začíname



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 29 Mar 2012 10:46 am

takze hnojenie Sera Florena nebude stačit? teraz som prečítal tuto na fore dosť dlhý kus o problémoch Roberto s akvom a Echinodormi, je to presne moj problém, lenže on ma 600 litr. akvo, a mne sa zdá že moje 120 l by som zvládol ekonomicky aj nejakou hotovkou ... teda chcel by som ...

ale Seru Florenu tam nejak zhadzovali, tak neviem .. problém je, že neviem nájsť jej zloženie ... a to K2SO4 nejak samostatne objednávať poštou sa mo nezdá .. neviete poradiť či sa to dá v nejakej forme niekde kupiť? zahradnictvo, lekaren, alebo ... ???

testy presné nerobím, teda žiadne, ale o N a P by som sa nebál, mám osádky dosť a aj nejaké živorodky, kŕmim mrazenou denne, čiže tieto zložky očakávam v prebytkoch, ten Draslík asi máte pravdu, takže asi by som skusil jemne ku tej Florene pridať ešte K2SO4 len kde ho nejak jednoducho obstarat...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 11:59 am

Pozri si tu na portaly temu PMDD a tam mas linky na roznych predajcov co budu mat iste aj K2SO4...budes ho pridavat do vody...nakoniec nastuduj si to v tej teme a pochopis a pomoze ti aj tema metody provozu rostlinnych akvarii tu na portaly, najdi si to aby si chapal suvislosti...
Florena obsahuje aj trochu K ale specialne hygro su velky zruti K a tam to nestaci, niekedy to dokonca nestaci ani u ostatnych menej narocnejsich rastliniek, najma ak viacej svietis a Co-ckujes...
Pokial ide o link k Florene, ze co ma v sebe, tak som ho tu kedysi a pomerne nedavno daval, skus si to tu najst, vyjadruje sa k tomu pani priamo zo Sery..Samozrejme presne pomery tam nenajdes ale minimalne sa dozvies co vsetko je v tom...Inak Florena je velmi kvalitne hnojivo podla mojej skusenosti, urcite s nou chybu nerobis a nemas sa ani coho bat...
Naposledy upravil trinitysk dňa 29 Mar 2012 12:10 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod R-Ha » 29 Mar 2012 12:05 pm

Obrázok používateľa
R-Ha
 
Príspevky: 121
Obrázky: 17
Založený: 02 Jan 2011 23:36 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 29 Mar 2012 12:47 pm

konikPD, ohladom PMDD pozri ss. So Sera Florenou som zacinal. Moj dojem: draha vodicka s min. ucinkom na rastliny (teda ked som dodrziaval predpisane davkovanie). Podstatne viac som spokojny s Ratajom (hnojivom, nie uz testami) a teraz PMDD.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 13:02 pm

Tak si jeden z mala co poznam, co je spokojny s Ratajovym hnojenim. Zvacsa je to tak, ze si ho kupuju hlavne zacinajuci akvaristi a to najma kvoli cene a jeho dostupnosti aj mimo vacsich miest ako aj vzhladom k peknym strankam a clankom u spominaneho vyrobcu...Ale naozaj nepoznam dobreho rastlinneho akvaristu, ktory by pouzival Rataj hnojiva, zvycajne aj kazdy zaciatocnik prejde od Rataja k niecomu inemu s cim je aj viacej spokojny, je to len otazka casu...
Ale dolezite je, ze si spokojny ty...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 29 Mar 2012 13:25 pm

Ja mam zas s Ratajom problem, ze som ho nasiel len v ZOODome, ostatne obchody su zavalene hektolitrami vodiciek od JBL, Dennerle, Sery,... A posudzujem len podla vlastnych skusenosti, ziadne "pekne stranky" ma neovplyvnili. Nevylucujem, ze kazdy akvarista moze mat individualne skusenosti s tym ktorym hnojivom. Ja som s Florenou doliatim poslednych zbytkov do akva skoncil. Ratajovi som dal zatial "pohov" kvoli sprostredkovanemu info ze vraj obsahuje aj fosfor. A kedze len nedavno som zatocil sinici krkom, nechcem ju zbytocne drazdit a zvysovat si PO4, aj ked len v stopovych mnozstvach. Budem sa rozhodovat podla urovne zelenej riasy, teda ked nejaka bude. Aktualne su listy (aj stare) anubiasu ako detska prdelka, aj ked ich cez den oslahne slnko, takze macro bude v rovnovahe. Hnojim s KNO3 (mierne), K2SO4 a Plantexom (plna davka)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 14:13 pm

O tom P v Ratajovom Colour Fe som tu pisal priamo tebe v teme ja, ked sme riesili tvoju sinicu ak si pamatas...Tu v Prahe mas Rataja v kazdej akvaristike a v kazdej dedine, problem je tu ale zase s JBL, ktora sa da kupit len cez net...:-)
Ono zavisi velmi aj od rastliniek v akva, niektore su na nedostatok mikra ovela viacej haklive ako ostatne, niektore su zase haklivejsie len na niektore prvky...Anubias nie je narocna rastlinka a ked ma v akva vhodne umiestnenie, tak je absolutne bez problemov aj bez nejakeho zloziteho hnojenia...
Ja osobne by som Rataj hnojivo nedoporucil ani svojmu najvacsiemu nepriatelovi..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 29 Mar 2012 14:29 pm

Co sa tyka anubiasu, nemyslel som na problem s rastom jeho listov, ale skor so zariasenim listov, na ktore sa tu mnohi stazuju. To vacsinou vznika pri nerovnovahe makro prvkov (prebytku N) alebo silnom svieteni.

Zda sa mi, ze si proti Ratajovi silne zaujaty, ale je to len moj dojem. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 14:49 pm

Vznika to nie prebytkom N ale nedostatkom P... Ked znizis N ale nic neurobis s P tak problem zvykne ostat, staci jemne dvihnut P a s N, pokial nie je velmi vysoko, netreba vobec hybat. Je sranda, ze aj ked sa clovek niekedy drzi nejakych akoze "spravnych pomerov" tak tieto pomery platia len pri urcitych minimalnych urovniach, ktore musia byt dodrzane, co plati najma u makro.
Zaujaty voci Ratajovi urcite nie som, ale vzhladom na pomerne nestalu kvalitu jeho hnojiv by som ich naozaj nedoporucoval..;-) Keby si sa ty sam nedozvedel, ze jeho hnojivo, ktore si dovtedy tak rad pouzival, ma v sebe P, co nie je nikde oficialne na vyrobku deklarovane, tak by si ho aj teraz nadalej pouzival a mozno este teraz by si sa stale divil preco sinica stale existuje... :)

O konstatnosti kvality jeho rastliniek by sme sa tiez mohli bavit...v drvivej vacsine svojich rastliniek len malokedy pozna pojem sezonnost a je schopny predavat celu sezonu/rok tu istu rastlinku v diametralne odlisnych kvalitach miesto toho aby skor zvolil konstantnu kvalitu a obmienal to tak, ako sa to bezne pocas sezony robi (Dennerle, Tropica, Songrow). Dokonca aj Aquadaho to uz davno pochopilo... :)
To su proste fakty a kto im rozumie a ma v akvaristike aj nieco za sebou, tak chape preco nedoporucujem jeho hnojenie a o com hovorim v suvislosti s jeho rastlinkami.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 29 Mar 2012 16:17 pm

Nuz pokial som sa nezacal hrat s K2HPO4 ako male decko so zapalkami, problem so sinicou som nemal ziadny a to som Ratajom hnojil uz slusne dlhu dobu. K rastlinkam sa nevyjadrujem, kedze som zatial ziadne u neho neobjednaval. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 16:26 pm

Poznam aj takych, co sa nehrali so zapalkami a aj tak mali sinicu vdaka hnojenie s CFe...A ked sa chces zbavit sinice a v dobrej viere tam na zaver das CFe aby si povzbudil rast rastliniek, tak sa velmi divis preco je tam ta sinica zase...:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 29 Mar 2012 16:52 pm

Ako som pisal vyssie, k CFe+ sa znovu vratim, ak by sa zacala objavovat zelena riasa. Zatial si vystacim s PMDD (mikro z Plantexu).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 16:58 pm

Ako som uz pisal vyssie, dolezite je aby si spokojny ty..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 29 Mar 2012 21:50 pm

hehe, riadne ste mi zaspamovali moj denníček akvaria, ale nevadí ... som rád ...

ja teraz mám na mesiac kupenu tu Seru tak uvidím, skusit zohnaŤ aj nejaké PMDD , len som v Prievidzi tak je to iné ako v PD, možno poštou teda objednám...

zatial som sa tu začal dopytovat aspon na ten K2SO4, že by som hodal solo ešte k Sere troška ...

je fakt, že problémy začali ako sa rozbehla Hygrophila, možno požarala všetok draslík, a hlavne som v zime nechodil po vodu na Prameň, čo bol zdroj kadečoho pravidelný, a daval som iba vodovodnú ... hned ako som sa vratil k výmene 1:1 prameň a vodovod sa situacia mierne zlepšuje

inak problem dostala vlastne iba Hygrophila, Alternathera a javsky mach
Echinodory a Valisnerie totalne odišli už skôr

idem stiahnut nejake foto a video skusim dat na youtube ak to dokazem (Akvaria) :)
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 29 Mar 2012 23:06 pm

no nič, vela hodín, neviem ako daŤ odkaz na jedno video, tak to sem fuknem ako album, alebo čo je to ...
(you tube som dodnes nepraktizoval)

https://plus.google.com/u/0/10493763913 ... 065/videos
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 30 Mar 2012 07:51 am

vcelku pekne akvarecko..len to chce zostrihat tie hygr. K2SO4 kludne mozes dat spolu so Serou, ale ako som uz spominal sleduj si NO3 ktor eti bud eurcite klesat. O kolko to zavisi od viacerych faktorov, je mozne ze bude smusiet aj trosku N prihnojit, uvidis sam...To K by som tam ale daval, je vidiet ze spodky rastlin kvoli tomu vyholuju...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 30 Mar 2012 08:03 am

tie hygr. budú asi minim dva druhy, alebo neviem, asi 2 alebo 3 kúsky takto vyrastli až na hladinu a oholili stonku, zbytok je normálne v rohu od zeme zahustený ...

a Althernan. sa mi tiež nepáči že rastie rýchlo donekončena na hladinu, a spodky stráca, keby radsej narastli na 35-40 cm a ostali a zahustovali priestor
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod trinitysk » 30 Mar 2012 08:09 am

Alt. chce o dost viacej svetla, preto zhadzuje ten spodok, treba ju castejsie strihat a spodok pripadne maskovat inymi rastlinkami..alebo zvolit nieco ine namiesto nej...
Hygr. je cca 7 druhov, z toho 2 druhy maju cca 4 variacie...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 30 Mar 2012 08:32 am

striham ju, (Alther.) a vršky pekné zasadzujem a pekne sa zas chytaju, za mesiac dva su zas na hladine a tak dookola ...
spodky a stonky uz zvacsa vyhadzujem ...

preto cchem zmenu, len malé akvo ... asi budem musiet vyhodit ten stojaci konár s jávskym machom napravo, a daŤ Alteheru iba okolo filtra a pred ňu tu Mrkvu (zabudol som meno) co je teraz v strede, tej sa darí, tá to zarastie na husto

musim pockat cy bu sa valisnerie nezačali resurektovať a co urobí Echinodor ... chcel by som pekné rastlinné akvo .. korene sa už nepomestia ...

a ešte mám aj ukryty s plochých štiepaných kamenov pravo dole, to tiež neviem či zmestím potom .. hm .. chcelo by to aspon 300vku :)
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Vlado21 » 30 Mar 2012 14:39 pm

konikPD , ta Alther. je ktory druh?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 30 Mar 2012 15:44 pm

kuk na fotky v albume ... neviem presnejsie ...
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 06 Apr 2012 12:31 pm

Ahojte ... tu možeme SPAMovaŤ :D
potrebujem priebežné rady aby som všetko furt nehladal dookola, aj tak mam už z toho v hlave guláš...

1.CO2 test - kúpiŤ alebo si viem nejaký spolahlivý permanentý zostrojiť ? poradte ...

2.PMDD - poobede by tu malo byŤ, napíšem potom čo došlo, ale asi počkáme až v utorok donesiem z roboty nové plastové nádobky z laborky, cca 300 ml , zatial mám od SERY florenu, prípadne by som iba draslík posilnil zatial, keĎ ste písali že listy sa preto rozpadávajú

3. CO2 set - flaša už je doma, idem odfotit .. a po polievke pojdem do šopy hladaŤ redukčák ... EMG zozeniem cez týžden a ihlový zatial nahradím škrtítkom na hadičke ... prípadne že nemám z toho robiž vedu, že ihlový mi aj vyrobia, však to je len ventil s jemným nastavovaním štrbiny, nič extra .. aspon bublinkomer by som mohol zostrojiŤ zatial, potom ked to zmontujem , zistím čo je na nič a budem objednávaŤ originálne diely (myslím také lacne ako bublinkomer atd ...)

4.otazka ešte začat bublinkovat, myslim v Akvariu, cez kamienok najprv? do filtra iba hadičku? alebo tu sklenu fajku kupit? alebo ako na začiatok?
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: začíname

Odoslaťod Glitter » 06 Apr 2012 13:07 pm

1) Kúpiť, DC - sklenený dropchecker zoženieš aj na burze, do vnútra treba roztok - http://akvaland.sk/co2-prislusenstvo-ak ... kator.html a o indikáciu máš postarané, osobne som zmenil roztok, teda jednu fľaštičku za mesiac, v pohode to vydržalo a znieslo by to aj dlhší interval si myslím.

2) Mne bohate postačuje SERA+Nitro, ale nech Ti poradia skúsenejší hnojiči :)

3) Hoď fotky, pomožeme radiť.

4) Myslím, že som Ti to už písal niekde, stačí hadička z ihlového ventilo priamo do nasávania filtra. Počet bublín si skontroluješ na počítadle. Fungovalo mi to takto spoľahlivo a rozupustenie CO2 bolo oveľa lepšie ako cez sklenený difúzor v mojom prípade.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: začíname

Odoslaťod konikPD » 06 Apr 2012 13:37 pm

3:)
flaša CO2 (2).jpg
flaša CO2 (1).jpg
konikPD
 
Príspevky: 310
Obrázky: 41
Založený: 12 Feb 2011 20:46 pm
Bydlisko: Prievidza

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.