Lepivost ikier



Všetko okolo akvarijných rýb

Odoslaťod Jankovič » 12 Feb 2009 19:54 pm

no zeby som bol teras nadceny nemozem povedat ale tie kojky chcem vytriet, tomu panovy som sa este neozval ale budem musiet je v tom 5 nadhernych samiciek bola by to skoda neskusit aspon ked to nane prijde :( :)
Jankovič
 
Príspevky: 72
Obrázky: 13
Založený: 31 Jan 2009 20:36 pm
Bydlisko: Ilava

Reklama

Odoslaťod Day » 13 Feb 2009 11:07 am

Metodika LinPe využívajúca súčasného podanie GnRHa (syntetický analóg gonádotropín uvolňujúceho hormónu) + DI (dopamin inhibítor) bola vyvinutá v kanadskom laboratóriu R.E. Peter pre kaprovité druhy rýb. Výhoda GnRHa oproti gonádotropínom je ich vyššie postavenie v hypothalamo-hypofyzárnej regulácii finálneho zrenia oocytov (FOM). Pôsobenie GnRHa nespočíva len v stimulácii steroidných hormónov ako u hypofýzy, ale integruje aj spolupôsobiace zložky ako rastový hormón, inzulín ako rastový faktor a iné. Výsledkom aktivity GnRHa s DI je stimulácia sekrécie endogénneho LH a celkovo komplexné pôsobenie na FOM. Účinné dávky GnRHa sú v rozmedzí 5-20 mikrogramov na kg, u DI je to rádovo vyššie, na úrovni mg.
Neuroendokrinná regulácia je viac-menej rovnaká pri druhoch z mierneho ako aj tropického pásma. Zvýšené používanie choriogonádotropínov u akváriových druhov má svoj pôvod v JV Ázii, kde je to veľmi rozšírený spôsob stimulácie dozrievania generačiek.
Skratka LH-RH (luteinizing hormone releasing hormone) sa v odbornej literatúre nahradila skratkou GnRH (gonadotropin releasing hormone) z dôvodu neskoršej identifikácie schopnosti GnRH stimulovať skréciu nielen luteinizačného hormónu, ale aj folikulostimulačného hormónu.
Gonádotropíny súčasná veda nevie syntetizovať vzhľadom na komplikovanosť ich glykoproteínovej štruktúry. Choriogonádotropíny sú získavané purifikáciou moču tehotných žien alebo kobýl. Výhoda choriogonádotropínov oproti kaprej hypofýze je ich schopnosť dlhšie odolávať enzymatickej degradácii. Na druhej starne kaprí gonádotropín je svojou štruktúrou oveľa bližší gonádotropínom cieľových druhov rýb.
Najhlavnejším faktorom celej hormonálne stimulovanej reprodukcie je skúseny chovateľ schopný určiť najvhodnejší čas intervencie. Pretože pokusy o injikáciu rýb s oocytmi v predvitelogénnom štádiu sú len zbytočným týraním zvierat.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod arowana » 13 Feb 2009 12:30 pm

Vďaka za upresnenie pojmov :D , keď som sa tejto činnosti venoval, tak pod pojmom "syntetické gonádotropiny" sa slangovo hovorilo samozrejme gonádotropným hormónom, ktoré sa izolovali z hovädzieho a kobylieho hypothalamu. Boli označované ako LH-RH hormony.
Požívali sa hodne ich prevažne hománne generiká Praedyn a Dirigestran / Spofa /, ktoré boli najprístupnejšie, príp. preparáty Gonagen, Puberogen, Gonadorelin, Cystorelin atď., kde boli finálne úspechy striedmo úspešné. Dnes sa hodne užíva preparát Ovaprim.
Občas sa používali aj pohlavné hormóny estradiol a progesteron.
Musím však niečo trošku upresniť. Choriogonádotropiny sa nezačali používať v JV Ázii, ale v bývalom SSSR / pre mladších bývalá krajina sovietov / a to začiatkom cca. 70. rokov minulého storočia, kde ho prvýkrát aj vyrobili a aplikovali pri výtere tropických rýb. Jedným z prvých úspešne rozmnožených druhov bol napr.Pangio / Acanthophtalmus / kuhli. V tomto obore, teda v rozmnožovaní tropických rýb pomocou hormonálnej aplikácie, patrili a patria Rusi / dnes ich tak môžem označiť / určite bez diskusie na prvom mieste vo svete.
Aziati túto metódu nemali a nemajú zvládnutú dodnes.
Musím súhlasiť na 100% v jednej poznámke , ktorá tu odznela. Chovateľ, ktorý nie je schopný pripraviť generačné ryby do top predvýterovej kondície a nie je schopný rozoznať vrcholné štádium ich pripravenosti k výteru, nemá takmer žiadnu uspieť , či už je to prirodzenou metódou, alebo za pomoci hormonálnej stimulácie. Je to podľa mňa alfa a omega úspešného odchovu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Day » 17 Feb 2009 07:19 am

Celkom som rad za moznost podiskutovat o niecom inom ako o 2 dcl akvariu s krevetkami, aj ked to moze mat tiez nieco do seba :roll:
Upresnim este trochu tie hormony aby sme sa rozumeli.
Regulacia finalneho zrenia oocytov prebieha po trase Hypothalamus-Hypofyza-Gonady. Kedze u Teleostei nie je vytvorene infundibulum, prebiehaju nervove vlakna priamo z Hypothalamu do Hypofyzy, kde sekretuju hypothalamicky neurohormon GnRH v tesnej blizkosti gonadotropin sekretujucich buniek. Po stimulacii receptora GnRH na povrchu gonadotropin sekretujucich buniek dochadza k uvolneniu LH alebo FSH do krvneho obehu, ktore nasledne stimuluju gonady za ucelom produkcie hormonov steroidneho charakteru.
Hypothalamus- produkuje spustacie hormony, napr. GnRH (maly protein tvoreny 10 aminokyselinami). GnRHa (napr. Gonadorelin, Cystorelin, Dirigestran- v sucastnosti pod menom Supergestran)- je synteticky analog GnRH. Rozdiel oproti prirodzenemu GnRH je v aminokyselinach povacsine na 6 a 10 pozicii retazca. Substituciou aminokyselin sa dosiahne vyssia rezistencia voci stiepeniu endopeptidazami a zvysena afinita voci receptoru. Objaveniu struktury GnRH predchadzala jeho extrakcia z velkeho mnozstva hovadzich hypothalamov, ale produkuje sa len syntezou v labaku.
Hypofyza- produkuje gonadotropne hormony (luteinizacny a folikulostimulacny hormon). Nesyntetizuju sa, nie su dostupne ziadne synteticke gonadotropiny. Jedine dostupne gonadotropiny su choriogonadotropiny (napr. Praedyn, Gonagen, Puberogen) a kapria hypofyza (prip. calibrated pituitary extract - prof. Zvi Yaron).
Gonady- produkuju steroidy. V ziadnom pripade by sa nemali pouzivat na indukciu ovulacie u ryb. Problematicke davkovanie, mnozstvo nepredvidatelnych vedlajsich nasledkov, kontaminacia vodneho prostredia xenoestrogenmi, velke riziko sterilizacie organizmu. Experimentalne aplikovanie steroidov konkretne testosteronu sa sice vyuziva vo vyskumnych pracoviskach (Hypofyza pred nadobudnutim senzitivity voci GnRH musi byt vystavena posobeniu steroidov), ale v chovatelskej praxi to ma len nevyhody.
Ovaprim (Syndel) bol pretavenim objavu prof. Peter do podoby komercneho produktu. Je to historicky prvy pripravok tvoreny GnRHa (konkretne lososi GnRHa) plus Dopamin inhibitor (Domperidone). Vyuziva sa od konca 80-tych rokov.
Rusi dokazali v akvakulture nepochybne velmi vela, hlavne ich prace a vedomosti o jesteroch su unikatne a bez konkurencie. Praktici urcite vedia rozmnozit kvanta tropickych rybiek, ale az tak by som ich neprecenoval. Niekedy nie je ani tak problem stimulovat ovulaciu ako sa skor dostat ku generacnym rybam.
Nemal som na mysli, ze pouzivanie hCG zacalo v JV Azii, ale ze odraz masivneho vyuzivania tejto latky v JV Azii sa prejavil v chove akvariovych rybiek. Nemyslim si sice, ze by v Azii nezvladali indukovanu ovulaciu, ale informacie z prvej ruky su na Vasej strane :wink:
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod arowana » 17 Feb 2009 13:51 pm

Day , vďaka za doplňujúce fakty a poučné fakty. :wink: :)
Ešte raz uvádzam, že moje vyššie menované poznámky sa týkajú takmer výlučne skúseností s tropickými rybami a vychádzajú len z poznatkov, ktoré boli v danej dobe k dispozícii, keď sme začínali s touto problematikou / prelom rokov 70 - 80. , minulého storočia. V danej dobe o tejto problematike nebolo verejne známe takmer nič a jednotlivci, ktorý boli trochu viac zasvätený, mlčali ako ryby, s ktorými boli tieto skúsenosti nadobudnuté.
Skúsenosti ruských chovateľov, som mal tiež na mysli výlučne s tropickými rybami, aj keď sa nedá poprieť, že s jesetermi mali a možno aj majú, najbohatšie skúsenosti. V polovici 80.rokov minulého storočia, sa s jesetermi celkom úspešne zaoberali aj bratia Lévayovci z Maďarska.

Všetky pozorovania a výsledky sa zakladajú takmer výlučne na empirických skúsenostiach a nemusia súhlasiť s vedeckými poznatkami.
Musím s tebou súhlasiť bez najmenších diskusií, že takmer všetok úspech závisí od generačných rýb. Väčšina neúspešných pokusov, ešte neúspešnejších chovateľov, spočívalo ráve v tom, že ryby s ktorými experimentovali, boli často nedorastené a pohlavne nedozreté ryby.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.