Aquael leddy 54l - vymena substratuVšetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Máj 2021 12:54 pm

Netreba sa báť, skôr si myslím, že sa každý hanbí, zato, že ju má. Pri tom ju má každý. Ja mám na zadnej stene akvária riasu už asi 4 roky a je to krásny doplnok. Vyzerá to fajn. Prírodné pozadie. Nebojujem s ňou, akvárium sa s ňou vysporiadá a za čas sa znovu objaví, no a čo? Nikomu a ničomu neublížuje
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Doublebouble » 05 Máj 2021 17:11 pm

No tiež mám ten pocit, že až taká hrôza to s tou riasou pri troche starostlivosti nebude. Ja som mal skôr na mysli katastrofy, kedy v podstate za jeden deň stihne riasa zabrať celý priestor akvária. Ale ako vidím, tak to nie je až taký častý jav.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 05 Máj 2021 20:24 pm

Tak som zase tu a prinášam nejaký ten update, ešte raz ďakujem za všetky hodnotné príspevky k téme. Akva je už po výmene, a nie jedno, ale rovno dve (dlhý príbeh).

54l
- substrát vymenený za Japanese soil
- pridané rastlinky 2x echinodorus tropica (1x tam už bola ale vyzerá inak), echinodorus argentinensis (mal ísť na kokos ale nečakal som že bude tak obrovský), 1x lobelia cardinalis mini - mala ísť do 20l ... je trochu odveci, prišla otrasná
- polysperma a ludwiga repens (asi?) zredukované na polovicu a ponechané len pekné listy
- na skúšku low-cost plechovkové CO2 od Tropicy - nič si od toho nesľubujem, uvidíme čo to spraví
- nové svetlo Sincor WRB 20W, asi som mal kvôli lepšej svietivosti zobrať len biele, ale stále lepšie ako to čo tam bolo predtým v kryte, hlavne presvetlí celé akva

Nano Dennerle 20l (neplánované)
- substrát rovnaký ako v 54 akurát powder frakcia.
- ratlinky 4x lobelie, cryptocoryna (neviemaká), limnophila a ludwiga repens vzadu, všetko IN VITRO a na koreni 2x anubias nana mini
- Eckfilter a ohrievač
- svetlo Chihiros LED C301 14W podľa mňa dostačujúce
- časť vody a kus filtra z 54l filtra pre rýchlejší zábeh, 1/3 vody menené každé 3 dni
- problém: je tam už ryba, krásna bojovnica ako súčasť dlhého príbehu

Najbližšiu dobu - aspoň do konca mesiaca, by som sa rád vyhol akejkoľvek nenútenej investícii. Teraz plánujem len čučať a pozorovať čo sa bude diať. Zatiaľ všetko v poriadku, všetky živočíchy výmenu prežili, aj keď som sa docela obával že ten stres nezvládnu. Neonky sa dokonca konečne začali pohybovať v prednej časti nádrže, pred výmenou boli okrem času kŕmenia výhradne schované za rastlinami vzadu. Občas jedna/dve poplávali vpredu a hneď zaliezli. Neviem či je to tou výmenou substrátu alebo zmenou rozloženia ale aj otíkov a japonicy vidím častejšie. Na fotke paradoxne poriadne nevidieť skoro nič živé. Ak sa bude rastlinkám dariť tak do nana pravdepodobne skúsim po riadnom zábehu nejaké krevetky. Možno by som neskôr skúsil lepší CO2 systém, ale celkom mám odpor k tomu špatiť tie akvária obrovskou fľašou, nemám ju kam skryť. Uvidíme či si to budú rastlinky v 20l vyžadovať. Hnojivo je dopredu kúpené od Tropicy - premium nutrition ale to skúsim pridať tak po 2 týždňoch. V prípade výskytu väčšieho množstva rias mám v zásobe Seachem Excel.

Vďaka za všetky rady, reakcie, postrehy.
Prílohy
IMG-2577.jpg
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod matte » 06 Máj 2021 11:13 am

gratulujem k uspesnej vymene substratu aj k novemu akva, vyzeraju super!
v tej 20 vidim novu? zaujimavo sfarbenu bojovnicu
a ten kokos je tam trochu ako past na oko..hmm, no ale ked sa ti paci :)

inak moje ryby sa uz vyse mesiaca furt schovavaju, nasli si v strede akva na lavo taky priestor medzi rastlinami a tam vsetky druhy pospolu vegetuju cely den, nechapem to a mam nervy z toho, ze ich vidim len pri krmeni a pocas zaverecneho stmievania svetla
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 06 Máj 2021 12:26 pm

Vďaka za pochvalu, no kokos ešte asi skrášlim nejakým anubiasom, ale zatiaľ sa mi páči. Áno je to tak, priateľke som ju odfotil v akvaristike v decovom kelímku a ona ju po robote priniesla, tak sme museli na rýchlo riešiť kam s ňou, presne naopak spravené, každopádne minimálne dve tam vyzerali zdochnuto, tak som bol aj celkom rád. Ja som mal ten istý problém ale od výmeny už týždeň sú skoro stále vpredu. Najprv som si myslel že je to tým že som ich mal 8 a necítia sa bezpečne v takom počte, tak som dokúpil 5. Pomohlo na 1-2 dni a zase boli vzadu, potom som niekde čítal že ryby majú radšej tmavší substrát, tak som si myslel či to nemôže byť kvôli tomu, lebo vzadu sa zdržovali stále pri čiernej tapete akva. Nechcem tvrdiť že je to tak, možno o pár dní zase zalezú alebo to nemá vôbec súvis, ale zatiaľ to funguje.
Prílohy
IMG-2559.jpg
koi.jpg
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod matte » 06 Máj 2021 12:32 pm

prekrasna je!!! to je samica?
ja ked som dcere kupoval bettaka, tak som kupil polozdochnuteho s okusanymi plutvami a teraz je to dabel v perfektnej forme furt hladny
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 06 Máj 2021 13:06 pm

Myslím že samec ale ak sa tu niekto vyzná lepšie do bojivnic, tak sa rad poučím. To verím, aj tá červená veil tail vyzerá lepšie než keď sme ju brali z obchodu. Akurát neviem či tam nezačína bakteriálny rozpad plutiev, zatiaľ len ako červene bodky na koncoch. :(
Prílohy
8EC2346E-EA53-449D-802E-DEA7EC93F651.jpeg
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Máj 2021 14:58 pm

To je samec, ale obávam sa, že tá samička bude už neplodná. Tieto šľachtené druhy...... No držím palce, aby som sa mýlil!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Máj 2021 14:59 pm

Doublebouble napísal:No tiež mám ten pocit, že až taká hrôza to s tou riasou pri troche starostlivosti nebude. Ja som mal skôr na mysli katastrofy, kedy v podstate za jeden deň stihne riasa zabrať celý priestor akvária. Ale ako vidím, tak to nie je až taký častý jav.

To nie, netreba sa báť, nieje to častý jav
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 27 Máj 2021 21:40 pm

Po vyše mesiaci od založenia 20l nano akvária a výmene substrátu mám malý update, mám pár otázok, a chcel by som poprosiť o nejaké dobré rady.

54l
- údržba 1x za týždeň
- s touto nádržou som momentálne spokojný, od výmeny substrátu som nezachytil ani len náznak riasy a voda je krásna čistá so stálymi hodnotami. Rastlinky by sa určite dali dokúpiť/pomeniť atd. s estetikou to nie je ideál ale hlavné pre mňa momentálne že všetko funguje, až sa bojím niečo meniť.
- jediný problém, veľké premnoženie slimákov, tento problém som mal už pred výmenou substrátu aj pokračuje po výraznej redukcii stále, čo je horšie, mám pocit že sa to nezastavuje a začína to byť slimák na slimáku. Dokúpil som 1x helenku ale je mi jasné že to celé nevyrieši. Chybu som si už uvedomil, pravdepodobne som prekrmoval resp. veľké množstvo potravy padlo do substrátu.

20l
- údržba 1x za 3-5 dní
- tu pribudli nové rastlinky: anubias mini na koreni doplnil anubias nana gold a pogostemon helferi o ktorom mi bolo v akvaristike povedané, že zvládne byť pripevnený na dreve, ale teda po kúpe som o tom nikde nič nenašiel a po 2 týždňoch už začína vyzerať horšie - hnedne a ako keby sa zmenšoval. Celkom problém začína robiť aj Limnophila sesiliflora, ktorá hnedne a stráca na farbe, tam vidím príčinu v tom že je hrozne na husto vysadená, a všimol som si odumreté časti na spodku. Ludwigiu repens som musel zo zadnej časti po 2 týždňoch vyhodiť pretože ju limnophila totalne zatienila a vobec nerástla - keď som sa jej dotkol rozpadla sa. Cryptocoryna vpredu vpravo je zase kráľovná staghornu ktorý ju "krásne" obrastá. V tomto ohľade je zatiaľ bezproblémová len lobelia. Skoro som zabudol, na dreve a vrchných anubiasoch sa tvorí taký zelený až tyrkysový povlak, asi tiež riasa ? V malom množstve sa robí aj zelená na skle, po výmene vody a údržbe zmizne a objaví sa zase. Hnojivo som začal pridávať zlaté od tropicy 1x za týždeň v odporúčanej dávke.
- zo živočíchov som sem premiestnil 2 clithonov z veľkého akva a pribudlo 11ks modrých krevetiek. Zo začiatku to vyzeralo tak, že som ich tam chúdence poslal na smrť - bojovnica im nedala vydýchnuť, ale zatiaľ som po pár dňoch nezaznamenal žiadny úbytok a bojovnica akoby stratila záujem. Po presune dvoch malinkých kríčkov lobelie z 54l sa tam samozrejme začínajú ukazovať kotúľky s levatkami, tak mám "radosť" Rozmýšľam žeby som premiestnil helenu nachvíľku tam, kým to nie je zamorené a clithonov zase načas vymením :D

Sorry za kopec textu a vďaka každému kto mu obetuje svoj čas 8)

OTÁZKY:
1. Menili by ste niečo v 54l akva ?
2. Riešiť premnoženie slimákov inak ako redukciou kŕmenia ?
3. Môže byť pogostemon helferi pripevnená na koreni ?
4. Mám tú limophilu nejako preriediť zospodu alebo bude problém skôr svetlo/živiny/co2 ?
5. Rozmýšľam nad CO2 do 20l ale priateľka odmieta veľkú bombu a burčiak sa zase nechce riešiť mne. Rozmýšľam nad alternatívami Neo CO2 set alebo Tropica nano CO2 set ? (Viem že ani jedno nie je zrovna populárne riešenie a neskôr sa to predraží, ale keď náhodou máte niekto skúsenosti, budem rád ak sa podelíte) :)
Prílohy
2.jpg
1.jpg
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Mirko1A » 28 Máj 2021 07:30 am

Ahoj, ja mam Neo Bio Co2 v 63L akva, som spokojny, cely set vydrzi asi 3 mesiace, kazde 3 tyzdne treba len obnovit to drozdie
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Mirko1A » 28 Máj 2021 09:16 am

este na doplnenie:
mam s tym CO2 Neo Bio vyskusane, že klusne moze ist do akva CO2 nepretrzite a rybam to nevadi
preto chcem, ked miniem vsetky nahradne naplne skusit toto:
https://www.invitalshop.sk/sodastream-co2-set-s-flasou

teda nie je tam nocne vypinanie, ale verim, že sa bude dať naregulovať nejaký minimálny počet bublín a vydrží tá flaška aspoň mesiac
a je to predsalen spratnejšie, ako nejaká 5kg co2 fľasa s tymi všetkými ventilmi, lektromagnetmi a manometrami...
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 28 Máj 2021 21:56 pm

Mirko1A

Vďaka za info, k NEO setu mám momentálne bližšie, akurát ma vytáča jeho nedostupnosť, na invitale je posledný týždeň udávaný každý deň iný termín naskladnenia a teraz to posunuli o 2 týždne. 3 mesiace ma celkom prekvapili, čakal som mesiac, to droždie máš už k tomu alebo si to dokupoval ?

Sodastream ma moc neláka z titulu že síce objemovo je menší, ale pomerne dosť vysoký a trčal by nad akvária, jedine žeby bola fľaša naležato, neviem či to je ale vhodné... to by som už asi rovno bral 2l fľašu.
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Mirko1A » 30 Máj 2021 12:14 pm

To drozdie je sucastou setu, je tam celkovo 5 davok drozdia
Da sa kupit potom aj samostatne len nahrada naplne , bez flase a difuzora, tam je ten gel + tych 5 davok drozdia
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod matte » 02 Jún 2021 17:00 pm

a naco chces co2 ked mas krasne akvaria aj bez?
a furt mi pride, ze mas malo vody v tych akvariach, ja mam vsetky na max moznu vysku hladiny, pri malych akvariach kazde deci dobre :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod Jahodanus » 02 Jún 2021 23:26 pm

matte

V 54l mám len ten sprej od tropicy, boh vie či to niečo pomáha, klasické co2 tam riešiť nebudem, ako som písal, až na inváziu slimákov s ním som spokojný, mám tam nenáročné rastlinky a darí sa im bez riasy, to sa nedá povedať o 20l kde ta riasa je vo veľkom už 3 týždeň, napriek aplikácii tekutého co2, skrátenia doby a intenzity svietenia a redukcie hnojenia som mal pocit že je to každým dňom horšie. Rastliny aj strácajú farbu a posledné dni som si všimol že aj kríčky lobelie zospodu chradnú-ale neviem možno to je tým že ju svetlo nepresvieti.....?
Vodu som už po výmene vody doplnil vyššie ale neviem ju dať úplne hore, mám krycie sklá ktoré v prípade, žeby som to prelial, tak utopím filtre.

Od 1. 6. som nakoniec začal v 20l používať ten nano set od tropicy, uvidíme či to k niečomu pomôže. Je to drahé jak čert ale zato celkom šikovné, kúpil som k tomu iný nano difúzor lebo hento hovädo čo k tomu dávajú som nechcel, a časom sa snáď zmôžem na niečo poriadnejšie-ak bude treba, nemusím mať CO2 za každú cenu.
Jahodanus
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Mar 2021 23:17 pm

Re: Aquael leddy 54l - vymena substratu

Odoslaťod keby49 » 11 Okt 2021 13:02 pm

Ahoj, ako to ide ďalej? :)
keby49
 
Príspevky: 25
Založený: 08 Okt 2021 18:18 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.