Vyhláška 123/2008



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Vyhláška 123/2008

Odoslaťod D.. » 06 Máj 2008 07:15 am

(Plne znenie najdete napr. na www.zbierka.sk - do políčka na vyhľadávanie zadajte 123/2008.)

Par zaujimavosti:
§ 7
Špecifické požiadavky na ochranu akváriových rýb
(1) Akvárium musí byť zakryté, aby sa predišlo vyskočeniu
akváriových rýb.
(2) Množstvo, kvalita, teplota a hĺbka vody v akváriu
sa upravuje a udržiava podľa druhu, veľkosti a počtu
rýb v ňom chovaných. Voda v akváriu predstavuje životné
prostredie akváriových rýb, preto sa udržiava
v potrebnej kvalite čistením, chemickým alebo fyzikálnym
ošetrovaním alebo jej výmenou.
(3) Akváriovým rybám sa poskytuje dostatok možností
na úkryt výsadbou vhodných rastlín a obohatením
priestoru predmetmi, ktoré nie sú svojou štruktúrou
a chemickým zložením pre ne škodlivé.
(4) Akváriové ryby sa musia kontrolovať najmenej raz
denne, a ak sa zistia uhynuté ryby, odstraňujú sa z akvária
okamžite.
(5) Pri vytváraní rôznorodých skupín akváriových rýb
skladajúcich sa z viacerých druhov alebo pri pridávaní
nových akváriových rýb do existujúcej skupiny je potrebné
vziať do úvahy zlučiteľnosť týchto druhov rýb
a činností súvisiacich s ich prirodzeným správaním.
(6) Sieťky na manipuláciu s akváriovými rybami
a iné používané pomôcky prichádzajúce do styku s vodou
alebo rybami sa používajú len v jednom akváriu, ak
neboli pred použitím v ďalšom akváriu účinne dezinfikované
alebo inak vhodne ošetrené.
(7) Manipuláciu s akváriovými rybami mimo vody
treba skrátiť na nevyhnutný čas.
D..
 
Príspevky: 49
Obrázky: 8
Založený: 26 Júl 2004 12:42 pm

Reklama

Odoslaťod Norman » 06 Máj 2008 08:58 am

Panenko skakava :shock: to na nas co zas nasili ? 1.4. nie je, takze to ma byt naozaj ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod barky » 06 Máj 2008 09:14 am

Nemam cas to velmi citat, ale nebude to len pre obchodnikov ?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Odoslaťod Norman » 06 Máj 2008 09:23 am

Uz to mam vytlacene a prezrete, je to "nastastie len vyhlaska" ale niektore paragrafy a odseky su znacne nezmyselne a pisane "zelenym mozgom" v "dobrej viere" :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Hugo112 » 06 Máj 2008 09:31 am

A čo z toho akvaristi nerobia a nedodržiavajú? Zase niekto objavil teplú vodu :twisted:
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod Roman » 06 Máj 2008 09:48 am

Hugo112 napísal:A čo z toho akvaristi nerobia a nedodržiavajú? Zase niekto objavil teplú vodu :twisted:


no cudoval by si sa....ale plno "akvaristov" nedodrziava ani jeden z citovanych bodov

ja osobne napriklad nemam zakryte akvaria a ani nesplnam bod o vysadbe rastlin, nakolko ziadne rastliny nemam
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod Hugo112 » 06 Máj 2008 10:17 am

To sa niekto musel bohovsky nudiť, keď to museli dať na papier. To teraz budú chodiť a kontrolovať registrovaných a neregistrovaných akvaristov, ako sa tarajú o svoje akvária a či dodržiavajú vyhlášku? Škoda slov.
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod pakozdy » 06 Máj 2008 11:14 am

na sme napisali: Veterinár Ivan Riečan z Banskej Bystrice si myslí, že vyhlášku ani tak nepotrebujú chovatelia zvierat ako skôr štátne veterinárne úrady. Keď ich ľudia alebo organizácie žiadali, aby zasiahli proti človeku, ktorý drží svoje zviera v zlých podmienkach, nemali podľa čoho určiť, či je to tak.


takze aspon male + za snahu nieco riesit :-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod skala » 06 Máj 2008 11:50 am

ja som presvedceny, ze na tej vyhlaske nie je nic zle. a uz vobec sa nikto nenudil. a je mierena presne proti ludom ako spomina pakozdy. a taki ludia existuju
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod Hugo112 » 06 Máj 2008 12:04 pm

Aby nedošlo k nedorozumeniu: Aj ja som rád, že takáto vyhláška je na svete. Len si neviem dosť dobre predstaviť jej dodržiavanie v praxi. Veď to, čo sa týka akvaristiky, je ešte nič v porovnaní s chovom a držaním ostatných zvierat. To by potom vyhlášku porušovali všetci ľudia, žijúci na dedine, ktorí majú napr. psa priviazaného reťazou k búde.
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod milop » 06 Máj 2008 12:46 pm

ja nemám krycie sklo, ...
a pokial viem ani ivan,peto braňo,... neviem čo teraz budeme robiť
:wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod paolo » 06 Máj 2008 13:00 pm

milop - mal by si sa ist priznat na policiu. mne obcas ryby pozeru cerstvo narodene gupky...snad za to nepojdem do basy :wink:
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Norman » 06 Máj 2008 13:14 pm

milop: ak ma nahnevas, poslem ti domov kontrolu :D :P

Povazujem drvivu vacsinu odsekov tejto vyhlasky (nielen v paragrafe 7) za velmi diskutabilnu a vela z nich je nadalej "nedokazatelnych", cize problem so "zlymi" chovatelmi absolutne neriesi, naopak poskytuje moznosti ako zakrocit proti beznym ludom :(

Nehovoriac, ze "horlivym ochranarom" teraz poskytuje nastroje pomocou ktorych mozu mat chovne zariadenia, utulky a podobne velke existencne problemy.

PS: vie mi niekto povedat kolko x porusenia tejto vyhlasky sa uz rovna trestnemu cinu ?

Inak nastastie sa tam nedostali krevety, prinajhorsom skoncim s rybami a necham si len krevety :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyhláška 123/2008

Odoslaťod arowana » 06 Máj 2008 13:47 pm

Ako vidno, ďalší dementný "odborníci" v našej vládnej garnitúre sa činili, aby si "zaslúžili" svoj plat, z našich peňaženiek. :twisted: :D :D

Ale čo už, sme predsa v Slovakistane, takže je všetko v pohode. :D :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod vest » 06 Máj 2008 14:59 pm

Takže, ak budem mať zakryté akvárium sklom a rastliny vyrastú nad hladinu, oprú sa o sklo, listy budú schnúť, tak sa do mňa obuje zasa niekto reaktývny?
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod skala » 06 Máj 2008 14:59 pm

arowana, celkom by ma zaujimalo co by si vymyslel ty. predpokladam, ze rovnako "dementny" text. prepac zoli, myslim si o tom svoje.

mam otazku na vas, ktorym sa vam to nepaci. predstavte si ten text co je hore, ktory zverejnil D....., keby bol napisany ako ciel klubu.akva.sk na nasich klubovych strankach, ako by ste sa na to pozerali? pretoze drviva vacsina by kludne mohla byt.

je mozne, ze su v nom blbosti (par 7, odsek 1), ale ten predpis ma vyznam ako celok. a v celej vyhlaske su ryby len okrajovo

okrem toho, ak dobre rozumiem paragrafu 2, odseku a, tak obycajnych akvaristov sa tato vyhlaska netyka - cize mam otazku - o com v tom pripade pisete?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod rufus » 06 Máj 2008 15:28 pm

Asi otvorim hotel pre akvariove ryby. Mame po dovolenkach a tak som sa tesil. Kontrolovat denne akvarko ok ked som doma ale co ked ide niekto na dovolenku? Ja osobne bez problemov 2 tyzdne na dovolenke a akva je este krajsie ked sa vratim ako ked som stale doma. A kryt akva tiez nemam rastliny mam az nad hladinou. Chcel som si spravit koren az nad hladinu takze mam smolu.
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Odoslaťod ibkis » 06 Máj 2008 15:58 pm

skala: praveze sa ten paragraf 2 pismeno a zahrna aj obycajnych akvaristov, ktorí su výslovne zahrnutí do definície - vlastníci alebo držitelia spoločenského zvieraťa na naplnenie zaluby...vynatá je len tá farmárčina, ktorá je upravená v nariadení vlády...

tu vyhlasku treba chapat v súvislosti zo zákonom 39/2007 - ten na jednej strane hovori, že "Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný pri chove zvierat alebo držaní zvierat zabezpečiť ich ochranu a pohodu...a to dodržiavaním požiadaviek na...ochranu spoločenských zvierat" a vyhlaska upravuje tieto poziadavky na ochranu v pripade rybiciek...ale na druhej strane, to, že je niekto povinny este nehovori, ako bude potrestany ak porusi tuto povinnost...trestne ciny s tym nemaju nic spolocne, može ist len o priestupok (v prípade obyčajneho akvaristu)...no a medzi priestupkami v zákone 39/2007 som skutkovu podstatu pod ktoru by sa dalo zaradit neprikrytie akvaria alebo nesplnenie dennej kontroly nenasiel...povinni sme teoreticky na vselico:)

snad som vas neunudil...
ibkis
 
Príspevky: 7
Založený: 10 Okt 2007 16:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod bamma_boy » 06 Máj 2008 16:04 pm

no ja sa riadim heslom:

kdo umí ten umí
kdo neumí ten učí
a kdo neumí ani to tak sedí v parlamentu

celkom vystihujúce :o
Obrázok používateľa
bamma_boy
 
Príspevky: 114
Založený: 25 Jan 2008 19:45 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Odoslaťod Šegi » 06 Máj 2008 16:49 pm

Jedinee co musime je akurat sa chystat pomaly na vecny spanok. :lol:
PS zakony su aj budu - a su aj taky co ich v pohode obchadzaju :(
Myslene vseobecne
Obrázok používateľa
Šegi
 
Príspevky: 48
Obrázky: 11
Založený: 18 Jan 2007 21:33 pm
Bydlisko: Myjava

Odoslaťod ibkis » 06 Máj 2008 17:21 pm

anketa: myslite si ze zdenka kramplova, ktora podpisala tuto vyhlasku, ma doma akvarko? (snad to nie je nevhodny prispevok...)
ibkis
 
Príspevky: 7
Založený: 10 Okt 2007 16:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod formaldehyd » 06 Máj 2008 19:35 pm

argument, ze ryby su vo vyhlaske "spomenute len okrajovo" absolutne neobstoji. Je to zakonna norma a nie je viac platna pre chlpate zvieratka a menej pre rybicky. Niektore poziadavky su formulovane prilis jednoznacne a v praxi budu sposobovat problemy (napr. minimalna vyska voliery pre psa je striktne urcena na 2m) ak narazime na "prilis poctiveho" statneho uradnika. ("ja by som vam to chovne zariadenie aj povolil, ale voliery maju len 1,9 m, musite ich prestavat, viete, zakon ma nepusti...")
Ak by to boli stanovy akva klubu, nemam nic proti.. Ale toto je legislativny dokument, a tym padom jeho dodrziavanie nie je na dobrovolnej baze.
Vzdy je lepsie, ked je formulacia vseobecnejsia a kazdy pripad je pozudzovany individualne. Inak sa v nespravnych rukach z vyhlasky moze stat nastroj ucinnej buzeracie. Z tohto hladiska (nech sa na mna skala nehneva) sa vyhlaska naozaj dala pripravit omnoho rozumnejsie.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Odoslaťod Simi » 06 Máj 2008 20:28 pm

neviem ci je vhodne slovo akvarium skor by som povedal ze nadrz.. co takto ryby v jazierku to akvarium predsa nieje :-)...moj nazor je tiez ten, ze to je odflaknute, aspon by to mohli spravit poriadne...
Obrázok používateľa
Simi
 
Príspevky: 73
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2007 01:19 am
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Miloš » 06 Máj 2008 21:20 pm

no peto tych hluposti tam je myslim viac
tak napr.
par. 2 ods. a to vazne denne kontrolujes rybam stav supiny, ziaber, vzhlad vykalov a odstranujes zvysky krmiva? pri tvojich poctoch ryb a fakte ze ich mas na roznych miestach pochybujem aj ked tu kontrolu scasti vykonavas ale denne urcite nekontrolujes kazdu rybu a neodkalujes vodu v akvarku co by rybam ani neprospelo

par. 2 ods. b to ako ked budem mat choru rybu a nebude reagovat na liecbu mam bezat k veterinarovi? neviem mozno ich na slovensku par je co by mi pomohli ale aj ti by ma pri mojich chovancoch poslali asi skor k psychiatrovi

par. 2 ods. k je tiez diskutabilny lebo neviem kto zadefinuje co je a co nie je neziaduci geneticky vplyv na potomstvo tyka sa to hlavne slachtenia je albinizmus neziaduci geneticky vplyv? z hladiska chovatelskeho je povedzme ziaduci ale v prirodzenych podmienkach ma albin minimalnu sancu prezit tak ako to je

par. 7 by som povazoval az na ods. 1 za dobry aj ked tie sietki su pisane salamunsky zrejme nemas na kazde akva zvlast sietku (ja zhodou okolnosti ano) a tiez ju po pouziti asi nedezinfikujes ale ak berieme oplachnutie za inak vhodne osetrenie tak beriem
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.