Kalimatan Creekspustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 26 Dec 2016 14:41 pm

Pekné sviatočné odpoludnie prajem!

Keďže pod stromčekom som objavil nové akvárium a k nemu svetlo, tak je čas založiť novú tému. :) Jak už som niekoľko krát písal, strašne mi učarovalo Mini BW akvarium od Roba, tak to bude tiež Blackwater Ázia. Budem sa snažit držať sa biotopu Bornea. Čo sa týka rybičiek tak to budu Boraras brigittae.

Akvárium
30x30x30 (27L) - optiwhite

Filtrácia
Dennerle NanoClean Eckfilter + Dennerle NanoFilter Extension
- filtrácia by mala byť vyložene biologická, takže náplň bude Dennerle Bio FilterGranulat

Osvetlenie
Chihiros A-Series A301 18W
- na začiatok 8 hodín denne
- nastavené na 30-40% výkonu

Pozadie
Čierná samolepiaca tapeta

Stojan
Pracovný stol

Dno
Svetlý piesok

Hnojenie
Pravdepodobne iba sem tam Profiplants Complete

Chémia
Dennerle BactoClean Bio - pri založení
Seachem Pristine
Nejaký tanninový extrakt

Obrázok

Zatiaľ pracujem na hardscapu, a je mi bližšia varianta č.2 kde koreň ide z hora dole... Ale aj č.1 je mi sympatická, ale tam by to potom narušili konáre ktoré tam ešte prídu. Rastlinky sú v plánu Cryptocoryne wendtii 'Kompakt', Vallisneria spiralis, Ceratophyllum demersum, Taxiphyllum barbieri, Pistia stratiotes... No a potom lístie, šišky, vetvičky, hlavný koreň je RedMoor. No a časom aj nejaká ta riasa... Pridám i nejaké riečne kamene.

Rybičky iba Boraras brigittae (10-12 kusov), časom možno nejaké krevetky, rad by som aj nejakých slimákov, aby trochu upratovali...
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod dravec » 26 Dec 2016 15:10 pm

Pekny sviatok vinšujem aj ja. Tak to vyzerá na dalšie kvalitne miničko :-). Držim palce. Koren mi pripomina tanečnicu :D
Obrázok používateľa
dravec
 
Príspevky: 318
Obrázky: 6
Založený: 23 Mar 2011 23:30 pm

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 26 Dec 2016 21:33 pm

Pozerám na to tvoje akva a počúvam skladbu Pharrell Williams - Happy a vidím ako ten koreň tancuje :D.

Ale inak som zvedavý čo z toho spravíš. Ja o biotope Borneo neviem nič, tak sa hádam niečo dozviem. tak dúfam sa snažíš aspoň do istej miery o autentičnosť :).
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 26 Dec 2016 23:16 pm

Tak "tanečnica" je to prvé čo ma napadlo keď som tam koreň dal... :D

@dravec no uvidíme, či to bude kvalitné miničko. Snáď sa mu bude dariť. Dúfam, že bude fungovať...

@jozef vieš, že ani já toho veľmi neviem. Je strašne málo informácii o akváriích s týmto biotopom. Väčšinu inšpirácii mám z http://all4aquarium.ru/en a http://www.aquatic-gardeners.org/. Určite sa s tým nejako "popasujem". Pre začiatok by som sa chcel držať aspoň čo sa týka rastlín a rybičiek určitého biotopu a nechcel by som to nejako mixovať. Lenže tých informácii je strašne málo a človek musí veľmi hľadať.
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 26 Dec 2016 23:48 pm

Skús napisať Markéte - Raviolke. Určite ťa bude vedieť aspoň nasmerovať kde by si mohol dáke info zohnať. A tiež si prelistuj staršie čísla časopisu Akvarium. Tam určite tiež niečo nájdeš. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 05 Jan 2017 23:36 pm

Jožko, všetky čísla časopisu mám stiahnuté a poctivo prečítané... 8) Na nete sa dá toho o "blackwater" nájsť pomerne veľa, ale náročné objaviť niečo o specifickej oblasti...

Rovno urobím aj malý update...

Vymenil som samolepiacu foliu. Na doporučenie som kúpil čiernu matnú MACal 8300 PRO a poviem Vám, takto skvelú foliu som ešte nezažil. Po nalepení a uschnutí vyzerá zadná stěna ako nafarbená. Dokonalá jednoliata čierna farba. Mám z nej radosť.

Začal som pomalu tvoriť nějaký základ, no a keď som pridal ešte aj nejaké konáre, tak mi pride, že "ľavá ruka tanečnice" je tam tak nejako naviac... Čo myslíte? Samozrejme to nie je finálny tvar. Budem na tom ešte tie konáre meniť. Mám ich veľa a budem pridávať postupne. Kamene tak isto, bude ich viacej a rôzne frakcie...

Obrázok

Inak mal som v pláne o víkendu založiť. Ale ešte čakám na substrát Dennerle ShrimKing Active Soil. Rozmýšľal som ako snížit pH a kH a toto mi prišlo ako ideálna voľba, keďže nie je napustený živinami ako Amazonia. Nebude ho tam veľa, iba 1 liter a bude pod pieskom. Premiešanie substrátu sa nebojím, nemám v pláne hlboko odkaľovať. A tak isto rozmýšľam že pridám i trochu kokosovej drte (Lignocel) aby bola farba vody tmavšia.

Neuveriteľne sa na túto nádrž teším. Zase nová výzva... :pivo:

Pekný večer.
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Jan 2017 01:30 am

Co se rostlin týče, tak si právě rozbíjím ústa s Cryptocoryne striolata v tomto akváriu: akvarium-u-stropu-t16887.html
O biotopu striolaty se píše jako o blackwater. Pokud tomu rozumím dobře, jde obecně o mělké potoky. Klasický kořen tam vlastně ani není. Spíš listy a klacíky na dně, asi jako v našem potoku. Bahno, kameny placaté jako břidlice.

Víc kryptokoryn z Bornea je "o hubu". Na druhou stranu často rostou i v urbanizovaných oblastech. Z jiných rostlin bych tu čekal Barclaya motleyi (kterou bych jednou dost rád v akváriu).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 06 Jan 2017 02:40 am

Tomáš postupuješ podľa môjho názoru už trošku z cesty. Snažíš sa vytvoriť biotop ktorý by mal napodobniť nejaké reálne miesto, nedával by som ako dno ten dennerle soil. To by som do biotopu nedával a tiež mi začína trošku vadiť tá tanečnica. Respektíve tie dva rozdielne druhy koreňov.
O biotope Borneo neviem veľa ale viem, že len na Borneu rastú Bucesky a viem, že miestne kryptokoryni treba pestovať vo veľmi nizkom ph..
Doporučoval by som ti vyskúšať jednu vec. Všetko z akvaria vyber, na dno daj zmes lístia a rašeliny a pak tam daj aj konáre. Máš ich dosť tak ich použi a tak aby tam boli iba tie. Trochu ich pomačkaj v rukách a daj do akva. Žiadne ukladanie ako keď staviaš domino. :) napusti to vodou a počkaj pár hodín, jeden deň než to všetko sadne a potom daj foto. Podla mňa to bude vizerať veľmi reálne a efektne. S rastlín by som dal do dna S. subulati alebo nejaké krypta. na Borneu rastie okrem spominanej Stiolaty aj fusca, bullosa, ciliata, hudoroi, a iné.
Len ma napadlo, že ak budeš chcieť sadiť niečo do dna, tak to do zmesi rašeliny a lístia nebude moc dobré.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 06 Jan 2017 10:53 am

Jožko, ono to v reálu nevyzerá až tak kontrastné. Ale máš pravdu, tiež s tým trochu bojujem. Dúfam, že až ten koreň ztmavne tak ten rozdiel sa ztratí. Dnes som na to ešte chvíľku pozeral a tu "ľavú ruku" odrežem. Určite tam Bucka bude, k tomu Kryptokoryny, to je jasné... ;-) Možno vašim Vallisneria Spiralis, ktorá by sa v tomto biotope tiež mala vyskytovať. Určite to ale neplánujem ako identický biotop, nikdy som tam nebol, netuším ako to má presne vyzerať. Ale chcem sa aspoň priblížiť... :-)

O rašeline (iba ako doplnok, nie ako hlavný substrát) som tiež rozmýšľal, ale netuším ako veľmi zafarbí vodu a koľko tam jej dať. Meranie by som z toho mal úplnú černotu... :-D Takže preto ten substrát. Zníži pH a kH, neovplyvní farebnosť vody. Máme doma kokosovú drť, ktorá vyzerá vo vode dosť zaujímavo. Tak chcem trochu pridať i na substrát.

Uvidíme časom, takéto akvárium potrebuje aspoň pol roka aby vyzeralo aspoň trochu reálne... Ale som veľmi rád za tvoj názor a cením si ho.

Jirko, ono presne určiť ako biotop vyzerá je nemožné, v jednom úseku môžu byť korene, o 10m už nie. Ale celkovo vzato tieto Razborky sú skôr v častiach kde je rastlinstvo, korene, vetvičky, lístie... Ale definícia blackwater potokov čo sa týka Bornea je tak ako si napísal...

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 06 Jan 2017 23:51 pm

No len ešte z jednou vecou by si mal počítať čo sa týka koreňa. Po čase sa ti tie vetvičky a konáriky zariasia tak ako mne v akvárku (videl si to) no tento koreň ti ostane holý a pak to bude trochu byť do oči. Vďaka tej kôre sa to tak pekne riasi :D.

Rašeliny sa báť nemusíš. Nebudeš jej tam dávať veľa. Možno 2-3 hrste a to je všetko. Takéto množstvo ti vodu nezafarbí do čierna :D. A navyše filter ti to vyčisti. Ono do veľkej miery je to sfarbenie zapríčinené kalom, ktorí keď sa usadí voda je oveľa priehladnejšia. Takže sfarbenia by som sa vôbec nebál. Mám s tým osobnú skúsenosť. Používam takúto vodu. A pokiaľ si ochotný tam dať kokosové vlákno, tak to už môžeš ozaj radšej tú rašelinu. Aj rybám sa to bude viacej páčiť. len prosím ťa pak nedávaj klasickú kupovanú rašelinu. Tá je obohatená o živiny. To by som ti pak povedal akú, alebo radšej trochu poslal, lebo sa predáva vo veľkých vreciach.

PS: Aj tu je rašelina ako substrát:
https://www.youtube.com/watch?v=Y51tZEmRaKQ
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 07 Jan 2017 23:18 pm

Tak včera založeno, dnes konečne prestali plávať listy a klesli na dno... :wink: Ešte je patrný biely zákal od nasadených baktérii a aj na fotkách to je celkom vidieť. Ale aj tak nejaké vložím... :wink:

Zatiaľ to nie je podľa predstáv a pridám nejakú tu vetvičku...

Obrázok

Obrázok

Ešte potrvá nejaký ten deň než Pistia pustí nové korene a namnoží sa. Kupoval som ju v Profiplants a musím povedať, že nič moc... :evil: Polovica išla do koša lebo bola úplne dolámaná a pohnitá, samozrejme totálne bez koreňov. Potom to bude vyzerať lepšie

Jeden detail predku, strašne ma baví jak nie je vidieť zadnú stenu, ako sa stráca v tme... :angel:

Obrázok

Jožko, u nás na sídlisku som videl v ZOO obchode rašelinu priamo do akvárii na úpravu vody pre trenie rýb. Ta by šla použiť tiež si myslím... Kúpim a odskúšam potom pridať. Len si teraz na začiatku chcem postrážiť pH. Netuším o koľko ho zníži substrát a lístie spolu s extraktom (Black Forest humus - prokrevetky.cz) ktorý som tiež pridal. Substrátu tam nie je veľa, iba 1L. No nič, ešte som nemeral. Zmerám zajtra a potom za týždeň. Rybičky aj tak budem pridávať tak najskôr za 3-4 týždne než sa zabehne...
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 08 Jan 2017 00:24 am

Vizerá to snubne. Po čase keď sa ti listy budu rozpadávať a budeš pridávať ďalšie, tak sa ti na dne spraví taký fešný bordel a bude to vizerať parádne. A keď sa ti spraví riasa tak to bude mať parádny realistický šmrnc.
Pistiu vyhadzujem každú chvíľu. Aj dnes som jej dosť vyhodil, mohol som ti ju poslať. Len si koriguj jej rasť a rozmnožovanie, lebo ti rýchlo zaplní hladinu drobnými rastlinkami. A to sa pak desne pracuje v akvarku. Pokiaľ budeš regulovať jej rozmnožovanie, bude rásť väčšia a aj korene bude mať dlhé. A hlavne manipulácia v akva bude jednoduchšia.
A ak ti píšem veci, ktoré už dávno vieš tak ma zabrzdi. :)

A daj tam už aj tie vetvičky. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod michellebebe » 08 Jan 2017 11:30 am

Sledujem a aj naďalej budem sledovať tvoju verziu biotopu Ázie. Super :) Už sa teším ako bude vyzerať keď bude kompletné.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod robogym » 08 Jan 2017 15:42 pm

Gratulujem k zalozeniu akva ;) Jasne, este tam pridaj tych vetviciek a bude to top.
Ja som mal na zaciatku vo filtry asi dve lyzice raseliny, ale bol som lenivy tu raselinu po case vymienat, tak teraz po vymene vody tam lejem Huben Torben (raselinovy vyluh). Inak jelsove sisky asi najviac zafarbia vodu (do vymeny vody)
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod matus.galan » 08 Jan 2017 16:19 pm

Super Tomas :) velmi pekne, ja by som pridal tie konariky ako si tam mal. Drzim palce a sledujem :) inac ta folia co tam mas je matna cierna?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 13 Jan 2017 23:27 pm

Takže malý update... 8)

@Robo, díky za tip. Mrknem na ten výluh, aj keď trochu rašeliny by som aj tak pridal, na efekt... 8)

@Matúš, áno je to čierna matná. Pred tým som mal vždy nějakú z Hornbachu. Ale aj keď vyschla, tak tam vždy bolo vidieť také "zvláštne mapy", keď som sa pozeral z blízka. U tejto nič iba jednoliatá plocha.

@Michelle, díky. Tiež mám v obľúbených tvoju Áziu. Apropo, listy so ti už pripravil, začiatkom týždňa pošlem... :wink:

@Jozef, len píš, budem rád za každú radu :pivo: Zďaleka toho neviem toľko ako to vyzerá... :lol: S tou Pistiou ďakujem za tip, netušil som že sa o ňu treba takto starať.

No a teraz už k nádrži...
- Včera prebehla výmena vody a meranie, pH 6,5 - kH 3 - gH 7. Čakal som teda trochu nižšie hodnoty. Takže som prihodil ešte nejaký ten list a šišky.
- Až neuveriteľne sa vyčistila voda. Krásný čajový nádych má teda stále... Páči sa mi teda! :)
- Prihodil som nejaké vetvičky.
- Pistia sa množí, rastie, púšťa korienky. Začíná to vyzerať podľa predstáv... 8)
- S rostlinkami som si tam zaniesol Člnky, takže pride na radu No-Planaria. Slimáky mi v nádrži nevadia, a chcel by som ich tam mať. Ale nie Člnky... :lol: A Helenky tam dávať zatiaľ nechcem.

Deň 7:
Obrázok
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Pštros » 13 Jan 2017 23:39 pm

waaaw, velmi prijemne pozeratelne akva...
Drzim palec
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod robogym » 14 Jan 2017 21:09 pm

Paradicka, tie konariky tam predtym chybali. Aj ta pistia sa tam hodi. Len tak dalej ;)

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 14 Jan 2017 23:03 pm

Díky pánové! Ale ešte je predo mnou dlhá cesta... :)

Pomaly sa začíná objavovať na koreni a konárikoch fungus, už som myslel že nebude... Ale je tu, a myslím že za páru dní v plnej paráde... :lol: A na korienkoch Pistie so objavil Vorticellu, to bude ešte nezabehnutou filtráciou...

Prihodím nejaký ten detailik... 8)

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod Jozef I. » 15 Jan 2017 00:41 am

Pekné akvárečko, pekné zábery. Gratulujem :).
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 17 Jan 2017 21:33 pm

Takže dnes prebehla veľká výmena vody, skoro 70%... Včera mi priateľka hovorí, že to akvárium smrdí. A ono fakt... :| Bohužiaľ část vetvičiek začala hnít. Čakal som, že časom môže kôra začať odhnívať. Ale ono začalo hnít i drevo, miestami bolo skoro na kašu. :evil: Tak išlo von, uvidíme čo zbytok, vyzerá to že by mohlo byť OK. Dokonca na miestach kde sa vetvičky dotýkali listou Cryptocoryn, tak tie listy tiež začali hnít.

Ach jo... Uvidíme, najhoršie z toho urobím Ázijskou džungľu... 8)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 19 Jan 2017 22:40 pm

Tak dopadlo to tak ako som nechce... :| Tie vetvičky museli von... Ach jo, a tom som ich poctivo nazberal na jeseň a až do decembra sušil. Proste som vybral nevhodné drevo.

Takže som dokupil rastlinky a bude to džungle. Aktuálny stav je:
- Cryptocoryne wendtii 'Kompakt'
- Microsorum pteropus
- Pistia stratiotes
- Vallisneria spiralis

Vyzerá to, že som okopíroval "Ázii" Michelle... :lol: Ale musím povedať, že sa mi to takto páči viac. Rastlinky sú proste rastlinky... 8) Uvidím ako sa vyvinie osadenstvo, asi ostanem pri razborkách. Páčil by sa mi štvorzubec trpasličí ktorý má vždy fascinuje keď prídem do ZOO Braník. Ale bojím sa, že by ostatné rybky dosť terorizoval... :|

A teraz už aktuálne fotky... 8) Najprv pohľad na pracovný stol, kde je nádrž

Obrázok

a jedna "tváři tvář"

Obrázok

Dnes mi dorazil OF SurfClean, pretože sa mi fakt mastila hladina... Bohužial ale od výroby má jednu vadu, keďže krabička bola nepoškodená a "zapečatená" :cry: Takže poslať spať na Slovensko a čakať, že pošlu nový...

Obrázok
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod chuanvaldes » 24 Jan 2017 22:49 pm

Tak dnes dorazil nový balíček z https://shopakva.sk/ s skimmerem. Musím povedať že prístup eshopu bol ukážkový. :pivo:

Dobrý deň.

Ospravedlňujeme sa za doručenie poškodeného tovaru. V pondelok Vám posielame nový, ktorý Vám bude doručený do 2 pracovných dní od odoslania. Starý poškodený Vás poprosíme zlikvidovať alebo si ho môžete ponechať.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať emailom alebo telefonicky.

Prajem pekný deň.

S pozdravom Slávka Tomková.


Som veľmi prekvapený nad kvalitou skimmeru, do malých nádrží sa hodí viacej ako ten od Eheimu. Môžem iba doporučiť. 8) :)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Kalimatan Creek

Odoslaťod michellebebe » 24 Jan 2017 23:03 pm

Akvárko vyzerá super :) A aj keď sme obaja dali pistie, vallisneriu, microsorum, aj tak tie akvárka vyzerajú rôzne :lol: Aspoň je vidno ako sa dajú spraviť akvárka odlišne, aj keď sa použijú rovnaké a podobné rastlinky :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.