Práve je 11 Máj 2021 21:15 pm

News News of Akvarium akva.sk » Akvarium akva.sk

Slovenský portál o akvaristike

Akvarium akva.sk - News - Digest - Source Source » Akvarium akva.sk - News - Digest

  • Odoslať
     

Druh ryby

Akvarijné rybyDruh ryby

Čaute neviete mi povedať čo je to za rybku???

more ...


Štatistiky : 5 Odpovede || 38 Zobrazenia
Post by Maros1127
Link : Druh ryby
Druh ryby - Source Source
11 Máj 2021 18:58 pm
 

Ancistrus hlista?

Akvarijné rybyAncistrus hlista?

Dobrý deň,

chovám prísavníkov už pomerne dlhšiu dobu, nikdy s nimi nebol problém, bez problémov sa mi vytierali ale teraz mi začali umierať jeden po druhom. Príznaky sú neni badateľné pri pohľade na prísavníka, nie je nafúknutý ani nemá prepadnuté bruško, len prestane byť aktívny a celé dni je najdnom mieste. Podarilo sa mi nahrať aj video jedného z nich keď bol pricucnutý na skle, tu je vidno akési črievko nad análnym otvorom. Príde mi ako keby bol upchatý alebo mal hlístu.

https://www.youtube.com/watch?v=uExy8iW2ALw&ab_channel=FilipZemla

Takto sa mi vždy jeden prísavník prestane hýbať, po týždni zomrie a o 2-3 týždne rovnaký proces začne u ďalšieho.
Vodu pravidelne každý týždeň až dva vymieňam (1/3), robil som si aj testy, mal som mierne zvýšené NO3 a málo oxidu uhličitého. Zatiaľ som nič nepridával do vody, iba som ju vymenil a prilial 10ml Biotopolu. Akvárium mám 125l s osadenstvom 5 prísavníkov, 2 panciernikov, 2 skalárov a 6 neńiek.

Vedeli by ste mi poradiť o čo sa jedná a ako to liečiť?

more ...


Štatistiky : 4 Odpovede || 93 Zobrazenia
Post by blove
Link : Ancistrus hlista?
Ancistrus hlista? - Source Source
10 Máj 2021 12:16 pm
 

Schovávanie sa rýb

Akvarijné rybySchovávanie sa rýb

Ahojte dovolim si zalozit novu temu, bo takuto som nenasiel.
Moje ryby v 60l akvariu su pri zasvietenom akvariu schovane medzi rastlinami, prakticky ich vidim len pri krmeni. Pri zhasnutom svetle sa mi zda, ze viac plavu, aj niekedy poslednu hodinu, kedy mam sumrak tak sa trochu rozplavu. Ale 3 roky som takyto problem nemal, ryby krasne plavali popri prednom skle, hlavne tetry ohnive, neskor aj spolu s modrymi neonkami, pygmejovia po celom akvariu, a parik mrenky duhovej sa cely den nahanal. Jedine co vzdy sa schovavali boli razbory skvrnochvostove. A nie je tam moc svetla, lebo uz dost tienia rastliny. Poslednych par mesiacov vsak vyzera moje akvarium ako bez ryb :x , vidno len krevetky a slimaky, kedysi sa ani nebali ludi, navstevy pravidlne pozorovali moje rybycky, teraz aj ked krmim, tak musim ist prec aby vobec vysli. Teraz ked sa niekto pozera na akvarium aj 10 minut, tak neuvidi ziadnu rybu. Zmeny co sa udiali: skapal bojovnik, ktory tam robieval vietor, akvarium je uz znacne zarastene a zacal som tyzdenne davat 1ml seachem excel a 1ml seachem flourish, inak vsetko po starom..este som zacal mozno viac krmit oproti minulosti a do filtra som dal trochu matrixu a seachem purigen vrecko mam zavesene na bocnej stene.
Fakt ma to totalne stve, rozmyslam, ci nespravit 10cm prednu cast uplne bez rastlin, zeby tam bol priestor a/alebo kupit opat bojovnicu, tentokrat asi samicu, pripadne skusit tyzdnovu dietu, ci sa neosmelia, ...

more ...


Štatistiky : 12 Odpovede || 192 Zobrazenia
Post by matte
Link : Schovávanie sa rýb
Schovávanie sa rýb - Source Source
10 Máj 2021 11:20 am
 

Napadnutá rybycka

Voľná diskusiaNapadnutá rybycka

Čaute prišiel som k svokre a má tam napadnutú rybku neviete čo s ňou je viď foto môže byť že mrenka jej to vykusala lebo ma to aj z druhej strany bruska viď foto

more ...


Štatistiky : 7 Odpovede || 168 Zobrazenia
Post by Maros1127
Link : Napadnutá rybycka
Napadnutá rybycka - Source Source
08 Máj 2021 14:57 pm
 

Zelené riasy

Voľná diskusiaZelené riasy

Čaute začali sa mi tvoriť zelené riasy na rastlinách v akva čo je v zabehu asi týždeň odstraňoval som ich ručne pridával som aj CO2 plus od výrobcu tetra aj algexit od easy-life a stále sa tvoria čítal som že sú dobré na tieto riasy krevety môžem dať krevety do zabehujuceho sa akva????

more ...


Štatistiky : 2 Odoslať || 80 Zobrazenia
Post by Maros1127
Link : Zelené riasy
Zelené riasy - Source Source
08 Máj 2021 13:53 pm
 

Rady pri založení

Začínam s akvaristikouRady pri založení

Zdravým Vás. Toto fórum sledujem už pár týždňov. Rada by som si založila akvárium, som úplný začiatočník, v detstve sme mali malé akvárium, ale to bolo úplne laické, ako v tých časoch.
Rozmýšľala som nad 80l akváriom, ale nakoľko máme malý byt, tak nie všade nám vojde, tam kde je miesto pre akva, nie je elektrina a manžel nie je ochotný vysekávať káble a robiť zásuvku.
Jediné miesto je na skrinke na fotke, ktorú pripájam, len neviem koľko litrové akvárium by tá skrinka zniesla, je síce na mieru robená u stolára ale nosnosť nepoznám.
Rozmýšľala som teda nad 40l akváriom, to by snáď mohla skrinka zvládnuť, viem z fóra, že malé akváriá nie sú vhodné pre začínajúcich akvaristov, ale asi inú možnosť nebudem mať.
A tak by som chcela vás poprosiť o pomoc s výberom akvária a všetkého okolo toho, aby som nespravila chyby.
Ďakujem.

more ...


Štatistiky : 20 Odpovede || 432 Zobrazenia
Post by bebas22
Link : Rady pri založení
Rady pri založení - Source Source
07 Máj 2021 14:49 pm
 

Nové akva

Voľná diskusiaNové akva

Čaute založil som Nové akva po napustani vody sa mi zjavil problém tuším že s koreňom predtým než som ho dal do akva som ho premyl no niečo zneho asi stále odpadáva do vody lebo po druhom dni zabehu sa mi na hladine zjavili hnedé fľaky viď foto neviem sa toho zbaviť neviete poradiť???

more ...


Štatistiky : 5 Odpovede || 224 Zobrazenia
Post by Maros1127
Link : Nové akva
Nové akva - Source Source
03 Máj 2021 14:35 pm
 

Slimáky - populačný problém

Začínam s akvaristikouSlimáky - populačný problém

Dobrý deň, vážení priatelia živej vody,

v januári som sa asi po XX rokoch rozhodol, že sa vrátim k chovu rybičiek. Počumoval som po internete, že čo nového vo svete pod hladinou a zostal som tak trochu šokovaný z toho, čo všetko sa zmenilo, resp. kam sa pobrala filozofia akvaristiky ako taká. Kde sú tie časy keď som si akvárko objednával v Železničných opravovniach a strojárňach, potom ho natieral acetónkou, dával do sklenárstva zaskliť a čakal nekonečne dlho kým uschne git. Ale on nechcel! Po vyprchaní trpezlivosti som priniesol štrk z nejakého bagroviska, ktorý som donekonečna premýval vo vani. Bolo že to doma radosti! Keďže v našom meste nebol vtedy žiadny obchod s rybičkami (najbližší v Blave) pobehal som aj s kamarátmi (keď zakladal akvárko jeden, tak jasné že všetci) na sídlisku po ľuďoch, o ktorých sme vedeli, že chovajú rybičky, či by nám nejaké nepredali, najlepšie aj rastlinky. Stabilný sortiment bol: rastlinky – Vallisneria, nejaký vodný „asparágus“, rybičky – všakovaké gupky, červené alebo zelené mečúne a sem tam aj nejaká plata. Pre živú potravu sme sa po úspešnom nákupe vybrali na potok – vtedy vlastne stoku za miestne mliekárne, kde sme si nachytali červíčkov. Po príchode domov sme zistili, že pre neskrývané potešenie rodičov voniame presne tak, ako náš červíčí úlovok.

Dnes som sa dozvedel, že podaktorí akvaristi povýšili na aquascapers, kameň nie je kameň ale hard scape atď. Nevadí, každá doba prináša svoje. A veru toho priniesla!
Po zhliadnutí asi tisícky videí z celého ...

more ...


Štatistiky : 15 Odpovede || 458 Zobrazenia
Post by Doublebouble
Link : Slimáky - populačný problém
Slimáky - populačný problém - Source Source
26 Apr 2021 10:54 am
 

Aquael leddy 54l - vymena substratu

Začínam s akvaristikouAquael leddy 54l - vymena substratu

Dobrý deň, chcel by som poprosiť nejaké tipy a rady ako vylepšiť toto akvárium. Je založené 2 mesiace, som úplný začiatočník. Základne parametre vody stabilne, bez úhynu živočíchov, posledný mesiac problémy s čiernou stetinkovou riasou - po 2 týždňovej aplikácii seachem flourish Excel je na ústupe. Rastlinky majú pravdepodobne známky nedostatku živín (dierky na niektorých listoch) Údržbu robím 1x za týždeň - odkalovanie, čistenie skla, výmena 1/3 vody.

Set: Aquael leddy60 54l (pôvodný filter svetlo a ohrievač)
Substrát: tetra complete substrát + biely strk
Rastlinky: anubias nana, hygrophila corymbosa (asi), hygrophila polysperma, bolbitis heudelotii 2x, riasogule, vzadu vľavo a vpredu vedla kameňa netuším
Osadenstvo:
1x betta samec
13x neonka modra
3x otik - prisavnik jednopruhy
2x caridina japonica
2x clithon + množiace sa levatky a kotulky

(CO2 neplánujem v najbližšej dobe, chcem to skúsiť bez neho)

Najviac má zaujíma, či je vhodne uvažovať o výmene substrátu za výživnejši. Pripadne rizika/nevýhody ? Ten biely strk sa mi nepáči ani z estetického hľadiska a vraj ani rybky/krevetky ho nemusia. A tá tetra vraj tiež nič moc čo do pomocí rastlín. Predstavujem si to nejak tak, že ryby počas prerábky presuniem aj s vodou a filtrom z akva do 16l nádrže. Obávam sa len stresu pre ryby, pripadne či nejakou chybou nerozvratim chémiu v akva. Viem že substraty ako Amazónia, tropica atd. uvoľňujú veľa živín a je vhodne meniť prvé týždne často (každý deň?) časť vody. Myslite si teda že je to dobrý nápad ? Máte s ...

more ...


Štatistiky : 33 Odpovede || 1271 Zobrazenia
Post by Jahodanus
Link : Aquael leddy 54l - vymena substratu
Aquael leddy 54l - vymena substratu - Source Source
22 Apr 2021 15:05 pm
 

Nano Aquael 30L

Vaše akváriáNano Aquael 30L

Ahoj, tu je moje prve akvarium 30L.
Chcem by som tam kreverky a nejake mikro razborky.

Vybavenie:
Osvetlenie setove 6W
Ohrievac setovy 25W
Filter Aquel pat mini s povodnym molitanom (dost hucal/dunel, aj som skusil namazat osku, rotor nepomohlo)
Dennerle eckfilter namiesto original patrony som dal modry molitan a seachem de*nitrat (testovacia faza, zatial je tichsi ako pat mini)

Substrat:
DENNERLE Scaper‘s Soil 4 l

Rastlinky:
Cryptocoryne parva
Cryptocoryne lutea "hobbit"
Hygrophila corymbosa
Sagitaria subulata
Ludwigia repens
Sessiliflora
Riasova gulicka
Taxiphyllum barbieri (mach)

Dekoracie:
Koren (Hornbach)
Tanzania rock (zistil som az po par dnoch ze to je vapenec a vymenil som ho)
Dragon stone

more ...


Štatistiky : 8 Odpovede || 167 Zobrazenia
Post by stenlyzh
Link : Nano Aquael 30L
Nano Aquael 30L - Source Source
20 Apr 2021 10:41 am
 

Prihlásenie  •  Registrovať


Štatistiky

Celkovo 302682 príspevkov • Celkovo 10311 tém • Celkovo 12878 používateľov