Metody provozu rostlinných akvárií



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 20 Jan 2011 20:17 pm

Azet ja som sa vyjadril dostatocne presne..:-) Nekomplikujme to este zbytocne viac..;-)
Zbytocne malo znamena, ze rastlinam chybaju ziviny (makro alebo mikro) vzhladom na ostatne podmienky ktore v akva maju (svetlo, Co2, teplota a pohyb vody atd.)...prejavuje sa to, bud vonkajsimi patogennymi zmenami rozpoznatelnymi volnym okom alebo v prvotnej faze tym, ze rastlina spomaly rast a prestava rast uplne. Nasledne ako sprievodny jav nastava invazia rias ako na samotnej rastline tak aj v akvariu.
Zbytocne vela znamena presne to iste co som napisal hore a aj s podobnym priebehom az na to, ze symptomy predavkovanie su ine...v zasade je efekt ale ten isty (riasy) a z casoveho hladiska priebeh problemu rychlejsi (a naprava zvykne trvat aj dlhsie...)

""rovnovaha" je svetlo vs. co2 a jeho distribucia, ziviny idu az potom a tam je to uz relativne easy". S tymto sa neda suhlasit tak ako je to napisane (ani s par vecami dalej co si pisal), ale viem ako si to myslel a viem ze vies o com hovoris takze to nebudem rozpitvavat... Taktiez si myslim, ze takouto formou pisania sa vela veci neda vyjadrit tak ako by clovek chcel a preto to beriem s rezervou...

OT..
A zastavil by som sa u tychto dvoch slov co si pouzil "pravidelna starostlivost" ---> toto je alfa a omega vsetkeho. Pekne akva v urcitom "klasickom style" funguju v poriadku aj bez CO2 a extra teoriach o hnojeni. Dovod je ten, ze ich majitel sa o ne RIADNE STARA, vymiena vodu ASPON 1 x tyzdenne (a nebere to ako zbytocnu ostaru..), pozoruje rybky, rastlinky a studuje aby chapal co sa v akvariu deje a preco. Toto je u mna na 1.mieste.
Takze apelujem na tych zaciatocnikov co to tu mozno teraz citaju, aby namiesto toho co si sadli za PC aby vstali a vymenili v akva aspon 30% vody a potom sa vratili k tymto zaujimavym temam..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 20 Jan 2011 20:27 pm

trinitysk napísal:Takze apelujem na tych zaciatocnikov co to tu mozno teraz citaju, aby namiesto toho co si sadli za PC aby vstali a vymenili v akva aspon 30% vody a potom sa vratili k tymto zaujimavym temam..;-)


Právě teď stíhám oboje. Čtu, měním vodu 40%, a ještě píšu. Takže já budu mít splněno :mrgreen:
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 20 Jan 2011 20:31 pm

:lol: no teba som zrovna na mysli nemal (ale chvalim ta za to cistenie.. :pivo: )...
Ale tak 80% adeptov co tu denne vydavam tak tych som mal hlavne na mysli...niekedy nechapem ako sa stihnu starat poriadne o akva ked su vecne pripojeny na tejto stranke... :D
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 20 Jan 2011 20:59 pm

Ja som tu teda za tých začiatočníkov, ktorých tu spomínate...
Ma napadla jedna vec:
Ak máme v akváriu dva druhy rastlín, jeden je z hľadiska prímu živín výrazne rýchlejší ako druhý a v akváriu je dajme tomu toľko živín, že sa vyčerpajú za pol dňa, tak ten pomalší druh bude trpieť nedostatkom živín a s ním spojenými príznakmi (rozklad, riasy). Vás tu asi prvé napadne zopakovať mi Leibigov zákon o minime. Myslím/dúfam, že ten zákon neni nutnosťou. Rastliny sú myslím schopné žiť bez ujmy aj keď im krátkodobo niečo chýba a prosperovať, aj bez rias, ktoré by boli v tomto mojom prípade spôsobené ich rozkladajúcimi sa časťami a NEMUSÍ SA PRITOM HNOJIŤ LYŽICAMI... Ak ja nechcem do akvária sypať kilá hnojiva a na konci týždňa mať NO3 na 40mg/l ((nie každý robí HI-Tech akvaristiku a tiež by mala existovať nejaké low-tech netóda)), tak potom mi vychádza jediné riešenie: Poznať nároky jednotlivých druhov a voliť také, ktoré majú približne rovnaké nároky. Nemôže byť toto príčina tých zázračne fungujúcich/nefungujúcich nádrží, o ktorých nikto neviem povedať, prečo tak zázračne fungujú/nefungujú??? Ale takú tabuľku druhov som ešte nevidel...

PS:Aké vy máte hodnoty vody pred jej resetovaním???
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod budulinecek » 20 Jan 2011 22:00 pm

Camo pěkně jsi položil otázku a myslím si že jsi si na ní i docela dobře odpověděl.
Jinak právě dříve popsaná metoda PPS mě přijde právě vhodná jako low-tech a proto se jí chystám na fungujícím akva otestovat. Hodně mě tam zaujala i ta méně častá výměna vody o což jsem se vždy pokoušel a nakonec skončil u týdenní výměny 1/4 až 1/3.
Dokud jsem nečetl toto téma tak jsem ani netušil o žádných takto zpracovaných metodách a rovnováhu jsem se snažil vždy najít pokusy a omyly což mě někdy trvalo i roky. Teď už nějaké zkušenosti mám a tak mě to netrvá tak dlouho u nového akva, ale stejně je to dlouhodobá práce a sledování akva.
A v pokusném akva mám jak pomalu rostoucí rostliny (Anubias, Cryptocoryny) tak i rychle rostoucí stonkovku (Hetherantheru)tak uvidím jak se to potluče.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 21 Jan 2011 13:37 pm

camo ze:
Ja som tu teda za tých začiatočníkov, ktorých tu spomínate...
Ma napadla jedna vec:
Ak máme v akváriu dva druhy rastlín, jeden je z hľadiska prímu živín výrazne rýchlejší ako druhý a v akváriu je dajme tomu toľko živín, že sa vyčerpajú za pol dňa, tak ten pomalší druh bude trpieť nedostatkom živín a s ním spojenými príznakmi (rozklad, riasy). Vás tu asi prvé napadne zopakovať mi Leibigov zákon o minime. Myslím/dúfam, že ten zákon neni nutnosťou. Rastliny sú myslím schopné žiť bez ujmy aj keď im krátkodobo niečo chýba a prosperovať, aj bez rias, ktoré by boli v tomto mojom prípade spôsobené ich rozkladajúcimi sa časťami a NEMUSÍ SA PRITOM HNOJIŤ LYŽICAMI... Ak ja nechcem do akvária sypať kilá hnojiva a na konci týždňa mať NO3 na 40mg/l


aaa, uz je to tu. kila hnojiva, lyzice, 40mg NO3/l...strasidelne scenare a strasidelne vysoke koncentracie...

keby sme mali akvarko, kde byva spomaleny stryco anubias, hezounek eusteralis, fesanda cabomba a nobl pani cryptocoryna a zaviedli im tam internetovu linku, tak by asi prispeli tymto: drahy akvarista, k pouzitemu svetlu nam dopraj dostatok co2, aby sme sa nedusili. no a potom nam dopraj dostatok zivin a my sa uz spolu podelime. nelam si az tak hlavu, ci do dna, alebo do vodneho stlpca, uz sa k tomu nejako dopracujeme a budeme pekne spolunazivat. ak obcas zabudnes prihnojit, neboj, chvilu prezijeme a vydolujeme z nejakych zasob. ale beda, ked nam nedoprajes co i len jeden stavebny kamen, budeme trpiet! ak porusis liebigov zakon, za rohom stoji policajt menom riasa a pokuta bude draha!!! :roll:

totiz neexistuju idealne koncentracie zivin ani v dne, ani vo vodnom stlpci. priroda je toho dokazom, kde sa podmienky menia, vsetko je to dynamicke a rastliny sa vedia prisposobit. pekne akvaria existuju uz dekady, aj bez hnojenia, aj bez pridavania co2 a pestovali/pestuju sa aj pomalsie aj rychlejsie rastliny, atd. PMDD je na svete kolko? 40 rokov? dnesne "systemy" su len akousi obmenou PMDD a prisposobenim /vylepsenim?, su dostupne substraty, ktore sluzia ako zasobaren zivin atd, atd. je to o vybalancovani a nie o slepom sledovani nejakeho navodu a doporuceneho davkovania. ludia si to radi zjednodusuju a radi siahnu k takymto veciam. ak zvladnes vybalancovat co2 voci svetlu, hnojenie je uz jednoduche. ak chces ist low-tech, staci zvolit slabsiu intenzitu osvetlenia a akvarko moze fungovat uplne bez pridavania co2.

zistis, ze prebytok zivin neznamena nic skodlive, ani pre rastliny, ani pre ryby. spominas koncentraciu 40mg NO3/l - ani tato konkretna hodnota nemusi pre "bezne" ryby predstavovat hrozbu. i ked asi malokto z nas by sa schvalne usiloval dlhodobo o takuto koncentraciu. ta rozpravocka o rastlinach je samozrejme trochu nadsazka, kto moze povedat o svojom akvariu, ze sa mu tam na supu dari vsetkym 130tim druhom rastlin z katalogu Tropica? je to potom o skusenostiach a jemnocite vybrat vhodne rastliny pre konkretny ucel.

pekne citanicko o svetle vs. CO2, ak to tu uz niekedy niekto nedal:
http://www.tropica.com/advising/technical-articles/biology-of-aquatic-plants/co2-and-light.aspx
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 21 Jan 2011 15:18 pm

@camo : "Rastliny sú myslím schopné žiť bez ujmy aj keď im krátkodobo niečo chýba a prosperovať, aj bez rias, ktoré by boli v tomto mojom prípade spôsobené ich rozkladajúcimi sa časťami a NEMUSÍ SA PRITOM HNOJIŤ LYŽICAMI... Ak ja nechcem do akvária sypať kilá hnojiva a na konci týždňa mať NO3 na 40mg/l ((nie každý robí HI-Tech akvaristiku a tiež by mala existovať nejaké low-tech netóda)), tak potom mi vychádza jediné riešenie: Poznať nároky jednotlivých druhov a voliť také, ktoré majú približne rovnaké nároky". Pekne vystihnute...suhlas..;-)

@azet : Velmi zaujimavy clanok, ktory:
a) relativizuje Liebingov zakon (urcite nedostatkove komponenty rastu sa dokazu plne alebo vo velkej miere substituovat inymi)
b) uvazuje s hnojenim mimo N a P pre akekolvek "bezne" akvarium (co je vacsina pripadov)
c) do popredia dava hlavne dostatok CO2, ktory aj v pripade nizsieho osvetlenia dokaze zabezpecit velmi dobry rast rastlin
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 21 Jan 2011 15:25 pm

Poradíta mi ešte, čo dobre rastie pri min. Osvetlení 0.3W/l a je to pekné?? Ja som vsadil na Cryptocorine crispatula a Vallisneria spiralis. Zatiaľ neviem, čomu sa bude lepšie dariť.
Vďaka za rady!
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 21 Jan 2011 17:18 pm

@trinity:

Velmi zaujimavy clanok, ktory:
a) relativizuje Liebingov zakon (urcite nedostatkove komponenty rastu sa dokazu plne alebo vo velkej miere substituovat inymi)

nuz bolo by asi naivne si mysliet, ze dodanim nejakeho hnojivka pokryjem celu skalu zivin a stopovych prvkov obsiahnutych vo volnej prirode. makroprvky su uz ale ina vec...

b) uvazuje s hnojenim mimo N a P pre akekolvek "bezne" akvarium (co je vacsina pripadov)

stacia im v ponuke 2 druhy hnojiv, bez a s NP. zakaznik si vyberie podla svojich potrieb/potrieb akvaria - pomerne jednoduchy, ale dobry pristup. (imho: asi trochu prehladnejsi pristup, ako brutus, bioflor, mn+, colorFe, ....atd.)

c) do popredia dava hlavne dostatok CO2, ktory aj v pripade nizsieho osvetlenia dokaze zabezpecit velmi dobry rast rastlin

tak tak


@camo:

ten udaj w/l je velmi orientacny - lepsie je udat rozmery akva a pouzity zdroj svetla. pri slabsom osvetleni nieje vyber rastlin az tak obmedzeny, ako by sa na prvy pohlad zdalo. holt rast to bude vsetko velmi pomaly. rozne druhy cryptocoryn, machy, paprade, anubiasy, valisnerie a sagitarie, ale rast mozu kludne aj ludwigie, rotaly a ine stonkove, staurogyne, hygrophyla...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 21 Jan 2011 17:57 pm

trinitysk napísal:b) uvazuje s hnojenim mimo N a P pre akekolvek "bezne" akvarium (co je vacsina pripadov)


No, ale neuvažuje s tím, že by tam N a P nebylo. Uvažuje, že v běžném akva je jich dostatek. Myslím, že si umíme představit akva kde bude nutno přidávat ne?
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 21 Jan 2011 18:01 pm

Velmi zaujimavy clanok, ktory:

a) relativizuje Liebingov zakon (urcite nedostatkove komponenty rastu sa dokazu plne alebo vo velkej miere substituovat inymi)


nuz bolo by asi naivne si mysliet, ze dodanim nejakeho hnojivka pokryjem celu skalu zivin a stopovych prvkov obsiahnutych vo volnej prirode. makroprvky su uz ale ina vec...

Ono v tom clanku islo o nieco ine...a sice, ze ked rastlinka strada kvoli nedostatku svetla, je mozne nahradit nedostatok svetla dostatkom CO2. Nakolko rastlinka potrebuje menej energie na ziskavanie CO2 ktoreho je v nadrzi uz absolutny dostatok, uvolnenu energiu moze vyuzit na efektivnejsie vyuzivanie svetla a rychlejsiu tvorbu chlorofylu a enzymov. Plati to aj naopak.
V pripade, ze sa ale obe veci naraz posunu "hore" (prida sa aj svetlo aj CO2) je tento efekt zmeny oboch parametrov vacsi ako sucet efektov ked sa menil iba jeden z parametrov (klasicky synergicky efekt kde 1+1 nie je 2..:-))
Prave kvoli tej energii potrebnej na ziskavanie zivin si myslim , ze nie je jedno kde a pri akej rastline sa ako hnoji (hnojenie do vodneho stlpca vs. hnojenie do dna). Viacerymi pokusmi a pozorovaniami su vysledovane urcite skupiny rastlin ktore prijimaju ziviny vo vacsej miere zo substratu a v mensej miere z vody a naopak. Samozrejme, ze sa vedia v prirode prisposobit..ale to uz stoji to rastlinku nejaku namahu, energiu a ovplyvnuje aj jej vyzor, vzrast, vyfarbenie atd...Toto v akvariu nikdy nedocielis, je preto vhodne simulovat pokial mozno "idealny" stav ...Preto ked budem mat v nadrzi echace alebo krypt. a pod tak nebudem rvat hnojivo primarne do vody, ale hlavne do substratu...Pri niektorych stonkovkach zase naopak...
Naposledy upravil trinitysk dňa 21 Jan 2011 18:16 pm, celkovo upravené 5 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 21 Jan 2011 18:04 pm

smik napísal:
trinitysk napísal:b) uvazuje s hnojenim mimo N a P pre akekolvek "bezne" akvarium (co je vacsina pripadov)
No, ale neuvažuje s tím, že by tam N a P nebylo. Uvažuje, že v běžném akva je jich dostatek. Myslím, že si umíme představit akva kde bude nutno přidávat ne?

Trochu zbytocna otazka .. :) ked vieme ze akva kde musis davat aj N a P existuju - najma ak ich sami mame doma, ze?..;-). Ono to bolo myslene skor v kontexte svetlo vs.CO2 ako zakladne parametre ktore ovplyvnuju rast rastlin..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 25 Jan 2011 13:25 pm

Tak som sa dočítal, že CO2 dokáže výrazným spôsobom vyvažovať nedostatok živín. Ako je to možné to neviem... Ale mám taký problém:
Mám ph 6,4 kh 3,5 a gh 5. Keď pridám CO2 tak mi to ph klesne ešte nižšie, ako som sa dočítal. Čo mám teda robiť??? Stačilo by dať do akva nejaký vápenec, aby to ph trochu nadvihol??? V tom ph+vápenec by bola ešte nejaká rezerva, ale v tom ph+CO2 nie. Dá sa to nejako riešiť???
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod pha » 25 Jan 2011 14:24 pm

Ahoj camo.
Potrebujes vyssie Kh. Das ho hore Jedlou sodou bikarbonou. Mal som podobny problem.
Nech sa dari.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Vlado21 » 25 Jan 2011 15:03 pm

co sa tyka stabilizovania pH suhlas s pha. Len pozor na davkovanie! Ak to nechces so sodou prepalit, zvysuj radsej kH s nejakym komercnym pripravkom (napr. SERA KH/pH-plus)... Alebo pouzi tu sodu, ale len s jemnym rozbehom a priebeznym meranim urovne kH/pH...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 25 Jan 2011 15:26 pm

A ako to dávkovať?? Či to treba merať?? Neškodí to rybám??? A čo ten vápenec?? To by nešlo?? Reps. o koľko sa dvihne ph a kh, keď do 100l nasypem 1g sódy??? A koľko to vydrží pri takom miernejšom COčkovaní???
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod dodofix » 25 Jan 2011 18:45 pm

akonahle sa snazis menit tvrdost, rob si meranie, prudky zasah sa moze rovnat k.o. osadke :) vseobecne nizka tvrdost 'dovoli' vyssie vykyvy pH, a to nie je dobre ... skus napr. horaca http://www.horacovoakvarium.cz/moje_akvarium_chemie.htm#%C3%BAprava_vody
Obrázok používateľa
dodofix
 
Príspevky: 319
Založený: 04 Okt 2010 20:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod budulinecek » 25 Jan 2011 23:03 pm

krto napísal:Hnojivo:

Rozrobené v dvoch fľašiach
Makro
V 1 litry destilovanej vody rozpustiť:
59 g K2SO4 , 65 g KNO3, 6 g KH2PO4, 41 g MgSO4

Mikro
V 1 litry destilovanej vody rozpustiť:
80 gramov CSM + B alebo rovnocenného mixu stopových prvkov (Tenso)

Je v metodě PPS použito opravdu MgSO4 nebo MgSO4-7H2O? Jen se chci ujistit. Sám si nejsem jist kterou z těch dvou "látek" vlastně doma mám.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Caiman » 26 Jan 2011 18:08 pm

mohli by ste dat nejaky tip kde sa daju jednotlive prvky nakupit vo vacsom?Lebo ked som si na EI naratal zasoby na cca 3 mesiace tak su to vcelku dost velke mnozstva a kupovat napr. 6g balicky KNO3 od predajcov PMDD asi nie je najlepsia cesta...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 26 Jan 2011 18:23 pm

budulinecek napísal:Je v metodě PPS použito opravdu MgSO4 nebo MgSO4-7H2O? Jen se chci ujistit. Sám si nejsem jist kterou z těch dvou "látek" vlastně doma mám.


V PPS pro je použito MgSO4, ale podle mého můžeš použít i MgSO4-7H2O. Při použití druhého jmenovaného budeš muset dát zhruba 2xtolik, protože přidává méně Mg
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 26 Jan 2011 18:25 pm

Caiman napísal:mohli by ste dat nejaky tip kde sa daju jednotlive prvky nakupit vo vacsom?Lebo ked som si na EI naratal zasoby na cca 3 mesiace tak su to vcelku dost velke mnozstva a kupovat napr. 6g balicky KNO3 od predajcov PMDD asi nie je najlepsia cesta...


V CZ bych věděl u vás netuším. Myslím, že v tématu PMDD byli nějaké tipy na nákup i většího množství.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod noiseless » 26 Jan 2011 18:46 pm

Caiman napísal:mohli by ste dat nejaky tip kde sa daju jednotlive prvky nakupit vo vacsom?Lebo ked som si na EI naratal zasoby na cca 3 mesiace tak su to vcelku dost velke mnozstva a kupovat napr. 6g balicky KNO3 od predajcov PMDD asi nie je najlepsia cesta...


jeden chlapík, ktorý zasiela PMDD je ochotný poslať toľko gramov jednotlivých zložiek, koľko mu napíšeš ...
email mal takýto
laco.ninis@stonline.sk
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod lajko » 26 Jan 2011 18:49 pm

No predbehol si ma akurat som chcel caiman=ovi pisat
Obrázok používateľa
lajko
 
Príspevky: 57
Obrázky: 3
Založený: 20 Sep 2008 13:57 pm
Bydlisko: Velke Rovne

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod jarda308 » 26 Jan 2011 19:10 pm

Je super, že vznikl nápad založit toto téma, mnoha akvaristům, včetně mě, to rozšíří obzory. Netušil jsem, že takového metody vůbec existují... Určitě zajímavé alternativy k pouhému dennímu dávkování PMDD (o takřka konstantní dávce) ... :)
jarda308
 
Príspevky: 2
Založený: 07 Júl 2010 14:04 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.