Moje 54 litrove akvariumspustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 22 Jan 2018 20:08 pm

akvarko166 napísal:takze CO2 uz bezi

Difúzor by som dal inde.Na fotke vidno,že bubliny z neho idú smerom k filtru,tzn. až! odrazený prúd od steny ich berie a ten už je slabý,aby ich podržal vo vode čo možno najdlhšie.
Ja by som dal difúzor na protiľahlú stenu-oproti filtri,predsa len ich takto viac roznesie popri dne a tie,čo nestíhajú rozpustiť a pôjdu k hladine,znova strhne prúd z výtoku.Bude/mala by byť lepšia rozpustnosť,možno by si mohol aj priškrtiť ihlový o čosi.
No a hej,vidíme :shock: ,máš dva teplomery :mrgreen: už môžeš jeden skryť :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2018 20:54 pm

Mam podobný filter ako ty len trošku väčší, úžasná to vec na rozptyl CO2 po akváriu, strč CO2 hadičku doň, namiesto tej okysličovanej a uvidíš prečo ten filter používam namiesto kamienka a iných somarin na rozptyl CO2 v 300L akvarku. Mne podobní filter dokáže rozprášiť do každého kútika v celom stĺpci rovnomerne CO2. Hlavne potom uber CO2 cca na ¼ čo máš teraz, lebo je to fakt účinne, mne to roby 2-3 bublinky na cm3 v celom objeme, je to fakt proklete účinný rozptyľovač CO2.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1879
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Jozef I. » 22 Jan 2018 22:40 pm

Rozmýšlal som, či sa vôbec oplati sem ešte písať, ale jeden príspevok sem ešte dám. V prvej rade chcem povedať, že svojim prvým príspevkom som chcel poukázať čisto len na efektívnosť využitia CO2. Nechcel som riešiť postupy ako na to a ani vzťahy medzi CO2-svetlom a hnojivom. Len efektívnosť využitia. A tá je malá pokiaľ človek má slabé svetlo a pokiaľ má v akva málo rastlín a ešte nenáročné na CO2. Ja mám 270L akvarko a mám tam 108w v T5 trubiciach a je plné zelene a plyn nepúšťam. Prečo? Lebo očividne pri podmienkach, ktoré v akva mám co2 ktoré tam je, je postačujúce. Takže je pre mňa nezmysel tam ešte umelo dodávať viac CO2 ak by ho rastlinky pri danom množstve svetla ani nevyužili. Samozrejme odhliadnuc od náročnosti rastlín. Ale beriem ako samozrejmosť, že pokiaľ mám slabé svetlo nebudem tam búchať rastlinky náročné na svetlo, len ak by som opäť išiel do silnejšieho svetla a CO2.

Hora napísal:Reflektor vytvára svetelný kužeľ v menšom uhle sa dostáva na dno viac svetla ako bez neho a znižuje sa väčší rozdiel svetla pri hladine a dne.Skôr než zapnúť druhú trubicu je možno menšie zlo pri pocite ,,slabého" svetla použitie reflektoru a ním nasmerovať/zvýšiť osvietenie akvária ako pri rozptyle svetla na všetky strany.Hora táto prvá veta čo si napísal je holý nezmysel. A ako som si všimol, príde mi to, že máš trochu problém s použitím správnych pojmov v dôsledku čoho ak aj sa snažiš napísať niečo správne v konečnom dôsledku to je nezmysel. V prvom rade svetelný kužel vytvára bodový zdroj svetla, nie T5 trubica s reflektorom. Nie som si istý či vieš ako vizerá kužel. V druhom rade údaj 0,9w/l udáva priemer svetla na daný objem vody a nerieši rôznu intenzitu. Je to len priemer a nemôžeš tento priemer zvýšiť pokiaľ nezmeníš niektorý z parametrov. Teda nepridáš na intenzite svetla alebo nezmenšíš objem. Aj ak by si všetko svetlo sústredil do jedného malébo bodu v strede akvária stále ten priemer bude max. 0,9w/l a nie viac.
A takýchto veci je viac.

A keĎ si napísal, že to akva existuje lebo nejaký zákon minima, tak to si mi zobral reč. Ja sa rad bavím o praktických veciach a oveľa väčšiu hodnotu by tvoj príspevok mal ak by si poukázal na reálne existujúce (hmatatelné) akvárko s parametrami ktoré si udal, než si vymyslel akvarko s parametrami ktoré si potreboval a potom sa pýtať na to ako to môže fungovať.

..
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Jan 2018 23:28 pm

asi tak
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 23 Jan 2018 08:43 am

Jozef I. napísal:V prvej rade chcem povedať, že svojim prvým príspevkom som chcel poukázať čisto len na efektívnosť využitia CO2. Nechcel som riešiť postupy ako na to a ani vzťahy medzi CO2-svetlom a hnojivom. Len efektívnosť využitia. A tá je malá pokiaľ človek má slabé svetlo a pokiaľ má v akva málo rastlín a ešte nenáročné na CO2.

Som si vedomí neefektivity CO2 v tomto akváriu,lenže aj po odhováraní ho kúpil.Tu išlo dať,či nedať silnejšie svetlo,aby konečne po ½ roku mal prosperujúce,stabilné podmienky.Ak ho dá,bude na tom horšie,lebo vie,čo vie a rastliny sú mix rôzných potrieb.
Jozef I. napísal:A ako som si všimol, príde mi to, že máš trochu problém s použitím správnych pojmov v dôsledku čoho ak aj sa snažiš napísať niečo správne v konečnom dôsledku to je nezmysel.

To máš aj ty aj korektor textu Pavlov pravdu,používam slovo okysličovanie často,čo je spojené nie s kyslou vodou pod pH 7,ale so vzduchovaním.Obaja ste vedeli o čom píšem,no v budúcnu si dám bacha,aby sa to nestávalo.A ako Pavlov robí svoju citáciu môjho príspevku s množstvom interpunkčných znamienok,tak to slovo kyslík som samozrejme nenapísal a celá veta je vytrhnutá z kontextu a prevrátený význam.
I.P. Pavlov napísal:Ak by si náhodou prehnal okysličenie ?!?! tak si nechaj ešte vzduchovací kamienok na to, aby si pustil kyslík?!?!


ešte čosi

Jozef I. napísal:
Hora napísal:Reflektor vytvára svetelný kužeľ v menšom uhle sa dostáva na dno viac svetla ako bez neho a znižuje sa väčší rozdiel svetla pri hladine a dne.Skôr než zapnúť druhú trubicu je možno menšie zlo pri pocite ,,slabého" svetla použitie reflektoru a ním nasmerovať/zvýšiť osvietenie akvária ako pri rozptyle svetla na všetky strany.Hora táto prvá veta čo si napísal je holý nezmysel.


Jozef,je to dlhý článok,no prečítaj si prosím 5 odstavec poriadne a nájdeš aj tebou vyznačený čierný text,ďakujem.
https://rybicky.net/clanky/561-osvetlen ... -lux-lumen

Jozef I. napísal:Ja sa rad bavím o praktických veciach a oveľa väčšiu hodnotu by tvoj príspevok mal ak by si poukázal na reálne existujúce (hmatatelné) akvárko s parametrami ktoré si udal, než si vymyslel akvarko s parametrami ktoré si potreboval a potom sa pýtať na to ako to môže fungovať.

O tom podľa teba neexistujúcom akva je dôkaz v mojej galérii,prosím,pozri ešte moje obrázky (200) a tam som tieto isté parametre opisoval v septembri(8.9),kedy som ani nevedel,že sa mi to teraz zíde.Ak stále neveríš,ja ťa bohužiaľ nemôžem presvedčiť inak,jedine by si prišiel na kafe.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Jan 2018 09:41 am

Loki12 : Ja si zas myslím, že akvarista(všeobecne) - ak má neodolatelnú túžbu ísť do CO2 setu- tak prečo nie? Urobil som to tak ja , urobilo to a urobí ešte kvantum iných, a to bez preukazu skuseneho akvaristu. (rovnako ako som si spravil 16-litrové mini a to o preukaze skuseneho akvaristu..... ani len 2. stupna - nemôže byť ani reč.)
Že to skončí všelijako.....no jasnééé. Kludne aj totálnym krachom.To je iná vec. Ale sú to nenahraditelné skúsenosti pri pozorovaní vlastného akvária. A osobná empíria, to je -podla môjho názoru - to najlepšie. Často krát lepšie ako čítať internetovú diskusiu.

Myslím to všeobecne. Akvarium ,ako má užívatel akvarko166 by sa zaobišlo kludne aj bez CO2 setu.
________________________________________

Ešte malá rekapitulácia ohladom svetla :

-15.12. akvarko166 : Mám 2 x 24 wattové T5 trubice

-7.2. akvarko166 : Jednu trubicu som dal preč

-pavlov : Trubicu vráť !

-18.2. Loki12 : 2 x 24 wattov je pre začiatočníka totálna zhovadilosť.


- pavlov : ano, ano .Úplne súhlasím ! ...
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod rajesh003 » 23 Jan 2018 09:54 am

rajesh003
 
Príspevky: 1
Založený: 23 Jan 2018 09:50 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 10:33 am

vincent van gogh napísal:Loki12 : Ja si zas myslím, že akvarista(všeobecne) - ak má neodolatelnú túžbu ísť do CO2 setu- tak prečo nie? Urobil som to tak ja , urobilo to a urobí ešte kvantum iných, a to bez preukazu skuseneho akvaristu.

Ved aj ja som to urobil. Ako som spominal - od kvasnic, tibi, bio, jednorazovaCO2, 2kg flasa,... uz mi chýba asi len ten divny hribik s tou zvlaštnou naplnou.
Jasne ak niekto chce, a ma na to, tak nech to urobi. Podla mna sa vsak CO2 precenuje a najma "omladina" ma zvlastnu predstavu, ze CO2=nádherné akvarium za minimum námahy. A na toto je forum, rozsirovat rozhlad, dostat viac vstupov. Moj nazor, tvoj nazor, jeho nazor. A v tom je ta krasa. Za mna poviem, CO2 je ako droga - tajomna, financne narocnejsia a potom sa tažko od nej odchadza - myslienky na CO2 alebo aj samotneho CO2 (aj ked vela z akvaristou to jednoducho vypne a hotovo)
vincent van gogh napísal:(rovnako ako som si spravil 16-litrové mini a to o preukaze skuseneho akvaristu..... ani len 2. stupna - nemôže byť ani reč.)

Vincent, Vincent... skromnost je sice cnost, ale uz sme ti to tu hovorili niekolkokrat, ze ty ty uz v tomto pripade sa na skomnost uz netvar. :-) My co pozname tvoje pociny vieme ze: A/ uz nie si ani len priemerny akvarista B/ sice nevies co robis, ale vzdy ti to vyjde. :-) :-)
vincent van gogh napísal:Že to skončí všelijako.....no jasnééé. Kludne aj totálnym krachom.To je iná vec. Ale sú to nenahraditelné skúsenosti pri pozorovaní vlastného akvária. A osobná empíria, to je -podla môjho názoru - to najlepšie. Často krát lepšie ako čítať internetovú diskusiu.

Lenže načo je forum a pytanie si rady, ak aj tak človek urobí hlupost, lebo vlastná empíria? Ja stale tvrdim - mudry sa uci na cudzich chybach, hlupy na vlastnych. (pozor na slovo učí, učenie je zložity proces a nie ako v Matrixe - "I know kung-fu!")
vincent van gogh napísal:Myslím to všeobecne. Akvarium ,ako má užívatel akvarko166 by sa zaobišlo kludne aj bez CO2 setu.

Ak myslis akvarko 60x30x30, ak myslis setup rastlin,... v tom pripade suhlasim. Zial pri tom 2x24W a urdžateľnosti sa CO2 nevyhne ale este musi nastaviť aj hnojenie.

btw: na zaver dám jednu myslienku, basnickú otazku. Mam jednu 4L flasu na parapete - žiaden filter, žiadne umele osvetlenie, žiadne umele CO2,... nič len flasa - zbytky microsoria, zbytky fissidensu, zbytky anubiasov, zbytky lemny, zbytky java, a par slimakov.... od leta prilievam len vodu, nevytvara sa mastna hladina, rastliny rastu, voda nesmrdi, žiadne vodné organizmy... len to nema estetiku. Ako je to možné? (kto vie odpoved uz nie je akvarista zaciatocnik, nie Vincent ty uz nie si :-))
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 11:05 am

Moj nazor je ze som tym co2 nic nepokazil. Mam rastliny lobelia cardinalis, cabomba aquatica ktore vyzaduju co2 a bacopa monieri rastie vsade, ze s co2 nema problem. Uvidim casom.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 11:33 am

sumarizacia

svetlo: 2x24W (9:30-13:30 a 14:30-19:30), 4h+5h
CO2: flaša, DC zelený (púšťaný 8:30 do 19:15)
hnojenie máš ako vyriešené? aké? čo? koľko?

po 2-4 týždňoch uvidiš či si dačo pokazil alebo nie.

za mna:
svetlo: nešiel by som na viac ako 6 hodin, minimálne 2 mesiace
CO2: pri takto silnom svetle by som sa začal zaujímať o pH sondu, pretože pri takto silnom svetle budeš mať silné kolísanie koncentárcie CO2 - čo to poštuduj o limitnych faktoroch
hnojenie: začal by som uvažovať o Estimative Intex metode, alebo dačom silne výživnom (vyhnojené dno máš?)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 23 Jan 2018 11:40 am

akvarko166 napísal:Moj nazor je ze som tym co2 nic nepokazil. Mam rastliny lobelia cardinalis, cabomba aquatica ktore vyzaduju co2 a bacopa monieri rastie vsade, ze s co2 nema problem. Uvidim casom.

Nič si nepokazil,to netvrdí nikto.Len by to šlo pomalšie a s inou zostavou rastlín ľahšie. :)
Aspoň ťa to prinúti čítať viac.Teraz už len využiť to sporné ,,slabšie"svetlo,CO2 a hoci máš dostatok rýb,aj hnojivo(linkni tú Seru kvôli zloženiu),nesnaž sa dávkovať naplno.Myslím ako návod udáva 1ml na 20l vody,či podobne.Choď v tretinovej dávke a nie večer,ale ráno pred rozsvietením.
Nebudeš vedieť v akej hodnote sú prvky vo vode,koľko rastliny spotrebujú,tak poctivo obmieňaj 1/3 vody,nech sa nehromadia živiny.Každé presadenie rastliny dočasne zastaví rast,kým sa vrcholový odrezok alebo matičný koreňový obal ujme na novom mieste.Za chvíľu budeš riešiť smer výtoku z filtra,lebo terajšie nastavenie na stred bude rastlinám vadiť,keď dorastú.
Už som písal,nechci silou mocou náročnejšie rastliny (Cabomba),keď sa im nebude dariť a zmeň za Limnophilu.Nie tak hustá,ale tebe treba prosperujúce rastliny,nie dočasné skrášlenie a postupne schradne.
Loki,on uvažuje len jednu 24,nie obe.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Jan 2018 11:41 am

Loki12 napísal:
Lenže načo je forum a pytanie si rady, ak aj tak človek urobí hlupost, lebo vlastná empíria?

Tvoje názory ti neberiem, a som daleko od toho niekoho presviedčat o mojich. Ale zdá sa mi, že ty prejudikuješ stále dookola jednu vec. Že to dopadne ako to dieťa a povestný dotyk na rožhavený sporák, indukčné varné dosky nechajme bokom. To sa dieťa vždy popáli, darmo starostlivý rodič sto krát opakuje : nesahať.

Pri akváriu to ,samozrejme, tiež môže dopadnúť popálením, ale nemusí.. Čiže áno, vlastná empíria. Presne tak. Riadil by som sa vlastným rozumom skôr, ako odporúčaním anonymného diskutéra. Že forum " rozširuje rozhlad, dodáva viac vstupov" ?.....Oooo jasné,tak by to malo byť.

CO2 je precenované, s tým súhlasím. Neviem, či má omladina o použití a účinkoch CO2 zvláštnu predstavu , natolko fóra nečítam, ale zaregistroval som posun v akokeby opačnom trende. Gule, flaše a poháre na oknách. Pochopitelne, bez akejkolvek techniky. Ved daj filter do pohára.

A do toho vodnú rastlinu. Alebo zbytky. A vodná rastlina vo vode rastie. Šokantné. Jednému viac, jednému menej, niekomu nič. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 11:58 am

vincent van gogh napísal: ... To sa dieťa vždy popáli, darmo starostlivý rodič sto krát opakuje : nesahať.

Ano, som rodič. Ano, 18 rokov beham okolo vzdelávania. Ano, prejudikujem. :-) Tak ako mi vzdy moj tata hovorievali - "Predvidaj!!!"
(btw: zatial som vsetky deti pri sporaku riesil nie tak ze "nešahať" (deti nechapu negácie slov) ale som ich zobral riadne som si ich chytil a potom som im postupne, pri plnej kontrole, zacal priblizovat ruku k horucemu sporaku az kym dieta necuklo rukou spať. Takto to robim s detmi susedou, znamych, rodiny - všetky deti vedia čo toto absolvovali nemajú tentenciu testovať sporak.

vincent van gogh napísal: Pri akváriu to ,samozrejme, tiež môže dopadnúť popálením, ale nemusí.. Čiže áno, vlastná empíria. Presne tak. Riadil by som sa vlastným rozumom skôr, ako odporúčaním anonymného diskutéra. Že forum " rozširuje rozhlad, dodáva viac vstupov" ?.....Oooo jasné,tak by to malo byť.

a o čom inom ako "viac vstupov" a "rozšíreny pohlad" je forum? Ved toto je len prezentovanie nazorov, skusenosti, pozorovani, napadov,... nič viac. Tu sa nehľadá pravda. Aj ked niekedy to tu tak vyzera. Vieme ze existuje len jedna pravda - každé akvarium je iné. ešte aj to prazdne je každe ine.

vincent van gogh napísal: CO2 je precenované, s tým súhlasím. Neviem, či má omladina o použití a účinkoch CO2 zvláštnu predstavu , natolko fóra nečítam, ale zaregistroval som posun v akokeby opačnom trende. Gule, flaše a poháre na oknách. Pochopitelne, bez akejkolvek techniky. Ved daj filter do pohára.

Ja tu vramci tohoto úzkeho vyrezu reality - toto forum - vnimam stale hladanie rychlych a zazračny rieseni

A nateraz z filozofiou končim. aj tak je to tu stale o tom istom.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 12:52 pm

Loki svetlo mam iba jednu 24 watt trubicu pre rastliny znacky juwel biele denne svetlo, nie dve. Hora filter mam dobre porieseny, vyvod som upchal molitanom, je slaby prud a navyse vysoke rastliny su na druhej polovici takze prud jr taky ze snimi ani nekymaca. Hnojivo pouzivam Sera florena, a denne dam rano pred zasvietenim tri kvapky. Oni pisu davkovanie 5 ml na 20 litrov vody kazdy tyzden.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 12:55 pm

A vyzivove dno nemam pripominam.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 13:49 pm

akvarko166 napísal:Loki svetlo mam iba jednu 24 watt trubicu pre rastliny znacky juwel biele denne svetlo, nie dve.

ja mam 1x24 - 13:00-21:00 (8h) a aj tak chytam jemny povlak zelenej prachovej, a CO2 mam riadene cez pH sondu a EMV, budeš sledovať a uvidiš
akvarko166 napísal:Hora filter mam dobre porieseny, vyvod som upchal molitanom, je slaby prud a navyse vysoke rastliny su na druhej polovici takze prud jr taky ze snimi ani nekymaca.

no, tuto by ti veľa povedalo, že "nerobiš dobre Bohumile".
Vyvod nema byť regulovany inak ako "realizuje vyrobca" - vplyv na vrtulku
prud by mal byt prave silnejsi - ak nemas ryby co to neznasaju - eliminujes tym nevyhnojene miesta
bezne som cital, ze prud vody ma byt taky ze vidis pochyb vody na listoch v celkom akvariu - cize sa majú kymacat
kedze mas CO2 tak poriadne pozeraj - dlho - a uvidis na bublinkach ci sa roztylujú v celom akva (preto ti Hora povedal, ze budes nastavovat filter,... )
akvarko166 napísal:Hnojivo pouzivam Sera florena, a denne dam rano pred zasvietenim tri kvapky. Oni pisu davkovanie 5 ml na 20 litrov vody kazdy tyzden.

takze dás 21 kvapiek za týžden
a čo na to povie kalkulačka - https://www.google.sk/search?q=1+drop+t ... e&ie=UTF-8
no že tam daš cca 1,05ml za týžden a ty by si mal dávať cez 10-12ml
ano, treba začať postupne, ja len či si myslel aj na toto.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Jan 2018 14:16 pm

@Loki12 : Nechcem rozoberať tvoju každú vetu, som pevne presvedčený, že si rozumieme. Aj tvoje edukatívne metódy sú po všech čertech dobré. Ja som rád, že si sa tu znovu objavil a prispievaš - nie pravdou-, ale iba vlastným názorom a skúsenosťou. Lebo- pokial si pamatám, išlo ti hlavne kvalitu fóra.
V tom sme úplne zajedno. :wink:

Ja som si skúsil aj Dennerle CO2 "burčiak" ,aj CO2 set. Viem posúdiť, aky to malo vplyv na moje akvárium, ako sa správali rastliny pred, počas ,po... etc
Nenahraditelná skusenosť. To poznanie by som asi ťazko inak získlal. A s týmto , aj ked minimálnym poznaním, vydržím ešte pár rokov. Ked sa dožijem a nebodaj budem zakladať nové akva, CO2 - set je stále ready a použijem. Podobne aj LED - pásiky. Musel som si to vyskúšať. Svietilo to pekne, ale krátko. :) Precvičil som si aspon manuálnu zručnosť a potrápil závity rôznymi prepočtami a návrhmi, ako by to malo vyzerať.. A opať, náramne sa mi to hodilo neskôr ,ked som použil LED pásiky v jednom interiéry. Tym chcem povedať
(všeobecne), že najlepšia škola je si to omakať, ohmatať, vyskúšať.

... a možno, že to bude aj prípad ( že sa mu táto skusenosť za pár rokov hodí..) užívatela akvarko166. Možno nie, možno bude záver: nikdy viac.

Tým sa ti (akvarko166) ospravedlnujem, za moje všeobecné žvásty v tvojej téme. Ako som spomínal, kludne by si si vystačil aj bez CO2 - setu, alu budiž. Ale nadalo by sa ti dať tú hadičku s difuzorom na bočné sklo ? Takto to bije rovno do očí....nehovoriac o efektívnejšom využití bubliniek. A viac rastlín ?
Čo je parádne, tak skrinka !
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 14:30 pm

amen!, určite si rozumieme.

inak som čakal kedy zauraduje tvoja esteticka osobnosť :-), nesklamal si.:-)

k estetike a mozno trochu funkcnosti.
- filter by som prehodil na zadny pravy roh - predsa len takto to bije do oci a taha to oci na tu ciernu obludu a nie na rastliny
- nasmeroval filter pozadnej stene
- co2 fajku na lavy zadny roh - prud vody by mal strhnut bublinku smerom dolu a tak predlzit cas rozpustania
- nasledne by sa ten prud mal vratit po lavom boku dopredu a potom spat k filtri
- tym padom hadicku schovas a zmensis je viditelnost - takto svieti a opat ubera pozornosti rastlinam
- zvaz ohrievac - neviem kolko mas bezne v izbe, a ake presne ryby tam chces mat ale pokial sa bavime o 21-24 stupnov tak to vykuri aj samotna iba - pre srandu ho vypni na dva dni co urobi teplota
- a potom pokial uvidis ako bezi teplota tak sa zbav aj tych teplomerov - staci to s casu na cas premerat a hotovo
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod snajprik » 23 Jan 2018 14:58 pm

Ako píše vincent, kľudne si vystačíš aj bez CO2 aj bez hnojenia aj bez filtrácie aj bez vymení vody, len s dolievaním odparenej, nepotrebuješ veľkú nadrž a bude vyzerať bombovo. Napríklad ako Jozefove mimičko.
Všetko pekne zdravé zarastene bez akejkoľvek riasi... Len to chce drobatko skúsenosti a da sa.
A pre ostatných čo toto nevedia, je výmena vody hnojenie CO2 filtrácia nutná! :D
https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... sl=0&vse=0
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1879
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Hora » 23 Jan 2018 14:59 pm

Pri hnojeni treba brat do uvahy aj odpad z 23 ryb,lepsie ako kvapkat do vodneho stlpca a zatazovat (je jej malo) vodu je napichat tablety korenom,ked nie je vyzivny substrat.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 15:08 pm

Loki nie je kvapka ako kvapka. Tie moje kvapky som teraz kvoli tomu co si napisal meral, nedalo mi to a zobral som odmerku kde je poznacenych 10 ml a kvapkal som kvapkal po tu 10-ku az som napocital 68 (mojich) kvapiek priamo z flasky hnojiva. Cize podla udajov od sery by malo ist 5 ml na 20 litrov, moje akva cca 45 litrov cisteho objemu vody, to vychadza 11 ml hnojiva tyzdenne. To znamena 10,5 mojich kvapiek na jeden den. Len neviem drzat sa toho ci nie? Kedze odpadu z ryb mam dost, sice odkalujem kazdy tyzden ale fakt neviem, a testy kupovat sa mi zda uz fakt vela prnazi do toho davat.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 15:12 pm

Hora a nesluzi odpad z ryb ako hnojivo? Preto sa pytam trebabtabkety ku korenom?
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod akvarko166 » 23 Jan 2018 15:22 pm

A filter vysvetlim preco mam tak ako mam a aj difuzor preco mam tak ako mam. Filter je vpredu preto lebo mam vpredu nizke rastliny a vzadu vysoke, prud z filtra ide na vysoke rastliny az ked sa odrazi od protilahlej steny, cize je prud uz o cosi slabsi kym prejde tych 50 cm. Difuzor som dal na zadok preto lebo som chcel vediet ci sa co2 dostanre vsade, berie ho prud odrazeny od skla a dostane sa az ku protilahlej stene filtra.
akvarko166
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Jún 2017 10:25 am

Re: Moje 54 litrove akvarium

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2018 15:22 pm

Nie som Hora, ale... áno aj ryby čo toho nahnoja, ale ty svietis a CO2ujes.
Asi máš na to dôvod.
A ten je?
Ak zdravý rast a hmota tak sa ti veľmi rýchlo prvku stanu limitnym faktorom.

Poštuduj EI metódu, aspoň pochopíš princípy. Nemusíš takto hnojiť, len ide o princíp.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.