Crystal Red Krevety

"Crystal Red" kreveta (vedecký názov: Caridina sp.)(ďalej "Crystal red" alebo "CRS") je vyšľachtený variant "Bee" krevety. Je to úplne ten istý druh, jediným rozdielom je farba. Táto farba sa dosiahla krížením vybraných druhov rozličných farieb, ktoré sú chované v samostatných nádržiach ako napríklad gupky alebo bojovnice.

Nie je dobré miešať Crystal red s normálnou Bee krevetou, sú to tie isté druhy a ľahko by sa krížili medzi sebou. Ich krížením a miešaním by sa potlačila červená línia u Crystal red krevety. Udržať krvavo červenú krevetu sa darí jedine krížením Crystal red krevety s Crystal red krevetou.

Citlivosť:

Všetky krevety sú veľmi citlivé, oveľa viac citlivejšie ako ryby. V skutočnosti niektorý komerčný pestovatelia rýb boli veľmi prekvapený keď zistili, že chovanie rýb je úplne iné, ako chovanie kreviet. Niektorým sa stalo, že im celá kolónia kreviet do rána zahynula. Ak ste takého niečoho ako svedok, je to veľmi šokujúce, ak ste majiteľom kreviet, je to nočná mora.

Keď sa pozrieme na jednotlivé druhy kreviet, najcitlivejšou je čisto červená kreveta. Je to preto, že má oveľa menší genofont. V skutočnosti tieto čisto červené krevety boli vyšľachtené v Japonsku šľachtiteľom, ktorý našiel tri červenšie varianty v tisícoch normálnych Bee kreviet. Tieto try červenšie varianty medzi sebou krížil, červenšie medzi sebou a zase červenšie medzi sebou. Po viacerých takýchto krýženiach sa dopracoval ku čisto červeným krevetám ako ich vidíme dnes.

Ďalším znakom ich citlivosti je ich vysoká trhová cena. Je to kvôli tomu, že importéri musia platiť za expresný transport/starostlivosť pri ich príprave. Kým tovar konečne dorazí do políc obchodu, veľa kreviet uhynie a všetky tieto straty musia pokryť krevety, ktoré túto cestu prežili. Crystal red krevety nie sú dostupné na mnohých miestach sveta. Musia sa prepravovať vo väčšom množstve, pretože ak by ich bolo prepravované len malé množstvo, bola by cena kreviet tak vysoká, že by si ich nikto nekúpil. Preto sa prepravujú v stovkách, aby pokryli náklady distribúcie. Nie je ľahké predať takéto citlivé krevety v stovkách kusov, ak nemajú na to pripravený väčší počet odberateľov. Netreba zabúdať na to, že čím dlhšie budú mať tieto krevety u seba na predajni v akváriách, tým väčšie je riziko ďalších strát. Teraz je jasné, ako citlivé sú Crystal red krevety. Poďme sa pozrieť na parametre vody.

Parametre vody:

Vo vode by sa nemali vôbec nachádzať stopy amoniaku a dusitanov. Ak nemáte zabehnuté akvárium, vôbec ani nerozmýšľajte o chove.

Optimálna teplota: 22 až 25 stupňov celzia. Môže sa tolerovať až do 28, ale iba pri intenzívnom vzduchovaní.

Optimálne pH: 6,2 - 7,2

Nízko zásadité až neutrálne pH je dobré pre krevety, pretože schránky bezstavovcov sú už od prírody zásadité. Kyslosť je škodlivá pre schránky kreviet, to isté platí pre krabov a slimákov. Kontakt s kyslím prostredím spôsobuje mikroskopické "priehlbinky". V týchto priehlbinkách sa môžu lepšie usadiť mikroskopické organizmy. V kyslom prostredí akvária schránky kreviet sú menej lesklé, pretože kôly týmto priehlbinkám majú matnejší povrch. Rovnako môžete sledovať ako sa krevety snazia obrusovať tieto mikroskopické priehlbinky na svojom tele. V každom prípade ak sa snažíte upraviť vodu čo najlepšie, bude lepšie stredne nízke pH ako nízke pH, pretože dusíkaty odpad bude menej toxický. To je dôvod, prečo v dôsledku rôznych faktorov znečistenia v jednotlivých nádržiach, niektorí ľudia tvrdia, že sa Crystal red krevety správajú lepšie vo vode z nižším pH, zatiaľ čo iní tvrdia opak. Nesnažte sa zvýšiť Vaše pH ak ste si nie istý o kvalite Vašej vody. Pre tak citlivé druhy ako sú Crystal red krevety výsledok môže byť smrteľný.

Výmena vody: 30% týždenne, dobre prekysličenej, odchlórovanej vody.

Ak pH Vašej novej vody je rozdielna od vody v nádrži, vodu dopĺňajte pomaly do nádrže napr. naberačkou.

Crystal red - správanie:

Mali by byť stále "zaneprázdnené" a aktívne. Ak väčšia časť Vašich kreviet začína byt neaktívna, pomalšia a neje poriadne ako je bežné, skontrolujte vodu. Ak ich spozorujete zotrvávať pri hladine bez pohybu, prípadne sa krevetky nechávajú unášať v prúde je to príznak zlej kvality vody. Krevety pravidelne zvliekajú pancier. Je to proces, kde sa zbavujú ich vonkajšieho plášťa, aby sa mohli zväčšiť. Pancier sa im po čase vytvorí nanovo, samozrejme keď im bude znova tesný, zhodia ho zase. Je to ako keď vyrastiete z trička a potrebujete ho vymeniť, aby ste mohli vyrásť. Preto keď uvidíte prázdne schránky kreviet nemusíte mať strach. Nechajte ich tak v akváriu a krevety ich sami zjedia, je to pre nich výborný zdroj vápnika.

Jedlo:

Mali by byť kŕmené rôznou stravou bohatou na rastlinnú zložku. Je dobré mať tiež mach alebo ricciu kôly tomu, že si hocikedy môžu dať malé občerstvenie keď sú hladné. Krevety by nemali nikdy hladovať. Radi jedia riasy ale nesmú byť riasy vo Vašej nádrži, pretože dusitany v ňom sú pravdepodobne príliš vysoké. Tabletové krmivo s riasou/rastlinnou zložkou nájdete vo väčšine predajní. Rovnako ich môžete kŕmiť jedlom pre prísavníkov alebo pre kraby.

Prostredie:

Najlepšia je pre nich zarastená nádrž rastlinami, pretože si vždy môžu nájsť nejaké jedlo. Nikdy nepoškodia Vaše zdravé rastliny, radšej sa pustia do rozpadajúcej sa rastlinnej hmoty alebo rias, ktoré sú mäkšie a ľahšie ich rozoberú klepietkami. Ak pridávate CO2, dávajte si pozor, aby pH nekleslo príliš nízko.

Svetlo by nemalo svietiť 24h v kuse, vhodný je hustý porast rastlín, kde si nájdu tieň.

Môžete mať nádrž aj bez substrátu, pokiaľ filtrácia/prúd vody nie je silná.

Nikdy nepoužívajte prostriedky proti parazitom a taktiež nelejte do nádrže s CRS žiadne "zázračné" prípravky na úpravu vody.

Nenechajte sa odradiť pri chovaní týchto kreviet ich náročnými podmienkami. V skutočnosti, pre ich vysokú citlivosti, môžete cítiť zadosťučinenie keď sú zdravé a aktívne vo Vašom akváriu. A okrem toho Vám nemusím hovoriť že sú absolútne krásne a stabilné vo svojej farbe.

Crystal Red stupne:

Crystal Red prichádza v triedach SS,S,A,B a C. Štandartné Crystal red triedenie je nasledujúce:

crystal red

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

2009 Copyright©Fishyou.com