Vymena vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ako casto menite cast vody?

raz tyzdenne
67
52%
kazde dva tyzdne
30
23%
raz mesacne
14
11%
nepravidelne
17
13%
 
Celkový počet hlasov : 128

Vymena vody

Odoslaťod minky » 04 Jún 2003 21:20 pm

Ako casto menite cast vody vo vasom akvarku :?: Pouzivate odstatu alebo cerstvu :?: Kolko vody menite - pomer voci objemu akvaria :?:
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: Vymena vody

Odoslaťod jacik » 05 Jún 2003 07:28 am

raz za 1-2 tyzdne. stvrtinu max. tretinu nadrze. pouzivam co najviac odstatej vody (aspon 12h) nech sa prilis nezmeni teplota vody v akva po vymene a aj kvoli chloru. chlor sa da vo vode najst uz po 1h len v stopovom mnozstve (takze prakticky nic), ale hlavne kvoli teplote. rybkam urcite neprospieva zmena teploty o 5-6°C behom 5minut.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vymena vody

Odoslaťod salik » 05 Jún 2003 09:11 am

priblizne raz za tyzden, voda tyzden odstata v 25L akvariu (akvarko som koly tomu kupoval + male cerpadlo na pretlacenie vody do velkeho akva), cize pri odkalovani vymienam okolo 20-23L na 160L akva
p.s. v novo pridanom akvariu od Michala v sekcii "Vase akvaria" Michal pise, citujem "vodu zásadne nevymieňam, iba odparenú dolievam", to je zaujimave, pri rozumnej osadke ryb a dobre zarastenom akva to asi moze fungovat aj takto :idea:
Naposledy upravil salik dňa 05 Jún 2003 09:17 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vymena vody

Odoslaťod skala » 05 Jún 2003 09:12 am

Ja menim raz za 2 tyzdne, obycajne tretinu, niekedy vynimocne viac. Menim ju rovno za teplu, mam vyhodu, ze mam bojler. Chlor viacmenej neodstranujem, odstat vodu nechavat nemozem, tolko priestoru proste nezaberiem. V malych pluvatkach, a ja mam bohuzial casto male nadrze prerybnene (vacsia reprodukcia a vacsich ryb) aj raz tyzdenne (1/2 az 3/4 nadrze).

Co sa tyka teploty, viacmenej po vymene je teplota rovnaka, niekedy o 1 - 3 °C vyssia (aby som trochu nechal oddychnut ohrievac)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vymena vody

Odoslaťod Pata » 05 Jún 2003 09:15 am

Mne to takto funguje,potom cca raz za 2-3mesiace vymením časť vody(podľa potreby) a všetko je v pohode :!:

PS:len dolievam
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Vymena vody

Odoslaťod kikso » 05 Jún 2003 09:31 am

Ja nevymienam vodu vobec len dolievam odparenu.
V akvariu nemam privela ryb a je dost husto zarastene takze to nieje
potrebne.
kikso
 
Príspevky: 20
Založený: 17 Máj 2003 19:05 pm

Re: Vymena vody

Odoslaťod skala » 05 Jún 2003 09:35 am

Ake velke nadrze mate vy, co len dolievate. Pripadne aky typ ryb?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vymena vody

Odoslaťod kubrik » 05 Jún 2003 11:37 am

jacik napísal:raz za 1-2 tyzdne. stvrtinu max. tretinu nadrze. pouzivam co najviac odstatej vody (aspon 12h) nech sa prilis nezmeni teplota vody v akva po vymene a aj kvoli chloru. chlor sa da vo vode najst uz po 1h len v stopovom mnozstve (takze prakticky nic), ale hlavne kvoli teplote. rybkam urcite neprospieva zmena teploty o 5-6°C behom 5minut.



:arrow: presne tak sto to robim aj ja - raz za 1-2 tyzdne, max 1/3 (najcastejsie 1/4) a co najviac odstatej vody :wink:
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Vymena vody

Odoslaťod Astrid » 05 Jún 2003 15:01 pm

Ked som sa ja este akvaristike nevenovala (pred 2-3 rokmi), mali sme v detskej jedno 30 litrove akvarium, o ktore sa staral otec. Ako podklad bol (asi prepeceny, neviem) strk z jazera (hrubka dna do 1 cm). Svietilo sa jednou 25 W ziarovkou. Akvarko bolo cele zarastene Cryptocoryne afinis, bolo bez filtra, vzduchovania alebo pridavania cohokolvek. Plavalo tam asi 5 nejakych malych rybiek, ktorym sme raz za cas hodili Super zmes a ked skapali, kupili sme nove. A samozrejme tam boli aj take male hnede slimaky. Otec asi raz za pol roka (ked sa mu chcelo) precistil celu nadrz, pretrhal rastliny, ocistil krycie skla, odkalil dno a vymenil polovicu vody. A fungovalo to.

Postupne som sa o to akvarko zacala starat ja a raz som doniesla domov tych 6 nadhernych gubiek. Samice hned na druhy den porodili a problem bol na svete (medzitym som kupila jeden maly filter so spongiou, pohanany vzduchom). A tak som kvoli gupkam kupila druhe 60 litrove akvarko a potom o rok dalsie. Gupky rychlo zaplnili jedno toto akvarium, a tak som musela kazdy tyzden menit vodu + odkalovanie (hadicou). Rastlin tam bolo uz pomenej.

Teraz mam uz ryb trochu menej a rastlin trochu viacej a vodu menim stale kazdy tyzden asi tretinu (na odstatie vody nemam miesto). I ked uz nie je toho detritu na dne tak vela, ako byvavalo.

Takze ked to zhrnieme :) : zabehnute akvaria s hustym porastom rastlin a malym poctom ryb pravdepodobne nepotrebuje vymenu vody, avsak pri väcsom pocte ryb (vzhladom na ten isty objem nadrze, samozrejme) a mensom pocte rastlin je uz vymena vody potrebna.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vymena vody

Odoslaťod salik » 05 Jún 2003 20:12 pm

Mne to takto funguje,potom cca raz za 2-3mesiace vymením časť vody(podľa potreby) a všetko je v pohode :!:
PS:len dolievam


- hm, ak tam len dolievate vodu za odparenu - voda sa odpary ale v akvariu ostavaju vsetky jej mineralne latky, sol, atd., doliatim novej tam zase tie latky pridame a tak dokola, cize po urcitom case musi byt voda veeelmo tvrda... :idea: co sa nemusi "pacit" urcitym rastlinam/rybkam
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vymena vody

Odoslaťod Pata » 05 Jún 2003 21:20 pm

Rastliny mi rastú,ryby žijú,množia sa,ja dokonca nedávam ani odstátu vodu,priamo z vodovodu...,a samozrejme nepoužívam žiadne testy a nič nemerám!myslím,že keby som do toho začala príliš vrtať,nedopadlo by to dobre.Ži a nechaj žiť.
PS:o krupici apod.viem len z lit.a z fora,chvalabohu :!:

PS2:je to v poriadku,ked sa mi skaláre vytierajú už aj v týždnových intervaloch?nepotrebujú nejakú antikoncepciu :twisted: ?
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Vymena vody

Odoslaťod minky » 05 Jún 2003 22:11 pm

No zaujimave odpovede. Svedci to o jednom, neexistuje jednoznacny navod. Ale osobne si myslim, ze je lepsie menit cast vody a tak pridavat vyzivne a ine latky, ktore sa zakonite v ohranicenom priestore musia minat. A nepomoze ani nitrifikacny cyklus a ani nieco ine aby nahradilo prirodzene prostredie, kde sa to deje automaticky.
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Re: Vymena vody

Odoslaťod skala » 06 Jún 2003 09:57 am

salik napísal:- hm, ak tam len dolievate vodu za odparenu - voda sa odpary ale v akvariu ostavaju vsetky jej mineralne latky, sol, atd., doliatim novej tam zase tie latky pridame a tak dokola, cize po urcitom case musi byt voda veeelmo tvrda... :idea: co sa nemusi "pacit" urcitym rastlinam/rybkam


Nemas celkom pravdu. Nieco sa predsa odpari z vodou, nieco vezme dekoracia, nieco ryby, nieco rastliny, a hlavne filter. Tak uzavrety systen to nie je, aby dochadzalo k tomu co hovoris. Tok energie funguje aj v tom. Okrem toho v pitnej vode toho vela nie je, myslim teda soli. Na to je norma.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vymena vody

Odoslaťod skala » 06 Jún 2003 10:01 am

minky napísal:No zaujimave odpovede. Svedci to o jednom, neexistuje jednoznacny navod. Ale osobne si myslim, ze je lepsie menit cast vody a tak pridavat vyzivne a ine latky, ktore sa zakonite v ohranicenom priestore musia minat. A nepomoze ani nitrifikacny cyklus a ani nieco ine aby nahradilo prirodzene prostredie, kde sa to deje automaticky.


Minky, ale tam sa do nedeje len "prilievanim" Nejaka organika putuje do vody zrazkami, nieco podzemnou vodou, podou, nieco cez vylucovanie zivocichov a rastlin, ale to hlavne pre biologicku rovnovahu je to, ze voda koluje v rieke, v jazere, ze prechadza roznymi substratmi.

A to prilievanie ziviny nedodava, len minimalne, v takom malom priestore ako tvoria akvaria to je preto, pretoze je ta voda vycerpana, to je ako z rylovanim zeme (aj to je strasne nedokonale), alebo ako ten priklad zo splachovanim WC
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vymena vody

Odoslaťod kikso » 06 Jún 2003 11:08 am

ja mam 300l akva s azijskymi rastlinami a rybami
odparenu vudu dolievam destilovanou rakze je to v pohode
Filter mam fluval 104
1 x Lebeo bicolor
7 x sumatranka
6 x mrenka indicka
Rastliny Vallisneria gigantea,kryptokoryny,Hygrophyla corymbosa
Osvetlenie 54 W
kikso
 
Príspevky: 20
Založený: 17 Máj 2003 19:05 pm

Re: Vymena vody

Odoslaťod Martin » 06 Jún 2003 19:58 pm

Ja vimienam vodu raz za 7 dni.Pouzivam vodu z horskeho potoka.Odoberam ju skoro pri prameni takze nemala by byt znecistena.Tvrdost celkovu ma 4 stup. nem. a uhlicitanova tvrdost 2 stup. :twisted:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Vymena vody

Odoslaťod Atilla » 09 Jún 2003 15:17 pm

ked uz sa tu prebera vymena vody tak mam nasledovne zistenie ak mozte vyjadrite sa mi k nemu v So som meral univerzalnym papierikom hodnoty vody (1.x) a vyslo mi nasledovne pred vymenou vody : NO2 - 0, NO3 - 25 po vymene vody asi 1/3 a po 1hod filtracie : NO2 - 0, NO3 - 10
co si o tom myslite ? zda sa mi ze tam toho NO3 ostalo este dost ci ani nie ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vymena vody

Odoslaťod tom » 09 Jún 2003 15:27 pm

Vsak si menil 1/3 vody ... A zostalo ti potom cca 40% povodnej hodnoty.

Ked to zhruba zratas, ze si odlial 1/3 vody s konc. NO3 25 a potom dolial vodu s konc. NO3 0 (ak mas taky zdroj), tak by ti to tak podla odhadu aj mohlo sediet ...

Ked vymenis 1/3 vody a dolievas vodu bez NO3 nedostanes sa s NO3 na 0 :)
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Vymena vody

Odoslaťod Atilla » 09 Jún 2003 15:31 pm

ok matika nepusti :)
aj tak som dufal ze to klesne o viac
resp. ake cislo/rezsah je uplne normalne ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vymena vody

Odoslaťod salik » 09 Jún 2003 19:17 pm

Atilla napísal:ok matika nepusti :)
aj tak som dufal ze to klesne o viac
resp. ake cislo/rezsah je uplne normalne ?

...tak napr. ja mam uplne normalne NO3 50, a taka mi tecie aj z vodovodu 8)
tych tvojich 10-25 je "super"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vymena vody

Odoslaťod los alamos » 15 Aug 2003 13:11 pm

Raz za dva tyzdne asi 1/3 az 1/4
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vymena vody

Odoslaťod majko » 19 Aug 2003 09:11 am

...tak napr. ja mam uplne normalne NO3 50, a taka mi tecie aj z vodovodu 8)


Pokial viem tak to je mimo normu na pitnu vodu ! Nemas stary test? Aky test pouzivas?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vymena vody

Odoslaťod salik » 12 Okt 2003 11:45 am

majko napísal:
...tak napr. ja mam uplne normalne NO3 50, a taka mi tecie aj z vodovodu 8)


Pokial viem tak to je mimo normu na pitnu vodu ! Nemas stary test? Aky test pouzivas?

test aquar - napr. destilku meria ok (http://www.akva.sk/akvarium.htm)

"mimo normu na pitnu vodu"....tak to neviem, ale podla mna to bude este v norme (ma niekto o tom presne informacie? aka je norma atd.)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Vymena vody

Odoslaťod sokkyp » 13 Okt 2003 07:38 am

Ja menim 35 l na 300 l akvarium. Menim znamena, ze aj odsavam.

Raz za tyzden.
Naposledy upravil sokkyp dňa 13 Okt 2003 12:06 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.