Old-timer



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Old-timer

Odoslaťod chnuro » 29 Apr 2016 11:54 am

larix keď si už spomenul ten link predpokladam, že to máš naštudované :-). Aplikoval si niečo z jeho hnojenia u seba? Tento prispevok som nedavno dost podrobne studoval, lebo sa tomu venuje hĺbkovo a chcel som si porovnať svoje hnojenie s jeho. Chlapík používa čistú RO vodu - ako ja. Máme doma tak tvrdú vodu, že by som potreboval 3/4 a viac osmotickej, tak som sa dal dávno na 100% osmotickú. Výhoda - môžem si nastavovať KH /GH sám (MgSO4*7H2O, CaSO4*2H2O pre Gh, NaHCO3 - sóda bikarbóna).

On vyrába vodu s tvrdosťou asi 15-17°GH (nepamätám si presne, počítal som mu to vo svojej kalkulačke), nikde nespomína KH / alkalitu (on pouziva na upravu CaCO3).

Z jeho príspevku som celkovo dosť zmätený. Pomerne vysoké koncentrácie K v pomere k dusíkatým látkam, dusík dodávaný v 3 formách (to niekedy skúsim a okopírujem jeho pomery) a čo ma zarazilo najviac, tak on si robí vlastný mix mikro. No to je moc už aj na mňa. Porovnával som si pomery mikro prvkov s mojím plantexom. Plantex musí byť preňho úplne zlé hnojenie :-).

Tiež K dávkuje podobne, ako to robil tuším Figaro: po výmene nahnojí na vopred želanú koncentráciu a počas týždňa dávkuje iba máličko. To som tiež nerobil.

Ja som si našiel dokonca prvok, ktorý som v hnojení nemal vôbec: Cl - chlór. Ďalej v diskusii sa o tom aj rozpísal. Zatiaľ som ho doplnil kuchynskou soľou (NaCl), ale v blízkej dobe ju chcem nahradiť draselnou soľou KCl, keďže sodíka dávam dosť už NaHCO3.
Celkovo, dosť inšpiratívny článok.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Old-timer

Odoslaťod Figaro » 29 Apr 2016 12:31 pm

Zaujímavým smerom sa uberá táto diskusia, len či to nevadí Larixovi, že mu trošku spamujeme tému :)
Priznám, aj ja plánujem namiešať vlastný mix N namiesto KNO3... a hnojiť N,P,K úplne oddelene..ale neviem nájsť vhodnú kalkulačku kde by bolo aj napr. CH4N2O, NH4NO3....
Mám pripravené aj ďalšie postrehy a otázky, len počkám ako sa vyjadrí Larix, či to môžme rozoberať v jeho téme.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Old-timer

Odoslaťod radusho » 29 Apr 2016 13:53 pm

na mocovinu bacha v akvariu je to raketove palivo prirastky stonkoviek vedia byt pri jej pouzivani neskutocne. Skusal som ju aj ju pozivam ale len v ninimalnych davkach /nie som si isty ale mam pocit ako by to bol pre rastliny aj zdroj uhliku nieco ako EC / tiez si myslim ze nebudes vediet namerat spravne hodnoty dusiku vo vode aspon nie testami na no3
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 29 Apr 2016 22:30 pm

Začnem od konca...močovina je určite skvelé hnojivo pre rastliny. Ako spomenul radusho, v akváriu sa rozkladá na amoniak (alebo amónny katión?) a CO2, takže to musí byť poriadny booster :-) Ide skôr o to CO2 lebo pre rastliny je energeticky výhodnejšie dusík čerpať z NO3, takže samotný dusík z močoviny by tento efekt asi nemal. Ja som s ňou nikdy neexperimentoval, podľa mňa to do akvária so živočíchmi nepatrí (toxicita LC50 - 96h - Poecilia reticulata - 17,5 mg/L)
Figaro, pokiaľ ide o mňa, takáto diskusia mi nevadí, práve naopak, teším sa, že sa rozoberá aj niečo iné ako stále sa opakujúce témy a prehliadky akvárií. Ak to nebude vadiť hooopymu alebo adminom, môžete v pohode pokračovať. Navyše táto téma možno onedlho skončí, ešte sa rozhodnem, či s novým sklom budem pokračovať v tomto vlákne alebo založím nové (akvárko a technika budú nové, rastliny, živočíchy a mikroorganizmy budú z tejto nádrže).
Chnuro, článok som aj ja niekoľkokrát študoval a okrem tých vysokých koncentrácií draslíka ma zarazilo aj to, ako odhadol deficity mikroprvkov štýlom - "Aha, zvlnené okraje listov, to bude určite meď..." Nechápem. Buď je to vzdelaný fyziológ alebo ten text realitu dosť zjednodušuje, aby to lepšie vyzeralo. Takže nad tým vlastným mikromixom žasnem aj ja.
Čo sa týka frekvencie dávkovania, pri mobilných živinách (P, Mg, N, K, Mo, Cl) asi stačí to týždenné hnojenie, pri imobilných, toxických alebo nestabilných (B, S, Fe, Ca, Cu, Mn, Zn) je podľa mňa lepšie hnojiť denne.
K tomu chlóru - máš predstavu o dávkovaní, teda aká je spotreba rastlín, prípadne vhodné koncentrácie vo vode? Ja som zvažoval CaCl2 a MgCl2.6H2O na dodávanie Ca a Mg lebo som to nechcel prehnať so sírou ale mal som práve obavu z predávkovania chlórom. Keďže nepridávaš uhličitanový vápnik a horčík, prehnojenie sírou si nepozoroval (napr. vláknité rozsievky)? Akú máš vlastne teoretickú koncentráciu síranov?
Inak ten post je skoro 10 rokov starý, zaujímalo by ma, ako má to hnojenie nastavené dnes :)
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod chnuro » 02 Máj 2016 01:01 am

@Larix - všimol som si, že je to veľmi stará téma. Presne to napadlo aj mňa, ako zistil podľa príznakov, ako zmenit mix mikro. Veď práve preto, že vady rastu nie sú úplne jasným ukazateľom nedostatkov a prebytkov do dnes používam testy s cieľom udržať nejaké cieľové koncentrácie prvkov. A aj to nastavím akurát makro a mikro posudzujem iba podľa Fe - asi ako každý.

Používanie močoviny, resp. amoniaku by som nikomu neodporúčal, k tom musí byť akvarista presvedčený, že to chce vyskúšať a niečo už musí vedieť.

O spotrebe chlóru nemám predstavu. V onej téme sa spomínalo 5ppm ako týždenná dávka (týždenná výmena vody 50%). V mojom prípade, keďže používam čistú RO vodu môžem predpokladať takmer absolútny deficit. Ak mám byť úprimný, až do prečítania tohto postu som ani netušil, že Cl rastliny potrebujú. Mojím akváriám niečo chýba. Nepáči sa mi to a stále hľadám ako to vylepšiť.

Čo sa týka zdrojov Mg a Ca (výdatný zdroj SO4), tak môžem povedať, že skoro ani neviem, ako rozsievky vyzerajú. Za posledné 2-3 roky vôbec.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 02 Máj 2016 23:03 pm

No tie mikroprvky sú aj pre mňa stále záhada. Makroživiny mám s istotou v prijateľných koncentráciách aj pomeroch ale drobné defekty na rastlinách aj tak pozorujem. Vidím to rovnako ako ty - tiež stále nie som spokojný :-) Ono asi k dokonalosti je nutné naozaj miešať vlastný mikromix.
Jedna vec je zdrojová voda (u teba, ak používaš RO toto odpadá) - v našom vodovode je niečo, čo vytvára predispozíciu pre BBA, zápasím s ňou vo všetkých akvárkach s rôznym režimom a aj kolegovia akvaristi napojení na rovnaký zdroj vody s ňou majú problémy. Pritom v centre mesta (iný zdroj) nastavujem hnojenie ďalšiemu kolegovi a tam štetina nikdy nebola, rovnako, keď som býval na inom sídlisku, štetinu som nikdy nemal. No a keď k tomu niečomu, čo je vo vode pridám to isté ešte mikromixom, môžem robiť čo chcem, štetiny sa nezbavím. Mne stačí pridať 2-3 ml Profita do 300L akvárka a do dvoch týždňov porastie štetina komplet všetko. Niekto pridáva rádovo väčšie množstvo Profita bez problémov. Určite má na ňu vplyv okrem železa molybdén, to mám odskúšané, čo ďalšie, netuším. Rovnako je to s rastlinami, navyše niektorými mikroprvkami je dosť jednoduché rastliny prehnojiť, rozdiel medzi deficitnou a toxickou koncentráciou je dosť malý.
Pri RO vode môže byť problémom to, že v bežných mikromixoch nie sú všetky esenciálne živiny a to nehovorím o živinách ako Na, Co, Si, Se, ktoré nie sú esenciálne ale ich prítomnosť môže katalyzovať niektoré fyziologické procesy, a teda sú pre rastliny prospešné.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod radusho » 03 Máj 2016 09:22 am

Aby ste ma nekamenovali ako ublizujem rybam tak som pocital kolko tam tej mocoviny vlastne sypem. Vyslo mi to takto celkovo tyzdenne dodavam do akvarka, s hrubym objemom 330l, 210mg mocoviny. Toto mnozstvo je rozdelene do troch davok kedze pouzivam schemu hnojenia ako pri EI makro/mikro/makro/mikro/makro/mikro/nic/50%vymena vody. Vyslo mi ze maximalna koncetracia mocoviny ,ktoru do akvarka dodavam je 0,3 mg/l co je hlboko pod udavanou toxicitou. skutona koncentracia bude pravdepodobne este nizsia pretoze som pocital sa 100%-ne cistymi chemikaliami a objem vody som tiez len odhadoval
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Old-timer

Odoslaťod chnuro » 03 Máj 2016 09:50 am

No, zdá sa, že mineralizácia RO bude tvrdší oriešok, ako som očakával.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Old-timer

Odoslaťod radusho » 03 Máj 2016 10:57 am

chnuro napísal:No, zdá sa, že mineralizácia RO bude tvrdší oriešok, ako som očakával.

Co sa stlalo viem ze si to planoval robit este ked ti fungovalo akvarko v obyvacke asi pred rokom neviem ako dlho si to nakoniec praktikoval, ale ako ta poznam tak si mal nejaku excelovsku tabulku a sypal si to podla nej :D
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Old-timer

Odoslaťod chnuro » 03 Máj 2016 11:32 am

Robím to do dnes, na mineralizáciu používam MgSO4*7H2O (zdroj Mg), CaSO4*2H2O (zdroj Ca), NaHCO3 (HCO3 ovplyvňuje alkalitu).
Nevýhoda je, že táto skladba obsahuje zbytočne veľa síranov, sodíka (v mojom prípade až 25ppm) a chýba mi v hnojení chlór.

Podľa už spomínaného:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... icros.html
by som chcel alkalitu ovplyvňovať namiesto sódy bikarbóny CaCO3 (reakciou s vodou a CO2 vzniká Ca(HCO3)2), chlór sa dá doplniť KCl / CaCl2. Sodíku sa dá teda úplne vyhnúť, znížim tým množstvo síranov a zlepší sa rozpustnosť tejto mineralizačnej zmesi (úplne katastrofálna je rozpustnosť CaSO4 a jeho hydrátov).

S úpravou vody z reverzky sme už ale mimo larixovej témy.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Old-timer

Odoslaťod Figaro » 05 Máj 2016 21:01 pm

Larix, čítam čo si mi písal o tom draslíku, ale v mojom prípade mi to stále vychádza tak, že pokiaľ je draslíka veľa, dochádza k odhnívaniu častí rastlín, najmä stonkoviek. Na tých citlivejších odhnije stonka niekde v strede, pričom zvyšná horná časť rastliny môže ostať nažive aj naďalej. Pokiaľ bolo draslíka nad cca. 40 ppm. odhnila stonkovka úplne ihneď. Takéto koncentrácie Draslíka sa mi podarilo dosiahnuť mojou chybou, spoliehal som sa na testy , ktoré boli 2 roky po expirácii. Aby si niekto nemyslel, že sypem do akva hnojivo len tak....Tak že bacha na expiráciu testov. JBL na NO3 po expirácii neukazuje určite dobre, mne ukazoval stále málo NO3. A moja sera ( ešte je v záruke ) na PO4 ukazuje úplné debiliny.
Po stiahnutí draslíka pod 15 ppm sa rast stabilizoval a už nič neodhníva. Do predchádzajúceho akva som K sypal aj 35 ppm týždenne, ale vtedy som nemal testy na K a neviem, aká bola v skutočnosti spotreba a koľko sa ho v akva hromadilo.
Píšeš, že rastliny majú radšej NO3 ako amoniak, nepomýlil si sa náhodou, na väčšine fór sa píše pravý opak, a to, že HN4 majú rastliny radšej a uprednostňujú ho pred NO3. A ešte som čítal aj to, že NO3 je prijímané hlavne koreňmi, zatiaľ čo NH4 a močovina listami. Tu nastáva taká otázka, čo v prípade keď zasadím stonkovku bez koreňov , či nie je lepšie hnojiť viac tým NH4.
Pokiaľ je v akva PH pod 6,8 tak NH4 by malo byť úplne neškodné, pokaľ sa PH zvýši, dochádza k premene na NH3, ktorý je vysoko jedovatý aspoň tak som to pochopil. Tak prečo také obavy z NH4.
Na výpočet dávkovania som použil Chnurovu kalkulačku ( veľmi dobrá pomôcka, si šikovný Peter) NH4 som dal na 0,12 ppm, tak ako v TPN hnojive, ale neviem či je to dosť alebo málo...alebo tak akurát...ale neviem ako vypočítať CH4N2O. Zrejme tam treba sledovať len ten celkový N...ale koľko je tak akurát a koľko je už veľa ? zatiaľ som to dal na 0,12 ppm denne....
Larix, koľko máš v akva CA a MG ? , moje akva vykazuje nedostatok MG ale pri GH okolo 9 s čoho je CA- 40 ppm, ( 5,6 gh) sa mi to nejak nezdá....
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Máj 2016 12:05 pm

Chnuro, s tým chlórom si mi nasadil chrobáka....pozeral som to a obsah chlóru v rastlinnej sušine je takmer totožný s obsahom železa. Otázkou je, koľko chloridov môže byť v zdrojovej vode u mňa, a teda, či má zmysel to riešiť. V tvojom prípade (RO voda) určite. Druhou otázkou je maximálna koncentrácia, ktorá nie je toxická pre živočíchy ani pre rastliny. Budem sa v tom musieť povŕtať :-)
Figaro, celkom dosť otázok na jeden príspevok :-D Idem teda postupne:
- pokiaľ viem, draslík nie je pre rastliny toxický ani pri vyšších (samozrejme, bavíme sa o akváriách) koncentráciách, jediným jeho rizikom je blokovanie príjmu vápnika alebo horčíka, čo je podľa mňa aj tvoj prípad. Rozpad spodných častí rastlín a starších listov som zažil práve pri nedostatku horčíka. Naopak rozpad rastových vrcholov a mladých listov mal u mňa na svedomí deficit vápnika (ešte rozvediem nižšie). Samozrejme koncentrácie, ktoré má v nádrži autor článku, na ktorý sme odkazovali, sú aj podľa mňa prehnané. Osobne som sa nikdy nestretol so žiadnym negatívnym prejavom v súvislosti s draslíkom - ani čo sa týka rastu rastlín ani čo sa týka rias (občas niekto takúto súvislosť spomenie). Maximálne koncentrácie (podľa JBL testu), ktoré som mal v akváriu boli okolo 25 ppm, viac som neskúšal.
- s kvapkovými testami JBL a Sera mám dobré skúsenosti, zvyknú aj dobre zachytiť zmeny v hnojení (keď znížim dávkovanie, pri kontrolnom meraní cca o týždeň zaznamenám primeraný pokles a pod.). Neviem v čom mohol byť problém u teba ale dá sa predstaviť množstvo možností - asi najpravdepodobnejšie nesprávne skladovanie, či už u teba, obchodníka, distribútora, prepravcu, možno to bolo niekde v zavretom aute na slnku, možno to niekde bolo v mraze,....prípadne to mohla byť vadná šarža alebo zlyhal ľudský faktor, možno máš v akváriu niečo, čo testy ovplyvnilo (liečivá a pod.). V každom prípade, u mňa testy fungujú celkom dobre aj v porovnaní s parametrami z vodární.
- To s tým amoniakom a NO3 je tak - to že príjem NO3 je pre rastliny energeticky výhodnejší je naozaj omyl, zmiatol ma jeden článok, ktorý som niekedy minulý rok čítal ale keď som to overoval, nešlo o energetickú výhodnosť ale o preferovaný zdroj dusíka. Je to tak, že niektoré rody rastlín preferujú príjem dusíka vo forme NO3 (napr. Echinodorus) a niektoré vo forme NH4+(napr.Elodea). Záleží na tom, aké pH a aké kyslíkové pomery vládnu na prirodzených stanovištiach konkrétnych rastlinných druhov. Preferovaným orgánom príjmu (až na výnimky) sú, ako si písal, v prípade NH4+ listy, v prípade NO3 korene. To ale neznamená, že rastliny koreňmi NH4+ alebo listami NO3 neprijímajú. Prijímajú ale je to menej ako 50% celkového dusíka, ak majú na výber.
- toxicita NH+ je síce nižšia ako NH3 ale stále je rádovo vyššia ako NO3. Môj pohľad je - načo dávať do akvárka niečo toxickejšie, keď sa to dá nahradiť niečim menej toxickým? Vždy sa snažím v rámci možností urobiť maximum pre dobré podmienky pre živočíchy - preto nepoužívam CO2, glutaraldehyd, vysoké koncentrácie živín a chovám hlavne miniryby. Druhá vec je, že ja nepotrebujem každý týždeň vyhodiť vedro rastlín, mne pomalší (ale zdravý) rast rastlín vyhovuje. Takže močovina nie je nič pre mňa. Preto ti ani neviem poradiť, ako močovinu dávkovať, nikdy som po tom nepátral.
- koncentrácie vápnika a horčíka v akváriu nepoznám ale týždenne dodám do akva výmenou vody v priemere (kolíše počas roka) 10,99 ppm Ca a 1,92 ppm Mg. Hnojením aktuálne dodávam ďalších 3,12 ppm Ca a 3,46 ppm Mg. Toto množstvo je pre rastliny na hrane, v podstate je v rovnováhe hnojenie a spotreba. Ak hnojenie Ca+Mg týždeň vynechám, už to na rastlinách vidno. Kým som nehnojil vápnikom, na niektorých rastliných odumierali rastové vrcholy (Ludwigia Super Red, Ludwigia palustris, Rotala wallichii, Pogostemon (Eusteralis) stellatus a niektoré mali deformované listy (Hygrophila corymbosa, Vallisneria spiralis, Alternanthera Splendida). K tomuto mám toho viac ale už aj tak je tento príspevok dosť dlhý, takže v skratke toľko - myslím si, že bežné odporúčanie o tom, že pre väčšinu rastlín je najvhodnejšia mäkká voda, nie sú úplne pravdivé. Marcel Goliaš na svojich stránkach uvádza optimálnu koncentráciu pre rast akváriových rastlín 25 ppm Ca a 10 ppm Mg a ja stýmito číslami úplne súhlasím. To je ale koncentrácia vo vode, spotreba rastlín a teda nutné dávkovanie však závisí od rýchlosti rastu rastlín. Ja nepridávam CO2 a svietim slabo, napriek tomu rastliny vycucnú z vody za týždeň okolo 15 ppm Ca. U teba, ak COčkuješ, môžu pokojne tých 40 ppm zjesť...
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod chnuro » 06 Máj 2016 14:36 pm

@larix, ja len k tým chloridom. V diskusii tej spomínanej témy je o tom aj zmienka. Autor tam podtrhuje, že pre život je toxický Cl2. Samotný chlór má iné vlastnosti. Nerozumiem tomu veľmi. Zatiaľ som Cl doplnil kuchynskou soľou (NaCl), ale ako som písal radushovi, mám na ceste už iné, dúfam vhodnejšie zlúčeniny.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 09 Máj 2016 22:29 pm

Chlór je bojový plyn a chloridy bežne konzumujeme (NaCl). Aj ortuť je vysoko toxická ale viazanú v amalgáme ju mávame bežne v ústach (plomby). Čiže toxické atómy viazané chemicky v molekulách (alebo aj fyzikálne) môžu svoju toxicitu stratiť. Z chloridov si rastliny potom chlór odčerpávajú iba v množstve, ktoré potrebujú (inak aj napr. dvojmocné železo je pre rastliny toxické ale v primeranom množstve nevyhnutné, rovnako meď, zinok, atď.)
Ja aktuálne experimentujem s horčíkom, draslíkom a mikroprvkami. No po tvojom príspevku do toho zahrniem aj chlór. Už som nakúpil plno chemikálií, vrátane chloridov, tak sa teším na experimentovanie :-) Inak zistil som, že štetinu (BBA) výrazne podporuje molybdén. U mňa s ňou zápasím neustále vo všetkých akvárkach, tak ma napadlo namiešať si tiež vlastný mikromix a vynechať molybdén a železo. Tie by som dávkoval samostatne. Uvidíme, škoda, že času je tak málo...
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 27 Jún 2016 21:08 pm

Projekt nového akvárka pre nedostatok času stagnuje, tak po dlhšom čase pridávam aspoň jednu fotku. Kompozíciu už veľmi neriešim, skôr dopĺňam a selektujem nové rastliny...
Prílohy
DSC01800.f.akva.jpg
6-2016
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod MajoX » 11 Júl 2016 14:50 pm

Larix, musim uznat ze klobuk dolu, temu som preluskal celu, akurat na konci to chemicke okienko ma dostalo, chemiu som mal naposledy na zakladke a tomu co sa bavite zatial vobec nerozumiem ;) mozno ked budem "velky" aj mne sa podari nieco co sa bude aspon trosilinku prblizovat Tvojej nadhere.. najlepsie bolo sledovat ako sa rastliny casom vyvijali a rastli.. az kym si v jednej fotke neprilozil pravitko, som si vobec neuvedomoval na aku velku nadrz sa vlastne pozeram. Za mna jedno z najkrajsich akvarii ake som videl (mne sa tiez paci styl "low-tech") a snaha o co "najprirodnejsie" akva.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Old-timer

Odoslaťod Figaro » 11 Júl 2016 20:35 pm

Pekné ako vždy, chcem sa spýtať, aké microsorium je v strede na koreni, vyzerá to na menší druh ....
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 21 Sep 2016 19:18 pm

MajoX, ďakujem a držím palce, nech sa dopracuješ k výsledku, s ktorým budeš spokojný...
Figaro, vďaka, to mikrosorko má prekvapujúci názov: Microsorum pteropus 'Mini' :-) Po čase môžem povedať, že dosahuje cca 20-30% veľkosti základného druhu.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 11 Okt 2016 19:12 pm

Zdravím Vás. Vie mi niekto poradiť, kde sa dá v rámci maloobchodu kúpiť hydrogénuhličitan vápenatý Ca(HCO3)2? Vďaka za prípadné tipy.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod hooopy » 11 Okt 2016 19:36 pm

Nasiel som akurat toto...

http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/462/uhli ... aco3--1-kg


..ale ci to pomoze neviem. Ja som nakupoval v chemikalie v centralchem.sk. mali uz aj to, co nezverejnovali na stranke, mozno im treba zavolat, alebo poslat email.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 11 Okt 2016 19:42 pm

Ďakujem hooopy. S uhličitanom problém nie je, ten je bežne dostupný, no ja potrebujem hydrogénuhličitan. Ten som našiel iba na alibabe a tam je minimálny odber 5 ton :-D
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod hooopy » 11 Okt 2016 20:19 pm

5 ton? no nekup to:-)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2017 14:39 pm

Akvárium 18.2.2017 po havárii definitívne zrušené.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod robogym » 06 Mar 2017 14:55 pm

Co sa stalo ak sa mozem opytat?
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.