Osvetlenie (rada), kryt, riasyTechnika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Osvetlenie (rada), kryt, riasy

Odoslaťod xMajOx » 12 Feb 2011 16:01 pm

Dúfam, že sa nikto neurazí ak si založím tento topic, áno prečítal som si toho viac ale nemám až non-stop času venovať sa len čítaniu fóra tak ma poteší ak sa nájdu dobrí ľudia a poradia s mojím problémom.
Takže mám akva 40x25x25 (dlžka,vyška,širka), v ktorom mám zatiaľ 6 tetier neonovych, 3 gupky, 1 black molly, 6 malých gupiek, ktoré ale časom odoberiem. Rastliny zatiaľ: Anubias heterophylla, Echinodorus Rubromaculatus..
Objavila sa mi tam teraz hnedá riasa aj na rastlinách kameňoch, atď.. dočítal som sa, že ide o zlé osvetlenie, treba vymeniť vodu prečistiť kamene,atď... ale aj, že sa vyskytuje na novších založených akva..
preto potrebujem vybrať osvetlenie pre toto akva . rozmýšlal som nad takýmito variantami.. dokúpiť rovno s krytom alebo bezkrytové rampy osvetlovacie.. zaujalo ma toto:
kryt:
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/kryt-s-osvetlenim-40x25-cierny-p-1190.html?zenid=f93ba61bb8fe1e7646121ee27399b1c9&cPath=71_72_89 

alebo táto rampa:
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/aquanova-osvetlovacia-rampa-dlzka-600mm-1x15w-p-3490.html?zenid=f93ba61bb8fe1e7646121ee27399b1c9&cPath=71_44

Aký je v týchto variantách rozdiel zhladiska osvetlenia?
zaujímalo by ma či je vhodnejšie na takéto akvárium použiť trubice T8, T5 alebo iné?
Jeden známy mi poradil túto variantu :
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvaobchod.sk/aquanova-osvetlovacia-rampa-dlzka-600mm-2x15w-p-866.html?cPath=71_44
s kombináciou trubíc na osvetlenie a vyfarbenie čo si o tom myslíte? nie je toto zbytočné ?
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Reklama

Re: Osvetlenie (rada), kryt, riasy

Odoslaťod Mariok » 12 Feb 2011 19:18 pm

Je len otázkou času, kedy pochpíš, tak, ako x ľudí pred tebou, že podobné témy zakladať je nezmysel, pretože každé akva je jedinečné, a jednoducho univerzálne riešenie nejestvuje. Takmer všetky otázky sú tu už rozdiskutované. Ak nemáš čas, tak si ho budeš musieť nájsť, alebo akvaristiku vypustiť z okruhu svojich záujmov. http://akva.sk/search.php
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Osvetlenie (rada), kryt, riasy

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 12 Feb 2011 20:17 pm

No Mariok má pravdu, ale aspoň v skratke skúsim, keďže ja mám presne také isté akva rozmerove mám na ňom ten prvý pevný kryt. Podľa mňa je to estetickejšie, ale zasa rampa je oveľa praktickejšia. No a k tým variantám, akva mám založené asi 2 týždne a tiež sa mi objavila riasa na začiatku a pochybujem že s rampou by to bolo iné. Začal som meniť vodu viackrát do týždňa, nasadil som prestávku v osvietení cez obed 2 hodinky a riasa pomaly mizne. Takže ja som s tým krytom celkom spokojný nie je to o tom aký máš typ osvetlenia, ale o trpezlivosti a menení vody. Riasa určite zmizne a ešte k tej tretej variante, ktorá je podľa mňa dosť zbytočná na také malé akva, za tú sumu už pomaly kúpiš 60l set :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie (rada), kryt, riasy

Odoslaťod xMajOx » 12 Feb 2011 21:55 pm

mariok: asi tiež pochybujem, že ak si v niečom prvý krát tak prečítaš milion článkov a až potom sa pýtaš, a aj ak prečítaš a nie je ti jasné niečo tak prečo sa nespýtať? nikto nevie všetko, ja tiež mnohým ľudom poradím v odbore, ktorý ovládam a radím im z vlastnej iniciatívy.. (nič proti tebe) sorry ale ak hovoríš, že ak je každé akva jedinečné a neexistuje univerzálne riešenie, tak to ako keby si rovno povedal, že každý si ma skúsiť sám rôzne varianty a potom uvidí či to bolo vhodné alebo nie,.. no však ale ak by to bolo takto tak by človek minul peňazí, času, úspor všetkeho až dokým by prišiel k idealnej variante. nehnevaj sa ale len som chcel poradiť radu od skúsenejších, ktorí sa už vyznajú.. čítal som si to ako si to tu aj čítam vždy keď mám čas tak nevenujem svoj čas blbostiam ale radšej ho obetujem rybkám.. ale ak človek číta milion príspevkov taktiež ma v tom dobrý guláš a nevie čo si má vybrať, ako sa dočítam jeden radí to druhý to, ktoré riešenie je teda vhodné?. Prečítal som si desiatky článkov, ale aj tak tomu všetkému nerozumiem podľa čoho sa vyberie daný údaj K pri žiarivkách, ďalej koľko WATTOV zhruba.. (ale ako som dočítal asi bude stačiť od 8W-15W bohato na moje 25l) ..mnoho ľudí radí radšej si postaviť vlastné trubice, napájanie.. čo vyjde asi lacnejší variant.. No ale určite napr. v takom obchode so svietidlami mi nebudú vedieť povedať, ktorá žiarivka by vedela rybky uvariť alebo uškodiť im, skôr to budú maximálne tušiť poniektorí.
Ok, takže ak by som niekde zaobstaral dajme tomu žiarivku T5, 11W, treba vyriešiť ten zdroj do ktorého žiarivky sa dávajú a nakoniec umiestnenie nad akva.. Alebo jednoducho som videl niekde tu tvoj post ako si niekomu odporučil nejaké osvetlenie, ktoré sa zachytáva na bok akvária a bola tam 11W žiarivka tak aj tak by sa to dalo vyriešiť zrejme.. Toto som mal na mysli :
http://www.shopakva.sk/osvetlenie-akvar ... -3260.html

Teraz ma napadlo ako som bol v jednom obchode kde mali aj akvaristické pomôcky, mali tam štartéry na tieto trubice a pritom mi povedali, že už sa vôbec ani do toho žiarivky nepredávajú a pritom som zistil, že tam idú obyčajné T5 alebo T8-ičky..

Lubo: vďaka za tvoj názor, tiež si myslím, že tá tretia varianta je zbytočnosť predražená.. doteraz som s tou hnedou riasy problém nemal objavila sa teraz..
Zatiaľ kým nezoženiem toto akva tak som im svietil obyčajnou žiarovkou čiže lampou a doteraz žiadne problémy neboli, rastliny rástli celkom OK, hoci pri žiarivke by ich rast bol lepší zrejme ale druhá rastlina je nenáročná na svetlo, takže tej to moc neškodí..
xMajOx
 
Príspevky: 21
Založený: 08 Okt 2010 09:41 am

Re: Osvetlenie (rada), kryt, riasy

Odoslaťod 46_Lubo_46 » 13 Feb 2011 03:40 am

Neni zac. Ešte ti poradim moju variantu, ak v akva máš rastliny nenaročne na svetlo určite choď do varianty kryt+usporna žiarovka na 25l akva to je podľa mňa najrozumnejšie, trubice zdroje a ine veci na niečo tak male su zbytočnosť, ak kupiš do krytu alebo do rampy nejaku žiarovku za 5 eur maximalne, určite to bude stačiť ja mám v mojom 25l akva teraz na skušku 25w žiarivku 6500k a je to parada, je to sice dosť watov, ale boj s riasov to len posilnilo a rastliny rastú krásne. Samozrejme je tam milion inych faktorov preto mariok pisal že každe ak akva je ine a mal 100% pravdu, lebo nenajdu sa dvaja ľudia čo maji take iste akva tak isto hnoja cockuju,svietia atď. Ešte dodam že tato moja varianta ma vyšla na 4eura a mam pokoj na par rokov. Takže podľa mňa neni o čom určite kryt a do neho usporna ziarovka aspoň 18w farba 6500k a máš vystarane. Riasy zničiš obmedzenim svietenia,častou vymenou vody keď aj každý deň a pridanim rychlo rastucich rastlin. Určite žiadna chemia a veľa trpezlivosti. Nech sa darí :)
Obrázok používateľa
46_Lubo_46
 
Príspevky: 153
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2011 02:39 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.