Ako použiť starý filter


  Pri zakladaní novej nádrže na odchov rýb (80x30x30) som rozmýšľal ako zabezpečiť filtráciu vody, keďže som predpokladal, ako to už býva v takýchto akváriách, že vzhľadom k veľkému počtu rýb bude potrebná dobrá filtrácia vody. Po ruke som mal jeden starý filter FAN1, ktorý však pre potreby takéhoto akvária nestačil. Objem filtračnej hmoty je u tohto typu veľmi malý a navyše silný prúd naberanej vody strhával menšie rybky medzi rebrá krytu filtračnej vložky, kde uhynuli.

starý filter   starý filter

  V prvom kroku som skúsil odobrať kryt filtra a na nadstavec filtračnej vložky som natiahol molitan. Ani tento objem filtračného materiálu nestačil a vzhľadom k tomu, že otvor vo filtri bol väčší ako samotný nadstavec a postupne sa vysúval a padal na dno akvária, som po úvahe začal improvizovať. A tak sa zrodil nápad spojiť dva filtre, jeden elektrický a jeden vzduchový do jedného celku.
  Najprv bolo potrebné vymyslieť napojenie vzduchového filtra na hlavu FAN1. Nadstavec na filtračnú vložku som skrátil a pomocou taviacej pištole som ho pripevnil k vrchnému dielu vzduchového filtra.

starý filter  starý filter  starý filter

Takto pripravený nadstavec som zasunul do hlavy filtra FAN1

starý filter  starý filter  starý filter

  A na svete bol hybrid medzi filtrami, ktorý mi však ušetril financie ale čo je najhlavnejšie, že udržiava vodu priezračnú a rybky v akváriu prospievajú.

starý filter  starý filter  starý filter

  Viem že som nevymyslel nič svetoborného ale verím že tento nápad bude inšpirovať ďalších priateľov akvaristov aby nezahadzovali staré "náčinie" ale po troche úsilia zúžitkovali svoje zručnosti a ušetrili pár koruniek na " ďalšie rybky".

Dušan Macko

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

09/2007