Akvariové ryby vo voľnej prírode na SlovenskuVšetko okolo akvarijných rýb

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Jan 2017 14:22 pm

Zero: Je to zajímavé čtení, díky, žes zdílel :pivo: .
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1545
Obrázky: 192
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 24 Jan 2017 16:27 pm

Presne súhlasím zo Zerom.Je k tomu potreba viac než len hlúpy nápad.Minimálne čo,kde,prečo a či vôbec. Niketoré jazierka majú ako písal unikátny ekosystém, napríklad ojedinelá artémia v Tatrách,ktorú by takéto neúmyselné vysadenie akej koľvek ryby totálne zničilo.(znečistením k tomu prispieva človek a netreba tam ešte naviac dáky nepôvodný druh)Treba si uvedomiť,že gupka je totálny nezmar a pri jej rýchlom populačnom boome v dákom jazierku ohrozujeme konkrétny ekosystém.
Aby takéto experimenty amatérov nakoniec neskončili zákazom chovu gupiek na uzemí Slovenska i Čiech.
Som zásadne proti! Konkrétny chlapec či pán by si skôr zaslúžil jednu dve za ucho aby sa prebral zo šoku a prešli ho myšlienky na takéto kraviny.
Ak sa niekam akva rybky dostali,vďaka tupcom,tak čo už.Tam to musí ekosystém vydržať a prispôsobiť sa - alebo totálne padne.No nemusíme si zámerne ničiť tie naše pôvodné krásne lokality.I my máme krásne pôvodne druhy rýb ktoré si treba chrániť a priznajme si kopec mládeže ich ani v živote nevidelo.
Vlastná foto hlaváča (Cottus gobio) v našom potoku.No nie je to krása?!
Cottus gobio.jpg
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4259
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Zero » 25 Jan 2017 03:19 am

Pěkná fotka s rybou, která se po česky nazývá vranka, co potřebuje čistou, chladnou, kyslíkem bohatou vodu.

prasan a noiz, jste jen dva, co zaujali negativní postoj k tomu nápadu. Ostatní chtějí zažívat to vzrůšo mít možnost si na Slovensku přímo ve volné přírodě nalovit tropické ryby do svých akvárií a nemuset podnikat náročnou a riskantní cestu za tímto účelem do tropických krajin. Ano z hlediska vznesených argumentů tomu tak je a s tím vším souhlasím. Ovšem i tato fakta nemusí být směrodatná vždy, všude a za každých okolností a ve skutečnosti tomu, tak i je a dávno to probíhá.

Vysvětlení je na dlouhé psaní a já se tím zrovna nemůžu zdržovat. Nicméně ten předložený "příběh" má ještě pokračování a pro komplexnější doplnění předchozích informací jsem ochoten to sem přidat.

::::::::::::::::::::::::

Komu: Zero

Nežijú tam žiadne druhy rýb lebo voda je príliš teplá a železitá... cez leto su tam iba komarie larvy

//////

Od Zero:

No dobře, ještě by mne zajímalo, jak velký to má zhruba průtok i rozsah hloubky vodního sloupce za běžného stavu. Pokud tam jsou někde kameny, nánosy větví s listím a podobně, tak prověř, též pod nimi a v nich, jestli tam jsou nějaké larvy jepic, blešivci a případně i něco jiného! Chtělo by to i namátkově po délce toku a v jezírku prosít dno, zda v něm něco žije. Rostou tam, alespoň trochu v té vodě řasy? Jakou průměrnou teplotu tedy má ta voda v tuto dobu, přes léto, při tání sněhu a po vydatných deštích ? Zakaluje se to? Jaká je tam návštěvnost lidí ? Neplánují se tam nějaké terénní úpravy a změny územního plánu, například na využití toho termálního pramene ? Kdo vlastní ty pozemky ? Je tam běžně volný vstup bez omezení ? Naber tam vodu a doma do ní vyzkoušej dát, třeba paví očko, jak dlouho v té vodě vydrží, ale s postupným přivykáním, to znamená přilévat s přestávkami, až do úplného nahrazení vody, na kterou je ryba zvyklá tou přinesenou. Tímto pokusem zjistíš, zda v té vodě mohou žít ryby. Minimálně v nejbližší době změř tu teplotu od vývěru, až do jezírka, vyfoť detailně pramen, řečiště, jezírko, pokračující odtok z jezírka a to vše i s okolím a napiš mi, až budeš mít ty fotky. Já se na ně podívám a pokusím se vyhodnotit situaci, i když nejideálnější by bylo, když bych to osobně mohl obhlédnout na místě fyzickou přítomností a znal ta data, na něž se ptám, ale i tak ty snímky jsou důležité k dokumentaci . Potřebuji se vyspat, tak se nyní moc nezdržím to rozvádět a řešit.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Až budete mít někdo další z akvaristů podobný nápad, tak přihlédněte i k takovým to "malicherným" detailům, než někam něco vypustíte. :idea:
Zero
 
Príspevky: 279
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod darton » 25 Jan 2017 13:54 pm

pekna tema na precitanie , ale myslim si , ze diskusia mala skoncit : je to porusenie zakona. Nie je to bezdovodne a nikto z nas nema kompetenciu rozhodnut inak.

Ak to niekto spravi aj napriek tomu mal by znasat nasledky.
darton
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 15 Aug 2014 18:19 pm
Bydlisko: Bratislava Ruzinov

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 25 Jan 2017 16:25 pm

Zavlečenie nepôvodných druhov nikdy nerobilo dobrotu.Ano deje sa to, aj s oteplovaním po rokoch sa tie určité druhy domestikujú samé.No akýkoľvek takýto unáhlený čin je ako bolo napísané v rozpore zo zákonom.Nikto nemá to práva povedať :,,A teraz si tu idem vysadiť rybky,,.Ja v tom vidím len snahu o vlastný prospech a bezstarostný odchov a obohatenie sa.
Zero viem,že sa to aj napriek tomu reálne deje.Netreba to však rozoberať a napomáhať tomu.I takéto napomáhanie niekam vysadiť rybky by mohlo v konečnom dôsledku viesť k zodpovednosti a účasti na trestnom čine.Konpetentné orgány by si na oboch účastníkoch určite zgustli.V rodine sám mám niekoľko horárov ,tak dá sa povedať viem reálne posúdiť aké dopady to na konkrétnu lokalitu môže mať.Spomeniem len ako príklad raky Procambarus clarkii, sumčeka amerického či nechcené korytnačky ozdobné,ktoré vytlačili skoro na okraj našu krásnu korytnačku močiarnu.Takéto snahy nebudem podporovať a nič proti tebe zero,ale račej nespomínaj ako to pokračovalo aby konkrétne skutočnosti neboli neskôr použité proti tebe.

Ak chce niekto skúsiť letnenie doma na záhrade budiš,ale toto fakt nie :!:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4259
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod marlo » 25 Jan 2017 21:42 pm

Vysadzovat cokolvek nepovodne do prirody nie je dobry napad. Mnoho krajin sa o tom presvedcilo a dnes mozno aj lutuju ze v urcitom obdobi nasadili zivocichov alebo rastliny aby si pomohli ale v konecnom dosledku po X rokoch alebo desiatkach rokov tie invazne druhy vytlacili povodne a uplne zmenili charakter krajiny alebo danej lokality.

Kazdeho kto ma takyto hlupy napad vysadit pre vlastnu zabavu alebo poznanie takto do prirody treba od toho odhovorit.
Pokusy sa robia v laboratoriach alebo miestach na to urcenych.


PS: pre X rokmi moj otec nasiel v Stupave v lese suchozemsku korytnacku zelenkavu ktora zije dodnes. Les bol vzdialeny od najblizsieho domu vzdusnou ciarom minimalne 3-4km.
Pravdepodobne ju tiez niekto len tak pustil do lesa .
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1416
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Lubik » 25 Jan 2017 22:51 pm

Ahote, po rokoch zas nejako téma tých exotických rýb v našich vodách ožila... O nepôvodných druhoch tu majú všetci pravdu, je to obrovské riziko. Príkladov nepôvodných druhov tu máme dosť vďaka rybárom, poľovníkom, záhradníkom aj poľnohospodárom. Našťastie, nie všetky majú invázny potenciál. Zmena klímy tiež niektorým výrazne pomáha. Takže odporúčam zachovať súčasný status quo a nič nikam nevysádzať. Tých lokalít s "akvarijnými" rybami je viac, je to zaujímavé na sledovanie. Hlavne preto, že v tých vodách nedokážu naše studenovodné ryby žiť - pre teplotu, mineralizáciu, nedostatok potravy... Takže to spolužitie živorodiek a cichlid v potoku z Bojníc vytvorilo taký veľmi krátky potravinový reťazec...
Lubik
 
Príspevky: 44
Obrázky: 28
Založený: 16 Jan 2004 12:50 pm
Bydlisko: Vlkanová

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Zero » 26 Jan 2017 03:38 am

prasan napsal: ... nič proti tebe zero,ale račej nespomínaj ako to pokračovalo .... .
///
Pokračování nebylo nijak dramatické a jak to nakonec dopadlo si může každý následně přečíst:

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Komu: Zero

voda má teplotu okolo 42 stupňov gupky by tam neprežili lebo tam niesu žiadne riasy a voda je až príliš teplá dík za rady :) :) chystám sa na záhrade vybudovať menšie jazierko okolo 400 litrov aj s ohrevom vody.
:::
Odoslané
kým Zero

Ano to je lepší řešení k uskutečnění záměru pozorovat život rybek v jezírku, které si sám vybuduješ na svém vlastním pozemku u domu. Samozřejmě si to vyžádá udělat dobrou tepelnou izolaci, která nebude vlhnout, aby náklady na ohřev vody v jezírku byly únosné. Přeji úspěšnou realizaci díla a radost z takto odchovaných ryb. Z.

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Takže k vysazení ryb nedojde, protože samotné podmínky to neumožňují a nelze si z toho snadno udělat - bezstarostný odchov na obohatenie sa.

Jen mne zarazilo, že se tam údajně v takové teplotě nacházejí larvy komárů, nebo co to doopravdy je. No neviděl jsem svýma očima, tak nemůžu soudit. V takovém prostředí by z ryb čistě teoreticky mohly přežít možná Cyprinodon macularius, ryby, které se dokonce i dají získat, neboť je v současnosti nabízí německá firma Glaser a sám jsem zvažoval jejich nákup - https://www.facebook.com/AquariumGlaser ... 82/?type=3

V těchto okolím izolovaných minerálně obohacených, ale méně teplých vodách, kromě cichlid a pavích oček dobře prosperují živorodky typu molly, což je patrné z dostupných videí, ale místo těch černých, co byly z akvárií vypuštěny, bych tam raději viděl původní divoké formy a v potomstvu se u těchto volně žijících populací takoví jedinci i objevují a jak mají vypadat je názorně vidět v tomto okoukaném videu - https://www.youtube.com/watch?v=C1i9URRFy60 .

Jim podobné P. mexicana má Glaser, taktéž v nabídce https://www.facebook.com/AquariumGlaser ... 67/?type=3 .

Tyto přírodní ryby jsou "jiná třída" a nemluvě o tom, jak kvalitní a dobře vyvinuté by narůstaly Poecilia velifera, případně limie L.perugia a jiné v nádržích, potocích typu Bojnice . A místo gupek to mohly být více ceněné a v domácím chovu obtížně udržitelné mini pecilky, třeba takové, co má Elke Weiand - https://www.youtube.com/watch?v=1mXm3EU8YYQ , https://www.youtube.com/watch?v=-MnyyQkxQOo .

Ideální je získat do vlastnictví takový pozemek s termální vodou, ke které by ovšem ostatní k jejich nelibosti, už neměli přístup a dostat od úředníků přes možnou závist a nepřejícnost s pomocí dobrých osobních známostí a úplatků povolení na výstavbu přístupové cesty, rodinného domu, který by byl vytápěn tou vodou, postavit skleníky na pěstování květin, akvarijních rostlin, chovu krevet, vodních plžů i poptávaných plazů, exotických ptáků a sběratelsky zajímavých brouků - http://www.coleoptera.cz/index.php?opti ... &Itemid=53 ; a samozřejmě celoročně produkovat, jak akvarijní, tak i tržní ryby.

Ano, je to odvážné snění, spíš pro místní humorné pobavení, ale při představě té kopy peněz :D , co by na tom mohl člověk vydělat a dobře zúročit svou námahu https://www.google.cz/search?q=eura&hl= ... UQ_AUICCgB .

Jó to by byl byznys ! Nepřipomíná vám to něco ? :)

K problematice původní a nepůvodní fauny a flóry se dá napsat dosti obsáhlý výklad a mnozí by si museli poněkud upravit svůj názor, ale to není mým současným cílem tak činit a předkládat argumenty, jenž by mohly být označeny za demagogii http://search.seznam.cz/?q=co+je+to+dem ... _cQCCP4%3D .

Toť celé a debatu o vysazování akvarijních ryb do volné přírody, která by se ještě dala doplnit o další informace, raději ukončím.
Zero
 
Príspevky: 279
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 29 Jan 2017 17:16 pm

Rybky máte v Piešťanoch, pri rajci boli a v bojniciach, inak v tyh Piešťanoch je možné si chytiť zopar zovorodiek? Zaujimalo by ma ci by tam prežili aj tetry alebo prisavniky, paci sa mi systém ochrany na novom zelande a v australii kde si nemozete priniesť ani špinavé topanky
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Jan 2017 23:24 pm

Dusky napísal: paci sa mi systém ochrany na novom zelande a v australii kde si nemozete priniesť ani špinavé topanky

Oni vedia čo robia a robia dobre
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2417
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Jirka Scobak » 30 Jan 2017 10:27 am

Aktuální video 'dunajských gupek' https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 1355050786
:)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1545
Obrázky: 192
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Janka112 » 11 Mar 2017 17:26 pm

dnes so bola v PN pri jazierkach a vydela som tam guramu, bola taká modrá a okolo 7 cm velká, vobec sa ma nebála, asi bola dost hladná, tiez som tam videla jednu rybu, dost velkú ai 15 - 20 cm, vyzerala skor ako nejaká cichlida, bola tmavá a na tela biele bodky. Boli tam tiez nejaké gupky, endlerky a molly.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 12 Mar 2017 17:19 pm

no tak gurame podla mna len raisy nestacia tak ako zivorodkam
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod larix » 26 Mar 2017 22:15 pm

Dnes sme boli na výlete v Čičmanoch a cestou sme sa zastavili v Kamennej Porube. Termálny prameň je odkanalizovaný, výpust zasypaný stavebným odpadom a tok je preto bez vody. Lokalita je definitívne mŕtva.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 702
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Janka112 » 26 Mar 2017 22:26 pm

:D Ahoj Dusky, mozes si nachytat v Piestanoch gupiek kolko chces. Ja som tam v sobotu bola a videla som tam zase tu guramu, chytila som jednu gupku do kelímka, mám ju v minicku, darí sa jej dobre. Zoberiem si ich nabudúce viac. :lol:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod sanko1905 » 29 Mar 2017 07:37 am

Ahoj. Vedeli by ste mi opísať, kde je to miesto v Bojniciach s tými rybkami. Chcem si to ísť pozrieť. Díky
sanko1905
 
Príspevky: 1
Založený: 14 Nov 2007 18:16 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 30 Mar 2017 20:38 pm

Zero, to co ty pises je pri Vranove nad Toplou, to co pise larix je pri Rajci-Zilina :) zhoda nazvov
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Peter38 » 25 Apr 2017 08:19 am

Zdravim chcem sa vas spytat ako to aktualne vyzera v Bojniciach ? je tam este niečo žive? Ak ano tak čo.
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod wreptile » 08 Aug 2017 14:13 pm

V Bojnicích jsem byl naposledy v 2015. Nicméně v potoce, který vytéká z kúpeľov nezbylo nic. Dle místních byla voda chemicky ošetřena a to vyhubilo tehdejší populace gupek. Uvnitř areálu se nachází několik jezírek, jedno mrtvé, druhé s karasi a koi a třetí, které je plné ryb. Odvezl jsem si tehdy několik rájovců dlouhoploutvých. Samec byl velmi silně do červena vybarvený, takové zbarvení jsem u M.O. dosud neviděl. Bohužel již nežije žádný kus, ryby byly poměrně agresivní, hlavně samci, kteří se vybili mezi sebou. Odchovat se mi povedlo jedinou rybku do velikost asi 3cm, pak umřela. Další ryby, které jsem tam viděl plavat byly mečovky, či platy (nešlo poznat na dálku) a hlavně velké množství tilápií mosambických, tyto plavaly primárně v hejnu proti vtokové trubce (teplota?).
wreptile
 
Príspevky: 1
Založený: 08 Aug 2017 14:05 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod že Martin » 10 Aug 2017 22:53 pm

Nejakú dobu som už v Bojniciach nebol ale v roku 2016 (to som tam bol naposledy) boli v spomínanom jazierku tilapie(krásne bolo vidieť ako si chránia poter), rajovce, prísavníky a samozrejme mečovky a gupky....Gupky som si v potoku nachytal ešte v roku 2014 a do teraz ich chovám...teraz momentálne v 1000l nádrži na dvore, v zime v akva...už ich bude cca 300ks.
Na to jazierko je pekný pohľad :) síce totálny mix čo sa týka pôvodného výskytu rýb, ale spokojne si tam nažívajú.
A v potoku je ešte celkom početný rak mramorový(Procambarus fallax)
že Martin
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2013 13:40 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod llaky » 06 Dec 2017 14:29 pm

Zdravím neviete náhodou ako to teraz vyzerá s gupkami v Dunaji? Prípadne či sa ešte zdržujú pri tom výpuste?
..
llaky
 
Príspevky: 19
Založený: 13 Jan 2017 21:45 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Dec 2017 16:30 pm

Pokud myslíš ono místo u výtoku z teplárny, to už prý roky neexistuje. Nicméne, kdybys ty gupky chtěl, já je stále (letos deset let) držím a rád věnuju potěr :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1545
Obrázky: 192
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod johny350 » 06 Dec 2017 18:08 pm

toto leto som bol v piešťanoch, tie 3 jazierka boli plné rýb, avšak v prvom jazierku to boli koi karasy, v druhom mramorové molly a v treťom to isté a všade sa poflakovali korytnačky písmenkové ozdobné, sem tam som medzi húfom molinézii zahliadol gupku vyzerajúcu ako endlerka, zrejme zdivený druh. Žiadne iné druhy som nezahliadol
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 214
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 26 Dec 2017 14:50 pm

Zdar myslite ze by v tychto termalnych jazierkach a potokoch prezili aj krevety?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.