Latinský názov je Pelvicachromis pulcher a slovenský Ostriežik purpurový. Táto pestrofarebná cichlidka pochádza z oblastí Niger, Kongo, Etiópia, Kamerun. Patrí medzi mierumilovné cichlidy, ale pri strážení teritória môže byť agresívna (väčšinou v malých nádržiach a iba na ryby svojho druhu). Žije v strednej a dolnej časti nádrže. Ryby s obľubou hrabú piesok akvária. Občas vyhrabú zo dna rastlinu, ale vyhrabávanie rastlín nie je zámerné. Rybky potrebujú dobre filtrovanú vodu. Voda by nemala obsahovať dusíkaté látky, ktoré zvyšujú agresivitu rýb. Samec je v dospelosti veľký asi 10 cm a samička 7 cm. Dĺžka života je 4-5 rokov, záleží od starostlivosti majiteľa. Existujú aj dalšie a hlavne vzácnejšie formy (Pelvicachromis taeniatus, subocellatus). Cena Pelvicachromis pulcher sa pohybuje od 0,5 až po 2€

(Na obrázku je v zadu samec, v predu samica a mladé ostriežiky)
Nádrž vhodná pre chov:
Nádrž vhodná pre chov Pelvicachromis pulcher a aj jeho vzácnejších foriem by mala mať najmenej 60l a mala by byť husto zarastená rastlinami. Z vlastnej skúsenosti viem, že pre chov týchto cichlíd je najvhodnejší piesok o zrnitosti 1-2mm, keď by bol štrkovitý hrozilo by zapadanie ikier do dna (samica často ešte nerozplávaný plôdik prenáša po akváriu). Nedoporučuje sa chovať v nádržiach menších ako 100l viacej ako jeden pár Pelvicachromis pulcher, pretože rybky po vytvorení páru budú prenasledovať slabšie jedince svojho druhu a môže sa stať že ich dokonca usmrtia (v málo prípadoch). Voda by mala mať teplotu okolo 25 stupňov °C (keď ju zvýšime asi na 28 °C samičke budú o niečo skôr dozrievať ikry). Vhodné hodnoty pre chov sú dGH do 8 °N, pH okolo 6,5 (môžme do vody pridať dubové listy, jelšové šišky,alebo výluhy z rašeliny-ja osobne používam Sera Super peat-do externého filtra)

Potrava:
Najvhodnejšia strava pre Pelvicachromis pulcher sú živé patentky. Ďalej ich môžeme kŕmiť rôznymi mrazenými krmivami. Nedoporučuje sa jednostranné kŕmenie nitenkami, lebo sa ryby môžu nakaziť infekčnou vodnateľnosťou. K strave môžeme pridať aj rastlinné zložky.

Rozpoznanie pohlavia:
Samec je väčší a štíhlejší, dá sa ľahko rozpoznať podľa chrbtovej plutvy, ktorá má špicatý koniec zatiaľ čo u samici je koniec plutvy zaoblený. Samica má v čase trenia tmavočervené bruško. Často sa uvádza, že samci majú v hornej časti chrbtovej plutvy škvrny, ktoré samiciam chýbajú. Existujú však populácie, u ktorých je to obrátene, alebo škvrnu nemá samec ani samička.

(Na obrázku je samec Pelvicachromis pulcher s vyznačenými špicatými plutvami)
Rozmnožovanie a odchov:
Pelvicachromis pulcher patrí medzi ryby so stredne náročným odchovom. O vytieracích nádržiach sa väčšinou píše že majú mať asi 60l a viacej ukrýtov, aby si Pelvicachromis pulcher mohli vybrať. Mne sa najviac osvedčila 60l spoločenská nádrž s pieskom a zrnitosti 1-2mm. Voda by mala byť neutrálna až mierne kyselá inak hrozí zapliesnenie ikier. Najvhodnejší predmet pre výter ostriežikov purpurových doporúčam kokosový orech (vyčistený a prevarený). Pokiaľ ešte ryby nemajú vytvorený pár, dáme do nádrže jedného samca a dve samice. Najprv vypustíme samičky, ktoré si obsadia úkryty (v mojom prípade kokosy) a o jeden deň neskôr pustíme do akvária samca. Samičky sa pred ním budú točiť do S a triasť sa. Trenie sa pohybuje od prvého styku samice so samcom asi okolo jedného až dvoch týždňov, podľa viacerých faktorov (kŕmenie rýb, teplota vody, kondícia samice)
Tri dni pred trením sa začne samičke zväčšovať kladielko a začne čistiť miesto výteru.Keď spozorujeme tieto znaky je dobré zvýšiť teplotu vody asi na 28 °C. Trenie rýb zbadáme podľa toho, že samička bude lákať samca do kokosa (vidno je to na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=lccs7GQvMN8&feature=related) Trenie prebieha asi 2 hodiny. Samička nakladie určité množstvo ikier a samec ich následne oplodní. To sa opakuje až do vyprázdnenia samice. Ikier býva asi 100 kusov, tento počet sa však každý výter o niečo zvýši. Potom samička ovieva ikry v mieste výteru a samec stráži okolie (asi 15 cm okruh). Ikry sa začnú kuliť asi 55 hodín po trení (závísí to od teploty vody) a po 3-5 dňoch sa rozplávajú. Potom začne mladých samička spolu so samčekom vodiť po akvárií. Vtedy začneme mladých ostriežikov purpurových kŕmiť naupliamy artémií. V noci sú mladí v rohu nádrže spolu s rodičmi, alebo vo vytieracej jaskynke. Po týždni môžeme začať kŕmiť mrazeným cyklopom. Mladé ryby treba nechať pri rodičoch čo najdlhšie, pretože pri skorom odobratí mladých môže samec ubyť samicu k ďalšiemu treniu. Samičke dozrievajú ikry každé 2-3 týždne.

(Ikry Pelvicachromis pulcher)

(Mladý Pelvicachromis pulcher, 2 mesiace)
http://www.youtube.com/watch?v=nRRcDXXM%20...%20r_embedded
(Mladé vzácnejšieho druhu, Pelvicachromis taeniatus Kluegei)
ADMIN : článok bol upravený autorom 16.11 2011 o 20:00hod