Metody provozu rostlinných akvárií



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod pha » 12 Jan 2011 17:11 pm

Kaslite na doberacky.
Trochu teda napisem aj ja, a isto sa najde dake vysvetlenie, preco toto tvrdim.
Zalozil som akva s tymto dnom od ADA:
Power Sand S 2L
Power Sand M 2L
Tourmaline BC
Aqua Soil - Amazonia II
Penac P )
Penac W
Aqua Soil Powder - Amazonia II
Na zaciatku ako vzdy vsetko rastlo raketovo, az som sa bal, co teraz budem robit a to aj pri problemoch s Ph, nevedel som ho udrzat na normale a strk mi daval stale dolu Kh. Riadny masaker.
Pouzival som, da sa povedat neriadeny kabel na ohrev dna, mal som zle umiestneny termostat a dost som tym padom vypekal dno. Po case akoby sa vsetko vyzivne dno vyparilo do luftu, haha. Hlava v smutku a musel som ubrat svetlo, ale to nebolo ono, tak som zacal studovat a luskat ukaps atd... A tak som sa pekne krasne vratil k EI co som pouzival aj predtym. Ako tak sa vsetko dalo dokopy. No po riadnom naockovani dna sa vsetko rapidne zlepsilo, sypem aj do vody no omnoho menej.
Najdolezitejsie je ale prist na to, ako treba to dno naockovat.
Tak nech sa Vam vsetkym dari.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Reklama

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 12 Jan 2011 17:50 pm

Som ani nevedel, ze tam mas tie Penaci + Tourmaline BC, dost sofistikovany a drahy pristup... Mam niekolko otazok:

1. Vies nejako posudit ci ti tie Penaci v niecom pomohli alebo nieco zlepsili ci naopak? Ja mam na to zmiesane referencie, tak by ma zaujimal tvoj nazor, resp. aj inych ked maju nejaku skusenost.
2. Tourmaline BC...mas pocit ze to nejako pomohlo rastlinam? Rychlejsi, lepsi, kompaktnejsi rast, farba?..Taktiez mam zmiesane referencie... Kedze budem zakladat nove akva tak stale sa neviem rozhodnut ci s tymito vecami zaexperimentovat (aj ked som si isty ze aj bez toho to bude o.k., ale proste zvedavost, ved to poznas...)
3. Ako dlho ti to dno "vydrzalo" (kedy nastali prve problemy?) a co si mal v akva (ake rastlinky a ako husto osadene + fauna)....
4. Hodnoty vody + intenzita a dlzka osvetlenia?
5. Hnojenie na zaciatku pri zalozeni akva, hnojenie pri prvych problemoch a hnojenie teraz (aspon orientacne ak by sa dalo...)

Ten kabel mohol sposobit vacsi konzum zivin ak si dobre svietil a CO-ckoval (pises, ze to bujnelo na zaciatku)...mohol teda urychlit vycerpanie dna, nemyslim si vsak, ze nejako velmi vyrazne...Ako to vidis ty? Mas moznost to nejako posudit ako to vyzeralo predtym a ako sa to sprava teraz, ked je kabel uz opraveny a dno nanovo dohnojene...?

Dakujem za odpovede. Myslim, ze bude len a len dobre ked sa tu popise co najviac skusenosti aj priamo z praxe vyskusane a iterativne porovnaju s teoriami/nazormi publikovanymi vo svete...

P.S. Ak by si to cele mal nejako zdokumentovane na foto (stav rastlin na zaciatku pri zlaozeni akva, nasledne pri prvych problemoch, stav rastlin a akva teraz...) tak to by bolo fajn, ale to uz asi chcem vela...,ze? :angel:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 12 Jan 2011 19:58 pm

@trinity: neblazni, ja to berem ako debatu a vymenu nazorov a skusenosti. toto nieje predsa sutaz. ver mi, keby sme sedeli pri pive, aspon by rec nestala, heh.

z mojej skusenosti toto co si napisal vobec nemozem potvrdit:
Ja ale vravim, ze vedlajsim efektom pristupu vyssich koncentracii NO3 a PO4 (u mna osobne NO3 >15 mg/l) vo vodnom stlpci ma za nasledok rychlejsi rast rastlin, mensiu vyfarbenost, u niektorych aj mensiu kompaktnost, dokonca aj zelene rastliny su vybledle ...zaroven tvrdim, ze takato rastlina pri vysokych hodnotach hlavne makro (podporovane svetlom a CO2 na zaistenie rovnovahy) je nachylnejsia k zariaseniu (ako aj samozrejme cele akva) pri vypadku akehokolvek z komponentov tejto skladacky. [b]Je to system vyladeny na hrane, v castych pripadoch je nachylny ajna sinice..[/b]Naproti tomu akva (a rastliny) s nizsiou koncentracia makro vo vode (s vyladenym svetlom a CO2) je pri akomkolvek vypadku v hnojeni, CO2 ci svetle menej nachylne na zariasenie a celkovo je stabilnejsie.


prva veta suhlas, ludskemu oku lahodi viac vyfarbena rasltina - avsak uz to naznacil smik. je otazkou, co je idealny vzhlad rastliny a vecou individualneho vkusu ako si ju vyfromujem. dalej vsak nemozem potvrdit. skor mi "rezerva" makro pri hnojeni EI vzdy davala buffer. sinice nastanu pri neadekvatnom zasobovani co2 voci svetlu a uplnym vyslahanim NO3. ak mam v zasobe x mg NO3/l tak niekolkodnovy vypadok hnojenia je uplne no problemo. nasledne je rastlina schopna cerpat zo svojich zasob, zariasenie nastane az na odumierajucom tkanive. ak mam vsak system vyladeny k minimu NO3 tak uz jednodnovy vypadok pri silnom osvetleni moze znamenat pruser. a znovu sa dostavame k substratu - ak je to vyzivny substrat, tak ten vie fungovat ako ups a rastliny v pripade horeuvedeneho veselo cerpaju z neho a nic sa nedeje. ak mam vyzivne dno typu ADA, nevidim dovod cielit k vysokym hodnotam makro vo vodnom stlpci.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 13 Jan 2011 11:02 am

azet napísal:prva veta suhlas, ludskemu oku lahodi viac vyfarbena rasltina - avsak uz to naznacil smik. je otazkou, co je idealny vzhlad rastliny a vecou individualneho vkusu ako si ju vyfromujem. dalej....

Já s tím naprosto souhlasím.

To trinitysk: No byl bych nerad, aby si to bral, že si pro nás nepřítel státu. :D To vůbec ne. Prostě máme každý trošku jinný názor a to bych řekl že je normální. Nakonec u piva by jsme se shodli. Někdy v té psané formě jde hůř vyjádřit jak to člověk myslí. A pořád tvrdím že ty i pha používáte EI. Pokud dodáváte rostlinám všechno co potřebují tak to v podstatě je EI. Jediná věc která je nadstavbová je, že EI mimo jiné říká, v akváriu se nic nestane pokud je živin nadbytek, (za určitých předpokladů) ale už to nebudu omílat dokola dokolečka. :)
Barvy rostlin jsem si taky řekli a apropó třeba Amano na videích z Niigaty moc barevných rostlin nemá. Jak píše Azet je to otázka preferencí a subjektivního vkusu.

To pha: jistě, že trinitiskho metoda bude fungovat, stejně tak bude fungovat PMDD, PPS, EI a všechny ostatní. Jde o nalezení rovnováhy mezi světlem CO2 a živinama.

Moc nevěřím, že bude dobře fungovat akva se silným osvětlením, čistým štěrkem a bez přídavků živin do vodního sloupce.
Která metoda je lepší nebo horší to je otázka priorit a o to v tomhle tématu jde.
Primárně popsat zkušenosti s využíváním různých metod.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 13 Jan 2011 11:42 am

"sinice nastanu pri neadekvatnom zasobovani co2 voci svetlu a uplnym vyslahanim NO3."
-> vznikaju hlavne kvoli nedostatku NO3 (resp. nerovnovaha NO3 a PO4) , spinavemu substratu pripadne zlej cirkulacii vody. Pri odtranovani nasledkov sa CO2 zvykne uplne odpojit a voda sa, naopak, prevzdusnuje...Nasledne treba davat pozor na uvolnenie N latok ktore na seba sinica viaze a v case svojho rozpadu pri blackoute znovu uvolnuje do vody...

"ak mam v zasobe x mg NO3/l tak niekolkodnovy vypadok hnojenia je uplne no problemo. nasledne je rastlina schopna cerpat zo svojich zasob"
-> suhlasim aj nesuhlasim...:-) Suhlasim s tym, ze pri vypadku ma rastlina moznost cerpat zo zasob. Nesuhlasim s tym no prob. V pripade vynechania hnojenia sa ti rychlo menia pomery jednotlivych makro (abstrahujem od mikro) a nastava problem (sinica - malo No3, vyssi Po4), podporovany vyssou intenzitou svetla. A tieto pomery sa ti menia aj pocas samotneho davkovania, kazdy jeden den...ak to nestihnes narovnat resetnutim nadrze v priebehu tyzdna, mas znovu problem. Ale hlavne som mal som na mysli hnojenie CO2 a jeho dostatocnu distribuciu po akva...Aj ked je ho totiz dost ale nie je dobre rozbehnute v akva, tak mas problem. A to velmi rychlo!

"zariasenie nastane az na odumierajucom tkanive"
- urcite nie, vznika aj na zdravom liste, klasicky pripad kedy, je predchadzajuci bod (nedostatok CO2). Rastlina vyzera fajn ale ma na sebe riasy (clado, fuzz atd..) Tym ze mas vo vode vsetkeho v hojnosti (pripadne v zasobe ako buffer) a vypadne ti CO2 mas riasy na svete, pretoze mas hnojivo vo vode hned pod svetlom a nie pekne skryte v substrate pri korenoch...Taktiez si myslim, ze najdenie optima/rovnovazneho stavu je u takehoto akva omnoho narocnejsie...

"ak mam vsak system vyladeny k minimu NO3 tak uz jednodnovy vypadok pri silnom osvetleni moze znamenat pruser."
- System vyladeny na minimum NO3 so silnym osvetlenim neexistuje (chyba tam ten buffer vo vode o ktorom si pisal), neda sa to vyladit, odporuje si to.

"ak mam vyzivne dno typu ADA, nevidim dovod cielit k vysokym hodnotam makro vo vodnom stlpci."
- toto je moja rec az na tu ADA, dno sa da vyhnojit aj vyrpobkami inych vyrobcov a nasledne dohnojovat do dna aby sa nevycerpalo.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 13 Jan 2011 11:51 am

"Pokud dodáváte rostlinám všechno co potřebují tak to v podstatě je EI. Jediná věc která je nadstavbová je, že EI mimo jiné říká, v akváriu se nic nestane pokud je živin nadbytek, (za určitých předpokladů)."
-> A ja som kritikom toho, ze dosiahnut ale hlavne udrzat tie predpoklady je zlozite. Da sa to ale je to na hrane (+ je tam ta nevyhoda v niektorych pripadoch ako tie rastliny vyzeraju..)

"Barvy rostlin jsem si taky řekli a apropó třeba Amano na videích z Niigaty moc barevných rostlin nemá."
-> V knizkach ich ma viacej, predpokladam, ze klasicke cervene druhy nema moc v oblube (ciste esteticky) a ani ja ich moc neoblubujem..

"A pořád tvrdím že ty i pha používáte EI"
-> Ak tak ale velmi, velmi umiernene EI s nizkymi hodnotami makra vo vode...jedine co s EI mam ja spolocne je, ze hnojime a to tym istym (ale inym stylom..)

"Moc nevěřím, že bude dobře fungovat akva se silným osvětlením, čistým štěrkem a bez přídavků živin do vodního sloupce"
- o tomto zadna, to je jasne. Hnojit treba len s rozumom a mierou (bez lyzic..:-)) ked viem co chcem a co sa asi stane.

P.S. tak som rad, ze nie som nepriatel statu :pivo: (btw. nedostal si moju SS ohladom citatov?)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod salik » 13 Jan 2011 12:27 pm

este jeden system tu nezaznel
HMVP
hnojenie mam v pazi :-)
moje posledne akvaria, kazde malo vzdy asi rok,
http://salik.akva.sk/new/images/images/P1150610_2.jpg
http://salik.akva.sk/new/images/images/P1150504_22.jpg
http://salik.akva.sk/new/images/images/P1190745.jpg
http://salik.akva.sk/new/images/images/ ... a_kvet.jpg
download/file.php?id=1935&mode=view
atd
kde to prebiehalo vzdy nasledovne
vyzivne dno (ada), (otazne aku malo/ma po tych rokoch funkcnost)
cca 400g co2 / rok
cca 250ml pmdd / rok
to je na 160l akvarium nic, ako keby som nehnojil ani nedaval co2,
pridavane len pre moj dobry pocit
teraz je to trochu ine, snazim sa poctivo hnojit, ale ja proste nevidim extra prinos
cele je to podla mna len o skusenostiach, vediet odhadnut kedy pridat/ubrat
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Giftzahn » 13 Jan 2011 12:39 pm

@salik: jj, HMVP ... tak tuto doverne poznam .... a tiez tuto HaCOBO - "Hnojim a COckujem by Ocko" a to som myslel ze som na celom svete s tymito metodami sam :mrgreen:

ale inak klobuk dolu pre borcami azet, pha, trinitysk, smik ... maju to hnojene skutocne preluskane do puntiku ... cize vytvorili perfektnu temu, ktoru pozorne sledujem :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 13 Jan 2011 12:42 pm

salik napísal:este jeden system tu nezaznel..

Samozřejmě že je to možné. ADA píše že životnost dna je cca 2 roky pak by se měli přidat jejich hnojící tyčinky. Búh ví jak to je.
Schválně by mě zajímalo jestli bys to dokázal s říčním štěrkem a vyšším obsahem CO2. Taky nevím jak moc rychle to roste.
Je to jak jsem psal všechno o prioritách, cílech, případně zkušenosti. Akvárka se dají provozovat na X způsobů, ale principielně to bude podle mě pořád stejné. :)
Naposledy upravil smik dňa 13 Jan 2011 12:46 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 13 Jan 2011 12:45 pm

Giftzahn napísal: maju to hnojene skutocne preluskane do puntiku ... cize vytvorili perfektnu temu, ktoru pozorne sledujem :twisted:


aspoň je nějaká prča, ještě abych se tak naučil nadizajnovat pěkné akva :)
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 13 Jan 2011 13:23 pm

tak ja mam blizsie k salikovi ako k EI aj ked hnojenie nemam v pazi..:-) Hnojit urcite treba, to je mimo diskusie...
Salik ja na tvojich rastlinach vidim, ze viacej hnojis do vody...vidim to na tvojom bolbitise ktory je sice velky ale je priehladny (aspon na foto)a makky resp. jemny a bledozeleny...Skoda, ze nemerias hodnoty vody (alebo uz ano?), ja som ho taky mal ked som hnojil lyzickami (i.e. EI)

"je to podla mna len o skusenostiach, vediet odhadnut kedy pridat/ubrat" -> toto je najvacsia pravda, bohuzial neda sa to ani napisat ani vysvetlit exaktne.. Chce to prax a cit pre akva, niekto to nedokaze nikdy a niektori to chapu uz za velmi kratku dobu.

K ADA, som tu uz daval doslovny citat z nejakej ofiko Amanovskej stranky kde doporucuju menit substrat kazdy rok, mne to prijde trosku prehnane (staci ju dohnojit, netreba menit), predpokladam ale, ze je to aj kvoli businessu...

@jedovaty zub - sa zlostis ked to tu sledujes, ze si tak cerveny?..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Giftzahn » 13 Jan 2011 13:46 pm

trinitysk napísal:@jedovaty zub - sa zlostis ked to tu sledujes, ze si tak cerveny?..:-)


@trinitysk: ale kdeze, nie je sa preco ... sak felmi vsetci pekne pisete ... :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod pha » 13 Jan 2011 17:17 pm

Ahojte
Bol som proste zvedavý čo za zázraky sú tie penaci a ďalší tuning konkrétne od ADA. A tak som to kúpil, inak aj cena by bola menšia, keby to predávali v menšom balení. Ak to niekto chce otestovať treba sa dohodnúť a mozte kúpiť jedno balenie aj piati. Ja som založil, abo niekomu pomohol založiť už pat akvariek sice roznej velkosti ale este na jedno velke ostalo, kedy nahodou gazdinka zabudla a poľaaavila, chapete...
Iste podla mňa je, že sú to urýchľovaky, ale POZOR nefunguje to tak, že to tam nasypeme a máme krásne akvarko, ani náhodou, treba mať všetko nastavené tak ako má byť.

trinity: zmiešane referencie su úplne jasné, ten koho to zaujíma si to musí otestovať sám, a zvlášť ty.
To je proste debata tak na štyri pivka raz za týždeň, dva v pube a nema to konca ... :pivo:
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 13 Jan 2011 18:01 pm

Ma to len jednu chybu ze nie sme v jednom meste .. :( :pivo: Ale aj tak, nejako si to cele jednoducho odbil tie moje otazky...ved musis mat viac info/postrehov/nazorov...tak sem s nimi, sa neondi... :) :angel:
Ak by tu bol este niekto na portaly kto mi vie dat nejake konkretne referencie/skusenosti z vlastnej praxe hlavne na Penac a Tourmaline tak budem vdacny...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 13 Jan 2011 19:43 pm

trinitysk napísal:Ku KNO3, davkujem kazdy den (u terajsieho akva) 20ml (20g KNO3/200ml vody). Merane Tetra NO3 test, farba slabulinko oranzova, teda nieco medzi 0 (zlta) a oranzova (12,5mg/l). Interne si tomu hovorim do/cca 10mg/l...kolko presne to ale je neviem a vlastne ma to ani moc nezaujima. V kazdom pripade po tych cca 2 dnoch je to zlte tak ako ukazuje test pri 0 mg/l.


Ne že bych se v tom chtěl vrtat, hledal jsem něco ve starších příspěvcích a zkusmo jsem to tvoje dávkování hodil do kalkulátoru.
Nějak si neuvědomuju jakej máš přesně objem akvárka počítal jsem to na 500L. Vyšlo mi že denně přidáváš 2,4 mg/l NO3 (týdně 16,8mg/L) to taky není zrovna málo
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 13 Jan 2011 20:00 pm

Kludne vrtaj..:-) Nemyslim, ze su to extra velke davky aj vzhladom na fakt, ze akva je cele zarastene. Cistej vody mam momentalne kvoli znacnej vyske substratu v zadnej casti vypocitanu na cca 380l, takze je to este o nieco viacej...Dolezite ale je, ze viem kolko tam toho lejem, preco prave tolko a voda mi neukazuje ziadne hrozne hodnoty makra....
Uz som to tu pisal...ked viem, ze potrebujem pri danom akva trebars 30g tyzdenne tak to tam dam aby som nebol na 0, ale nebudem to davkovat lyzicami, nasledne merat 20ppm a viac a este aj cele povinne resetovat ...preco si nemyslim, ze vela makro vo vode (>15mg/l)je idealne, to som uz pisal vyssie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Gogi » 13 Jan 2011 21:40 pm

mozem trosku narusit tuto debatu jednoduchsou otazkou - predstavu ze EI je o tom ze jeden den sa leje makro dalsi mikro... ste mi uz zburali, uz viem ze to je o tom "vsetkeho dostatok" okrem svetla, tak uz rozumiem preco sa robi raz tyzdenne "reset" nadrze velkou vymenou vody, co mi vsak este nie je jasne preco sa leje makro a mikro na striedacku po dni(nieco sa mi mari ze kvoli lepsiemu prijmu rastlinkami?),
a uz ked sa pytam niekde som kedysi cital ze ked jeden den zabudnem pohnojit na dalsi den to nemam doliat
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod smik » 13 Jan 2011 22:00 pm

Gogi napísal: preco sa leje makro a mikro na striedacku po dni(nieco sa mi mari ze kvoli lepsiemu prijmu rastlinkami?),


Nastřídačku se to leje kvůli možné reakci chelátů železa s PO4. Osobně si myslím, že by stačil jen delší časový odstup.

Gogi napísal:a uz ked sa pytam niekde som kedysi cital ze ked jeden den zabudnem pohnojit na dalsi den to nemam doliat


Neviděl bych to tak dramaticky. Vím o akvaristech, kteří lejí dávku maker 1x týdně a mikra 2x týdně (v potřebných dávkách). Někdo dávkuje denně.
Podle mého se nic zásadního nestane ani jestli doleješ nebo nedoleješ.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 13 Jan 2011 23:07 pm

trinity ze:
Salik ja na tvojich rastlinach vidim, ze viacej hnojis do vody...vidim to na tvojom bolbitise ktory je sice velky ale je priehladny (aspon na foto)a makky resp. jemny a bledozeleny...Skoda, ze nemerias hodnoty vody (alebo uz ano?), ja som ho taky mal ked som hnojil lyzickami (i.e. EI)


hee? :| toto mozes prosim nejako vysvetlit? nerozumiem, co tym chces povedat.

dalej pises ze:
"sinice nastanu pri neadekvatnom zasobovani co2 voci svetlu a uplnym vyslahanim NO3."-> vznikaju hlavne kvoli nedostatku NO3 (resp. nerovnovaha NO3 a PO4) , spinavemu substratu pripadne zlej cirkulacii vody. Pri odtranovani nasledkov sa CO2 zvykne uplne odpojit a voda sa, naopak, prevzdusnuje...Nasledne treba davat pozor na uvolnenie N latok ktore na seba sinica viaze a v case svojho rozpadu pri blackoute znovu uvolnuje do vody...


ved o tom pisem. prave ze sa odbura komplet NO3 :idea:

a stale dokola:
Uz som to tu pisal...ked viem, ze potrebujem pri danom akva trebars 30g tyzdenne tak to tam dam aby som nebol na 0, ale nebudem to davkovat lyzicami, nasledne merat 20ppm a viac a este aj cele povinne resetovat ...preco si nemyslim, ze vela makro vo vode (>15mg/l)je idealne, to som uz pisal vyssie...


prosim Ta nemyl kolegov akvaristov, najmä zaciatocnikov, ktori to citaju: Tom Barr nikdy nedal do obehu fixny navod, "musis tam lopatami nalozit 5kg KNO3 a nasledne, ale urcite 7 den vymenit presne 50% vody, inak skonci akvarko a akvarista v pekle" uz to tu smik viackrat podciarkol. jeho standardny navod sa da pochopit ako prirucka pre uplneho zaciatocnika, ktory nema testery a ajtak namerane hodnoty by mu nezazali potrebne obvody :idea: a nevedel by spravne zareagovat. je to uplne zjednoduseny system, ako mu to porastie, bez toho aby sa rutil s akvarkom do zahuby a pochopenie, ze PO4 a NO3 nevedu nutne k zariaseniu, ako sa to dekady v akvaristike traduje. akonahle si skusenejsi, vidis predsa co je akcia a reakcia, kde mozes pridat a ubrat, prisposobit si to. uvedom si, ze tu vacsina akvaristov ma problem pestovat vobec "obycajne" rastliny a peknych rastlinnych akvarii je tu stale strasne malo. a problemom je slaba informovanost a osveta a stare dogmy.

tak napr. v tomto akvarku je system hnojenia EI -
https://www.akva.sk/azetove-krevetkarium-t9072.html
je tam pomerne slabe osvetlenie a tomu je prisposobene aj hnojenie, uplne minimalne, avsak take, aby nebolo vidiet na rastlinach nedostatok. menena voda 1x tyzdenne mozno 1/5. priorita je stabilne akvarko, kde sa aj citlive krevetky citia dobre. schvalne si vsimni ten bolbitis...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod azet » 13 Jan 2011 23:18 pm

Gogi napísal:
a uz ked sa pytam niekde som kedysi cital ze ked jeden den zabudnem pohnojit na dalsi den to nemam doliat

Neviděl bych to tak dramaticky. Vím o akvaristech, kteří lejí dávku maker 1x týdně a mikra 2x týdně (v potřebných dávkách). Někdo dávkuje denně.
Podle mého se nic zásadního nestane ani jestli doleješ nebo nedoleješ.


mozem potvrdit. pokial to mas vyladene, mozes pohnojit do "rezervy" a po tyzdni sa vratit z lyzovacky a je to v klidku. uvedom si, ze vsetko sa to toci okolo svetla. este kludnejsie mozes na chate spat, ak mas v akvarku vyzivny substrat typu ADA apod. sluzi ako zalozny zdroj.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Gogi » 14 Jan 2011 00:25 am

to je moj plan, este som nevyberal presny substrat, pokukoval som po Tetraplant/JBL/Sera, no kedze bezne tekute hnojiva neobsahuju N a P, tak som s obavami kukol zatial aspon na Tetraplant complete substrate(trinity ho tu chvalil), no a toto je vysledok:
tetra.de napísal:guaranteed free of nitrates and phosphates

a z toho co som v tejto teme cital tak vypadok mikro nikto nespominal ako fatalny pre akva, tak som v pomykove trosku, trinity pisal ze P sa v neudrziavanom dne vie vysplhat vysoko, tak mi ostava este dusik, ci toho tam tiez ryby vyprodukuju do zasoby a do substratu sa dostane casom?
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod trinitysk » 14 Jan 2011 09:54 am

Gogi P ako aj N sa bezne usadzaju v dne tak ako sa akva postupne zabehne, je to normalne. Castokrat nenamerias P vo vode ziadne, alebo len velmi male ale v substrate je ho stale dostatok (odumrete rastliny, vylucovanie ryb a pod.). Ide len o to, aby to bolo v rovnovahe a dostatok tak aby to stacilo rastlinam (pozorujes rastliny a ich priznaky ci je vsetko o.k.). Mimochodom su aj hnojiva ktore obsahu aj N aj P, bolo to tu pisane v suvislosti s prihnojovacimi tabletami Dennerle (starter tabs atd).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod Gogi » 14 Jan 2011 10:04 am

oki, este posledny dotaz, co by sposobil vyhrevny kabel v takomto dne?
dufam ze som este "in"-topic, je to sice mierne inym smerom ako zamyslal smik ale myslim ze sa stale tyka metody prevadzky rastlinneho akva
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Metody provozu rostlinných akvárií

Odoslaťod camo » 14 Jan 2011 10:09 am

A čo tie mikro elementy na ktoré sa Gogi aj ja už pýtal?? Ich nedostatok nemôže byť tou príčinou nevyfarbenia/priesvitných rastlín??? Ako je to s mikroelementmi?? Nemohli by ste trochu rozobrať aj tie?? Lebo napr. na hnojive je napísané, že obsahuje Fe,Cu... ale neni tam v akom pomere/množstve...
Obrázok používateľa
camo
 
Príspevky: 272
Obrázky: 7
Založený: 02 Jan 2011 22:32 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.