašelina cezenú svůj.

Mísa:Akvárium
Normální teplá voda- akvárium s teplotami o 25°C.Osázení mísa je zasluhující doporučení.


Zo stránky:http://articles.gpasi.org/rineloricaria_lanceolata.html

Obrázok
Obrázok

Títo sú veľmi príťažlivá hrdza hnedá ryba s význačnými plutvami a dlhý whiptail.Ja som kúpil rodičia v ACA konvencii v roku 2000.Oni bolo povedané, že byť červení farowellas z Nemecka a súdiac podľa ich cena ja si myslím, že oni preleteli prvú triedu.Avšak, oni mali cenu každý penny.Oni sú aktívni ryba a často videný visiaci z strán z ich nádrže ich kojencovými ústami.Ja som urobil omyl myslenia ktorého oni boli riasy jedák kvôli týmto ústam.V skutočnosti, napriek tomu ja som často som ponúkol im fazule, nikdy som nevidel im jesť fazuľu.Oni robia, ale skočia po čiernych červoch a budú jesť vločku jedlo.Rovnako deti budú jesť čerstvo šrafovaný soľankový morský rak,spúšťané trusy zajaca a, a mikro- červy, ale nie fazule.

Ja som kúpil rybu keď bol asi jeden palec a dohad oni boli o 2 - 3 mesiacoch starých.Oni rýchlo vzrástli vo ich 10- galón nádrž v mäkký, kyslá (6 pH) teplá 72 - 76oF voda a začala prehliadku pohlavnú dimorfia po ďalších 6 mesiacoch.Keď ja som presunul pár k 2.5 dievča nádrž s množstvom PVC segmentov z rozdielnych priemerov oni boli o 3.5 palcov dlhý.Skoro muž súdna vec potrubie asi 3/4- palcový priemer a žena konečne schválená.Oni museli vtlačiť , ale skoro tam byť o desiatich veľkých jantárových vajciach v potrubí s mužom.Po o desiatich dní vajciach šrafovaný a drobizg zavesený z každého povrchu.Oni boli o 1/2 palcov dlhý a vyzerali rodičov.Ani rodič rozrušený drobizg alebo určitý albín huňatý nos drobizg ktorý bol v rovnakej nádrži.

Oni jedli detský soľankový morský rak, a huňatý nos drobizg a slimáky jedli fazule.Teplota bola asi 76°F a 6 pH.Ja som zdržal vodný opakovaný nákup a predaj cenných papierov s otvorenou leteckou dopravnou spoločnosťou kotvenou dnu nádrže. Oni rástli rýchlo a sú asi 1 palec v 2.5 mesiace.Volal som im Rineloricaria lanceolata pretože to je to, čo predavač a pár iných "experti" v konvencii povedali, že oni boli. Oni robia vzhľad ako obrázky tento rybí v Dr.Axelrod- ovho Atlasy z sladkovodnej ryby na strane 263.
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod after » 21 Máj 2007 15:54 pm

Tie preklady sú malebné :lol:
Tiež si musím založiť nejakú mísu, alebo aspoň umývadlo 8)
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Máj 2007 09:06 am

Ja mam uplne ine skusenosti. Mne obrusili 2/3 listov anubiasov, podotykam bez rias. Nakolko velmi virili kal v aq, voda sa znecistovala, som ich premiestnil do aq bez rastlin. Su u mna v aq bez rastlin. Je to skupina 8 asi 7cm velkych jedincov. Podaroval mi ich pan Galovic spolu so synom. Na akvalete budem ponukat asi 20 jedincov, tak 3,5 cm.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 18 Okt 2007 11:06 am

Chcel by som sa spytat alebo poukazat na jednu vec ohladne trenia pri Loricaria sp. red.

Mam skupinku 10 kusov, ktore uz zda sa pohlavne dospeli a zacali sa vytierat. Maju k dispozicii viacero bambusovych "trubiek" a jednu plastovu - ktora ma ale najmensi priemer. Zaujimave je ze pri doterajsich dvoch vyteroch sa vytreli vzdy prave v tej.

Co ma ale zaujalo je fakt, ze pri obidvoch treniach som pozoroval ze par bol v trubke pomerne dlhy cas - konkretne od casu ked som spozoroval par v trubke ubehlo az do vytretia jeden a pol dna.

Chcel by som sa spytat ci mate rovnake skusenosti alebo nie ?

Poznamka nakoniec - prvy vyter samec zozral, na druhom teraz uz druhy den sedi - takze uvidime ako to dopadne.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Okt 2007 12:25 pm

Brano, mozno s tymi ikrami to bolo ako u prisavnikov. Tam sa stava, ze prvy vyter ikier sa rozpadne. Zostanu priesvitne a rozpadnu sa. Preto sa kombinuje neskuseny samec so skusenou samicou a naopak.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 18 Okt 2007 12:28 pm

Je to mozne - tazko povedat - nechal som vtedy po vytere samca aj so samicou - mozno sa za nim pchala do rurky znova a rusila ho - tazko povedat.

Napadla ma dalsia otazka - krmite niekto samcov loricarie ak "sedia" na ikrach - myslene ak je samec v akvariu sam.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Okt 2007 14:58 pm

brano, co ti padlo aq na hlavu. Vraj ci krmi niekto samcov ked ovievaju ikry :o
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 18 Okt 2007 16:46 pm

Preco - normalna otazka...

klasickych prisavnikov som nekrmil - ale minule som skusil - sice o krmivo hned nejavili zaujem - ale rano bolo vsetko zozrane - osobne si myslim - ze ak sa krmia - su menej vysilene a pri mladsich samcoch je potom aj mensie riziko ze by zozrali ikry od hladu - podla mna to logiku ma :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Okt 2007 18:14 pm

:? , tusim aj ten smajlik je zmeteny. Druhy smajlik, tento :shock: je z z toho prveho smajlika sokovany. A ja sa z toho nesmejem :) , ani som neni nahnevany :x . Ja pri ikrach nikdy nekrmim. Samca davam do vyteru podla moznosti co najvitalnejsieho. Pri zakrmeni je ideane prostredie pre zaplesnivebie ikier.. Cize ,ak samca zakrmim, musi ovela viac ovievat ikry, cize viac sa vysiluje, a som tam kde som nechcel byt. Padnu ikry aj samec. Hlavne vtedy, ak su ikry neni tip-top uz po nakladeni. Takze ,ja kladiem doraz na kvalitne krmenie, a hygienu vody pri rybach pred vyterom. A zotavenie po uspesnom vytere a opatrovani ikier po vytere.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 19 Okt 2007 08:59 am

No vidis a ja mam opacne skusenosti....

Ale vratme sa k loricariam - ma aj niekto iny nejake skusenosti s ich odchovom - nech si tu nedopisujeme len s Ivanom :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 26 Okt 2007 11:26 am

Mam dalsiu otazku:

pred priblizne tyzdnom sa mi vytreli klasicke cervene loricarie - vyter bol dost velky a asi aj burlivy, kedze asi 20 ikier bolo aj mimo trecej trubky. Samca - ktory v trubke ovieval ikry som prelozil do 10 litroveho akvaria s odstatou vodou. V akvariu bezal molitanovy filter, prostrednictvom ohrievaca som nastavil teplotu 26 stupnov. Ikry, ktore boli mimo trecej trubky, som dal takisto do tohto akvaria.

Kvoli tymto ikram som aplikoval 10 kvapiek acriflavinu. Niektore ikry zbeleli (asi neoplodnene) Inak sa vsetky ikry krasne vyvijali. Problem vsak nastal hned po liahnuti. Vsetky vyliahnute mlade kratko nato uhynuli.

Viete v com by mohol byt problem? Mohol to sposobit acriflavin?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod STH » 26 Okt 2007 11:35 am

vyzera to tak...pretoze kvoli teplote,kysliku vo vode to nemohlo byt,lebo by uz zahynuli v ikre...takisto aj chemicke vlastnosti vody by ich uz zahubili v ikre.
vidim to tak,ze asi najskor im to mohlo popalit ziabre,alebo nieco na ten sposob ked ich to tak rychlo zabilo.
ja som raz to prehnal s davkovanim len o trosku a behom par 10minut sa obal ikier prisavnikov,ktore uz boli celkom vyvinute,rozpadol a z tej gulicky ikier ostal len zlty sliz :(
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 02 Dec 2007 16:14 pm

Tak dnes, ked mi priblizne 50 malych loricarii plave v akvariu mozem povedat ze to acriflavinom nebolo...

Pre dalsich zaujemcov o odchov prinasam par faktov - ktore mi pomohli.

Pouzil som trubku s priemerom 19 mm
Povodnu vodu som zmakcil priblizne o polovicu
Chovny par som do do vytieracky prelozil este pred samotnym trenim
Teplotu som zvysil na 26 stupnov
Po samotnom vytere som odlovil samicku a aplikoval 10 kvapiek acriflavinu (kapusany) na 10 litrov vody

Teraz uz len mlade krmim opatrne ziabronozkou a sledujem ako ju priam hltavo lovia.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod barky » 07 Jan 2008 13:30 pm

Mensia aktualizacia:

Dalsie vytery som skusil nechat v povodnej vodovodnej bratislavskej vode do ktorej som aplikoval len 10 kvapiek acriflavinu na 10 litrov vody.

Vyvin ikier ako aj mladych je bez problemov.

Okrem cerstvo vyliahnutej artemie prijimaju aj dekapsulovane vajicka artemie.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Odoslaťod dusik » 01 Feb 2009 15:20 pm

Zaujímalo by ma v akom veku sa začínaju vytierať?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rineloricaria lanceolata

Odoslaťod fiz » 01 Feb 2009 16:37 pm

a v akej velkosti su ikry po vytreni?
Obrázok používateľa
fiz
 
Príspevky: 182
Obrázky: 1
Založený: 10 Dec 2008 15:54 pm

Odoslaťod barky » 02 Feb 2009 10:22 am

Zavisi to od podmienok, ale akonahle vidis, ze samci su ..chlpati.. vyrastky na hlave a prsnych plutvach, tak ak je aj samicka dostatocne zaplnena, tak sa mozu veselo vytierat.
Co sa velkosti tyka - su pomerne velke - odhadom cca 2 - 3 mm podla mna :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Odoslaťod dusik » 02 Feb 2009 16:58 pm

VĎaka barky, je aj nejaký zásadny rozdiel medzi Lancelotou a (L010A)?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Ján Pečo » 02 Feb 2009 17:08 pm

je to ta ista ryba ktora sa volala 28 rokov nazad Loricaria parva/alebo velmo podobne/? Vtedy som ich dostal na narodky 5 ks od pana Andrisa.Chodil som k nemu do Aq kruzku. Dozili sa hadam aj 10 rokov. Par krat sa aj vytreli. :)
Obrázok používateľa
Ján Pečo
 
Príspevky: 130
Obrázky: 50
Založený: 20 Jan 2007 12:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 02 Feb 2009 17:15 pm

Aha tak je to tá istá, lebo sa stále stretávam s oboma názvami a ja rozdiel nevidím. Vďaka Janko :)
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.