Rozmnozovanie dania pruhovaneho [Danio rerio]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 13 Apr 2003 20:29 pm

no potom sa vyvynu oci take cierne bodky, je zaujimave ako sa rozplavavaju ako zacinaju primat potravu.... dufam ze sa toho dockas :wink: no a bez vycitiek :wink:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 13 Apr 2003 20:32 pm

Uhm, tak dik jojko....
Hadam sa to podari, totiz teraz ked to skusam po prvykrat tak sa mi akosi stale nechce verit, ze by sa to mohlo podarit- odchovat rybky z ikier...
Doteraz som totiz chovala len zivorodky...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 13 Apr 2003 20:36 pm

nic na tom nieje potrebujes dobru vodu teda nie vo flasi ale aby chemizmom vyhovovala pre dania a potom je to hracka :)
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 14 Apr 2003 20:15 pm

ako male danijka? uz by sa mali zacat rozplavavat, nie? :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 14 Apr 2003 21:47 pm

No danijka... :D Mam taky dojem, ze sa este nevyliahli... podla vypoctov by to aj tak malo byt az dnes v noci o stvrtej... samozrejme plus, minus...:-)
Inak dnes som opät jedno vybrala jedno a opatrne ho pozrela pod mikroskopom. Ja som sa normalne zlakla! To malo oci jak nejaky mimozemstan ET!!! Vazne! Inak vacok sa samozrejme zmensil a bolo pekne vidiet hlavicku aj telicko, dlhy chvostik. No a v tom telicku, ktore bolo akoby sucastou zltkoveho vacku to normalne pulzovalo! Akoby nejake tekutiny prudili do jedneho miesta pod hlavickou- male srdiecko!!! :D :lol: :D
No a aj v hlavicke akoby v nejakej cieve prudilo nieco...:) na co asi myslel?...:)
Inak asi polovica ikier ostala asi neoplodnenych, lebo ked som ich kukla pod mikroskopom, doslo mi zle. Nic tam nebolo vidiet, len taka zltkaska gulka a naokolo same take male podlhovaste a gulate... asi nejake bakterie alebo co... No a tie boli aj v tom... brrrrr
Ked som videla, co vsetko v tej vode je (inak tam ostalo zopar zvyskov potravy po rodicoch atd), tak som zobrala taku mensiu nadohu, dala tam vodu zo spolocneho akva a dala tam asi 20 malych, ktore boli na 100 % oplodnene. Inak asi to je to iste, ved tie bakterie su tam tak ci tak, nuz ale uvidim... Do tejto malej nadoby som dala aj zo dve male rastlinky, ak by sa nahodou vyliahli, aby sa mi neudusili!...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 14 Apr 2003 22:02 pm

No takze uz sa mi zda, ze v tej malej nadobe sa jedno aj vyliahlo. Zatial len lezi na dne, nehybe sa, hadam zije a nezomrelo pocas tranportu do tej mensej nadoby. (Po zlej skusenosti s pinzetou som ich odoberala injekcnou striekackou)
Uvidim ako bude zajtra rano, i ked velke nadeje si nerobim, kedze im cez noc klesne teplota....

No a este brat hovoril, ze to okolo neoplodneneho vajicka nemohli byt bakterie. Asi nieco väcsie... vraj bakterie by pri tom rozliseni nemalo vidiet...Tak neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 15 Apr 2003 08:07 am

nooooo :) zachvilu budes slecna chovatelka. :)

ake rozlisenie ma tvoj mikroskop?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 15 Apr 2003 16:12 pm

no to dufam...
No mikroskop... aby som videla cele vajicko, mala som to na najmensom rozliseni. Inak je to omnoho lepsi mikroskop ako tie co su na strednych skolach (teda aspon u nas :-) )

Inak dnes uz je asi 1/3 ikier vyliahnutych, ale zatial len polihuju na dne a pohnu sa len ak ich nehodou vyrusim. To, ze sa rybky rozplavaju myslia tak, ze rybky budu uz vsetky normalne plavat? Takze az vtedy treba zacat krmit? No ale ked sa mi liahnu nerovnomerne => niektore budu plavat skor, zatial co ine este nebudu plavat, kedy mam zacat krmit?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 16 Apr 2003 08:42 am

No takze v priebehu vcerajska a dneska som z toho 30 l akvarka vybrala pomocou striekacky vsetky oplodnene ikry aj vyliahnute male a dala ich do tej mensej nadoby. Asi polovica je ich vyliahnuta, druha polovica este vo vajicku. V tej nadobe mam prevzdusovanie kamienkom a zopar malych rastliniek volne plavajucich na hladine- niektore male rybky "oddychuju" na nich.
Ale zatial este ziadna rybka neplava sama od seba. Cize este nemam zacat krmit :?:
Oh no a ako tak na ne pozeram, i ked asi polovica ikier ostala neoplodnenych, aj tak je ich slusny pocet. Ak teda vsetky preziju tak potom veru neviem, kam ich vsetky dam... :) Asi ich ponuknem tu, hadam bude mat niekto zaujem... No ale nechcem predbiehat udalosti, mozno mi nakoniec vyrastie len 5...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 16 Apr 2003 21:23 pm

krmit ich zacnes az ked "stravia" zltkovy vacek
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 16 Apr 2003 22:18 pm

No tak to viem, ze ich az vtedy treba zacat krmit! No ale ako zistim, ze ho uz stravili? Je to vtedy, ked zacnu normalne plavat a nie len tak polihovat na dne?
Inak uz sa skoro vsetky vyliahli a naratala som ich asi 150 kusov... :)

Oh a dnes mi napadla nedna dolezita vec: my ideme v nedelu na navstevu k babke (autom, trva to asi 1 a pol hodiny). Budeme tam asi do pondelka alebo do utorka. Ale co s mojimi rybickami? Vtedy by uz mali papkat a oni potrebuju casto papat, no a musim im aj regulovat svetlo, cize teplotu. No a potrebuju aj prevzdusnenie...
Teraz ich mam v takej mini nadrzi asi 1 liter, tu je zopar Cryptocoryn aj s korienkami, aj prevzdusnenie. Tu v Senci nepoznam ziadneho akvaristu, ktoremu by som natolko doverovala, ze by som mu ich zverila.
No ale ak by som ich brala so sebou, to by bol pre ne hrozny stres, neviem ako by som to urobila. Najmä v oblasti prevzdusnovania- mohla by som zobrat kopu tych rastliniek aj s korenmi, hadam by produkovali nejaky kyslik... Mozno by to tym malym stacilo... no neviem, neviem...
Doma ich same urcite nemozem nechat pri 20 C a bez potravy dva dni... :cry:
Co s tym, poradte prosim
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 17 Apr 2003 10:05 am

No dnes som uz videla nejake male aj plavat, ale aj to nie nejak dlho.
Ohladne tej nedele ma napadlo, ze by som im mohla zabezpecit kyslik aj svetlo, ak by teda ostali doma. Doniesla by som z pivnice jeden stary ale funkcny casovy spinac a odskusala by som, ako dlho treba svietit, aby sa teplota udrzala cez den na prijatelnej hodnote.
Horsie to uz bude s krmenim. Neviem, ci im tam mozem dat toho zradla viac... I ked to asi radsej nie... no neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 17 Apr 2003 14:22 pm

no rozhodne by som im nedaval krmivo 'do zasoby'. pokazi sa a co potom? a asi ani transport im velmi nepomoze. vystresujes ich a budes sa vediet u babky o nich postarat? :-(.

skor im daj do akvaria vela rastliniek. jednak kvoli kysliku a jednak kvoli tomu ze si z nich snad nieco najdu pod zub. ved necele dva dni nie je az taka dlha doba.
ten casovy spinac je super napad. teplotu daj radsej o nieco nizsiu ako vyssiu. aby si ich neuvarila.
a mozes ich dat do vacsej nadrze? 1L sa mi zda dost malo.

ahoj slecna chovatelka :-)
a vsetkym prajem prijemne sviatky
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 17 Apr 2003 16:03 pm

Dik jacik za odpoved, asi ich teda necham doma a dam ich opät do toho povodneho 30 litroveho akvarka, naplnim ho asi do 1/3...
Inak uz som ich videla viacere normalne plavat, ale to len kratko, potom si musi vzdy oddychnut. No ale je tam este aj zopar takych, co sa este nevyliahli. Rastu teda dost nerovnomerne :(
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 17 Apr 2003 19:33 pm

ze rastu nerovnomerne je uplne normalne. stava sa ze z dalsieho vyteru dobehnu tie najmensie. :D
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jojko » 17 Apr 2003 19:35 pm

no a Jacik ma pravdu daj im tam dost rastlin :!: oni si uz nieco najdu. :idea:
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 18 Apr 2003 10:36 am

No takze dnes rano ma cakalo prijemne prekvapenie: skoro vsetky rybky plavali hore pri hladine a ani nechceli ist "oddychovat" na dno. Do 30 l akvarka som dala asi 8 litrov vody zo spolocneho akvaria, niekolko rastliniek a vyliala som tam rybky z tej malej nadoby (najprv som tam tu nadobu len polozila, aby sa vyrovnali teploty). Uvarila som vajicko, rozmrvila trosku zltka a to som im tam dala. Hadam si to najdu...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 21 Apr 2003 22:15 pm

Zdravim!
Takze ked sme sa dnes vratili od babky, dania boli v poriadku, teplotu mali asi tak 23-24 C. Co je myslim prijatelne. Dala som im trochu vajecneho zltka a aj to, co ostane v krabicke po tabletach pre rybky (take odrobinky). No a ako som ich tak pozorovala, tusim trochu zmenili farbu, uz nie je natolko vidiet tu ciernu ciarku pozdlz celeho tela. Su skor take striebriste.
Vymenila som im polovicu vody za odstatu vodovodnu a snazila som sa odsat tie zbytky na dne (slimaky ich pozrali).
No a ako ich teraz pozorujem, zdaju sa mi nejake tucne. Teda aspon väcsina z nich. Akoby mali zas zltkovy vak. Neviem, ci sa to tolko najedli alebo ci to nahodou nie je nejaka choroba. Dufam, ze to prve....

No a na zaver aspon tolko, ze dufam, ze marlovi a salikovi nevadi, ze som to tu trochu zmenila na moj skoro kazdodenny zapis o daniach- skoro taky dennik.... CAU
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 22 Apr 2003 08:00 am

tak to je uplne super ze takto v pohode prezili sviatky. ohladom tej tucnoty - neviem co to moze byt ale nech len pekne papkaju :-).

len pis, pis. aspon sa poucime ako na to. jeden priklad lepsi ako tisic rad. :-)

ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod salik » 22 Apr 2003 08:28 am

Astrid napísal:No a na zaver aspon tolko, ze dufam, ze marlovi a salikovi
nevadi, ze som to tu trochu zmenila na moj skoro kazdodenny zapis o
daniach- skoro taky dennik.... CAU
tak to urcite nie, budem veeelmi rad ak sa ti to podari dopisat do "konca" :!: , vacsina akvaristov si svoje uspesne postupy/uskalia na odchov nechava pre seba, co je velka skoda :!:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod fero » 22 Apr 2003 08:46 am

Ano, ano len pekne pis dennicek, ani nevies kolko som sa z tvojho dennicka naucil. :lol:

Minule som sa stretol s jednym chovatelom. Po par otazkach som sa vzdal. Jeho neochota odpovedat a snaha vykluckovat z kazdej konkretnej otazky ma dokonale znechutila. :x
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 22 Apr 2003 13:20 pm

No to ma skutocne potesilo, ze ste radi, ze to pisem. Lebo ked sa takto rozpisem a zbadam, ze uz je to piata strana... vzdy som rada, ked mi niekto napise nejaku odpoved na moj dalsi zaznam do "dennicka" :) Lebo aj pre mna je to dobre, ze tu mam popisany cely vyvin rybiek, aspon budem nabuduce vediet, ako dlho to trva, kym sa vyliahnu a podobne.

Inak v tom akvarku s danijkami mam vzduchovaci kamienok, ale chcela som, aby daval mensie bublinky. Tak som v akvaristike kupila novy kamienok, taky modrej farby, ale ten daval este väcsie bublinky :( Takze u babky sme hladali lipu :) Aj jeden strom mal suchy konar, tak sme z toho odpilili, brat vysruzlikal spravny tvar a uz mam pekne male bublinky :) Mozem len odporucat.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod Astrid » 22 Apr 2003 16:03 pm

Dobre, takze v ramci kazdodenneho hlasenia o stave mojich danii :D oznamujem, ze sa maju asi dobre. Rano som pozrela, ci su stale take tucne a viac-menej boli. Kupila som susene dafnie (asi najmensie zradlo, co tu dostat) a dala som im take nejmensie kusky. Hadam si z toho prasku nieco najdu. Na obed som im dala opät vareny zltok, ten som rozdrobila. Asi sa dost najedli, kedze teraz su opät tucne. Rybky su inak priesvitne, len to velke brusko maju take mierne dozlta. Dufam teda, ze sa to len ozaj poriadne najedli...

No a dospele dania sa maju v spolocnom akvariu dobre, to aj napriek tomu, ze som ich po tom soku dala do druheho akvaria, nie do toho, kde boli predtym. Tie skvrnky na hlave, ktore po tom mali, uz zmizli a rybky plavaju v pohode po celom akva a uz sa opät nahanaju a samicky su tucne- uz by bolo na dalsie trenie :) . Zatial mi vsak stacia tieto mlade, aj tak nemam tolko nadob- na dalsie mlade. Pockam, kym tieto male vyrastu a podla toho, kolko ich ostane sa potom rozhodnem :)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rozmnozovanie dania pruhovaneho?

Odoslaťod jacik » 23 Apr 2003 10:40 am

no vidis? a uz je z teba slecna chovatelka :-D. bolo by zaujimave nafotit cely proces rozmozovania napr. danii.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.