Tetra a tetrovité ryby



Všetko okolo akvarijných rýb

Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod Peter123 » 24 Jan 2007 10:05 am

Zdravím všetkých ktorý chovate tetry. Zakladam novú temu určenú problematike tetrových rýb. Ja mam v akva este spolu s tetrami aj iné druhy ale pomaly sa začínam špecializovať iba tetry. Nemáte niekto skúsenosti s vyteraním tetier?? Vytrú sa ak su v akva iba tetry viacerýých druhov??
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Reklama

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod sami » 24 Jan 2007 10:39 am

Vytriet sa mozno aj vytru ale urcite nedochovas v spolocenskej nadrzi ale to asi vies. Inak nevidim problem pri zachovani podmienok vo vytieracke.
Obrázok používateľa
sami
 
Príspevky: 69
Obrázky: 35
Založený: 09 Feb 2005 14:06 pm
Bydlisko: Pieštany

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod Eduard Diladi » 24 Jan 2007 19:29 pm

Ale ake podmienky??????
Eduard Diladi
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Jan 2007 19:03 pm

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod STH » 24 Jan 2007 19:41 pm

no mne sa pravidelne vytieraju bezne v spolocenskom akva....ale uz som sa ich pokusal aj cielene odchovat..priprav si nadrz 20-30l by mala stacit,hruby 1-3cm strk,alebo si urob rost popripade vela machu atd., teplota podla druhu tetry.kup si akva raselinu a trosku zalej vriacou vodou,cele to preced cez nejaky filter na kavu popripade cez viac servitkov...tento vyluh postupne prilievaj do odstatej vody v akva az kym nedosiahnes optimalnu hodnotu ph,odlov rybky do nejakeho kybla a trosku im tam postupne prilievaj vodu z vytieracky aby sa z tej zmeny ne*** :D
osvetlenie by nemalo byt silne a najlepsie je ked iba osvetlis cast akva...
filtracia klasika vzduchovaci kamienok a ideeees :wink:
doporucujem zacinat s tetrou ciernou,ktora ma naroky na odchov minimalne.
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 26 Jan 2007 18:45 pm

Peter123, chces aj odchovavat. Ak ano mozno by som vedel
aj trochu poradit. Len napis aky druh.
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod Fonzo » 26 Jan 2007 19:41 pm

To je take jednoduche? Asi sa dam tiez na tetry... :D
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 26 Jan 2007 21:29 pm

STH - neber to v zlom, ale naozaj som sa nad tým návodom dobre pobavil. Z ktorej predvojnovej akva literatúry máš ten opis ?
Nie je to ani tak jednoduché a uniformné, ale tá príprava je zas omnoho jednoduchšia. Verím, že keď bude niekoho trápiť konkrétny druh, nájde sa tu určite mnoho chovatelov, ktorý ochotne radami pomôžu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod jozino » 26 Jan 2007 23:28 pm

arowana napísal:..Verím, že keď bude niekoho trápiť konkrétny druh, nájde sa tu určite mnoho chovatelov, ktorý ochotne radami pomôžu.


Nic v zlom Arowana, ale mas prilis ruzove okuliare :) pokial nie je tema dostatocne "fascinujuca a rypava", tak sa ti "najvacsi" odbornici nevyjadruju. To je moj posteh a aj skusenost. Ale aby som neodbocil od temy. Ja mam problem s Ch.axelrodi. Teda problem ani nie. Ziju si nadherne a aj sa mi potvorky vytreli v spolocenskom akva, teda skor samica vypustila ikry. Samozrejme, ze bolo po chvilke po nich, ale ked som parik, tu istu samicu a samca strcil do vytieracky, tak si ani nepipli. V akva pritom nemam dokonalu vodu na vytieranie neonky cervenej a vo vytieracke som sa snazil upavit vodu presne podla knih :) dGH 1-2, dNKH 1-2, dKH <0,2, pH 5,5-6,0, t27C. Potvory, ze by sa v spolocenskom akva len predvadzali? :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 26 Jan 2007 23:49 pm

Jozino - v spoločenskom akva sa bez problémov spontánne vytrie takmer každá ryba, pokial to okolnosti dovolia. Že výsledok výteru, samozrejme končí medzi ostatným osadenstvom fiaskom , je samozrejme už vec druhá.
S tetričkami niekedy treba pri výtere mať trpezlivosť a odskúšať v daných podmienkach im najvyhovujúcejší postup. Je samozrejme rozdiel porovnávať výsledok výterov chovateľa, ktorý danú rybku pravidelne množí a iný bude výsledok jednorázového pokusu.
U Cheirodon axelrodi, samozrejme mimo správneho načasovania chovných rýb, hraje úlohu aj veľkosť vytieračky. Pokial máš dajme tomu svoj dlhoročný chov a ryby sú privyknuté, tak sa ti budú vytierať aj v 3 litr. vytieračkách. Nakoľko však červ. neónka má odlišný spôsob výterovej fáze , ako neonka obyč. / P. innesi /, odporúčam ti použiť vytieračku na začiatok aspoň 20 litrovú, s výškou vodného stĺpca 20-25 cm. Použi na odchov radšej mladé ryby vo veku cca 7-8 mesiacov. Sú drobnejšie a výsledok výteru je síce slabší ako u starších jedincov, avšak ochota k výteru je omnoho lepšia.
Keby si mal ohľadom tejto témy nejaký dotaz, daj vedieť. Držím palce.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod Peter123 » 27 Jan 2007 09:09 am

JA som mal na mysli spoločné akva iba tetier. Tu by či existovala možnosť odchovania bez prenosu do vytieračky??
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod jozino » 27 Jan 2007 11:24 am

Peter123 napísal:JA som mal na mysli spoločné akva iba tetier. Tu by či existovala možnosť odchovania bez prenosu do vytieračky??


Peter, ja mam len cisto tetrove akva teda az na parik ancistrusov a panciernickov :) pozri si moje akvarium http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=5020&highlight=
Odchovat plodik v spolocenskom akva je zrejme nemozne, lebo tetricky su velmi cule rybky a neujde im ani gram kaviaru :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod jozino » 27 Jan 2007 11:29 am

Arowana - diky za radu. Chyba bude zrejme v tej velkosti, lebo ako vytieracku som pouzil 5 itrovu uhorkovu flasu :) nemam momentalne nic vacsie. to uz snad moje akvarium, to ma 72l :lol: takze ked zriadim nove, vacsie, tak toto stare cisto teoreticky mozem pouzit na vytieranie. Tetry su velmi vdacne rybky a v ich chove chcem pokracovat aj dalej.
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 27 Jan 2007 21:49 pm

Peter123 podla mojich skusenosti v spolocnom akvarku tetricky nerozmnozis. Jediny raz sa mi rozmnozili v spolocnom akvariu,
len tetry kralovske, ale to bol asi mensi zazrak.
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 27 Jan 2007 22:01 pm

jozino, je dost cudne ze sa ti ryby, ktore sa uz treli nechceli vytret, lebo ja som bezne neonky vytieral v patich litroch vody. Mal si v tej flasi na spodku daky rost, nepozrali ti ikry? Neonka sa trie vedsinou v noci.
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 27 Jan 2007 22:35 pm

Ďuri - trochu ťa vyvediem z omylu. Nočné trenie neóniek opisuje iba literatúra, ale v praxi sa vytierajú v pohode aj počas dňa.
Je rozdiel v trení obyčajnej a červenej neónky, lebo mimo spoločného pomenovania "neónka", sa diametrálne líšia aj spôsobom výteru. Kým neónka obyč. sa vytiera s obľubou v rastlinách a nad rastlinami, na rozdiel od nich sa červ. neonka vytiera vo volnej vode a fáza výteru je tiež iná. Obyč. neónka sa vytiera obdobným spôsobom ako väčšina tetričiek, alebo mreniek, tj. samček nepotrebuje na imponovanie samičke taký priestor, ako červ. neónka, alebo cisárska tetra. Tie potrebujú na samotné dvorenie sa samičke viac voľnej vody a samček robí so samičkou pri výterovej fáze akýsi obrátený loping, takže potrebujú aj vyšší stĺpec vody.
V spoločenskej nádrži, pokial sú ideálne podmienky, sa ryby vytierajú vďačnejšie a menej problémovo ako vo vytieračke, aj keď výsledok trenia je nulový zo zrejmých príčin. Avšak ryba prelovená do vytieračky v podstate zažíva situačný šok zo zmeny chemizmu vody a cudzieho prostredia, takže u niektorých druhov práve naopak, ani nedonútiš rybky k pohlavnej aktivite. Práve preto sa mnoho nových, alebo vzáčnejších druhov rybiek vytiera výnimočne v 100 a viac litrových nádržiach monotipicky osadených a na stálo upravenou vodou , ako vo vytieračke.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 27 Jan 2007 23:08 pm

Nie len literarne neonky/cervene/, ale aj moje sa vytierali vacsinou v noci. Daval som ich do vyteru v pravidelnom cykle 10 dni priblizne
10 az 25 parou, ale vyter cez den som zaznamenal mozno 3, 5 krat.
A sposob akym sa treli naozaj neviem. Nikdy som to nepozoroval.
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod STH » 27 Jan 2007 23:38 pm

arowana:neboj nic neberiem v zlom...je rozdielne ked radi zacinajucemu profik ako ked mu radi niekto kto ma male skusenosti....ak som ta pobavil tak to je dobre :wink: ale urcite som sem nepisal len tak z nudy....otazka padla a ja som na nu odpovedal co najednoduchejsim sposobom pre zaciatocnika...keby napisal ako odchovat tetru konzsku alebo cisarsku tak tu ani neceknem tymto sposobom som odchoval tri bezne druhy tetier ciernu,ziarivu a neonku.tento sposob bol aspon pre mna ucinny,pretoze v spolocenskom akvariu som v tej dobe neupravoval vodu a ph sa drzala nad 7,ale ked som taketo ryby preniesol do nadrze pod ph 7 bol to pre nich velky impulz na vytieranie narozdiel od teba,lebo ty uz odmalicka chovas ryby v podmienkach,ktore im vyhovuju,cize ak hodis tetru z rovnakych podmienok do takmer rovnakych,tak je uz pre teba tazsie najst ten impulz na vyter,samozrejme ze ty to riesis metodami,ktore si tu pisal...mlade jedince atd.samozrejme je rozdiel aj v tom,ze tebe sa vyliahne zo 100 ikier 90 a mne 10,ale na zaciatok to staci.preco som tu raselinu vyvaral?!no len preto aby som nemusel davat samotnu raselinu do akva,kde by som mal potom zasratu celu vodu a ph by mohlo klesnut az na moc nizke hodnoty(moj dojem)
s neonkami som mal sice problem v tom,ze v spolocenskom sa mi nevytreli ani raz a vo vytieracke ked sa vytreli tak vsetky ikry splesniveli,pretoze to boli prezrete,ryby som nechal tak a az na dalsi vyter sa mi podarilo ich odchovat.ale akosi si pisal je rozdiel u cloveka,ktory sa tym bezne zapodieva ako u niekoho kto sa ide pokusit o prvy planovany vyter....ja som zacinal tak ako som aj pisal a fungovalo to,preto som to tu napisal ako aj mozny sposob zaciatku chovu pre Petra123
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 28 Jan 2007 00:12 am

STH - naozaj som myslel, že si to opísal z nejakých staručkých akvaristických listov.
Samozrejme, že je rozdiel robiť ryby komerčne v desiatkach a stovkách tisícov, ale aj v amatérskych podmienkách sa dá efektívne dosahovať úspešné odchovy niektorých rýb. Poznám niekoľko zanietených amatérov a mnohokrát im ich výsledky v dobrom závidím, nakoľko k tomu nepristupujú rutinérsky.
Je ináč úplne jedno a bez rozdielu na výsledok trenia, či sa rašelina, alebo iné rastlinné výluhy / myslím tým kôry a lístie , príp šišky / získavajú prevarením, alebo pomalou maceráciou, nakoľko podstatné látky ako napr. humínové kyseliny a kys. listová sa varom nedegradujú. Rozdiel je len v nasýtení výsledného roztoku. Tiež sa nemusíš obávať nejakého zbytkového sedimentu na dne, je to len otázka estetického chápania. Osobne skôr jemný sediment uprednostňujem, nakoľko na ikry, ktoré sa cez výterový rošt dostanú na spomínaný sediment, pôsobí bakteriostaticky a protipliesňovo.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 08 Feb 2007 19:39 pm

Kto by mi vedel poradit, ako odchovat tetru cervenoustu.
Chemizmus vody, krmenie, sposob odchovu. Dakujem
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 09 Feb 2007 03:30 am

Ďuro - návodov je síce mnoho, ale popíšem aspoň môj postup.
Predpokladám, že máš na mysli Hemigrammus bleheri.
Vytieram ich v akva 30 x 20 x 20 cm / aj keď poznám chovateľov vytierajúcich v nádržiach omnoho menších /, vo vývojovej vode zhruba hodnôt neónkovej vody, t.j. tvrdosť do 3° DGh, 0°DKh, pH 6,2-6,3 s jemným prídavkom rašelinného výluhu, do farby jemne lúhovaného čaju. Nevzduchujem, nakoľko nie je potrebné a pri vzduchovaní prudko kolíše hodnota pH.
Na spodok vytieračky dávam výterový rošt tmavej farby, trs microsoria a teplota sa hýbe v medziach 25-26 °C. Do trenia nasadzujem po 1 páre, aj keď mnohý chovatelia dávajú 2 samčekov na 1 samičku, prípadne skupinku rýb, ja osobne to neaplikujem. Do trenia je vhodné nasadzovať mladé ryby vo veku okolo 7-8 mesiaca. Staršie ryby sa niekedy dosť neochotne vytierajú, aj keď počet ikier u starších samíc, je vzhľadom ku veľkosti väčší. Býva to v priemere okolo 150-200 kusov. Po úspešnom výtere /aby som to nenaťahoval /, rodičov odlovím. Po zdárnom vyliahnutí mladých rýb kŕmim hneď po rozplávaní jemnou artémiou, aj keď poniektorý chovatelia prvé dni odkrmujú trepkou / Paramecium caudatum /. Pravdaže lepšie by bolo použiť jemný vírnikový, alebo cyklopový prach, avšak ja si o ňom kôli nedostatku prírodných lokalít, môžem nechať len snívať. V prvých dňoch sú mladé rybky čiastočne svetlocitlivé, ale jemné rozptýlené svetlo im očividne nevadí.
Rast rybiek je pomerne vyrovnaný a nie je nutnosť triedenia. Po dosiahnutí cca 1 cm, sa im začína telíčko sfarbovať ako u rodičovských jedincov a rast sa evidentne zrýchľuje. Veľkosť 2,5-3 cm dosahujú vo veku okolo 3 mesiacov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod STH » 09 Feb 2007 03:36 am

Arowana:ako teda krmis velmi maly poter?chovas nalevniky?co je asi nezmysel pri takom obrovskom mnozstve ryb ake ty odchovavas,ze?
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 09 Feb 2007 04:03 am

STH - nerobím ani tak kvantá od druhu, ale skôr kvantum druhov. Samozrejme chovám aj nálevníka Paramecium a vírníčka Blepharisma japonica. Mojou hlavnou kŕmnou zložkou sú artémie, ktorých v sezóne miniem 3-4 krabice mesačne. Ako doplnok slúži grindal a iná živá "háveď".
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod ?uro » 09 Feb 2007 07:32 am

Arowana dik , ale mam este zo par otazok. Co treba robyt s vodou kym dorastu zhruba do 1,5cm. Ci treba dolievat vodu ak ano tak aku ,
na akej hodnote udrzovat PH ? Treba ten prvy mesiac vobec nieco robyt, cistit a tak podobne, okrem krmenia, ked je to take male?

A este latinsky nazov neviem, ale nemohla by to byt Hemigrammus rhodostomus ?
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Re: Tetra a tetrovité ryby

Odoslaťod arowana » 09 Feb 2007 18:03 pm

Osobne nechávam prvý týždeň mladé rybky v pôvodnej vytieračke, bez výmeny vody, samozrejme pri opatrnom krmení, najlepšie niekoľkokrát denne, tak, aby nevzniklo nadmerné premnoženie nálevníkov. Vzduchovanie tiež nie je nutné inštalovať.
Zhruba po týždni zlievam mladé rybky do väčších nádrží / 150 litrov /, nakoľko by im pri ich počte bolo v malej vytieračke onedlho tesno a zároveň začína prudko stúpať množstvo odpadných látok vo vode. Plôdik prelievam systémom ponorenia celej vytieračky do väčšieho akvárka. Následne v akváriu neodkaľujem, ale zhruba po ďalšom týždni stiahnem cca 1/10 objemu nádrže a dolievam vodou parametru bežnej vodovodnej vody, ktoré v pravidelných cykloch 2-3 krát do týždňa opakujem. Prvé odkalovanie spodku akvária robím vo veľkosti rybiek okolo 1 cm. Niekoľkými výmenami vody v danom objeme, postupne nastáva výmena takmer celej nádrže za vodu obdobného parametru, ako voda vo vodovodnej sieti. Potom už všetko prebieha ako pri ostatných rybách v klasickom chovnom akváriu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.