J - detské akváriumspustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 13 Jan 2014 08:02 am

Sunkafit napísal:Ta riasa bude podla mna zásluhou prave toho filtra a teda zleho prúdenia vody v akvariu+slabej výmeny vody

No že by voda v akváriu prúdila slabo by som netvrdil. Osobne mám v akváriách radšej slabšie prúdenie. Ale keďže je voda v tomto akváriu pekne číra, tak to nechávam takto a filter nijako neškrtím. Zdá sa že to funguje celkom dobre. K tej riase - naozaj netuším aká bola príčina jej vzniku, nemyslím že by v tom bola iba filtrácia. Pre mňa je dôležité že už takmer celkom vymizla. Teraz sa sporadicky ukazuje iba na zopár miestach. Zaujímavé je že práve na tých najlepšie osvetlených. Niekto tu písal že to budú nejaké odumreté zbytky rias, ale vzhladom k tomu že bublinkuje (ako jediná v akváriu - rastliny nevypúšťajú nič) tak by som povedal že je dosť živá (teda aspoň jej podstatná časť). To isté robí aj v ďalšom akváriu. Dosť mi v boji s ňou pomohli aj slimáky neritina - zdá sa že im dosť chutí. Krásne vyčistili akvárium, na druhú stranu niektoré miesta sú po nich riadne bodkované. :)

Čo si predstavuješ pod slabou výmenou vody? U mňa to týždenne robí nejakých 15 - 20l. Nie je to zrovna tretina, ale nemám pocit že by to bolo málo.

Ešte k akvárku - v sobotu na burze si decká doplnili stav pancierničkov (s tých kúpených na akvajeseni ostali iba dvaja). A nejak som nemal to srdce nedovoliť aby si tam dcéra kúpila 5 samčekov endleriek. Zamilovala sa do tých rybyčiek na výstave živorodiek na akvajeseni a trez keď ich tam uvidela, tak bola celkom vo vytržení. Beriem to tak že sú to krpaté rybky (aj keď živodky), tak snáď to akvárium ešte zvládne. Takže momentálny stav rýb - 10 neóniek, 6 (alebo 5? - nejak som ich už dávnejšie nepočítal) x fantóm čierny, 5x panda, 5x otík, 5x samček endlerky + 3 slimáky neritina.
Je toho tam už dosť, ale zatial akvárko funguje celkom dobre.
Trochu ma mrzí že na niektorých miestach celkom odišiel eleocharis - bola to pekná dekoračná rastlinka. Ešte sa na dvoch miestach v strede drží, ale už nie je zďaleka taký pekný. Ako by zhnedol. Zrejme sa bude porúčať aj ten. V druhom akvárku kde ho mám viac, sa zatial drží.
Tak isto sa mi rozpadol jeden väčší druh mikrosoria. Ostali z neho tri časti, každá s jedným listom. Som zvedavý či to ešte rozchodí. Menšie idú zatial bezproblémovo ďalej.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 13 Jan 2014 13:22 pm

Viac krát spomínaš "mám pocit", "nemám pocit", ja len ak máš pocit, že kryštálovo čistá voda je v poriadku, tak sa zároveň môžeš poriadne mýliť. Hovorím o filtri.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 13 Jan 2014 13:57 pm

cezar.milan napísal:Viac krát spomínaš "mám pocit", "nemám pocit", ja len ak máš pocit, že kryštálovo čistá voda je v poriadku, tak sa zároveň môžeš poriadne mýliť. Hovorím o filtri.

Keďže nerobím žiadne merania a ani som ich nikdy nerobil, ani sa nechystám robiť, tak nemám inú možnosť ako sa riadiť svojimi pocitmi a tie sú ohladom tohoto akvária skôr pozitívne.

To že sa nevyjadrujem jednoznačne a v rovine že to čo poviem jediná a nemenná pravda, je práve tým, že v akváriu (ako aj vo väčšine iných oblastí) je tolko premenných a vzájomne sa zdanlivo nesúvisejúcich vzťahov, že sa neodvažujem robiť nejaké jednoznačné súdy. A necítim potrebu zo seba robiť majstra sveta, keď viem že toho vela neviem, alebo inak povedané - čím viac viem, tým viac zisťujem kolko toho ešte neviem.

No a to že je voda čistá hádam nejako bude súvisieť aj s filtrom. Keď to vezmem sedliackym rozumom tak mi vychádza táto rovnica: čistá voda + minimum bordelu na odsávanie + zdravo vyzerajúce ryby = celkom fungujúci ekosystém v akváriu. A keď do toho vzťahu dodám možno trochu vyšší počet rýb (aj keď menšie druhy) + len priemerne zarastené akvárium = asi k tomu fungujúcemu ekosystému dosť velkou mierou prispieva práve tá filtrácia.

Stačí takéto vysvetlenie? Skús prípadne napísať konkrétnejšie čo sa ti nepozdáva, lebo nie celkom som pochopil k čomu presne bola tá tvoja výtka.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 13 Jan 2014 19:03 pm

Určite to nebola narážka, skôr rada. To ako to popisuješ môže fungovať iba ako mechanická filtrácia, nie biologická, čistá voda je najzradnejšia.
Poznáš výrok: " Ako mám bojovať s nepriateľom keď ho nieje vidieť"
Nedovolím si poučovať, rada znela, buď radšej pripravený a sledovanie parametrov vody je tá najlepšia prevencia. Prevencia je to najlacnejšie riešenie. Netreba ti všetky testy, myslím, že NO2 by ti postačil prípadne NH4
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 13 Jan 2014 20:28 pm

Len stále neviem - mám nejaký problém, kvôli ktorému mám niečo merať?
Pokial viem tak som v posledných príspevkoch nespomenul že by ma ohladom tohoto akvária monentálne niečo trápilo. Podla mňa je v dobrej kondícii. Netvrdím že by sa nedalo niečo zlepšiť - to sa dá vždy, ale ani ja a ani deti takúto potrebu nepociťujeme a ryby sa tvária tiež spokojne.

Ohladom filtra - podla čoho usudzuješ že funguje iba ako mechanická filtrácia? Videl si vôbec ten filter, alebo automaticky hádžeš všetky interné filtre do jedného vreca?
Netvrdím že lepšieho filtra niet, ale dovolím si tvrdiť že za moju pomaly už 40 ročnú akvaristickú prax som ešte lepší interný filter nemal. Má prakticky podobnú konštrukciu a aj náplne ako majú externé filtre. Jediný rozdiel je v menšom objeme filtračných hmôt (čo uznávam že je voči externému asi jediná nevýhoda) a v tom že je vnútri akvária (čo zase ja vidím ako výhodu). Takže za istých okolností (primeraný objem vody, velkosť osádky a pod.) by sa mal aj rovnako správať - to jest vykonávať aj mechanickú, aj biologickú filtráciu. Možno nie tak dokonale ako externý, ale svoju robotu si odvedie.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 13 Jan 2014 22:21 pm

V profile nemáš fotku toho filtra, tak neviem. Nehádžem všetky filtre do jedného vreca a nebudeš veriť, nemám nič ani proti interným filtrom za istých podmienok (používam aj ja niejaké)
Musíš vedieť, že akvárium nieje stála záležitosť, resp. podmienky v akváriu nie sú vždy rovnaké ani ustálené. To by sme si všetci priali, ver mi. Stačí, že dno pracuje neustále. Rastlinky rastú, ale aj odhnívajú. Rybky krmíme a nikdy nevieme presne, čo krmivo obsahuje. Občas uhynie rybka, slimák. To všetko má tendenciu sa rozkladať, hniť. No a tu sa filter stáva slabým.
Nechcem sa s tebou naťahovať, len poradiť. Uznávam aj vnútorné filtre, no nie tie uzavreté, tie čo majú na filtračné hmoty púzdro, obal, teda uzavreté v plaste
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Jan 2014 23:10 pm

Ked tak na tie posledné fotky z decembra pozerám,tak "mám tiež pocit",že akva je uplne v poriadku.Decká maju isto radosť :wink: Ozaj a starajú sa? :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 14 Jan 2014 07:55 am

vincent van gogh napísal:Ked tak na tie posledné fotky z decembra pozerám,tak "mám tiež pocit",že akva je uplne v poriadku.Decká maju isto radosť :wink: Ozaj a starajú sa? :mrgreen:

Ich starostlivosť je zatial obmedzená na občasné kŕmenie. K čisteniu ich zatial nepúšťam, dosť že sám pri tom narobím svinčík. :)
Pred týždňom keď som ich bral zo školy, tak hlásili že ráno izolovali chorú neónku. Že oproti ostatným bola málo vyfarbená. Po príchode domov som našiel uprostred stola plastové asi dvojlitrové priesvitné vedierko s dvoma kamienkami, lastúrou a spokojnou pekne vyfarbenou neónkou. :) Na to ako mi syn vysvetloval jeho snahu utrafiť z vodovodu teplotu vody aká je v akváriu som ich poučil že sa nemajú ryby dávať do čerstvej vodovodnej vody (iba v núdzových prípadoch).
K tej neónke - naozaj sa jedna ráno (v pracovné dni je svietenie nastavené aj na ráno) prebúdza takmer odfarbená, ale po nejakej štvrť hodine je už na nerozoznanie od ostatných.
S toho usudzujem že decká naozaj to akvárium sledujú.

cezar.milan napísal:V profile nemáš fotku toho filtra, tak neviem. Nehádžem všetky filtre do jedného vreca a nebudeš veriť, nemám nič ani proti interným filtrom za istých podmienok (používam aj ja niejaké)

Fotku filtra nemám - stačí že je tu pár krát v texte spomenutý a použiť kamaráta googla: http://akvaland.sk/1340-eheim-biopower-200.html . Máš tam hneď niekolko názorných fotiek.
cezar.milan napísal:Musíš vedieť, že akvárium nieje stála záležitosť, resp. podmienky v akváriu nie sú vždy rovnaké ani ustálené. To by sme si všetci priali, ver mi.
Nejaký čas sa už akvaristike venujem, tak som si to už stihol všimnúť. :D Verím ti.
cezar.milan napísal:Nechcem sa s tebou naťahovať, len poradiť. Uznávam aj vnútorné filtre, no nie tie uzavreté, tie čo majú na filtračné hmoty púzdro, obal, teda uzavreté v plaste
A čo vlastne radíš? Niečo mi uniklo?
Dosť by ma zaujímalo aký je rozdiel v tom keď je ten istý filtračný materiál uzavretý v plaste v akváriu oproti uzavretiu v plaste v externom filtri. Nebavme sa teraz o objeme, prietoku a podobných veličinách, len o tom uzavretí v plate.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 14 Jan 2014 10:21 am

Uniklo ti, že občas treba vodu premerať testom.
Uzavretý filter je samostatná jednotka v akváriu a pracuje nezavislo.
čerpacia hlava s biomolitánom je s akváriom priamo spojená a s akváriom spolupracuje. Jednoducho povedané, že takto je celé akvárium tým najlepším filtrom a toto je cielom filtrácie
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 14 Jan 2014 10:58 am

cezar.milan napísal:Uniklo ti, že občas treba vodu premerať testom.
Uzavretý filter je samostatná jednotka v akváriu a pracuje nezavislo.

Síce si mi neodpovedal na otázku "aký je rozdiel v tom keď je ten istý filtračný materiál uzavretý v plaste v akváriu oproti uzavretiu v plaste v externom filtri", ale to nevadí. Asi by sme tú diskusiu mali nechať vyznieť do stratena. Tak to bude najlepšie.

O tom že je nutnosť merať vodu testami tak isto nič neviem. 40 rokov som nič (snáď okrem teploty) nemeral a zatial ma za to nezavreli do basy. Človek musí platiť dane a keď príde čas tak umrieť. Netvrdím že je na meraniach niečo zlé, ale zatial som potrebu merať nejaké parametre nepocítil. To že je niečo v neporiadku sa väčšinou ukáže v správaní rýb, raste rastlín, prítomnosťou rias, či siníc, prípadne premnožením nejakej inej pliagy. A čo sa neukáže - to jest o čom neviem, tak to ma až tak netrápi.
Ja som skôr vyznavačom cesty akejsi "trpezlivostnej akvaristiky". To jest stále okolo toho neposkakujem, nepremeriavam, nehnojím, mnoho vecí nechávam na samovývoj. Ak je nejaký problém, teda pokial to nie je niečo akútne, tak to nechám na prírodu (ak sa o nej dá vôbec v prostredí akvária hovoriť) nech si s tým postupne poradí. A zatial sa mi trpezlivosť takmer vždy vyplatila. Je celkom zaujímavé sledovať ako nejaká riasa postupne mizne, prípadne čo s ňou a akou rýchlosťou spravia novonasadené slimáky, a podobne. Ak sa nejakej rastline nedarí, tak ju nahradím inou, ktorej sa bude v mojich podmienkach dariť a nebudem podmienky prispôsobovať nejakej fajnovej rastline.
Neviem si predstaviť sa znervózňovať či mi po ďalšom meraní niečo nestúpne, neklesne. Na svete ma znervózňuje kopa iných vecí čo sa ma bytostne dotýkajú, nepotrebujem mať nervy ešte aj pri koníčku.

cezar.milan napísal:čerpacia hlava s biomolitánom je s akváriom priamo spojená a s akváriom spolupracuje. Jednoducho povedané, že takto je celé akvárium tým najlepším filtrom a toto je cielom filtrácie

Ano. Niečo v tomto zmysle som písal niekde na predošlej stránke. Stačí si nájsť stať kde porovnávam moje skúsenosti z filtráciou v rôznych akváriách.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 14 Jan 2014 16:35 pm

Odpovedal som na všetko, buď to nevidíš, alebo lepšie povedané vidieť nechceš. Tak nech sa darí!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Jan 2014 07:48 am

cezar.milan napísal:Odpovedal som na všetko, buď to nevidíš, alebo lepšie povedané vidieť nechceš. Tak nech sa darí!

No neviem. Možno som menej chápavý, ale okrem rady aby som začal merať parametre, a tvojej deklarácie že neuznávaš "vnútorné filtre s náplňami uzavretými v plaste" som ani po druhom prečítaní diskusie nepochopil aké zlepšenie mi vlastne navrhuješ a v čom je vlastne problém, keď píšem že akvárium je v uspokojivej kondícii.
Z mojej strany som podla mňa relatívne uspokojivo vysvetlil prečo nič nemeriam a to že ty niečo neuznávaš rešpektujem, máš na to plné právo. Niekto neuznáva pápeža, niekto francúzske autá, niekto dychovku a napriek tomu fungujú.
Ako som už písal, nepovažujem sa za vševedúceho, ani za dokonalého, tak nemám problém si dať poradiť pokial to má viesť k prospechu veci a pokial je v mojich silách (prípadne finančných možnostiach) tú radu zrealizovať.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Giftzahn » 15 Jan 2014 08:27 am

aký je rozdiel v tom keď je ten istý filtračný materiál uzavretý v plaste v akváriu oproti uzavretiu v plaste v externom filtri", ale to nevadí.


njn, jeden dost podstatny rozdiel v tom je .... ze mizerny vnutorny filter je v akva ... cize hnusny oku nevzhladny plast - cierny, sedy, zeleny atd. ( plast patri do zlteho odpadoveho kosa a nie do akva ) ... a je to jedno ci je to EHEIM Biopower alebo EHEIM Aquaball ... konstrukcne su uplne identicke ... cize rovnaky hnus a humus ... a teraz je zasadna otazka ze co chcem mat v akva ... rybky, rastlinky, korene, kamene ... alebo si zaplnim dostupne miesto v akva ( specialne v malych akva 12L - 100L) hnusnym plastom ... to je ten rozdiel ... :lol: ... co sa tyka samotnej schopnosti filtracie ... najlepsi filter je samotne zabehnute akva .... na to sa ani jeden z menovanych filtrov - interny a/alebo externy nechyta ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Jan 2014 10:00 am

Giftzahn napísal: a je to jedno ci je to EHEIM Biopower alebo EHEIM Aquaball ... konstrukcne su uplne identicke ... cize rovnaky hnus a humus ...

Keďže mám v prevádzke Biopower aj Aquaball, tak ťa musím poopraviť - síce opticky vyzerajú podobne a majú aj rovnaké niektoré časti (napr. čerpaciu hlavu), ale inak sa od seba dosť odlišujú. Stačí si dať trochu námahy - nie je problém si to vyhladať. Nie som platený agent Eheimu aby som každému dopodrobna popisoval rozdiely. Už som ich myslím niekde na predošlej strane porovnával.
Giftzahn napísal:a teraz je zasadna otazka ze co chcem mat v akva ... rybky, rastlinky, korene, kamene ... alebo si zaplnim dostupne miesto v akva ( specialne v malych akva 12L - 100L) hnusnym plastom ... to je ten rozdiel ... :lol: ...

Toto sa tu už tiež neviem v ktorom vlákne riešilo a budem sa opakovať - sú akváriá kde interný filter nezbadáš, lebo je šikovne zamaskovaný (a svojou hmotou môže napríklad dobre poslúžiť pre plaché, či teritoriálne ryby) a sú akváriá kde je síce externý filter, ale tie nasávacie a výpustné zariadenia tam krásne dominujú (a kvôli foteniu sa musia pracne odstraňovať). Takže to je stále o estetickom cítení a schopnostiach jednotlivcov.
Giftzahn napísal:co sa tyka samotnej schopnosti filtracie ... najlepsi filter je samotne zabehnute akva .... na to sa ani jeden z menovanych filtrov - interny a/alebo externy nechyta ... :wink:

S tým plne súhlasím. Len by ma zaujímalo či v tejto dobe má vôbec niekto rybyčkové akvárium bez filtrácie s dokonale fungujúcou biologickou rovnováhou.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Jan 2014 10:05 am

Celkom by ma zaujímalo prečo sa tu vlastne strhla tá hystéria okolo filtrov. Dostal som konkrétny dotaz na ten Biopower a podla môjho najlepšieho vedomia a svedomia som na neho pravdivo odpovedal že som ešte lepší interný filter nemal (snáď mimo čerpadla s biomolitanom). Netvrdil som že lepšia filtrácia neexistuje. No a tu sa mi začali sypať kadejaké nejasné rady, napriek tomu že som deklaroval spokojnosť s celkovou kondíciou akvária. Ja som spokojný, deti sú spokojné, ryby (napriek tomu že to od nich nemám verbálne ani písomne potvrdené) vyzerajú tiež spokojne.
Mne sa nepáči nový trend “HI-TECHakvaristiky“, ale to ma nenúti chodiť vyčítať “HI-TECHakvaristom“ na ich vlákna že používajú externé filtre, že premeriavajú parametre zakaždým keď ich ryba vypustí prd, či im náhodou od toho neskysla voda. Neriešim že riešia prečo im odpadli dva lístočky z machu a robia kvôli tomu alchimistické orgie s hnojením, aby ich potom robili znova lebo síce mach prestal strácať lístočky, ale zato im ho prekryla riasa, a merajú, a merajú. A keď už majú všetko pod kontrolou, tak im povolí dávkovač CO2 a vykape im všetko živé, na čo zrušia celé akvárium aby ho založili odznova a tak stále dokola.
Nie, nevysmievam sa, plne rešpektujem keď si niekto vyberie takúto cestu, je to každého osobná vec. Jedine kde si občas neodpustím prispieť sú vlákna nováčikov kde sa na neho väčšinou hneď zlietne kŕdlik “HI-TECHakvaristov“ s tvrdením že iba takto (a na večné veky) dosiahne akvaristickú nirvánu. Vdedy si dovolím predostrieť možnosť že to ide aj jednoduchšie. Ktorú cestu si vyberie, je už jeho volba.
Niekedy si aj hovorím že načo vôbec lozím na kadejaké fóra, či je mi to vôbec treba, ale viem že stále sa nájdu ludia (to je jedno či akvaristi, fotografi, a podobne) ktorý si majú čo navzájom ponúknuť a obohatiť sa o skúsenosti druhých. A to že sú fóra aj domovom ludí s nevycválaným egom asi musím nejako zniesť.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 15 Jan 2014 10:34 am

jj, interny filter je taky funkcny/cenovy kompromis medzi nicim a externym filtrom. K estetickej stranke rovnako suhlas: ci mam v akva v poraste rastlin zamaskovany interny filter alebo "fotogenicke" trubice ext. filtra v pozadi so "svietiacim" popisom (logom) vyrobcu, v tom zas az taky velky rozdiel nevidim. Ja mam teraz Eheim Pickup (kupeny vramci setu), ale pokukavam tiez po Biopoweri do noveho akva.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod kocur_82 » 15 Jan 2014 11:57 am

j: s veľa vecami, ktoré si popísal, vo svojom príspevku súhlasím, tiež nikoho nezatracujem a nezosmiešňujem, Tvoje akvárium je pre mňa ako budúceho low tech akvaristu veľkým vzorom, nech sa darí.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Jan 2014 12:09 pm

kocur_82 napísal:j: s veľa vecami, ktoré si popísal, vo svojom príspevku súhlasím, tiež nikoho nezatracujem a nezosmiešňujem, Tvoje akvárium je pre mňa ako budúceho low tech akvaristu veľkým vzorom, nech sa darí.

Dík.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Fatimka » 15 Jan 2014 12:16 pm

[quote="Vlado21"]: ci mam v akva v poraste rastlin zamaskovany interny filter alebo "fotogenicke" trubice ext. filtra v pozadi so "svietiacim" popisom (logom) vyrobcu, v tom zas az taky velky rozdiel nevidim.

Dávam velký palec hore :-) :pivo:
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Mar 2014 15:33 pm

Dám nejaké novinky:
Pokus s Eleocharisom nevyšiel - dal som ho do všetkých troch akvárií, vykapal všade. Škoda, bola to celkom pekná rastlina.

Z nejakej zvláštnej príčiny som pred mesiacom pokusne kúpil guličkové hnojivo PMDD. Tak isto som ho dal do všetkých akvárií. Na raste rastlín som žiadny prevratný účinok nepostrehol, zato mám pocit že všade vybehla riasa, taká tá bežná zelená čo sa tvorí na skle, a v tomto detskom akvárku sa dosť rozmohla vláknitá. To mám z toho že sa nedržím mojej zásady nedávať do akvárií kadejaké frasy. Ale aspoň si zas na nejaký čas dám pokoj s experimentovaním.

Čo sa týka osádky tohoto akvária, tak pred mesiacom pribudli 4ia samčekovia endleriek. Dcéra má z nich velkú radosť. Zdá sa že sa im darí dobre. Mal som pripravenú aj fotku, ale zas mám prekročenú kvótu, tak si ich budete musieť iba predstaviť. Aj tak nebola bohvie ako kvalitná. :)
Z poslednej burzy pribudlo 6 žltých krevetiek. Neviem či sú všetky OK, naraz som videl iba 3, ale majú sa kde schovávať, takže možno sú živé všetky. Syn si dokúpil nejaké pandičky, keďže som asi pred troma týždňami vytiahol jednu mŕtvu a jedna bola už dlhšie nezvestná.
Neónky sa držia všetky dobre, ale zjavne začínajú dožívať fantómy.

Tolko krátky report.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Giftzahn » 24 Mar 2014 17:05 pm

guličkové hnojivo PMDD

hmm, a ako si ho do akva aplikoval ? ... to "gulickove" PMDD hnojivo .... :roll:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Mar 2014 20:12 pm

Giftzahn: mohol by som sprosto odpovedať že podla návodu, ale k zastrčeniu gulky ku koreňom rastliny som nepovažoval za nutné hladať lupu, aby som ten návod dokázal prečítať. Stačí to takto, alebo mám poskytnúť nejaký podrobnejší popis? :)
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 24 Mar 2014 21:37 pm

No len či to je PMDD, či to nieje osmocote v tobolkách? Že Gift?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 25 Mar 2014 08:52 am

Na krabičke bolo písané PMDD. Ak bol dnu nejaký iný obsah, tak to naozaj nemám ako zistiť. Ako som písal - hnojeniu sa bežne nevenujem, tak je pre mňa ťažko senzoricky overiť či mám v ruke PMDD, MDŽ, alebo MDD guličku. Chemického rozboru nie som tak isto schopný. Ale zrejme tie gulky neboli len stvrdnuté blato, keďže vyskočili tie riasy.
Ono faktom je že na burze nemusí človek vždy dostať to čo kupuje (resp. si myslí že kupuje). Po niekolkých nie najlepších skúsenostiach asi návštevy búrz obmedzím.
j
 
Príspevky: 1178
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.