Eheim classic 2211Ak mate doma výrobok o ktorom chcete napísať recenziu

Bola táto recenzia pre Vás užitočná?

ÁNO
36
95%
NIE
2
5%
 
Celkový počet hlasov : 38

Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 18 Feb 2011 00:56 am

Zdravim vsetkych. Chcel by som sa podeliť o dojmy a skúsenosti s vonkajším filtrom Eheim classic 2211.

Kúpil som ho cez e-shop na
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk za 47,8€
. Budem však prísny, pretože mojím cieľom je mať hi-tech miniakvárium, kde by nebolo vidieť žiadnu techniku. Pozor, nemyslím tým, že som nespokojný so všetkým, čo nechválim. Budem sa snažiť popísať aj drobnosti, ktoré niekto možno ani nerieši.
Obrázok


Technické parametre:
PRE AKVÁRIÁ S OBSAHOM: do 150 litrov
VÝKON ČERPADLA: 300 L/H
VÝTLAK: do 1,3 metra
PRÍKON: 5 wattov (snáď najúspornejší externý filter, aký sa dá nájsť)
OBJEM NÁPLNE: 1,3 litre
ROZMERY Ø x výška: 110 x 290 milimetrov

Z praxe viem, že pre spoločenské akvárium 130L u rodičov bol filter 300-400L/H málo. Tento filter by som asi do 150L nádrže nedával, ako píše výrobca.


Skutočný obsah balenia:
DSC06384.JPG
DSC06384.JPG (33.79 KiB) Zobrazená 32987 krát

 • Návod na použitie – veľmi stručný
 • Hlava filtra
 • Nádoba na filtračné hmoty
 • 1x Dištančná podložka medzi filtračné hmoty a nasávanie, 1x dištančná podložka medzi filtračné hmoty a hlavu filtra – zdanlivo zaberajú objem pre filtračné médiá, ale nevyhadzoval by som ich. Zabezpečujú rozloženie prúdu vody po celom priemere filtračných hmôt.
 • 3x filtračná náplň EHEIM CARBON – GRATIS (pravdepodobne nie je štandardnou súčasťou dodávky). Kto ju použije, nezabudnite ju po 2-3 týždňoch vybrať!
 • 1x filtračný molitán – vysoký iba pár cm.
 • 1x filtračná vata – rovnako vysoká ako molitán. Odporúčajú sa 2 spôsoby naplnenia filtra, tie nájdete v návode.
 • asi 1,5m hadice 9/12mm
 • asi 1,5m hadice 12/16mm
 • rúrka v tvare U na nasávanie vody – treba si ju odrezať na potrebný rozmer. Všimol som si na viacerých eheim filtroch, že je náhoda, do akej strany máte orientovaný biely nápis EHEIM na zelenej trubici. Mne to teda poriadne vadí, pretože ja mám ten nápis orientovaný presne na čelné sklo. Otočiť to nijako nejde :( . Je to ako päsť na oko v akváriu. Namiesto toho, aby výrobca pomohol maskovať zákazníkovi jeho techniku, on to zvýrazňuje. Kto by sa chcel už len pochváliť zelenou trubicou s bielym nápisom v akváriu. Posúďte sami...
  DSC06384.JPG
 • nasávací kôš
 • 2x písavka s držiakom pre nasávaciu rampu
 • 2x prisavka s držiakom pre výtlačnú rampu
 • rúrka s dierkami + zátka + L-ko + výstuha proti zalomeniu hadičky – rozstrekovacia rampa. Ja som použil iba L-ko napojené na hadici, lebo rozstrekovacia rampa mi nešla prilepiť nad hladinu (málo miesta v mojom mini-akva) a zasa to by to tam iba špatila.
 • Postavec pre filter – zabezpečí lepšiu stabilitu
 • Penové podložky pre podstavec – nalepovacie. Odporúčam vymeniť za nejaké vyššie gumenné kvôli hlučnosti (viac v texte nižšie).
(snáď som na nič nezabudol)

Nainštalovaný filter pre posúdenie veľkosti je tu:
Obrázok


Použité filtračné náplne
Originál náplne sa mi zdajú dosť drahé, tak som si dodané nechal ako vzor na vystihovanie vlastných. Ja som veľa čítal o filtračných náplniach a použil som už zabehnuté (alebo zabehávané) z filtra vlastnej výroby. Použil som molitán, Siporax, Zeolit, filtračná vata. Náplne sú popísané bližšie tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.bigcichlids.estranky.sk/clanky/clanky/vnutorny-filter-mae-in-mephistocichlidsOdporúčané príslušenstvo:
 • Dvojkohút pre hadicu 9/12mm – výtlak vody
 • Dvojkohút pre hadicu 12/16mm – nasávanie vody
(každý stojí na rovnakom e-shope, ako bol kupovaný filter 13,44€)
Obrázok
Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by som čistil filter bez týchto dvojkohútov. Zároveň slúžia aj ako rýchlospojky. Zatvorí sa guľový ventil na oboch stranách dvojkohúta a odskrutkuje sa poistná matica. Tak filter ľahko vyberiem zo skrinky. A nezavzdušnia sa mi hadice (alebo len minimálne).

Až po prvom spustení som zistil, že mám z miniakvária práčku. Takže aj v tomto prípade som uvítal prítomnosť guľového ventila na výstupe – priškrtil som filter asi na polovicu.

Túto časť sem dávam úmyselne, pretože som si chcel zjednodušiť údržbu a objednal som si 2x dvojkohút pre hadice 12/16. V e-shope, kde som to bral síce bola možnosť zakúpený nepoužitý tovar vymeniť, ale ja som hadicu 9/12 narval na prípojku 12/16 – takmer nerozoberateľný spoj ;-). Tak POZOR, potrebujete každý dvojkohút iný.


Tesnosnosť spojov
Po zložení všetko super. Eheim – klobúk dole. Obával som sa tesnenia medzi hlavou a nádobou na filtračné médiá, ale je tam dosť veľý O-krúžok v drážke. Tesní to aj bez silikónovej vazelíny. Dokonca mi nešlo zatlačiť hlavu do nádoby s filtračným médiom - mal som zatvorené guľové ventily :-).

Počas prvého týždňa som našiel mokro pod akváriom. Zdroj presaku boli nainstalovane dvojkohuty. Vytieklo cca 1L za 3 dni. Mozno len vystupny nebol na fest zatiahnuty, ale otvoril som ich oba a namazal silikonovou vazelinou. Uz viac-krat sa mi osvedcila pri tesneni filtra a jeho casti. Kto ma externy filter, toto by mala byt povinna vybava.
Zadnu stenu skrinky som mal navrhnutu ako vystuhu a je cela rozmočená. Teraz som prvý krát rád, že nemám 400L akvárium . Každopádne ten presak bola moja vina.
Obrázok


Hlučnosť
O tomto filtri som počul veľa, že niekomu vadí hlučnosť, iný je bez problémov. Prvé spustenie filtra, kedy je zavzdušnený, ani nekomentujem. To je jasné. Nie je to tak jednoduché jednoznačne sa vyjadriť k hlučnosti. Prečo?
 • Samotne telo filtra stojí na troch mäkkých gumených nožičkách vysokých tak 5mm. Samotný filter spôsobuje jemné vibrácie, a tieto nožičky ich pekne tlmia. Bez stojanu je však dosť labilný a dá sa ľahko prevrátiť.
 • Kvôli stabilite sa dodáva aj stojan. K nemu sú v balení pridané také penové, sotva 2mm vysoké podložky. Musel som si ich sám nalepiť. Takto zostavený filter je už značne hlučný. Navyše, ja mám skrinku z veľkej časti vzadu otvorenú. Po zatvorení skrinky sa hlučnosť ešte zosílila - skrinka sa mi správala ako ozvučnica reproduktora.
 • Vyriešil som to na základe skúseností s hlučnosťou filtra vlastnej výroby. Odlúpol som dodané penové nožičky/podložky a použil som tie z môjho vlastného filtra popísaného v tomto príspevku: externy-canistrovy-filter-vyroba-otazky-t11183-48.html#p175460
  Tie nožičky som kedysi dávno objednával z sk.farnell.com, ale sú to nožičky pre elektrické zariadenia.
 • Hlučnosť bola stále podľa mňa dosť znepokojujúca. Neostávalo mi nič iné, len čakať. Po týždni som si všimol, že hlučnosť zmizla. A filter ide veľmi ticho. Teraz to beží úplne ticho a pokojne by som vedľa toho aj spal.... Hlučnejší ako filter je teraz ventilátor v kryte :angel: .


Záver
Oproti iným filtrom vhodným pre minička vidím tieto výhody:
+ možné umiestniť pod akvárium do skrinky
+ spoľahlivosť a dostupnosť náhradných dielov (výborná značka, ale záleží od preferencií)
+ rotor na keramickej oske podopretý na 2 miestach


Nevýhody sú podľa mňa:
-Balenie bez kompletných filtračných médií
-Bez rýchlospojok v balení. Tým zároveň aj nemožnosť regulácie prietoku bez zakúpenia doplnkového -príslušenstva
-Cena (keďže potrebujete k nemu ešte niečo na škrtenie a filtračné náplne), skutočná cena v mojom prípade narástrla na 74,8€, siporax mám asi za 10€, ostatné boli eurové položky
-skutočne nevkusné hadice s logom EHEIM orientovaným priamo do akvária (toto je ale bežné)


Musím povedať, že na obrázkoch v e-shopoch vyzeral filter dosť cukríkovo a kúpu zrovna tohto som bral ako najmenšie zlo. Pri inštalácii filtra som názor zmenil. Celý filter je pomerne masívny vzhľadom na svoj prietok a objem náplne a kvalita eheim filtrov neobišla ani tohto „prcka“.

Filter mám asi týždeň. Zatiaľ som toho názoru, že ak by som niekedy vyberal filter pre nejaké malé akvárium (povedzme do 60L) a na trh by neprišlo niečo extra, siahol by som znova po EHEIM CLASSIC 2211 a dokúpil dvojkohúty (ale tento krát už správne ;-) ).

Ja by som ohodnotil výrobok asi tak na 7/10, čiže veľmi kladne.

Chnuro.


btw: ako zmensim obrazky v prispevku? (SS please)
Prílohy
logo.JPG
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Richard Tokušev » 20 Feb 2011 22:50 pm

Tu by som upresnil uvedenú poznámku, že sa jedná o najúspornejší vonkajší filter.
Rovnakú spotrebu 5W majú ešte filtre Eheim ecco pro 130 (2032) a ecco pro 200 (2034).
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Giftzahn » 21 Feb 2011 08:08 am

@chnuro: super recenzia ... nemozem s tebou resp. s tvojou recenziou nic ine len suhlasit ... pozastavim sa pri tych hadiciach , je to vecna skoda ze su zelene co by mozno ani tak moc nevadilo, ale to logo je skutocne otravne ... na druhej strane treba povedat ze su to kvalitativne vynikajuce hadice ...snad najlepsie ktore sa mi dostali do pazurov, uz dlho hladam za ne nahradu vo forme bielych priesvitnych ale zatial sama voda ... nic v podobnej kvalite sa mi nedari zohnat ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 21 Feb 2011 18:20 pm

@giftzahn,

Ak myslime na to iste, tak ja teraz spekulujem nad použitím plexisklových rúrok namiesto originálnych zelených. Este riesim objednávku tu: plexiglas-rury-t12071.html

Úspech je neistý, časová stabilita farby plastu tiež, ale stále je to lacnejšie riesenie ako sklenené Lily pipe od ADA :-). Z druhej strany na nete najdes kvanta ludi, co to skusaju a vysledok v akvarkach je podla mna velmi dobry. Ja to rozhodne skúsim a s výsledkom a skúsenosťou sa v príslušnej téme podelím ;).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 01 Mar 2011 11:43 am

Super recenzia chválim dnes asi pôjdem poň, uvidíme čo to spraví , jediné čoho sa bojím je že mi to v 25l bude robiť veľký prievan ale nevadí nejak ho poškrtím. Ešte raz palec hore za recenziu :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Giftzahn » 01 Mar 2011 11:56 am

46_Lubo_46 napísal:Super recenzia chválim dnes asi pôjdem poň, uvidíme čo to spraví , jediné čoho sa bojím je že mi to v 25l bude robiť veľký prievan ale nevadí nejak ho poškrtím. Ešte raz palec hore za recenziu :)


njn, prievan ako prievan ... dostanes k nemu jednu ciernu a jednu modru filtracnu penu ... plus ked si rovno v tom Hronbachu kupis sacik bielej filtracnej vaty a tou napchas filter ...cize modra naspodok filtracna vata pekne natlacit dnu a na vrch aspon pri zabehu filtra supnes tu ciernu - aktivne uhlie .... zistis ze az taky prievan nerobi :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 01 Mar 2011 12:31 pm

Diky Giftzahn za rady v obidvoch príspevkoch týmto si ma už na 100% presvedčil :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 01 Mar 2011 12:54 pm

@46_Lubo_46:
K tej hlučnosti: daj vediet , ako sa to pozdava Tebe, ked to vyskusas. Lebo podla reakcii tu na fore zacinam mat pocit, ze je to dost subjektivne. Ja som s tym stale spokojny, aj ked Eheim Proffesionel 2071 vo velkom akva u rodicov je asi tichsi. S tym 2211 sa budes musiet trosku pohrat.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Giftzahn » 01 Mar 2011 13:00 pm

46_Lubo_46 napísal:Diky Giftzahn za rady v obidvoch príspevkoch týmto si ma už na 100% presvedčil :)


njn, rado sa stalo ... ono, sam som takto riesil prietok v 2213 pre nove 30L akva ... sak koniec koncov, ked bude filtrik u teba doma zistis ci je nejake taketo riesenie znizovania prietoku vhodne pre teba .... podla mna lepsie ako sktit na vystupe nejakym dvojkohutom ono ani samotny vyrobca takymto riesenim nadseny nie je a okrem toho ked sa trosku zanesie prietok sa tiez znizi ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 01 Mar 2011 23:43 pm

Nooo už je doma spokojnosť veľká, samozrejme vady má to čo tu bolo spomínane hlučnosť, no skôr tichosť paradna. Keď stojím od neho par metrov ani nepočujem že ide tak meter,dva už počuť šum ale nič hrozne. Jedine je trochu silny prierok trošku tornado v 25l, napchal som kopec vaty filtračnej,molitanu ale nejak to nezoslabilo. Asi vyriešim ventil,ale dá sa to aj bez. Skratka 9 z 10 bodov, jedine minus je tá estetika inak žiadny problem.
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Giftzahn » 02 Mar 2011 08:05 am

njn, chvilku s nim vydrz ... on sa nepatrne zanese a prievan nebude ... samozrejme ventily je tak ci tak dobre mat po ruke napr. prakticke pri cisteni filtra ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 02 Mar 2011 13:49 pm

No páni mám otázku tento filter má hadice 12/16 a 9/12 mm, ak sa nemýlim. Otázka je, že aké lily pipes by som mal kupiť, vyrobiť aby mi pasovali? do prítoku to je tých 12/16 treba 13mm, alebo 12mm. A to isté do výtoku 9 alebo 10mm?
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 02 Mar 2011 14:11 pm

Ja som si objednal 13mm na vstup aj vystup :-). Ak sa mi nebudu pacit, budem ich predavat na burze.

V recenzii som spomenul, ze som nechtiac kupil aj dvojkohuty rovnake. Pouzit teda rovnake lily pipe nebude problem. Dokonca mi to vyhovuje aj kvoli objednanemu prietokovemu CO2 difuzoru.

Zasa tu: plexiglas-rury-t12071-24.html#p177594 som uviedol, ake rurky pouziva EHEIM pre konkretne hadice (vzdy je tam 1mm presah), ale v rovnakej teme sa diskutovalo aj o tom, ze rurka s vonkajsim priemerom 12mm v pohode staci pre hadicu s vnutornym priemerom.

Tak si to preber ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod bito » 02 Mar 2011 15:28 pm

caute.chnuro dakujem ti za dobru recenziu.ja osobne mam doma 130 l akva.chcem si kupit vonkajsi filter od EHEIM, ako pises ze tento filter nieje prilis vhodni na tuto velkost.chcem sa spitat aky by ste mi odporucili na 130 l akva.akva je asi 60% zarastene a mam tam zivorodky.za kazdu radu dakujem
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Giftzahn » 02 Mar 2011 15:29 pm

46_Lubo_46 napísal:No páni mám otázku tento filter má hadice 12/16 a 9/12 mm, ak sa nemýlim. Otázka je, že aké lily pipes by som mal kupiť, vyrobiť aby mi pasovali? do prítoku to je tých 12/16 treba 13mm, alebo 12mm. A to isté do výtoku 9 alebo 10mm?


v tvojom pripade budes Glassware/Lily pipes potrebovat s priemerom 13mm ... napr. CAL Infulx X1, X2 Efflux F1, F2, Do!aqua Violet Glass VP-1 13D, Do!aqua Violet Glass VP-2 13D, Do!aqua Violet Glass VV-1 13D, Do!aqua Violet Glass VV-2 13D alebo nieco podobne neznackove cez e-bay :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 02 Mar 2011 16:27 pm

bito napísal:caute.chnuro dakujem ti za dobru recenziu.ja osobne mam doma 130 l akva.chcem si kupit vonkajsi filter od EHEIM, ako pises ze tento filter nieje prilis vhodni na tuto velkost.chcem sa spitat aky by ste mi odporucili na 130 l akva.akva je asi 60% zarastene a mam tam zivorodky.za kazdu radu dakujem


tak teda za 1.) toto nie je tema o vybere filtra! Uz tu prosim na toto neodpovedaj. Na fore najdes podobnych debat vela. Tak teda citaj!
za 2.) aby si nepovedal, ze som zly: v obchode, kde som filter kupil maju okrem ineho velmi dobru organizaciu tovaru - odporucam minimalne preklikat. Rovnako sa dobre orientuje aj na
Kód: Vybrať všetko
http://www.eheim.sk/sk/ -> filtre

ver mi - jednoznačná odpoveď neexistuje. Moj tip by bol jednoznačne eheim/fluval (o tomto je tu vela diskusii, ktora znacka je lepsia), mne sa eheim pozdava viac (napr. uz len spotreba). Odporucil by som sa ti pozrerat po rade aspon ECCO pro (minimalne Ecco pro 200, mozno by som premyslal aj nad 300), alebo Proffesionel 3 (2071 by bol az-az).
Ak fluval, pokukoval by som po Fluval 205, mozno 305.

U filtrov inych znaciek som nasiel nevyhody ako hlucnost, nespolahlivost. Nechces predsa aby ti po nejakej dobe nieco prasklo/netesnilo a vytieklo ti 1/2 akva doma v obyvke. Ak ti nieco raz pretecie, spolahlivost budes davat na 1. miesto pri kupe cohokolvek, kde ti pojde voda von z akva. Najdes tu na fore ludi, co maju filtre Fluval, Eheim aj 8 rokov s minimalou udrzbou a su stale spokojní.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod bito » 02 Mar 2011 18:36 pm

viem ze tato tema nie je o vybere filtra len ma tvoja recenzia zaujala.dakujem ti za odpoved
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 21 Jún 2011 10:36 am

S odstupom času by sa patrilo napísať niečo z vlastnej skúsenosti používania tohlo "prcka".

Filtračné náplnie
stále používam "neznačkové" náplne. Teda hlavne vatu. Tú treba meniť pri každom čistení, skúšal som ju nechávať aj dlhšie ale potom sa rozpadá a pri vyberaní sú vlákna všade. Rozhodne by som ju ale nevynechával. Z jej hnedej farby pri čistení je jasné, že tam nie je iba na okrasu.
Niečo k filtračným médiam som písal pred nedávnom tu, tak sa nebudem opakovať: pomoc-pri-vybere-filtra-t7764-216.html#p186522
Okrem toho som z filtra odstránil zeolit na základe témy časopisu Akvárium č.4. Na s. 24 je spomenuté niečo o zeolitoch. V mojom akváriu sa to teda javí ako nevhodný materiál - ja mám v akváriu hlboký nedostatok dusíku a musím ho umelo pridávať http://klub.akva.sk/akvarium.php

Čistenie filtra
S kúpenými rýchlospojkami je čistenie bezproblémové a pohodlné. Neviem, či som mal jeden zlý kus, alebo je to mnou, ale jedna mi trošku presakuje. K presaku dôjde často vtedy, keď chcem upraviť škrtenie, alebo po čistení filtra. Už som si zvykol, kedy k tomto dochádza a stačí otvoriť a znova jemne pootočiť guľovým ventilom. Je to asi jediná výtka k čisteniu.
Filter som mal otvorený aj po týždni, aj po dvoch mesiachoch. Po zýždni sa to ukázalo ako zbytočné, po dvoch mesiacoch to aj tak nebolo ešte nevyhnutné, ale humusu tam bolo riadne. Interval čistenia v mojom 16L akváriu by som odhadol teda na 2-3mesiace. Akvárium je husto zarastené s 10 borarskami, 4 krevetky a slimáky.
Počas zábehu až do teraz som meral okrem iného aj NO2 v akváriu. NO2 sa po založení držalo pomerne vysoko, potom kleslo až na úplne nemerateľnú hodnotu a v týždni po čistení filtra vždy NO2 mierne stúpne. Je to stále pod 0,1mg/l, ale test nie je už úplne číry. Toto dokazuje účinnosť externého filtra a zvolených náplní.

Hlučnosť
Ja sám ju považujem za veľmi dôležitú. Filter ide vždy dosť nahlas, keď ho vyčistím. Trvá to, kým sa z filtra neodčerpajú drobné bublinky vzduchu, napr. z novej filtračnej vaty. Filter asi po mesiaci stíchol natoľko, že ho nie je takmer počuť ani pri otvorenej skrinke. Musím ho chytiť, či vôbec "vrčí", alebo sa k nemu zohnúť. Eheim je v tomto proste špička. Treba ale dodať, že každý filter má svoj čas zábehu, a aj lacnejšie značky časom trošku stíchnu. Čudujem sa nedočkavcom, ktorí predávajú tieto filtre na burze za zlomok ceny a myslia si, že ako zle kúpili, že filter hučí - už po týždni, dvoch, keď sú bublinky preč a filter si niečo "odvrčal" je poznať pravú tvár značky, ktorú ste si kúpili a podľa referencií máte aj 8 rokov kľudu.

Moja úvaha pre návrh filtrácie do budúcnosti
Do väčšieho akvária (možno už 100L a viac) by som dával vždy radšej 2 slabšie filtre, ako jeden. Čistiť ich môžete na striedačku v intervale, ktorý si sami odsledujete. Je to drahšie riešenie (a nie každý si to môže dovoliť), ale rozhodne by po čistení jedného filtra nenastal nárast NO2. Aj keď len neškodný, ale osobne by som chcel dať mojím malým živým zverencom to najlepšie, keď ich už držím v zajatí. Teraz mám zviazané ruky, ak by som chcel reklamovať filter (v miničku aj tak nemáte na výber). S dvomi by to nebol problém, možno by to vyžadovalo častejšie výmeny vody so slabšou filtráciou. Ale ryby určite prežijú a pohyb vody sa nezastaví.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod ASUSKO » 04 Júl 2011 21:30 pm

velmi pekna tema a recenzia na danu temu coz musim pochvalit.
Velmi som sa zadival na tuto znacku a typ filtra koli jeho cene a vykonu no mam malu uvahu ci bude na mojme akva stacit tot vidiet na odkaze

> gallery/technika-a4/new-112l-p40142.html

Viem ze akva je len 110l a ze by filter mal 40l vody k dobru
no presto chcem vasu radu ci kupit abo nie poradite ??
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 05 Júl 2011 08:47 am

ASUSKO napísal:velmi pekna tema a recenzia na danu temu coz musim pochvalit.
Velmi som sa zadival na tuto znacku a typ filtra koli jeho cene a vykonu no mam malu uvahu ci bude na mojme akva stacit tot vidiet na odkaze

> gallery/technika-a4/new-112l-p40142.html

Viem ze akva je len 110l a ze by filter mal 40l vody k dobru
no presto chcem vasu radu ci kupit abo nie poradite ??

Cau, povodne som myslel, ze na otazku o vybere filtra v tejto teme už neodpoviem. Ale ak uvážim, že by si potom nejaký začiatočník s nadšením kúpil filter, ktorý by mu bol na nič, zmäkkol som :-).

Nie, nemáš žiadnych 40L k dobru!
V najbližších mesiacoch budem zakladať 65L akvarium a neviem, či by som si do tohto nekúpil väčší. Ale mám Eheim classic 2211, tak ho použijem. cca60L akva je najväčšie akvarium, kde by som použil filter Eheim classic 2211. Aj na takyto objem budu niektorí užívatelia fóra možno už namietať (a nebudú to začiatočnici).

Eheim classic 2211 by som do tvojho akva urcite nedaval. Citaj hore:
chnuro napísal:...Z praxe viem, že pre spoločenské akvárium 130L u rodičov bol filter 300-400L/H málo. Tento filter by som asi do 150L nádrže nedával, ako píše výrobca...

Musíš uvážiť aj fakt, že výrobcom udávaných 300L/hod je len teoretický výkon čerpadla. V praxi znižuje prietok už samotná hadica a záhyby, rôzne kolienka, výtlačná rampa, hlavne filtračné médiá a ich znečistenie. Praktický reálny prietok by som uvažoval polovičný. Akva by ti mal filter prefiltrovať minimálne 2-3x za hodinu, v rastlinných akváriách sa odporúča až 10x.

Pozeraj si filter aspon 450L/hod. Ani 700L/hod nebude na skodu. Skrtit mozes vzdy a mas filtračný objem navyše. Pokial si sa zahladel do rady classic a presvedcila ta tato recenzia, nenechaj sa zmiast prave jednym recenzovanym modelom z celej rady. Vela konstatovani recenzie by sa dalo aplikovat na celu radu, ale nemozem ti to zaručiť, keď som tie filtre nikdy nepoužíval.
Ked chces classic, tak Eheim classic 350, ale k cene si pripocitaj rychlospojky a filtračné média. Keď začneš kalkulovať, skončíš pri rade ecco. Napr EHEIM ecco pro 200, ale premyslal by som aj nad 300-vkou.

Porovnaj si spotrebu, objem náplní, komfort pri čistení,... Nie vždy vyššia rada musí byť lepšia a nie vždy sa oplatí šetriť. Ten filter si kupuješ na 5 rokov a viac. Richard Tokušev tu niekde na fóre pisal, že u neho v predajni bežia filtre z rady classic 10, alebo 12 rokov.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod ASUSKO » 05 Júl 2011 15:57 pm

ja som vzal este do uvahi EHEIM CLASSIC 250
S OBSAHOM: do 250 litrov
VÝKON ČERPADLA: 440 L/H
VÝTLAK: do 1,5 metra
PRÍKON: 8 wattov
OBJEM NÁPLNE: 3 litre
OBJEM FILTRA: 3,5 litra
ROZMERY Ø x výška : 160 x 355 milimetrov
Bez filtračných medií !!! cena je tiez primerana.
viem ze naklady na Dvojkohút pre výtlak vody a filtracne media sa trochu zvisia no postupne clovek musi uvazit i svoje finance moznosti .. co sa tyka tvojej recenzie a odpovede musim sa ti len podakovat dost si pomohol :) dik
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod Peterrr » 03 Aug 2011 15:19 pm

Mám tento filter, kúpil som ho už používaný ale podľa mňa je veľmi tichý nič som na ňom neprerábal ani nožičky. Hlučnosť prvých pár desiatok minút je hlavne spôsobená buď že nieje voda v celom systéme alebo vzduchovými bublinami. Ja som používal substrat pro a ten mi snáď 1h uvolnovaľ vzduch. Používam obyčajnú akvaristickú filtračnú vatu a klasický akvaristický molitán.
Peterrr
 
Príspevky: 11
Založený: 23 Feb 2011 11:17 am

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod roer » 03 Aug 2011 18:44 pm

Pozeraj si filter aspon 450L/hod. Ani 700L/hod nebude na skodu. ---- do 112 l. akvária???
roer
 
Príspevky: 49
Založený: 28 Máj 2010 19:35 pm

Re: Eheim classic 2211

Odoslaťod chnuro » 04 Aug 2011 08:20 am

roer napísal:Pozeraj si filter aspon 450L/hod. Ani 700L/hod nebude na skodu. ---- do 112 l. akvária???

ty si este nemal rastlinne akvarium, co? ;-)

počítaj, že v akva bude tak 90L vody, filter s náplňami bude mať reálny prietok asi 1/2, cize 350L/h. Objem akvaria sa ti prefiltruje 3,9x za hodinu. Možno trošičku priškrtíš, keby sa prúd vody zdal príliš silný, ale niekto by k tomu pridal ešte prídavné čerpadlo na "nahánanie vody".

Len pre porovnanie: Vyššie som spomenul, že 2211 by som použil max do 60L akva. Zmestíš tam 50L vody (aj to som prehnal), Eheim 2211 má udávaný prietok 300L/h, reálne môže mať asi 150L/h. To je objem vody asi 3x za hodinu. Podľa mňa je to akurat, podla Giftzahna aj malo ;-). Takéto akva budem zakladať, tak sa časom ozvem, či ten filter stačil.

Mám miničko 16L a ten classic 2211 tam bezi na 2/3 vykonu - trosku skrtim. Akvárium má cca 7 mesiacov, možno aj viac.
mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195-120.html#p189460 - tu temu si pozri kudne celu. Pisem tam vela svojich postrehov. Začínal som bez akýchkoľvek vedomostí o akvaristike.
Experimenty s prietokom ukazujú jasne v prospech vyššieho prúdenia. Samozrejme to prúdenie treba nejako rozložiť, rozbiť, aby nerobilo viac škody, ako osohu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2398
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Ďalšia

Naspäť na Recenzie výrobkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.