Vychod a zapad slnka(osvetlenie)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod Joshua » 15 Jan 2006 18:13 pm

Ahojte! Som zaciatocnik! Je mi ale jasne, ze pre rybky je ovela lepsie, ked sa osvetlenie zapina a vypina postupne, zvysovanim a znizovanym intenzity. cas. spinac uz mam, ale neviem ako mam postupovat dalej. Co este potrebujem?
Obrázok používateľa
Joshua
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 08 Jan 2006 11:31 am
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod majko » 15 Jan 2006 18:23 pm

Joshua napísal:Co este potrebujem?
To zavisi ake osvetlenie mas. Ak mas viacej ziariviek, mozes kazdu spinat inym casovym spinacom a tak postupne zapinat a vypinat ziarivky. Dalsou drahsou moznostou je mat npr. stmievatelny elektronicky predradnik a nejakym obvodom ho ovladat...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod motorhead » 15 Jan 2006 23:10 pm

caf, nad tymto som pred rokom uvazoval aj ja :wink:
tak ako pisal majko su dve moznosti:
1.) zozenies si ovladatelny elektronicky predradnik, ktory sa ovlada zvlast zdrojom od 0 do 10V co by este uslo (financne) :wink: no a potom potrebujes ten zdroj ktory bude napriklad kazdych 5 minut zvysovat napatie o 1V. Neviem kolko chces zainvestovat, ale mne to mal robit jeden borec za kamaratsku cenu 5.000,- original jednotka ktora sa pouziva v osvetlovacej technike k tomuto ucelu stoji asi 20.000,- nakoniec som to vzdal, chlapovi to trvalo dlho, a mne priviezli ryby o 2 tyzdne skor ako som pocital.
2.) podla velkosti akva si romysli kolko neonov budes mat, ja mam 4, dva su na spolocnom predradniku (predradnik - sofistikovanejsia vec nahradzajuca tlmivku :wink: ) a dalsie dva na samostatnych predradnikoch. kazdy predradnik je ovladany spinacimi hodinami - najprv sa zazne jeden neon po pol hodine druhy neon a o dalsiu polhodinu ostatne dva. vypinanie je riesene podobne. ryby to znasaju dobre, ale dovolim si povedat ze aj ked som nudzovo musel zaznut svetla neboli nejak zvlast extremne sokovane. :o
motorhead
 
Príspevky: 54
Obrázky: 15
Založený: 27 Mar 2005 21:02 pm
Bydlisko: PK

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod zvejk » 16 Jan 2006 00:18 am

Me prijde tohle vsechno zbytecne komplikovane. Kdyz uz, tak by melo stacit rozsvicet az po vychodu slunce a zhasinat kdyz je jeste v mistnosti svetlo.
Asi neni uplne idealni rozsvicet z naproste tmy a zhasinat do naproste tmy. Ikdyz take jsem to delal a krom chvilkove dezorientovanosti ryb (pri roszsviceni) se nic vic nedelo.
Zarivky stejne nejedou hned na 100%.
Ale kazdy at dela jak mysli :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod Ceco » 16 Jan 2006 09:50 am

Ryby si na tieto soky rychlo zvyknu. Ak sa osvetlenie nezapina chaoticky, ale dlhsiu dobu v ten isty cas, dostanu to "do krvi". Z vlastnej skusenosti.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod Igypop » 16 Jan 2006 12:05 pm

Ceco napísal:Ryby si na tieto soky rychlo zvyknu. Ak sa osvetlenie nezapina chaoticky, ale dlhsiu dobu v ten isty cas, dostanu to "do krvi". Z vlastnej skusenosti.


tak tak, a ked im nezhasnes nacas, tak su nervne, lebo xcu spat :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Vychod a zapad slnka(osvetlenie)

Odoslaťod joko » 16 Jan 2006 13:34 pm

Ked sa zapne svetlo, napr. hodinu po vychode slnka, ja zapinam az o 10:00 tak to podla mna nieje velky sok, uz je v izbe vtedy denne svetlo.
Nikto tu vsak nepisal este co sa stane, ako to posoby ked sa vecer zhasne. Tma nastane absolutna hned ...
To by ma zaujimalo, aky mate nazor ... thx
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.