zatuchlina, ako sa jej zbaviť?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod ladylady » 21 Dec 2011 13:27 pm

Kúpili sme si konečne akvárium s krytom lebo tri roky sme mali len 60L bez osvetlenia. Nakúpili sme aj nový štrk. Štrk sme prevarili, vodu nechali odstáť a nakoniec pridali neonky, gupky, prísavníkov. Toto akvárium sme kúpili :Aquael econoline 98L - po jednom dni začali ryby kapať jedna po druhej. Voda už za jeden deň smrdela ako ponožky. Je to tým krytom? Nemá žiadne vetracie otvory a smrí to ako zatuchlina. Teraz som akvárium nechala radšej bez krytu ale neviem čo budem ďalej robiť. Poradíte mi??
ladylady
 
Príspevky: 3
Založený: 21 Dec 2011 13:15 pm

Reklama

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod astro » 21 Dec 2011 13:47 pm

ach jaj... :dead:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod lopox11 » 21 Dec 2011 13:53 pm

Tvoje ryby sa otravili dusikatymi latkami, lebo akvarium nebolo zabehnute a nebola v nom vytvorena bakteriologicka rovnovaha.

Vyhladaj si tu temy "zalozenie akvaria" a budes vediet viacej podrobnosti.

http://www.akvaria.sk/forum/10-zainam-s ... ia-par-rad
lopox11
 
Príspevky: 18
Založený: 14 Aug 2011 20:42 pm

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod Vlado21 » 21 Dec 2011 14:25 pm

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod Giftzahn » 21 Dec 2011 14:34 pm

ladylady napísal:Štrk sme prevarili, vodu nechali odstáť a nakoniec pridali neonky, gupky, prísavníkov.


njn, zobrala si to ocividne od podlahy ... este pridat sol, korenie, vegetu, cibulku, mrkvu, zeler, kalerab a inu zeleninku ... zapnut ohrievac a zamiesat .... jj, skoro ako pri vareni polievky .... :dead:

odporucam si precitat tu na fore temy k spravnemu zakladaniu, zabehu akvaria, kedy vypustit zivocichov a k udrzbe ... najlepsie je pouzit funkciu vyhladavania search.php ... nastudovat si kus problematiky a az potom razne "udriet" t.j. zalozit - zabehnut akvarium a az po zabehu "doplnit" osadenstvo ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod ladylady » 21 Dec 2011 18:01 pm

Chcela som od niekoho kto sa vyzná radu, ale skôr ste ma tu vysmiali... Nie každý je expert na chov rýb, ja mám ryby 3roky(vždy som si vyberala tie najmenej náročné na chov) a doteraz som nemala žiadny problém.
Čo mám ako teraz robiť? Kedže od včera mi neskapala už ani jedna rybka, a smrad sa dosť eliminoval môžem usudzovať, že keď nechám ešte pár dní akvárium bez krytu moje akvárium je zachránené?? Dusík sa časom stratí?
ladylady
 
Príspevky: 3
Založený: 21 Dec 2011 13:15 pm

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod hofi » 21 Dec 2011 18:11 pm

Hlavne to nechaj na prírode a nedávaj tam zatiaľ žiadné ryby.Zaujímalo by ma aký je v tom sete filter.Či je dostatočný,lebo aquael tam dáva len mini filtre aby sa nepovedalo.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod Richard Tokušev » 21 Dec 2011 18:15 pm

Nuž.
Presne tak to to vyzerá ked si niekto kúpi akvárium a neprečíta si o tom ani riadok.

Akvárium je život pod vodou a aby ten život fungoval, je potrebné dodržať niekoľko zásad.

(pozn. (načo prevárať štrk? Toto som nikdy nepochopil) Sterilita je skôr na škodu ako na osoh.

zásady.
-zariadiť a napustiť vlažnou vodou.
-Minimálne 2 týždne nechať filtrovať. (dobré je pridať enzýmy nitrifikačných baktérií /najčastejšie používaný na to prostriedok je sera nitrivec).
Filter sa nesmie nikdy vypínať (iba pri jeho čistení. Čistenie filtra až po zjavnom znížení prietoku.
-Krmiť ryby 1x denne a jeden deň v týždni vynechať.
-ˇčistenie filtra zásadne vo vlažnej vode, bez použitia saponátov a najlepšie vo vode z akvária.

Tolko krát je to tu na fóre spomenuté, že sa nečudujem, že sa ludom už nechce to stále dookola písať, vždy ked sem príde niekto nový.
Je možné, že som na niečo zabudol a niekto to ešte doplní.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod ladylady » 21 Dec 2011 18:17 pm

filter tam bol: aquael powerhead 650
Ryby mám v akváriu stále, ako náhle som nedala na akvárium kryt neskapala už ani jedna ryba a smrad sa vytráca.
ladylady
 
Príspevky: 3
Založený: 21 Dec 2011 13:15 pm

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod hofi » 21 Dec 2011 18:28 pm

Krytom to určite nebude.Nechal by som otvorene len tie dvierka na kŕmenie.
No držal by som sa toho čo písal Richard Tokušev.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod Fatimka » 21 Dec 2011 19:00 pm

a rastlinky tam máš? aj tie sú veľmi dôležité pre život rýb
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod maxxx01 » 21 Dec 2011 19:08 pm

ladylady napísal:filter tam bol: aquael powerhead 650
Ryby mám v akváriu stále, ako náhle som nedala na akvárium kryt neskapala už ani jedna ryba a smrad sa vytráca.


To je len náhoda, že to akurát takto vyšlo. Je možné, že pomery sa v akva už trochu zostabilizovali, ale kryt s úhynmi nemá určite nič spoločné. Tisíce ľudí majú akváriá s krytmi a nič sa nedeje. Príčina môže byť jedine v tom, čo popísali kolegovia vyššie.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 19:13 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zatuchlina, ako sa jej zbaviť?

Odoslaťod mystka » 22 Dec 2011 09:14 am

V cerstvo zalozenom akvariu sa nestihnu vytvorit prospesne bakterie, ktore rozkladaju rozne odpadove latky (vylucky ryb, nezjedenu potravu atd.) na latky, ktore dokazu prijimat rastliny. Potom sa Ti tam nahromadia odpadove latky, ktore su pre ryby toxicke a mozu sposobovat aj ten zapach. Ja som vzdy cakala taky mesiac. Rastliny boli zasadene, filter bezal nonstop a svietila som. Ak uz si si zalozila akvarium a hned do neho napchala ryby, prva pomoc je pravidelna a castejsia vymena vody..najskor kazdy druhy den, potom budes intervaly predlzovat az naskocis na system napr. raz za tyzden vymenis 1/4 az 1/3 vody. Krmit treba striedmo radsej menej a castejsie ako raz a vela.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.