Elektronicky predradnik



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 16 Jún 2005 16:51 pm

Tak som po 2 tyzdnovom hladani po Bratislave konecne nasiel predradnik za prijatelnu cenu. Kupil som jeden 4 x 18W za 850 Sk s teplym startom (ale to mi nic nehovori) tu: www.i-center.sk
Ak budete zhanat predradnik, urcite si tam zavolajte, maju ich tam plno... Samozrejme ceny inych typov som nepozeral :D
Aha a skoro by som zabudol, ak by to niekoho zaujimalo, vyrobca ELT, made in Spain...
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 17 Jún 2005 10:01 am

walrus napísal:... s teplym startom (ale to mi nic nehovori) ...

Daj si vyhladat, uz som o tom pisal :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 17 Jún 2005 12:29 pm

Ja viem, cital som to, ale aj tak vela mi to nehovori :D
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod walrus » 17 Jún 2005 12:31 pm

Este mozno stoji za zmienku predajna Sventex, tam mali predradnik 2x18W okolo 500 Sk, to si myslim, je este celkom prijatelna cena...
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod matus » 04 Júl 2005 09:35 am

mam tu zopar nejasnosti, preto sa obraciam na odbornikov – viac-menej som sa rozhodol pre el.predradnik, je tu ale niekolko detailov, ktore som tu nenasiel. V predajni som v katalogu zachytil nieco o zivotnosti el. predradnikov, nemal som cas to studovat. Vie niekto o tom nieco viac? Mozu mat tieto predradniky v obvodoch nejaky prvok, ktory by obmedzoval jeho zivotnost?Ak ano suvisi to nejako s prevadzkovou teplotou (vlhkostou)?
Dalej hladam prakticku radu, co sa tyka pomeru cena/kvalita, jednoducho povedane ak mam trubice napr. osram-ky, ci nie je vyhodnejsie (a nakoniec aj dlhodobo ekonomickejsie) vysolit o 200-300Sk naviac a dat k nim original kvalitny osram-predradnik ako napr. sinecan (tym netvrdim ze je nekvalitny),samozrejme obidva s rovnakou watazou. Moze mat tento faktor nejako vplyv na zivotnost trubic (predradnika)?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 11:12 am

Na zaciatok musim povedat, ze nie som vlastnikom elektronickeho predradnika (dalej EP) a neviem ako presne je konstruovany ten od firmy sinecan. Existuje vela druhov avsak najpouzivanejsie su dva tipy resp. dve kategorie:
- jednocinny alebo dvojcinny blokovaci oscilator + ochranne obvodove prvky
- zapojenie s jednocipovim jednoucelovym mikrokontrolerom so vstavanym programom a prvkami na ochranu.

Prva kategoria sa vyznacuje tzv. mechanickym sposobom riadenia (ovladanie), ktory je pevne nastaveny a nie je v nom zabudovana ziadna riadiaca logika pretoze neobsahuje riadiaci clen (napr. mikrokontroler)

Druha kategoria su EP s riadiacim clenom. Zalezi od konstrukcie a vyrobcu do akej miery prepracuje zapojenie. EP moze napr. vykonavat nasledovne funkcie:
- teply a studeny start
- ochrana vykonovej casti pri starte
- ochrana predradnika pri akomkolvek zniceni ziarivky
- nastavenie maximalneho prudu na zaklade spatneho merania
- rezim stmievania
- ...
Tych funkcii je naozaj vela. Navyse taky EP moze mat aj zabudovany stavovy automat, ktory napr. po troch neuspesnych startoch vyradi startovaci rezim, alebo pri neumeronom zvyseni vystupneho prudu vypne vykonovu cast, alebo .....

matus napísal:V predajni som v katalogu zachytil nieco o zivotnosti el. predradnikov, nemal som cas to studovat. Vie niekto o tom nieco viac? Mozu mat tieto predradniky v obvodoch nejaky prvok, ktory by obmedzoval jeho zivotnost? Ak ano suvisi to nejako s prevadzkovou teplotou (vlhkostou)?

EP ako elektronicky komponent by mal byt zapuzdrena suciastka s odolnostou proti prachu a vlhkosti (neviem najst IP pre sinecany a osram pouziva ine oznacenie - nebudem to presne zistovat, preto to pisem vseobecne).
Na EP je najhaklivejsia suciastka vystupny spinaci tranzistor (su dva), ktoreho zivotnost nepodlieha klimatickym podmienkam (az na prehriatie), ale podmienkam obvodoveho zapojenia (riadenie). Prevadzkove podmienky vsak musia byt obsiahnute v navode na pouzitie a pri tychto aj vyrobca garantuje spravnu funkcnost resp. minimalnu zivotnost.

matus napísal:Dalej hladam prakticku radu, co sa tyka pomeru cena/kvalita, jednoducho povedane ak mam trubice napr. osram-ky, ci nie je vyhodnejsie (a nakoniec aj dlhodobo ekonomickejsie) vysolit o 200-300Sk naviac a dat k nim original kvalitny osram-predradnik ako napr. sinecan

Nasledujuce riadky su moj sukromny nazor a nezodpovedam za narabanie s nim :wink:
Ako tak pozeram na stranku Tyrisu, tak ich predraniky su OK a nemam proti nim nic. Keby som vsak uvazoval so ziarivkami osram tak by som si kupil aj osram predraniky a to z troch dvovodov: 1.) z ich popisu a prevedenia ide o velmi kvalitne zariadenia, 2.) vyrabaju aj ziarivky aj predradniky a predradniky testuju a stavaju na pouzitie ich vlastnych ziariviek, 3.) cenovy rozdiel aj keby islo o dvojnasobok sumy nie je pre mna prekazka.

matus napísal:Moze mat tento faktor nejako vplyv na zivotnost trubic (predradnika)?

Odpoviem asi takto: je to ako keby si nabijal baterky SANYO nabijackou GP. Obe znacky su kvalitne .... a zvisok si mus uz rozhodnut sam :wink:
Netrufam si odhadnut mieru vplivu na zivotnost, naozaj tu podla mna zalezi na ochote kupit dany tovar za danu cenu.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 11:23 am

Este by som si dovolil vyjadrit nazor na tu stale opakovanu dilemu vo vela temach a to je 'ci sa to oplati a kde sa to da lacnejsie a ci sa to neda niecim nahradit aby to vyslo menej a ... stale nejake spekulovanie'.

Robme veci tak, aby to na com nam zalezi a pouzivame to a starame sa o to nam dobre sluzilo a nezatazovalo nas svojimi nedostatkami (pokial sa nejedna o nasich partnerov a priatelov v zivote, pretoze tam su nedostatny vitane :wink: :wink: )

PS: Toto nie je reakcia na ziadny konkretny prispevok a k nikomu konkretnemu sa nevztahuje!
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 12 Júl 2005 11:45 am

co sa tyka predradnikov od f. tyris tak mam 2ks SINECAN6. som s nimi velmi spokojny. v case ked som si ich kupil (r. 2003) boli na trhu jednoznacne najlacnejsie.
pred nedavnom som nechtiac pootocenim trubice pocas svietenia zrejme vyskratoval vstupne kontakty a predradnik som spalil. vnutorna schema predradnika by podla plosneho spoja mohla vyzerat nejako takto
Obrázok
odisli obidva vykonove tranzistory BUL38D plus sest 1 ohmovych rezistorov 2xRb, R3, R4, R7 a R8. po vymene predradnik funguje bez problemov.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 12 Júl 2005 12:56 pm

jacik napísal:... vnutorna schema predradnika by podla plosneho spoja mohla vyzerat nejako takto ...

Takze podla mojho opisu je to dvojcinny blokovaci menic a spada do prvej kategorie.
Uz mi je jasne preco su take lacne! :wink:

Priznam sa, ze od Osramu nemam ziadnu schemu, ale podla popisu ide o predradnik riadeny mikrokontrolerom!
No budem sa musiet na to dvokladne pozriet.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod danielt » 12 Júl 2005 13:20 pm

K tejto téme prispejem trochu aj s mojou skúsenosťou s predradníkom. Už tretí mesiac používam predradníky od fy BRILUX a to typy PC-E236 2x36W. Sú síce poľskej výroby, no zatiaľ bežia OK. Kúpené sú v Prešove 675,-Sk za 1ks. Bolo by zaujímavé pozrieť sa do Poľska aká je tam cena.
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod marcelko007 » 05 Aug 2005 20:49 pm

Pocuvajte dnes som zapojil 30W linear od philipsu konkretne TLD 865 na el.predradnik z 20W kompaktnej ziarivky.Neonka fachci nema slabsie svetlo predradnik sa nezahrieva :shock: skratka vsetko je OK som z toho happy :D.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod johhhny » 02 Sep 2005 12:33 pm

Chcem sa spytat znalych oboru: mozem na EP 2x18W zapojit iba jednu trubicu? Planujem kupu a zatial mam kryt len pre 1ks trubice a neskor chcem pridat dalsiu. 2x18W stoji menej ako 2ks 1x18W, preto spekulujem.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 02 Sep 2005 13:08 pm

johhhny napísal:Chcem sa spytat znalych oboru: mozem na EP 2x18W zapojit iba jednu trubicu?

to zavisi od konstrukcie EP. over si to u vyrobcu.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Majdo » 23 Sep 2005 10:01 am

johhhny napísal:Chcem sa spytat znalych oboru: mozem na EP 2x18W zapojit iba jednu trubicu? Planujem kupu a zatial mam kryt len pre 1ks trubice a neskor chcem pridat dalsiu. 2x18W stoji menej ako 2ks 1x18W, preto spekulujem.


Na velkej vacsine predradnikov sa neda zapnut len jedna trubica, resp. ak niekto viete o takomto type EP please dajte vediet
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 23 Sep 2005 12:15 pm

Majdo napísal:Na velkej vacsine predradnikov sa neda zapnut len jedna trubica, resp. ak niekto viete o takomto type EP please dajte vediet


tyris SINECAN6. podla poctu vlozenych trubic svietia 1-2-3 trubice
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Majdo » 23 Sep 2005 12:32 pm

jacik napísal:
Majdo napísal:Na velkej vacsine predradnikov sa neda zapnut len jedna trubica, resp. ak niekto viete o takomto type EP please dajte vediet
tyris SINECAN6. podla poctu vlozenych trubic svietia 1-2-3 trubice

Presne o tomto som niekde cital, vraj sice trubice svietia kolko ich vlozis, ale predradnik pracuje v nestandartnom rezime - pokusa sa rozsvecovat neexistujuce trubice a dokonca vraj sa takto moze samotny predradnik znicit.
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod paulovic » 23 Sep 2005 12:37 pm

to Majdo: ma to logiku

Helvar ani Osram to nerobia. Musíš mať zapojené všetky trubice.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 23 Sep 2005 13:04 pm

Majdo napísal:Presne o tomto som niekde cital, vraj sice trubice svietia kolko ich vlozis, ale predradnik pracuje v nestandartnom rezime - pokusa sa rozsvecovat neexistujuce trubice a dokonca vraj sa takto moze samotny predradnik znicit.

tazko povedat ci moze, funguje mi to takto uz od zalozenia velkeho 250 akva - cca 2r. omnoho spolahlivejsie ho znicis skratovanim vystupnych svoriek :)

co sa tyka inych znaciek tak mam este helvar t5 14w 3/4. ten bezi len s 3 alebo 4 trubicami, pricom schemu zapojenia musis zmenit - je to na 5 prepinacov. na 2 alebo 1 trubicu nebezi. teraz uz lutujem ze som ho kupil - niekedy by sa mi svietenie len 2 trubicami hodilo.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod johhhny » 27 Sep 2005 18:29 pm

Dik za odpoved. Takze najskor spravim novy kryt.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod votrelec » 27 Sep 2005 19:32 pm

kable cez 2m, predradnik s 70korunovej komaptknej ziarivky
este nemam kryt komplet hotovy, ale testy dopadli dobre :). svieti to
Prílohy
image022.jpg
Naposledy upravil votrelec dňa 27 Sep 2005 19:34 pm, celkovo upravené 1 krát.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Gajduso » 27 Sep 2005 19:32 pm

mne sa to tu nechcelo cele citat tak mozno sa budem opakovat ale ja si planujem spravit predradnik ktory stojí len 55,-Sk v TESSCU je na jednu ziarivku a je ich tam vela druhov na rozne waty ale ma to jeden hacik, nekupim si predradnik ale o mnoho lacnejsiu usporku ktora ten predradnik ma a jednoducho a rychlo si to prisposobim na moje ucely, ale este som sa k tomu nedostal tak vam nemozem napisat skusenosti a rady ale tu ic najdete http://aquaworld.szm.sk/usporka/usporka.htm

ak som nieco premeskal a niekto to skusal a neslo to tak mi prosim dajte vediet
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Gajduso » 28 Sep 2005 20:08 pm

tak uz som to skusil a fakt to funguje je to uplne jednoduche a dokonca som dal ten prerobeny predradnik z usporky ktory ma vykon len 11W na 60cm 18W ziarivku .... zapal som vypinac a ziarivka blik a svietim je to super
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod mikro » 28 Sep 2005 20:21 pm

Gajduso napísal:tak uz som to skusil a fakt to funguje je to uplne jednoduche a dokonca som dal ten prerobeny predradnik z usporky ktory ma vykon len 11W na 60cm 18W ziarivku .... zapal som vypinac a ziarivka blik a svietim je to super


A jak mocsiti ta zarifka, nezda se ti ze sviti menej nez normal s tlumivkou? ja prave ted zazivam zklamani :-(( sviti malo, malo 20W predradnik z usporky a 18W klasicka zarivka :-((
mikro
 
Príspevky: 38
Obrázky: 8
Založený: 26 Sep 2005 15:20 pm
Bydlisko: Milevsko ČR

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Gajduso » 28 Sep 2005 20:30 pm

no mne sa zda ze je to narovnako, lebo mam este jednu ziarivku a tu mam zapojenu normalne a porovnavam a nevidim rozdiel
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.