zakladam 60more bude to stacit???(technika)



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod johanson » 29 Aug 2004 10:37 am

bude my ficat akvarko s takouto vybavov???60litrov

aqua clear-vonkajsi filter
vzduchovy motorcek

vyzdoba-nejaky utes..
korale-sasanka,nejake mekke a nejakke tvrde
ryby-klaun,jezovka,langusta a hviezdica?

je nutne pouzit odpenovac do tak maleho akva???
johanson
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2004 09:12 am
Bydlisko: kosice

Reklama

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod kubrt » 30 Aug 2004 08:00 am

johanson napísal:bude my ficat akvarko s takouto vybavov???60litrov

aqua clear-vonkajsi filter
vzduchovy motorcek

vyzdoba-nejaky utes..
korale-sasanka,nejake mekke a nejakke tvrde
ryby-klaun,jezovka,langusta a hviezdica?

je nutne pouzit odpenovac do tak maleho akva???


clovece, prosim ta, najskor si nastuduj knihu od Darbujana: Morska akvaristika, dalej vsetko co je o mori napisane na tychto strankach a este k tomu pridaj www.reef.cz a potom si precitaj tvoje otazky a uvidis sam co si o sebe pomyslis.

PS: Zrus si to svoje logo pod ciarou (aspon pri mori)
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod Roman » 30 Aug 2004 08:17 am

johanson napísal:bude my ficat akvarko s takouto vybavov???60litrov

aqua clear-vonkajsi filter
vzduchovy motorcek

vyzdoba-nejaky utes..
korale-sasanka,nejake mekke a nejakke tvrde
ryby-klaun,jezovka,langusta a hviezdica?

je nutne pouzit odpenovac do tak maleho akva???


bude (asi tyzden)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod Ceco » 30 Aug 2004 08:52 am

:mrgreen:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod kyslík » 30 Aug 2004 09:32 am

V podstate súhlasím s reakciami mojich kolegov , ale aby bolo jasné :
60 l more sa dá , ale to musíš mať iné vedomosti o mori !!
V nijakom prípade, keď si začiatočník , nedávať klasickú sasanku , uhynie ,
môžeš dať len nenáročné veci 1 rybu, diskovitú sasanku / diskovité sú menej náročné /, zoanthus.
Tak malé akva je nestabilné , čo môže vadiť krevete a uhynie tiež.
Starostlivosť o takéto akva si vyžaduje presné vedomosti o pochodoch v akva a nielen chemických ale aj biologických.
A vôbec ... naštuduj si doporučené fóra , ale každú tému a urobíš si obraz
do čoho sa chceš pustiť.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod RastoPD » 31 Aug 2004 22:52 pm

da sa, ale ... vid hore. ja som par malych akva o tomto objeme videl, a slapali. ale boli v nich maximalne 2 rybky a nejake makke koraly a par kamenov. bolo to ale nieco nadherne.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod andy.betta » 03 Sep 2004 22:26 pm

S morskou akvaristikou nemam skusenosti,ale 60-tka je " iná káva" aj pre skuseneho moriaka. Je to akoby si si ako cerstvy absolvent autoskoly sadol do kokpitu F1, zaradil jednotku a vysledok si domysli :wink:
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod wu-tan » 05 Nov 2004 17:53 pm

caute, ja tiez chcem vyskusat 60tku, lebo na vacsie si netrufam a nemam ani nato financie. ako citam, tak odporuca tu kazdy vacsie akva, tak sa xem spytat: mam nieco nasporit a kupit vacsie akva, tak 100-200l? bude to lepsie pre akvaristu, co nema s morom ziadne skusenosti lepsie ako to male? dik
Obrázok používateľa
wu-tan
 
Príspevky: 60
Založený: 12 Okt 2004 16:08 pm
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod RastoPD » 05 Nov 2004 22:50 pm

radsej si trufni na vacsie, ked nasetris, asi tak 50 litrov. za tu cenu urobis urcite aspon 200 lt kompletne zariadene a vybavene akvarko, bez zivocichov.
:shock: nerobim si srandu s tou cenou.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod Róbert » 06 Nov 2004 10:10 am

RastoPD napísal:radsej si trufni na vacsie, ked nasetris, asi tak 50 litrov. za tu cenu urobis urcite aspon 200 lt kompletne zariadene a vybavene akvarko, bez zivocichov.
:shock: nerobim si srandu s tou cenou.


To si asi Rasťo robí srandu za 50 000 sk to už máš aj so živočíchmi a dokonca na zákazku.
Róbert
 
Príspevky: 25
Obrázky: 33
Založený: 09 Júl 2003 19:43 pm
Bydlisko: Ban.Bystrica

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod RastoPD » 06 Nov 2004 13:26 pm

iste da sa aj s nejakymi zivocichmi, nepochybujem, ale tych 50 je tak akurat, to na predstavivost bohate postaci ... :lol:
ako viete, ja robim bahno, a len filter do 250 lt si zapyta par drobnych ... ostatne je potom "malina".
moja skusenost so zaujemcami o more je vsak taka, ze pokial nedojde ku zivym kamenom, tak je to vsetko este OK, a potom ... zacinaju sa spekulacie a vysledny efekt je ten, ze to neskonci ako v tej reklame na MADIT ... "kde ini koncia, my zaciname" ... ale prave opacne ... "kde my zaciname, ini koncia" ... :D
uz som sa stretol aj s ponukou 330,- Sk za 1 liter, v konecnom dosledku je to este viac (minimalne o 8.000,- Sk), ako som urobil ja kalkulaciu na 177 lt more s bahennou filtraciou a so svietenim s T5 ziarivkami a zivymi kamenmi v nadrzi.
myslim si, ze je to velmi individualne urobit nejaku ponuku, je to vzdy na konkretnom zaujemcovi, pre co sa rozhodne.
kazdy system filtracie, ktory je rozhodujuci pre fungovanie mora je rozne financne a udrzbovo narocny, kazdy system mora je iny, a kde je niekde nieco treba, tak trebars pri bahne to napriklad vobec netreba.
ja som spokojny s bahnom a okrem filtra nemam zapojene nic ine - odpenovac, denitrifikator, UV lampu, Ca reaktor atd.

:) Moru zdar.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod kubrt » 08 Nov 2004 08:28 am

RastoPD napísal:...moja skusenost so zaujemcami o more je vsak taka, ze pokial nedojde ku zivym kamenom, tak je to vsetko este OK, a potom ... zacinaju sa spekulacie a vysledny efekt je ten, ze to neskonci ako v tej reklame na MADIT ... "kde ini koncia, my zaciname" ... ale prave opacne ... "kde my zaciname, ini koncia" ... :D


Ja osobne by som do noveho AQ isto nedaval vsetko zo zivych kamenov. Cena zivych kamenov je prilis vysoka (cca 500 Sk/kg) a co je dolezite, nikdy nevies, co si s nimi zanesies do AQ. Najlepsie riesenie je asi pouzit nejaky ten kamen alebo piesok zo zabehnuteho AQ od kamarata. Ale potom musis trochu dlhsie cakat, kym sa nadrz zabehne. Na druhej strane aj ked kupis vsetky zive kamene a pridas ich do vody, tak sa ti voda rapidne zhorsi - ved pri tom prenose za polosucha kopec zivocichov zdochne a tak musis tiez ten mesiac pockat. A co sa tyka bahna, ta cena uz tak isto nie je taka drasticka ako bola na zaciatku. Uz su dokonca aj oficialne zverejnene postupy ako urobis "bahno" za desatinu ceny. Mam takto urobenu filtraciu a bezim na nu cca 7 mesiacov, tak viem o com hovorim. Takze sa priklanam k Robovmu nazoru, ze za 50.000 Sk sa da urobit 200 litrove more a to na velmi slusnej urovni vcetne zivocichov. Dost ludi odradzaju od mora financie (co je pochopitelne), ale teraz je opak pravdou, tie ceny su porovnatelne. Ved nech povedia ludia, ktori maju sladkovodne nadrze s externou filtraciou a kvoli rastlinam tam svietia mnozstvom trubic. A co sa tyka casu a starostlivosti, je to o tom istom, akurat pri mori si musis byt na 100% isty, co robis a potom je vsetko OK. Ale to takisto nie je problem, na Slovensku a aj na Morave a Cechach je nas mala komunita a mobily funguju, nie? Takze taka je podla mna pravda o mori. Samozrejme som stale mal na mysli reef a nie fish only (co je este jednoduchsie).
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod RastoPD » 08 Nov 2004 13:38 pm

S tymi kamenmi mas pravdu, ja ked som robil svoje prve, tak mi to 2 tyzdne kvasilo a smrdelo ako svina. Teraz som robil jedno v Moravciach a tam boli kamene z ineho zdroja, a bolo to o niecom uplne inom. V tomto druhom pripade ale kamen boli aj prepravovane vo vode, nie na suchu. Asi preto ten zasadny rozdiel.
Ja tiez nedavam vsetko len zive kamene, davam aj "mrtve" ale zasadne len morske, ziadne tufy a podobne napodobeniny. Ked more, tak more ... 8)
To bahno bude urcite nieco velmi jednoduche vo svojej podstate, ale kedze to v navode nenajdes, z coho sa sklada, mozes len polemizovat, a tych zarucenych sprav o zlozeni uz bolo asi hodne.
Napriek vsetkemu som ja spokojny.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod Roman » 08 Nov 2004 15:54 pm

RastoPD napísal:Napriek vsetkemu som ja spokojny.

to som rad ze si konecne spokojny , lebo som mal dojem ze mas v akva kazde 2 tyzdne postkatastroficku pust
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: zakladam 60more bude to stacit???(technika)

Odoslaťod akvarybka » 10 Nov 2004 12:52 pm

RastoPD napísal:radsej si trufni na vacsie, ked nasetris, asi tak 50 litrov. za tu cenu urobis urcite aspon 200 lt kompletne zariadene a vybavene akvarko, bez zivocichov.
:shock: nerobim si srandu s tou cenou.

V mořské akvaristice dnes existují dvě skupiny. Jednou jsou "reefaři", kteří na to mají nebo kteří na to nemají, ale umí to. Druhou skupinou jsou zájemci, kteří chtějí moře zkusit, ale neoplývají zbytečnými financemi. Právě pro tuto skupinu vznikl nápad veřejně nějakou ukázkovou nádrž prezentovat krok za krokem a ponechat jí osobní kritice každého. Základními předpoklady je nádrž o objemu 150 - 200 litrů s externí filtrací, osvětlená zářivkami T5. Interiér vybavený dekoracemi z Indonézie osazený snadno chovatelnými mořskými živočichy. Vlastně mořské společenské akvárium. A u té nádrže bude seznam komponentů s pořizovací cenou a aktualizovaný seznam živočichů taktéž s pořizovací cenou. Nebudou chybět ani datované fotografie z historie nádrže.
Vlastní nádrž stojí v prodejně Aqua-terra-Smejkal ve Valašském Meziříčí vedle shodné sladkovodní nádrže (obě včetně nábytkového stojanu a profi krytu s osvětlovací rampou), ta bude taktéž dokumentačně vedena stejně včetně nákladů na provoz.
Za 50.000,-Sk (cca 40.000,-Kč) lze udělat mnoho, ale stačit může i polovina a nádrž taky funguje. A ani obchodníci nepřijdou zkrátka. Jen jsou věci, které se nesmí ošidit, ale jsou i způsoby, jak dost finančních prostředků ušetřit pro následný nákup živočichů.
Nádrž je nyní čerstvě založena, filtrace spuštěna a T5 svítí. Pořizuje se první fotodokumentace. Za půl roku z toho může být rozumný návod, jak začít :D
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.