Neolamprologus leleupi



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Barty » 07 Jan 2004 10:53 am

Neolamprologus leleupi -
Mam 6 kusov rybiek tohto druhu. Jedna z nich úplne stmavla. Neviete náhodou, co to znamená?
Barty
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Jan 2004 21:44 pm

Reklama

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 14 Jan 2004 16:36 pm

Mam v 100l akvariu styri: dva samce a dve samicky. Na zaciatku ich tam bolo sest, ale dve vystvali tie ostatne z akvaria. Zostali vyskocene cez otvor cca 5cm x 5cm. Tieto rybky dost reaguju na svetlo. Tie ktore byvaju casto skryte, lebo sa boja ostatnych a velmi neplavaju, v zasade stmavnu. Je to ale preto, ze sa velmi po akvariu nepohybuju. Mozu to byt samicky, ktorym samci zakazuju pohyb po akvariu alebo utlacani samci, ktori sa boja vyjst, aby ich ostatni "nezozrali", lepsie povedane neustvali. U mna je najkrajsie sfarbeny dominantny samec, ktory sa premava po 3/4 akvaria. Mne to pripada tak, akokeby tmavli z "bezpecnostnych dovodov". Inak ked ich krmis, vtedy vystartuju vsetci a ten tmavsi na chvilu na svetle zase zozltne, resp, trosku zbledne, aj ked vzdy ostane tmavsi... ak prezije. Neutlacane samicky su ale trochu inak stmavnute, skor na okrajoch, ako celkovo.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Atilla » 15 Jan 2004 08:54 am

co s nimi chovas a ako si spolunazivaju ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Barty » 15 Jan 2004 10:16 am

V prvom rade dakujem za odpovede. Nezda sa mi, ze by tmava rybka bola nejako utlacana. Takmer neustale sa zdrzuje pri velkom a dominantnom samcovi (zrejme), ktory na nu neutoci, hoci nahana vsetky ostatne. Musim este dodat, ze ked som ju kupoval bola este uplne zlta. V akvariu mam este 4 kusy Julidochromis transcriptus, s ktorymi Neolamprologusy vychadzaju celkom dobre.
Barty
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Jan 2004 21:44 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 21 Jan 2004 15:32 pm

Ano taku samicku ma aj moj samec, tiez ju nejako extra neprehana, ale ona musi posluchat. Napriklad, ked sa mu nepaci, ze velmi kurizuje druhemu samcovi, tak ju zazenie na svoje teritorium. Momentalne napr. musi byt v jaskynke a odtial vystrkuje len papulku, zatial co stary si plava kde a ako chce. Vzdy ked vyplava zazenie ju spet a ponatriasa si pred nou supiny. :D Myslim, ze to stmavnutie je prejav podriadenosti, aj ked nemusi byt az tak velmi utlacana... Moji samci napr. nikdy nebojovali systemom "huba k hube" so samicami... len medzi sebou. Nevadia tym tvojim druhym rybkam ich prudke pohyby? Dominantny samec niekedy dovoli aj druhemu samcovi aby sa ponatriasal, pred tou jeho samicou...asi je dost naladovy.... :D Ine je to v druhom pare, samicka evidentne nechce toho samca a stale sa schovava za filtrom. Je tmava ako cernoska, vyplava len ked sa ide nazrat alebo obcas sa schova do takej diery v skale... do spodnej casti akvaria sa ani nedostane...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 30 Jan 2004 19:10 pm

Tak uz viem, preco samec stale zahanal samicu do jaskyne. "Sedela na ikrach". Rano vstanem, pozeram a pri jaskyni asi osem malych priesvitnych rybiek. Sadnem a hladim dlhsie a v priestore zatulane dalsie dve, z toho jedna uz ma asi styri mm. Malo by ich byt sice okolo sto, ale co uz. Vyliahli sa v 100l druhovom akva: ph-8,5, gH-23, kH-12, NH4-0,5, NH3-0,08, NO2-0,3, NO3-5, PO4-1, Fe-0, Cu-0. Vymienam 1 vedro vody nepravidlene cca kazdy tyzden, vtedy aj odsavam, skor zbytky potravy na skalach, ako nieco ine. Filter Fluval 3. Neviem ci preziju, ale aj tak ma prekvapili. Mlade plavaju okolo matky. Samec je vedla jaskyne - mal by ju chranit, ale nema velmi pred kym, ten druhy samec sa tam aj tak neodvazi. Neviem ako vycistim akvarium, urcite odsajem aj tych krpcov. Zatial som sa vzdy dostal len do fazy ikier v spolocenskom akvariu, ktore ostatne ryby zozrali...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Barty » 31 Jan 2004 17:33 pm

Zrejem aj moje budu mat ikry, pretoze samicka nevychadza zo samcovej jaskyne ani pri krmeni. Samec plava okolo, ale do jaskyne nevstupuje. Cim tie male krmis?
Barty
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Jan 2004 21:44 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 31 Jan 2004 20:36 pm

Nemam s tym skusenosti. Davam im 3x denne Nobil Fluid od JBL, pricom ale nevypinam filter, aj ked je to na navode napisane. Neviem si predstavit trikrat denne vypinat a zapinat filter, lebo tym zapnutim sa do vody dostane vselijaky sajrajt, co tam uz bol vcucnuty. Ale tuto znacku im davam len preto, lebo nic ine pre prave vyliahnute rybky nemali. Uz som si myslel, ze zahynuli, ale nasiel som krdlik mimo jaskyne v rohu akvaria. Mne sa predtym objavila na hladine taka spinava pena, cudoval som, ze co to je. Teraz si myslim, ze to bolo to one od samca 8) . Stale ziju v povodnom pocte... ale ocakavam, ze este pride kriza... To ze samicka nevychadza, by mohlo byt znamenie, ze uz je cosi v tej jaskyni nakladene... Ak moja nahodou vyplavala, tak ju samec vzdy zahnal spet. Dnes som si vsimol, ze uz to nerobi, ale zase on sam pri krmeni nevyplaval von. Chytal iba to, co okolo neho preplavalo... Este mi odporucili drvit hocijake vlockove krmivo.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Atilla » 31 Jan 2004 22:35 pm

skus sera micron (neznecistuje vodu nehnije ale dost drahe :( )
neskor mrazene cyklopy, mikry

vytreli sa ti len tak 'spontanne' alebo si ich nejak donutil :) (uprava vody alebo nieco ine ? )
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 01 Feb 2004 10:17 am

Spontanne, nikoho som do nicoho nenutil, nic som neupravoval, dokonca si myslim, ze nemaju velmi optimalne podmienky... ale su to zlate rybky, nie je s nimi nuda a su pekne... :) Nuz a ten jeden parik sa mal od zaciatku k sebe, na rozdiel od toho druheho, kde samica ignoruje samca, aj ked sa natriasa ako divy... Neviem ale, ako je to naozaj s tou vernostou, ako niekde pisu... lebo aj samica mala obdobie kedy striedala jaskyne, no a samec, ked samica strazila jaskynu sa tiez nenapadne popri skale plizil do druheho teritoria k tej druhej samici.... :roll:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 02 Feb 2004 22:41 pm

Tak som z toho cely zmagoreny. :shock: Dnes som nasiel dvoch prckov v jaskyni druheho samca a on nic, akoby boli jeho. :shock: No a potom som cely krdlik mladych nasiel v nebezpecnej blizkosti filtra. Vcerajsie cistenie akvaria prezili, a tak sa just teraz museli presidlit z rohu akvaria, kde mali klud do blizkosti filtra. Ako male deti, clovek aby sa bal ci ich nevcucne... a rodicia nic. :x
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 28 Feb 2004 22:42 pm

Takze sprcli este ziju a uz ubehol mesiac. 1. faza v jaskyni okolo mamy, 2. faza presuny z jaskyne (najprv v rohu akvaria v skrysi samca ale bez samca a potom pri filtri) a stale pokope, 3. faza rozptylenie po akvariu, s tym ze ostatni ich zatial ignoruju, 4. faza sfarbovanie:
a/ najprv biele a splyvaju z dnom akvaria, tvar skor gulatejsi, tazko sa daju najst, b/ pretiahly tvar, telo biele, plutvy priesvitne s leskylm modravym nadychom, uz sa skryvaju sa po dierach v kamenoch, c/ zlte sfarbenie, plutvy este stale priesvitne s kovovomodrym nadychom, d/ stukovity tvar uz evidentny, uz dokazu menit zltu farbu na tmavu /takze ich v dierach nevidno) a v tych dierach si uz vytvaraju male teritoria, odkial odhanaju ostatnych surodencov. Jedneho mladeho si dokonca druhy samec pestuje vo svojej jaskyni a zahana ho stale dnu (asi to je samica pre buducnost). Musim povedat ze cudzi par sa k mladym zatial sprava ako ku svojim. Maminka je chudera, kedze sa nechce mnozit tak v jaskyni nie je a samci ju odhanaju a prenasleduju... Musi obyvat horne vrstvy akvaria, aby mala pokoj... nedopadla teda bohvie ako. Aj ked su len styri dospele v 100l akvariu, zda sa mi byt male lebo samice sa velmi nemaju kde schovat, lebo nebuduju jaskyne... chcelo by to asi viac prestoru. Druha samica cuci za filtrom. Neviem veru co urobim s mladymi ak preziju... zeby som kupil dalsie akvarium?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 28 Mar 2004 20:45 pm

Takze 30. januara sa narodili prve male rybicky. Dnes je tusim 28. marec a samicka zase sedi na ikrach t.j. po dvoch mesiacoch. Vcera sa opet nastahovala do jaskyne. Vykuka jej len papulka. Samec obcas vleti do jaskyne, tam sa muchluju a cely roztraseny vyplava von. Je v strehu a chrani okolie jaskyne. Zasvietil som dnu a videl som na stene nalepene malililinke biele ikry. Bohuzial boli az vzadu a nedalo sa odhadnut kolko ich je tam, tak 50 urcite, vsetky nalepene nakope. (Inak je tam uzasny poriadok, uplne ciste steny jaskyne, fakt.) Z tych povodnych mladych evidentne prezili styri, dve ziju vpredu a dve vzadu, v strednej vrstve akvaria, ale uz sa obcas odvazia aj ku dnu). Maju cca 3cm a su uz zlte, ale straaaaasne malilinke. Ale cervik sa im uz do papulky zmesti. Mozno ich je aj viac, lenze su poschovavane po jaskyniach a jedna druhej strasne podobne. (Neziju v hufe, uz sa prejavuje urcita dominancia a vzajomne nahananie). Este sa ale spolu s dospelymi nekrmia. I ked dospelaci ich stale ignoruju. Boze co ja s nimi budem robit, ked vyrastu a vsetky budu bratia a sestry. Druhy samec ma smolu, jeho samica ho nechce. Ma vsak malinke teritorium, prakticky len lavy okraj akvaria, tak sa jej to asi nepaci. Alebo je skaredy. Aj ked jaskynu ma presne rovnaku ako ten plodny samec. Aj kamienky poctivo prenasa. Plodna samicka sa k nemu aj na chvilu nastahovala, ale asi tak len na jeden/dva dni. Dokym sa neprestahovala k samcovi (doteraz) zila v strednych vrstvach vody vzadu za skalami. Pravidelna vymena casti vody a stetinkove riasy im evidentne nevadia, ani pri vychove mladych.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod gretka » 29 Mar 2004 17:11 pm

Velmi zaujimave citanie, Peter, len pis aj dalej
gretka
 
Príspevky: 47
Založený: 06 Júl 2003 19:19 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 02 Apr 2004 21:31 pm

Tak som tri dni rybky nekrmil, lebo som odcestoval. Dnes pozeram do jaskyne, lebo samicka pri krmeni odplavala nejako daleko od jaskyne a ikry tam uz nie su. :( Mozno boli rodicia hladni.... Ale boli tam aj slimaky, normalne ich samec vzdy vynesie von.... Samicka sa vsak stale do jaskyne vracia, neviem ci zo zotrvacnosti, alebo sa chysta, ze nakladie dalsie ikry... uvidime. Naopak, som objavil dalsie mlade, este z toho prveho narodenia... su uz naozaj velke. Pravdepodobne, tie ktore su pri dne su samci a tie co plavu vyssie samicky. Su uz aj taki agresivnejsi, aj ked este stale malicki.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod Peter » 23 Apr 2004 21:14 pm

Malicki uz su celi zafarbeni na zlto, pri krmeni sa uz neschovavaju ale spolu s velkymi sa vrhaju na potravu. Teraz uz ich obcas vidat aj pokope napocital som ich na hrbe sest. Plodna samicka zmenila samca. Dlhsi cas bola v jeho jaskyni, ale nic z toho. Neplodna samicka je stale placha, schovava sa za filtrom, alebo v malej jaskynke, z ktorej jej trci chvost a ked sa priblizi samec tak vycuva a stucha donho papulkou. Isty cas samec tancoval pred obidvoma samickami. Obcas, ked sa odvazi, je zakliesnena medzi skalami. Myslim, ze mlade uz preziju, samcekovia sa uz pohybuju pri dne a pred velkymi prchaju (zlate casy, ked si ich velki nevsimali su uz asi prec) a samicky su v strednej vrstve akvarka a su mensie. Myslim, ze pohlavie sa da v tomto pripade rozoznat podla spravania, aj ked vonkajsie znaky nie su az tak evidentne. Najnovsia metoda samcov pri dvoreni samickam je taka, ze sa pred jaskynou svacnu o dno, rozviria piesok a skalky a vpalia do jaskyne. Cim vecsi rachot/pleskot tym lepsie... asi... Raz sa ta plodna samicka aj zapojila a vtrielila do jaskyne cez ten rozvireny piesok bleskovou rychlostou. Ze si tie rybicky pri tych bleskovych pohyboch neublizia... hmmm :) Ak sa niekedy opakujem.. sorry
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod tomsk1 » 12 Nov 2010 23:11 pm

Aky je rozdiel pohlavi u dospelych rybiek?
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Neolamprologus leleupi

Odoslaťod peetre » 04 Dec 2010 23:29 pm

Samec je podstatne vatsi ako samica :)
peetre
 
Príspevky: 39
Obrázky: 44
Založený: 08 Sep 2006 12:40 pm
Bydlisko: Vrútky


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.