Co2 - Oxid uhličitý

 Rastliny dýchajú ako každý iný živý organizmus: dýchajú kyslík a vydychujú CO2. Dýchanie je rovnaké počas dňa i počas noci, ale počas dňa je vydýchnutý CO2 spotrebovaní pri fotosyntéze

Čo je to fotosyntéza?

Základné suroviny používané pri výrobe potravy sú prekvapivo jednoduché - je to iba voda a CO2 (oxid uhličitý). vodu odberajú korene a CO2 pohlcujú póry v listoch. Z týchto látok sa vyrábajú jednoduché cukry. Celý život závisí od tejto jednoduchej premeny - fotosyntézy. Svetlo - slnečná energia - je rastlinou pohlcovaná a transformovaná na chemickú energiu obsiahnutú v cukroch. Táto reakcia ja veľmi rýchla a trvá zlomok sekundy. Pri fotosyntéze sa voda štiepi na vodík a kyslík. Kyslík uniká ako vedľajší produkt a vodík sa chemicky zlučuje s CO2 a tým vzniká jednoduchý cukor, ktorý sa ľahko rozpúšťa vo vode a je rozvádzaný po celej rastline.

Aj keď akvárium samo o sebe produkuje oxid uhličitý, jeho produkcia je pre potreby vodných rastlín zanedbateľná. Jediným možným riešením je zásobovanie akvária oxidom uhličitým umelo Aj keď oxid uhličitý prechádza do vody difúziou z prostredia nad hladinou, je to zanedbateľné množstvo a pre metabolické procesy rastlín nemá takmer žiadny vplyv. Z toho vyplýva, že je nevyhnutné dostať ho do vody "nasilu". Akvárium osádzané rastlinami spotrebuje denne približne 1 g oxidu uhličitého na 100 litrov vody.

Co2 - difúzny zvon

Najľahším riešením na rozptyl CO2 je zvon ktorý si môžete kúpiť v akv. predajniach alebo si ho môžete vyrobiť sami - dá sa použiť prakticky akákoľvek nádoba ktorej spodná hrana je bez dna kadiaľ uniká CO2 do vody. CO2 môžete dopúšťať odspodu hadičkou alebo si spravíte na vrchnej hrane otvor (treba použiť škrtiacu klapku na zabránenie spätného úniku CO2). Na zdroj CO2 je v tomto prípade najlepšie použiť klasickú sifónovú fľašu na CO2 bombičky, ktoré kúpite v potravinách. Hadičku sa snažte použiť takej šírky aby kládla aspoň malí odpor pri zasúvaní do sifón. fľaše a vyplnila celý priestor výpuste. Ja som okolo spoju dával na utesnenie ešte plastelínu. Ako často bude treba plniť co2 do zvonu záleží od veľkosti vášho akvária a podmienok v ňom - ja som zvon musel plniť aj 3xdenne. Pri tejto metóde je veľmi malá pravdepodobnosť že presýtite vodu CO2 s následným úhynom rýb.

Co2 systém - difúzny zvon dopúšťanie co2 do zvodu

CO2 zvon od f. Rataj

Co2 - difúzny zvon - foto návod možného riešenia ;-)

kupime tresku-rybaci salat ostry, kto nema rad pikant, ma smolu.. salat zjeme a nadobu dobre umyjeme ;-) nozikom/ziletkou nadobu velmo opatrne rozdelime rozdeleny obal na 2 casti 2 difúzne zvony za cenu jedneho!.. ;-) otvor na /pricucku/ treba vrtat/rezat opatrne, musi presne sediet vnuutro difúzny zvon /alias/ treskovič je hotovy! treskodifuzak v plnej krase v akvariu pohlad z boku-tu si vsimnite ten krasny spojler okolo zvonu! nadhera vela stastia pri vyrobe! Sajonaraaa

Co2 - výroba pomocou kvasníc

Do vrchnáku od 1/5L alebo 2L fľaše vyvŕtame dieru presne na veľkosť hadičky tak aby neunikal okolo vzduch. Hadičku prevŕtaným otvorom pretiahneme - stačí pár cm (kvôli úniku CO2 je okolo spoju lepšie ešte naliať z oboch strán lepidlo). Na druhý koniec hadičky pripevnite čo najjemnejší vzduchovací kameň. Do fľaše dáme asi 20g droždia, 2-3 veľké lyžice cukru a zalejeme trochou teplej vody. Fľašu zatvoríme a droždie s cukrom trepaním rozpustíme. Po rozpustení do fľaše dolejeme teplú vodu (voda sa nesmie dotýkať hadičky s vrchnákom). A to je všetko - fľašu dáme na svoje miesto a hadičku so vzduchovacím kameňom umiestnime do akvária - najlepšie pred výpusť filtra nech sa nám co2 čo najlepšie v akváriu rozpustí. S fľašou už manipulujeme čo najmenej. Do 20-30 minút by sa mal rozbehnúť proces kvasenia a so vzd. kameňa by nám mali pomaly vychádzať prvé bublinky CO2. Na noc ja CO2 nechávam v akváriu ale môžete ho odtiaľ vyberať - len si treba pripraviť aspoň 2L fľašu do ktorej na noc ponoríte hadičku so vzd. kameňom. Ak by sme ju nechali len tak "navoľno", tak by nám do rána všetok CO2 bez tlaku unikol.  S dávkou kvasníc a cukru môžete experimentovať - čím viac cukru, tým viac bude produkovaný CO2 a zároveň náplň vydrží kratšiu dobu (mne jedna náplň v 1,5L fľaši vydrží asi 14 dní).

Co2 systém - výroba pomocou kvasníc   Co2 systém - výroba pomocou kvasníc

Tu už treba dávať pozor - prvotný tlak co2 býva dosť veľký, môže dôjsť k presýteniu vody co2 a následne k úhynu všetkého živého v akváriu - vrátane poškodenia rastlín.

Co2 systém - výroba pomocou kvasníc Po čase pridávania co2 som si všimol postupné zanášanie vzduchovacieho kameňa - co2 unikalo vo väčších zhlukoch len pod tlakom, žiadny co2 prach ako pri použití nového vzd. kameňa. Pravdepodobne pri kvasení sa uvoľňuje látka ktorá uniká spolu s co2 a tá zanáša kameň a dostáva sa spolu s co2 do akvária. Kameň ostáva funkčný ale je potrebné na jeho prekonanie vyšší tlak. To sa ukáže v poslednej fáze životnosti náplne keď je už tlak vo fľaši veľmi slabý a nedokáže prejsť cez zanesený vzd. kameň. Sú dve možnosti riešenia problému - buď si budeme kupovať po každej výmene náplne nový vzd. kameň alebo si do systému vložíme prečisťovaciu nádobu s vodou ktorá nám co2 zbaví nežiaducich prímesí pred vpustením do akvária - ako je to nakreslené na obrázku.

Co2 - výroba pomocou kvasníc - foto "návod"

1.čerstvé kvasnice  2.odrežeme približne 1/2  3.môžme nakrájať-rychlejšie sa rozpustia  4.cca 16-18g  5.cukor cca 80-85g (podla potreby)   6.zalejeme teplou vodou a rozmiešame  7.dolejeme zvyšok teplej vody  8.uzaver  9.flašu uzavrieme 10.po cca. 30min začina proces kvasenia

Co2 systém

Ak sa Vám nechce hrať s kvasnicami, je tu trochu jednoduchšie riešenie. Máte na výber viacero produktov od mnohých výrobcov pracujúce na približne rovnakom princípe.

V plastovej fľaši je napr. vrstva gelu, po vhodení štartovacej kapsule, poprípade nasypaním prášku naštartujeme proces výroby co2, ktorý by nám mal vydržať približne 6 týždňov.

JBL CO2 set Dupla CO2 set Hagen Dennerle CO2 set

Co2 systém bez ihlového ventilu

co2 systém co2 systém Co2 systém bez ihlového ventilu - CO2 by som s ním odporúčal pridávať do akvária len vo vašej prítomnosti, poprípade ako dávkovač do plastového zvonu, Kúpiť si ho môžete napr. v obchodoch so zváracou technikou, mini ventil stojí cca 30,- a fľaša cca 20,-

K "dokonalosti" mu chýba ihlový ventil, ktorý si môžete objednať napr. cez akva/net. obchody.

Co2 systém s ihlovým ventilom

- tu máte dve možnosti - buď si systém poskladáte sami - fľašu - si kúpite napr. v zváračskom obchode, ak máte starý hasiaci prístroj - dá sa použiť aj ten. Ventil - tu je už problém, klasický ventil majú všade ale o ihlovom napr. v BA predajniach nevedel nikto nič....takže si môžete u nás kúpiť základnú časť a ihlový ventil kúpiť/objednať na internete.

Druhá finančne drahšia ale jednoduchšia možnosť je kúpiť značkový co2 set v akva. predajniach. V SK sa však na takýto nákup treba patrične pripraviť - väčšinou je set treba objednávať, na prípadne ošahanie a výber z viacerých druhov môžete rovno zabudnúť. Radšej sa pred nákupom pozrite na internet a porovnajte výrobky/ceny jednotlivých firiem - do predajne choďte už s konkrétnou požiadavkou.

CO2 set_1 CO2 set_Eheim CO2 set_2 CO2 set_Sera

Co2 systém s ihlovým ventilom - fotky

Jednoduchý Co2 systém s ihlovým ventilom - 1kg fľaša (390g co2, tlak 36Bar, cca 20e, výmena prázdnej fľaše za plnú cca 2e), redukčný ventil s jedným manometrom (cca 30e), ihlový ventil (cca 15e)

ihlový ventil redukčný ventil ihlový ventil + redukčný ventil co2 fľaša + redukčný + ihlový ventil

Co2 doplnky - dlhodobý CO2 set

co2_difusor_1 co2_difusor_2 CO2 difusor/reactor

- sú to zariadenia ktoré sa snažia čo najdokonalejšie obohatiť vodu co2 plynom a jeho 100% využití - totiž pri klasickom púšťaní co2 do akvária cez vzduch. kameň nám veľa co2 unikne z vody von bez účinku. S použitím difusora/reactora co2 spotrebujeme podstatne menej a ľahšie dosiahneme optimálne hodnoty co2 v akváriu

co2_difusor_Eheim Co2 test - Dennerle Co2 tet - Eheim

CO2 testy - používajú sa na meranie obsahu co2 v akváriu. Každá firma ponúkajúca co2 sety má v ponuke aj dlhodobé testy na meranie co2 - jedna náplň vydrží približne jeden mesiac.

Co2 doplnky - dlhodobý CO2 set

dlhodobý CO2 set_1 dlhodobý CO2 set_2 dlhodobý CO2 set_3 dlhodobý CO2 set_4 dlhodobý CO2 set_5 dlhodobý CO2 set_6 dlhodobý CO2 set_7 dlhodobý CO2 set_8

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

07/2002