zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod koren » 06 Mar 2008 17:54 pm

tak dnes som napusil novu nadrz 120x70x60, a zaujimalo by ma ako najrychlesie dosiahnut stav "zabehnuteho akva"? asi 100l vody som napustil z druhej zabehnutej 550ky, asi malo , zbytok cca 350l som napustil novej, ide o to ako naockovat najlepsie filter? nechat ho spusteny v zabehnutom akva njaky tyzden a potom presunut , alebo vyprat molitan zo zabehnuteho filtra do noveho ? so vsetkym sajrajtom? poradte ako najlepsie....
koren
 
Príspevky: 127
Obrázky: 99
Založený: 18 Nov 2007 23:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Mar 2008 20:44 pm

ja prehazuji sajrajt ze zabehnuteho do noveho
take trochu sterku ...
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Imrich Fuljer » 06 Mar 2008 21:12 pm

Snaz sa nenapustat chlorovanu vodu. A ak budes musiet napustat chlor tak pouzi "antichlor "Sear Aquatan, Tetra Aquasafe i Easy atd ...
Bolo by vynikajuce pouzit na filtraciu urcitu cast z uz zabehnuteho tvojho starsieho filtra/akvaria. S tou starou vodou to bolo dobre mohol si dat este viac tej starej dobrej zqbehnutej vody plus vynikajuca rada bola od Jirku Sc. aplikovat v novom akva urcitu vzorku stareho dobreho zabehnuteho dna.
Plus vyzmikat stary filter do new akv. Ale najskor trosku filter vyper a to co ti v nom ostane ten caj tak ten vyklep do noveho akv.

Imro F.
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Odoslaťod rado1121 » 06 Mar 2008 21:39 pm

Jirka Scobak napísal:ja prehazuji sajrajt ze zabehnuteho do noveho
take trochu sterku ...


takto som to robil aj ja a zbehnutie bolo super .... :wink: ,ties na radu Jirka
http://scobak.blog.sme.sk/c/39890/Akvar ... ychle.html
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Odoslaťod Facko » 07 Mar 2008 09:45 am

Moj osobny nazor je, vsetko co sa v akvaristike robi rychlo je naprd. Radsej pomaly a mas to na 100%, ze nadrz bude stabilna, nebudes ma uhyn chorobu...
K tym napustenym 100l vody, no ked si do toho napustil potom 350l chlorovanej vody, uhm tak mas asi aj po nitrif. bakt. Ten chlor sa o to kludne mohol postarat. :(
Najlepsie napustit nove akva, nechat odstat vodu, pripadne pouzit nejaky pripravok na upravu vody (ja pouzivam Sera AquaTan).
Zatial do noveho filtra daj mix starych a novych medii, filter napusti vodou zo stareho akva!!! A nechaj ho bezat na starom akva cca tyzden a mas nainfikovany filter. Ked ho budes davat do noveho akva, stare media tam nechaj, len ho prehod.

Inak ja som teraz pouzil po lieceni Sera Nitrivec, som s tym spokojny. Aplikoval som ho 3x, kazdy druhy den, injekcnou striekackou priamo do filtra a spokojnost. Vyzera to v poriadku.
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Mar 2008 10:05 am

rado1121: Vazim si, ze me citujes.
facko: Nemyslim, ze by nitrifikacni bakterie uhynuly z neodstate vody. Na druhou stranu, vzdy muze do nadrze nabrat cerstvou vodu a az po par dnech doplnit vodu starou a bakterie ze stareho akva.
Myslim, ze prave pripravky na upravu vody jsou tim, co akvaristiku umele urychluje. Nepouzivam je vubec (uz ctyri roky jsem nepouzil zadnou chemii, zadna leciva, umele hnojivo jsem vyskousel 1-2x, ale nepotrebuji ho).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Imrich Fuljer » 07 Mar 2008 12:28 pm

Koren ked to budes mat dle navodu a uz sa rozhodnes pre ryby nedavaj tam hned plnu ostadku ryb. Ryby dodaj na 2 az 3 intervali. Je to preto lebo v akvariu sa Ti "utvori tolko nitrifikacnych bakterii kolko tvoje akvarium potrebuje". Ked prezenies mnozstvo tvojich ryb a oni zacnu produkovat vela cpavku nitrifikacnych bakterii bude stalo malo utvorenych tak sa ti zdvihne NO2 a potom je problem neziaduci.
Imro Fuljer
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod guppy » 07 Mar 2008 14:20 pm

presne tak.
baktérie potrebujú k životu 2 veci:

1. čas na namnoženie - aj keď tam dáš násadu baktérií, či už komerčný prípravok, alebo staré dno, starý filter... bude zabehnutie rýchlejšie, ale na namnoženie do potrebného počtu (aby stíhali odbúravať odpadové látky z celého osadenstva akva) budú potrebovať čas.

2. živiny ako potravu - ak nebudú mať prísun živín, tak im ani čas nepomôže. Živiny buď rovno trošku krmiva do vody (ak je akva bez rýb) alebo malý počet rýb to zvládne, pričom budú produkovať odpad = živiny pre baktérie. A potom postupne zvyšovať počet rýb, presne tak ako písal Imrich.

U mňa zabehnutie trvalo 3 týždne a to som dával komerčný prípravok s baktériami. Viac je zaznamenané v téme "Pomoc s dusitanmi". V čase najväčšej krízy som mal koncentráciu dusitanov 3,2 mg/l. Neprajem nikomu. Pomaly ďalej zájdeš.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod koren » 07 Mar 2008 14:35 pm

to imro: vsetko spravene dle tvojho navodu, trosku dost sa to zakalilo ale to filter zvladne , dik za radu, a dopustene dalsich 100l zabehnutej vody
koren
 
Príspevky: 127
Obrázky: 99
Založený: 18 Nov 2007 23:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Imrich Fuljer » 07 Mar 2008 15:28 pm

Vsetci tu pritomny sme sa ti snazili pomoct. V dobrej vier pomoct. Dufam ze to dobre dopadne. Ak je ten zakal mechanicke znecistenie / zo vyzmikaneho filtra ( tak do 24 hod bude voda krystalovo cista. Ak je to nalevnik aj to skor alebo neskor /cca 7dni / tvoje akvarium,priroda vyriesi. Uv lampa by ti to vyriesila hned ale lepsie je ta naturalna moznost. Uv ti vyriesi dosledok ale nie pricinu.

Imro
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Odoslaťod koren » 07 Mar 2008 15:35 pm

to imro: nalevnik to este nie je, ale bojim sa ze zakonnite pride , su to mechanicke necistity z molitanu aj ked to najvacsie svinstvo som tam nedal , iba ten "caj", preto tam mam aj vnutorny filter docasne a este som tam pridal 5 gupiek ako zabehove rybky
koren
 
Príspevky: 127
Obrázky: 99
Založený: 18 Nov 2007 23:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod GuBa » 28 Okt 2011 13:45 pm

Dobry den. Asi pred 2 tyzdnami som si zalozil nove akvarium. Po cca 4 dnoch som don vysadil rastlinky. Asi po 7 dnoch som don pridal Biotopol od JBL a po 10 dnoch som pridal filterstart takisto od JBL. Chcem sa opytat, po akom case mozem do akvaria pridat nejake rybky? Cital som, ze akva sa zabehne cca po mesiaci. Mohol by som rybky pridat uz skor, kedze som filter naockoval bakteriami? Dakujem za odpovede
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod Luker13 » 28 Okt 2011 14:42 pm

pomaly dalej zajdes
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod GuBa » 28 Okt 2011 14:47 pm

Dakujem za odpoved. Asi este 2 tyzdne vydrzim. Myslel som si, ze ked som do filtra pridal bakterie, tak sa doba zabehu skrati nejak razantne. Este raz vdaka za rychle odpovede...
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod triscene » 28 Okt 2011 15:47 pm

a hlavne never carovnym vodickam ktore sa hlavne vyrabaju kvoli zisku a pocitu ze wau akvarium viem urobit aj ako plug&play, nasadis, nalejes vodu a das ryby a pak tu su prispevky ze ryby su priotravene atd. hlavne pomaly a prirodzene dalej zajdes :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod GuBa » 28 Okt 2011 15:56 pm

Dakujem velmi pekne. Tusil som, ze ta zazracna vodicka to neurychli :? Neva.... dva tyzdne este vydrzim :)
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod GuBa » 01 Nov 2011 13:44 pm

Mal by som este otazocku. Mam pocas zabehu menit cast vody? Cital som, ze tyzdenne sa odporuca vymenit cca 20%. Plati to aj pre zabeh akvaria??? V predajni mi predavac povedal, ze to nieje potrebne a o 2 dni na to mi iny predavac povedal, ze nech tych 20% menim? Co si myslite? Dakujem za radu.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 08:53 am

Vieš asi by som ťa mal odkázať na vyhľadávanie, lebo keby si úprimne nechcel nič pokaziť, tak si všetko vyhľadáš. Práve počas zábehu sa mení 1/3 vody raz za tri dni, raz za týždeň, podľa toho aké máš akvárium. Takže hľadaj a že túto tému nezamkli?, to ti slúži ku cti
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod GuBa » 02 Nov 2011 09:08 am

Dakujem za radu. Som zaciatocnik a najprv sa v problematike potrebujem v problematike zorientovat. Myslim si, ze tato sekcia pre zaciatocnikov mi bude osoznou. Nemam problem si nieco na nete najst, velakrat som s niecim zacinal, no dostalo sa ku mne uz take mnozstvo zavadzajucich informacii, ze som sa racej rozhodol napisat to sem. Debatoval som o tom s predavacmi, s kamaratmi, cital som o tom na forach, no nikdy som nedostal jednoznacnu a jednotnu odpoved. Prave preto chcem pocut nazor skusenych ludi. Este raz dakujem za cennu radu. Fakt si to cenim. Vdaka
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Nove akvarium a filterstart

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 16:12 pm

Na predavačov pozor, väčšina to robí pre obchod a nevie nič
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod jurm » 28 Feb 2012 23:57 pm

Nazdarte vsetci profici a skuseni akvaristi,

chcem zalozit akvarium 100x70x40, akvarko som mal kedysi ako pubertiak a celkom sa mu darilo, ale uz som asi vsetko zabudol a urcite som zrovnatelny s absolutnym zaciatocnikom:-)

Chcel by som vas poziadat o radu pri zabehu uplne noveho akvaria.

Nepiste mi prosim, ze tu toho uz popisane je, lebo zatial som vsade nasiel, ze tu toho o tom popisane je :-) ak tak mi radsej sem hodte rovno odkaz prosim ...
Hlavne by som mal zaujem o rady co sa tyka vsetkeho toho chemickeho zlozenia, co by som mal sledovat a cim a na akych hodnotach by sa tie ktore chemicke srandy mali pohybovat a ake osvetlenie by ste mi na hlbku 70 cm poradili...
Nepoznam v okoli ziadneho akvaristu, a nechcem sa radit len v akvaristike, kde sa mi budu snazit predat vsetko, tak ak by ste vedeli poradit ako vytvorit, nasadit vsetky tie potrebne bakterie nutne pre chod akvarka atd ...

Vopred Vam za kazdu radu nekonecne dakujem:-)

Este ma napadlo, ci neviete o nejakom clanku, kde si niekto dal namahu a urobil nejaky dennik z budovania a zabehnutia akvarka, ktore by pomohlo.

Este raz vdaka, ahojte ...
jurm
Obrázok používateľa
jurm
 
Príspevky: 28
Obrázky: 6
Založený: 27 Feb 2012 11:59 am

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod TomasK » 29 Feb 2012 00:24 am

pozri si tuto stranku, mozno nieco pomoze http://www.horacovoakvarium.cz/
TomasK
 
Príspevky: 44
Obrázky: 0
Založený: 12 Apr 2010 22:24 pm

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod jurm » 29 Feb 2012 14:05 pm

@tomasK, dakujem, vyborna stranka, zatial som tam nasiel odpovede aj na otazky, co ma zatial nenapadli :-)
Obrázok používateľa
jurm
 
Príspevky: 28
Obrázky: 6
Založený: 27 Feb 2012 11:59 am

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Hryzo » 13 Mar 2015 12:51 pm

Skúsim takúto otázku -

Zabieham nové akvárium, 80x40x40 tj 128 hruby objem ... je tám dosť kameňov takže som maximálne na 100l ... akvárium je bez rastliniek, plánujem dať na hladinu pistiu, len nemám ešte osvetlenie nahodené .... filter je DIY pôdny, objem asi 5 a viac litrov liaporu (pálený íl)

Akvárium má dnes16 dní, hneď na začiatku som tam dával vodu zo zabehnuteho akvária, po týždni som tam vyzmikal zabehnuty filter a nasadil mladé kotulky ...

Myslíte, že "naočkovanie" akvária urýchlilo proces a dostal som sa už za kritickú hranicu 3ieho týždňa s najvyššiu hladinou dusičnanov(či dusitanov)?
keďže je bez rastlín, ako dlho ešte odporúčate zabeh? Rad by som tam už čoskoro preložil raka z provizórnej ,karantény.

Ďakujem
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.