Hygienicke pravidla v chove a dezinfekciaAkvarijné ryby - choroby, liečba

Hygienicke pravidla v chove a dezinfekcia

Odoslaťod diskus.jan » 01 Apr 2009 19:47 pm

Bod 5)
Mezi základní hygienická pravidla bezesporu patří i dezinfekce manipulačních předmětů (lovné síťky, rozvody vzduchování, krmná sítka, vzduchovací kameny a pod.). Musíme si uvědomit, že většina nemocí ryb, hlavně bakteriálního původu, se přenáší vodou. Jedna kontaminovaná kapka může, pouhým přenosem, způsobit “pohromu” v celé chovné stanici. Z těchto důvodů si u každé chovné skupiny zřídíme nádobu s dezinfekčním roztokem do kterého manipulační předměty vždy před použitím ponoříme. K tomuto účelu můžeme použít např. roztok chlornanu sodného např. Savo v dávce 1 ml na 2 l vody.
www.aquar.cz

chcem sa opytat ci tento vyssie uvedny text vyuzivate aj v praxi v chove ryb alebo na to kaslete a kazde akvarium len jednoducho odkalujete a netrapite sa s macanim hadic a dezinfekciou(odkalovaich rur,sietok) a tym padom nad moznym rizikom prenosu ochorenia bakterialneho povodu napr. (SPIRONUCLEUS VORTENS) dakujem :)
Obrázok používateľa
diskus.jan
 
Príspevky: 127
Založený: 07 Mar 2008 22:04 pm

Reklama

Re: Hygienicke pravidla v chove a dezinfekcia

Odoslaťod martin_s » 01 Apr 2009 21:47 pm

diskus.jan napísal: ...chcem sa opytat ci tento vyssie uvedny text vyuzivate aj v praxi v chove ryb alebo na to kaslete a kazde akvarium len jednoducho odkalujete a netrapite sa s macanim hadic a dezinfekciou(odkalovaich rur,sietok) a tym padom nad moznym rizikom prenosu ochorenia bakterialneho povodu napr. (SPIRONUCLEUS VORTENS) dakujem :)
Spironucleus vortens je parazit a teda ochorenie nim sposobene nie je bakterialneho povodu. Sterilitu akvaria nedosiahnes, preto ma dezinfekcia a dekontaminacia opodstatnenie hlavne vtedy ak sa vyskytne nejake ochorenie (virusove, bakterialne, parazitarne, mykoticke...). V akvariu sa tieto inf. agensy nachadzaju bezne a vo väcsine pripadov je taketo ochorenie nasledkom znizenia imunity inym faktorom. Je to podobne ako napr. u cloveka. Niektore druhy bakterii ziju bezne v organizme a ich patogeneza sa prejavi az pri znizeni imunity napr. pri vykyvoch teploty.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.