externy biofilter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

externy biofilter

Odoslaťod salik » 30 Júl 2002 18:13 pm

:arrow: planujem si postavit externy biofilter, kupu akvaria s prieckami-cerpadlo-filtracne materialy-hadice a trubky by som "zvladol" ale mam dilemu ako to pozapajat aby mi po vypnuti prudu nevytieklo samospadom cele akvarium... :?:
ma s tym niekto skusenosti :?: staval si uz niekto externy filter :?:
:!: dakujem za kazde info/link

:arrow: napr.: Obrázok+ eheim zberac Obrázok
Naposledy upravil salik dňa 08 Nov 2002 20:08 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

externy biofilter

Odoslaťod minky » 15 Aug 2002 13:33 pm

Znami to ma urobene, tak som sa ho na to pytal. Vraj staci zabezpecit aby hladina vo filtri bola na rovnakej urovni s tou v akvarku (co je aj logicke :roll: ) :) Este chces nieco vediet :?:
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

biofilter

Odoslaťod marlo » 15 Aug 2002 13:39 pm

no ale co ak bude filter pod akvariom ? co potom ? tam treba vymysliet nejaku poistku aby ked vypne elektrika nasala hadica vzduch
8)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod minky » 15 Aug 2002 13:54 pm

tak to uz neviem. on to ma za akvarkom. nie je to vidiet a nemusi vymyslat ako urobit poistku. predpokladam ze si to nemozete tak spravit a zbavit sa problemov
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

možnosti

Odoslaťod salik » 15 Aug 2002 23:03 pm

po prelozeni netu mavaju ludia vacsinou dva varianty :
:arrow: dopredu s biofiltrom ratali a dali si navrtat do bocneho skla akvaria dieru na prepad, alebo si spravili externy prepad zaveseny na akvariu (popis nizsie)
:arrow: biofilter vedla akvaria pri zhode hladin by bolo asi pre mna najjednoduchsie riesenie, ale chcel som to mat zavrete v skrini aby som nepocul cerpadlo-prelievanie vody atd...a dalo sa vecer aj spat... :?

-pekne nakreslene to najdete tu :
http://www.volny.cz/lis/Akvarium/prepad/prepad.html

:arrow: ja som sa rozhodol pre tuto variantu a neskor ju aj dufam zrealizujem
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

@-diskusia

Odoslaťod salik » 27 Sep 2002 20:17 pm

:arrow: dovolim si sem vlozit urivok z @-diskusie z http://www.discus.cz - su tu uzitocne informacie ktore sa pri stavbe biofiltra urcite budu hodit :!:

Zdravim,
zkusim do toho ti polozit nekolik otazek a pripominek
zkusím mezi to odpovědět, jak budu umět

Zdravím
filty mne provokují k diskusi:
u starodávných pískových filtrů funguje jako aerobní filtr jenom pár desítek mm pod "hladinou" písku , kolonizovaných těmi správnými bakteriemi.
<< co se dle tveho deje ve zbytku filtracni hmoty, jake ucinky maji ty "nespravne" bakterie a co delaji?
záleží na vrstvě, např. v "nekonečně" silné vrstvě při půdní filtraci jsou za aktivní filtrační vrstvou běžné půdní bakterie, a ty se do hloubky co do skladby mění, a ubývá jich, a dál už dokonce žádné bakterie nejsou. Sterilní voda z vrtů se dá lahvovat a vydrží sterilní .....
Pozor ale na tzv. puklinovou vodu, tam může voda z žumpy nebo z řeky po puklině téct třeba desítky metrů skoro beze změny kvality, či spíš nekvality.
Ale v písčitých půdách to je opravdu účinné - viz třeba ve všech parametrech dobrá studniční voda ze studny uprostřed dvora s dobytkem.. A čím pomaleji ta voda teče, tím je filtrace lepší. Jenže tak pomalé filtrace nedosáhneme, asi tak sklep pod barákem by objemem stačil .


Dnešních firtry s filtrační pěnou lze filtr uspořádat tak, že "hladina" je svislá, a té "mrtvé" hmoty je pak mnohem méně a filtr i při malém objemu odvede více práce - má více "hladin" za sebou. často se mezi vrstvami přivzdušňuje.
Pro sebe jsem si vyvodil řešení že mám za sebou svisle jen 4 cm silné vrstvy filtrenu (35ppi), mezi nimi je asi stejně místa vody.
Tak mám velkou plochu "hladin" na malém objemu.
<< ty mezi jednotlivymi vrstvami filtracni hmoty vodu prozvdusnujes nebo nejak jinak tam pridavas kyslik? Pokud ne tak dle tvoji vlastni teorie u prvni vrstvy "spravne bakterie" spotrebuji takove mnozstvi kysliku ze se v dalsich vrstvach uz ty spravne bakterie nemohou vytvorit a je tam mrtva hmota, jak ty to oznacujes
Nemyslím mrtvá jako bez života, ale mrtvá jako že hmota nefiltrující aerobně, o což u akvaristů ve většině případů jde.
Problém je jednak v kyslíku, ale taky v tom, že do větší hloubky vrstvy opravdu jemného filtru už bakterielní film na povrchu (nebo i uvnitř houby, podle toho kde se vytvoří) mechanicky nepustí "žrádlo" - taky proto se pískový filtr zanese a aby tekl, potřebuje velký rozdíl hladin. Až se "zanese", protože akvarista chce aby to teklo, musí se prát, a zaběhnout - obnovit ten filtrační film.
Pěna ale má oproti filtračním pískům velice hrubý rastr, takže mikrohovínka přece jen prolezou, a proto mám těch vrstev víc. A nechal jsem si mezi nimi místo na možnost přivzdušňování. Zatím ale nevzduchuju, jenom vedu vodu do filtru shora tak, aby se voda po cestě z akvária do filtru co nejvíc prokysličila, (na první vrstvě jsou někdy až i bublinky) a zdá se že to stačí, a že mi tam nic nemusí bručet :o).
Zdá se mi jednodušší, levnější a pohodlnější dosáhnout potřebných parametrů vody cestou cestou obvyklých výměn vody, nežli zřizováním nákladných a objemných anaerobních filtrů s následným přivzdušňováním, a s by-passem na začátek aerobního filtru.


Co na to zkušení diskusáři ?
<< proc jen diskusari? copak jini chovatele se o sve ryby nestaraji a nefiltruji vodu? tohle je otazka spise na vsechny akvaristy ktere to zajima
vždyť jo, však já taky zatím ještě pořád nejsem diskusář, a proto se ptám diskusářů, co už ty krasavce mají a opravdu je znají :o)), jak jim "jde pod fousy" to, co uvádím. Myslím, že praktická, zejména dlouhodobá zkušenost je nenahraditelná. A tu já s diskusy nemám.
Takže co na to Diskusáři ?


Obecně :
Myslím, že filtr s dělěnými komorami, kde voda nejde napříč vrstvou ale podél má malou "hladinu", ale velký objem, a pak funguje jinak - podle nasycení vody kyslíkem, podle stupně jejího znečištění a rychlosti průtoku
zejména při malé rychlosti, může fugovat třeba dokonce až i jako anaerobní filtr.
<< tady mi neni jasne jak to myslis, pokud nejde napric vrstvou, tedy dle meho skrze vrstvu, tak jde podel vrstvy a to jsou pak tzv. difuzni filtry
Moje nepřesnost. Samozřejmě mám na mysli průchod skrz vrstvu. Ale myslím to tak, že voda teče blokem filtrenu buďto jako u mne napříč, jen skrz ty 4 cm, a nebo podél dlouhé osy bloku. A jestli má urazit třeba 25 a víc cm skrz pěnu (a že ty jemné nečistoty do pěny opravdu zalezou) pak se obávám, že už tam nemůže být dost kyslíku na to, aby tam probíhaly aerobní procesy.
Takže běží ty anaerobní... No, však to každý zná, ona už i taková dvoulitrová "houba" při propírání pěkně hnilobně smrdí.... zejména pokud to skz ni teklo opravdu pomalu.... ale to může být i dobře, takové procesy... Akorát za tím bych zase přivzdušnil.... Což se mimoděk děje u vzduchem hnaných filtrů ...

ale co je dobře a co špatně ? - univerzální odpověď myslím není ("je lepší sportovní coupé nebo skříňová dodávka ? - jak pro koho a jak na co :o)) )
<< naprosta pravda, kazdy ma jine podminky a prostredi a musi najit vlastni reseni

Podle mne záleží na podmínkách - na jak velkou nádrž a co má filtr umět, a co a kolik bude dostávat ke zpracování, a co z něj má téct ven ... např 4 dospělí ocellati, anebo hejno neonek, a v jaké nádrž a jak zarostlé, atd... ? ?
a má to být "bezobslužná nádrž do hospody", a nebo radůstka pro fajnšmekra ?
<< myslim si ze i fajnsmekr chce beziobsluznou nadrz, nevim o nikom kdo by se s oblibou rochnil v nadrzi a ve filtru a spise je snaha nezasahovanim do nadrzi a filtru nenarusovat cele prostredi
no, tak to ovšem nepochybně :o))) Svatá pravda !
Ale fajnšmekr může mít jinačí nároky, a to asi i v dost různých směrech, podle toho, jaké ryby a kolik má a co vlastně dělá - okrasa, chov, odchov, a ví co chce, ví co je priorita. Zatímco v té hospodě může být důležitá spíš jenom ta bezobslužnost a aby se tam něco hejbalo.
Ledaže by v té hospodě byl akvarista fajnšmekr... :o))


přeju hezký víkend L.T.s.

<< napodobne preji hezky vikend Kersten
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

ukažka ako vyrobit biofilter

Odoslaťod salik » 27 Sep 2002 20:32 pm

:arrow: ukažka ako si vyrobit biofilter s prevzdusnovacimi prepazkami
(o nutnosti prevzdusnovania ste sa mohli docitat v predoslom prispevku)
http://www.dph.nl/sub-article/cat-02/centralfilter.shtml

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

cerpadlo do prepadoveho filtra

Odoslaťod Robert » 11 Okt 2002 15:57 pm

Tiez si planujem vyrobit externy filter o objeme asi 60 l. Rad by som sa spytal na odporucania cerpadla, ktore pojde nehlucne a nebude drahe (prietok 1000-1500 l/h). Znacka, typ. Poradte, ak mate skusenosti s pouzivanim cerpadiel. Hlavne sa jedna o tichy chod. Dakujem! Robert
Robert
 

Re: externy biofilter

Odoslaťod kubrik » 17 Apr 2003 10:07 am

ten externý biofilter vyzerá dosť lákavo.
:arrow: má niekto nejakú cenovú kalkuláciu?
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: externy biofilter

Odoslaťod dlhy » 17 Apr 2003 10:33 am

Proti vytečeniu by možno pomohol nejaký elektromagnetický ventil, ktorý j priepustný len pri prívode el. energie. :idea: Pri výpadku by sa zavrel. Ja som to osobne neskúšal, ale možno by to bolo riešenie, aj keď neviem, za akú cenu. :cry:
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: externy biofilter

Odoslaťod tom » 17 Apr 2003 10:51 am

Prave sa snazim vymysliet s kamaratom casove spinace na osvetlenie. Kedze budem mat 3 elektronicke predradniky, kazdy na 2 trubice 36W a ako dalsiu vetvu by som chcel zapojit elektronicky ovladany vzduchovy ventil (na davkovanie CO2, aby to islo len od rana do vecera), urcite nejaku to cenu mat budem. Ked sa k tomu dostanem, poslem ... Potom aj zapojenie svetla, CO2, ... Ako velmi ti to ponahla Salik ?
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: externy biofilter

Odoslaťod salik » 17 Apr 2003 11:59 am

tomasm napísal:... Ako velmi ti to ponahla Salik ?
hm, mne "neponahla" zatial nic, filtraciu mam vyriesenu (http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=133),...alebo...co si vlastne myslel :?:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: externy biofilter

Odoslaťod tom » 17 Apr 2003 12:15 pm

salik napísal:hm, mne "neponahla" zatial nic, filtraciu mam vyriesenu (http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=133),...alebo...co si vlastne myslel :?:


Len kedy by si to chcel robit, najblizsie hodiny, dni, tyzdne, ... Ja to totizto urcite nebudem mat zajtra (tak pociatm okolo 1 mesiaca ....), ale ak by to nahanalo teba, skusil by som nieco pozhanat skor.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: externy biofilter

Odoslaťod jacik » 17 Apr 2003 14:05 pm

vcera som videl uplne jednoduche a spolahlive riesenie.

akvarium je hore na stojane. filtracna nadoba (nadrz) je pod nim. v akvariu je kolma vstupna trubka cez bocne alebo spodne sklo a vedie do filtracnej nadoby. system ako napr. v umyvadle v pivarni. cize az hladina vody v akvariu je vyssia nez je otvor trubky tak voda zacina pretekat do filtracnej nadrze. no a niekde na konci filtracnej nadrze je obycajne vodne cerpadielko ktore ma vypust do akvaria ale vyssie nez je uroven hladiny. vypust nie je ponoreny v akvariu.

obrazok by pomohol ale snad to pochopite. :-/

takze ak sa vypne prud tak do filtracnej nadoby natecie len tolko vody kolko je nad urovnou vstupnej trubky. a zasa z akvaria sa voda cez cerpadielko nedostane pretoze vystup cerpadielka do akvaria je vyssie nez je hladina vody v akvariu.

jediny problem vidim v nutnosti vyrezat dieru do akvaria na vstupnu trubku.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: externy biofilter

Odoslaťod tom » 17 Apr 2003 15:49 pm

dlhy napísal: Proti vytečeniu by možno pomohol nejaký elektromagnetický ventil, ktorý j priepustný len pri prívode el. energie. Pri výpadku by sa zavrel. Ja som to osobne neskúšal, ale možno by to bolo riešenie, aj keď neviem, za akú cenu.
Podla predbeznych odhadov by take ovladanie vyslo asi dost len ventil moze stat 1000-3000,- Sk (to je aspon zatial odhad kamarata), blizsia cena bude neskor.

Ale inac, ked si pozries uz len ten prvy odkaz
Salik napísal:pekne nakreslene to najdete tu :
http://www.volny.cz/lis/Akvarium/prepad/prepad.html
Tak ked to spravis podla toho posledneho obrazku s U hadicou, tak pri vypadku elektriky, ti len odtecie stlpec vody nad nasavacou hadicou do filtra ... A to by ti nemalo robit problem (tolko miesta by sa este malo najst vo filtry). A ked znova zapnu elektriku, stupne hladina v nadrzi a zacne znova prepad ... Vsak to je prepadovy filter, takze kolko vody tam das cerpadlom s filtra, tolko vody ti zase cez prepad odtecie. Tak ake problemi s vytecenim, aj ked bude polozeny pod nadrzou :?: Len potom treba dat pozor, kolko vody sa dolieva do nadrze :wink:

jacik napísal:jediny problem vidim v nutnosti vyrezat dieru do akvaria na vstupnu trubku.
A to ucko s pridavnou nadrzou riesi aj problem s rezanim dier do stien, takze si takyto filter moze spravit hocikto a hocikedy.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: externy biofilter

Odoslaťod salik » 17 Apr 2003 22:03 pm

tomasm napísal:A to ucko s pridavnou nadrzou riesi aj problem s rezanim dier do stien, takze si takyto filter moze spravit hocikto a hocikedy.

pravda, "len" treba ten prepad...nieco sa da aj kupit "http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=153", ale za tu cenu mas cely filter :? , planoval som si povodne taky prepad spravit, lebo dodatocne si dieru do akvarka len tak nenavrtas...ale nakoniec som si to rozmyslel, predstavoval som si to zlepene z plexiskla, zavesene zboku na stene akvarka, 2x U trubka...ak sa na to niekto niekedy da, mohol by popisat postup/uskalia pri vyrobe a sprevadzkovani :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: externy biofilter

Odoslaťod Roman » 22 Apr 2003 17:10 pm

Musim Vas sklamat ale vrtaniu sa na 99% nevyhnete. Ja mam v nadrzi vyvrtanu dieru 35mm a vlepeny natrubok na HDP trubku. Vo vnutri mam okolo diery zlepenu kocku, ktora ma hornu hranu na hladine. v kocke je kusok molitanu a sluzi ako mechanicky predfilter a na zabranenie prepadu ryb do filtra. Pre zaujemcov, buduci tyzden by mi mal dorazit objednany diamantovy vrtak. Nadrz musi byt prazdna a sklo musi mat aspon 8mm , tensie sa tazko vrta , na 80% praskne.
Pre tych co nechcu do akvarka vrtat existuje prepad Tunze (objednacie cislo 1074_000 cena 96Euro)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: externy biofilter

Odoslaťod salik » 19 Máj 2003 14:42 pm

elegantne riesenie pre mensie akvaria, myslim, ze by sa tu dal pouzit vacsi uzatvaratelny "zavaraninovy pohar" :idea: , obsluha jednoducha, cerpadlo by mohlo byt v akvarku alebo mensie aj vo filtry :idea:
jediny problem bude asi s navrtanim tych dier :roll:

Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: externy biofilter

Odoslaťod tom » 04 Jún 2003 12:55 pm

Mal by som taku otazocku ...

Ked si spravim externy filter s prepazkami na vzduchovanie a budem vzduchovat, ma nejaky vyznam pustat do Akva aj CO2 :?: Vsade som cital, ze ak vzduchujes, nema zmysel CO2. Takze neviem :?

Alebo ten kyslik, ktory pustim do vduchovacich prepazok vo filtry spotrebuju nitrifikacne bakterie a hnojenie CO2 ma stale zmysel pre rastlinky :?:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: externy biofilter

Odoslaťod salik » 04 Jún 2003 17:30 pm

chces dat vzduchovanie pre nitr. bakterie? mozno im to pomoze..volakedy som nad tym uvazoval aj ja, je ale zaujimave ze som to zatial u nikoho nevidel...neviem, nestacilo by namiesto pridavneho vzduchovania tam nalepit este dalsie priecky len na ten spad vody medzi "hlavnymi" prieckami?

co sa tyka toho co2, myslim ze to urcite zmysel ma, rastliny si ho "najdu"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: externy biofilter

Odoslaťod minky » 04 Jún 2003 20:41 pm

tomasm napísal:Vsade som cital, ze ak vzduchujes, nema zmysel CO2.

Ten zmysel to nema preto, ze CO2 ma tu vlastnost, ze sa lahko a rychlo (napr. oproti O2) vstrebava do vody, ale aj sa rychlo z nej odstranuje. A tomu odstranovaniu velmi napomaha napr. vzduchovanie. Preto su pre tych co chcu pridavat pre rastlinky CO2 vhodnejsie filtre, ktore nepouzivaju vzduchovacie mnotorceky ako pohon filtru alebo take ktore neceria prilis vodu.
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Re: externy biofilter

Odoslaťod salik » 05 Jún 2003 09:10 am

minky napísal:Ten zmysel to nema preto, ze CO2 ma tu vlastnost, ze sa lahko a rychlo (napr. oproti O2) vstrebava do vody, ale aj sa rychlo z nej odstranuje. A tomu odstranovaniu velmi napomaha napr. vzduchovanie. Preto su pre tych co chcu pridavat pre rastlinky CO2 vhodnejsie filtre, ktore nepouzivaju vzduchovacie mnotorceky ako pohon filtru alebo take ktore neceria prilis vodu.

minky, este raz si to precitaj, tomasm nebude vzduchovat v akvariu ale v externom filtry, tu je naozaj otazne, kolko volneho O2 sa mu vrati do akvaria :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: externy biofilter

Odoslaťod tom » 05 Jún 2003 13:00 pm

salik napísal:nestacilo by namiesto pridavneho vzduchovania tam nalepit este dalsie priecky len na ten spad vody medzi "hlavnymi" prieckami?
No chcel by som to spravit ako mas odfotene v prispevku z 27.11.2002 v tejto sekcii. Ale ked tam iba das tie prepazky, myslim ze az tak velmi vela O2 to nedostane ... Preto som chcel spravit rozvod zo vzduchovacieho motrceka a do kazdej prepazky dat este lipove drievko (aby to boli co najjemnejsie bublinky) a proti prudu vody by ti stupali bublinky :idea:

salik napísal:co sa tyka toho co2, myslim ze to urcite zmysel ma, rastliny si ho "najdu"
No viem, ze CO2 ma zmysel pre rastlinky (ved naco inac by si to tam ludia davali :-)). Uvolnuje sa aj pri nitrifikacnom procese CO2 ? Nestacila by potom aj tolko CO2 ak zasoba do Akvarka ? Alebo ci mi zase nebude ten kyslik, ktory budem vhanat pre bakterie vo filtry vyhanat CO2 v Akvarku :?:

Planujem 390l akvarko, s 25l filtracnou naplnou a chcel by som dosiahnut takych 40l/hod prietok filtrom ...

minky napísal:Ten zmysel to nema preto, ze CO2 ma tu vlastnost, ze sa lahko a rychlo (napr. oproti O2) vstrebava do vody, ale aj sa rychlo z nej odstranuje. A tomu odstranovaniu velmi napomaha napr. vzduchovanie. Preto su pre tych co chcu pridavat pre rastlinky CO2 vhodnejsie filtre, ktore nepouzivaju vzduchovacie mnotorceky ako pohon filtru alebo take ktore neceria prilis vodu.
Asi tak ako ti odpisal Salik, nechcem davat vzduchovanie do Akvarka, ane pouzivat vzduchovacie filtre ... len zabezpecit dostatok O2 pre nitrifikacne bakterie.

That's the question :?:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: externy biofilter

Odoslaťod Igypop » 17 Júl 2003 10:54 am

Chcem sa spýtať tých čo majú externý filter (kanistrový pod akva (tlakový)) Eheim, Fluval a pod., či čerpadlo vodu tlačí do filtračnej náplne, alebo ju "vyťahuje".
Inak, či je čerpadlo pred, alebo za filtračnou hmotou :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.