Trochu drsna tema



Všetko okolo akvarijných rýb

Ochutnali ste už svojich zverencov z akvária

Áno 1x
2
1%
Áno viac krát
4
2%
Nie, ale uvažoval som o tom
16
8%
Nie ani o tom neuvažujem
103
54%
Ty si ale debil
67
35%
 
Celkový počet hlasov : 192

Odoslaťod Spaiky69 » 08 Apr 2008 00:55 am

Nechcem zasahovať do vašej "vojny" názorov, ale u niektorých pôvodných amerických /aspoň sa mi zdá, že amerických/ kmeňoch chovajú domáce zvieratá, z takého istého dôvodu, ako aj ja, a aj vy! Ale pri nedostatku potravy, neúspechu lovu /samozrejme dlhodobom/ takýchto "domácich miláčikov" skonzumujú! Či je to už pes, mačka, papagáj a či iné zviera.
Ja osobne nehodlám jesť moje akva-ryby, ale keby že ma prinúti hlad, .... :roll: .... prepáčte za poznámku, ale mám to od kamaráta: "Hlad je sviňa!" Ale to je len čisto teoretická myšlienka a hlavne nereálna :D
S.
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Reklama

Odoslaťod Fonzo » 08 Apr 2008 13:13 pm

Suhlas so spajkym... Boly pripady ked sa aj rozmny ludia zmenili na kanibalov :? ...
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod joko » 08 Apr 2008 13:35 pm

ZuZu RoSe napísal:myslim ze prave vylucenie masa nie je najzdravsie a vegetariani ziju pomerne nezdravo :) a aspon ja nie som vegetarian preto, aby som zila zdravsie, ale prave preto, ze mam rada vsetko zive. Co nezrobis pre zachranu zivota, aj ked je to LEN zviera ... kazdy ma pravo na zivot :idea:
A aky je rozdiel medzi zabitim zivej zeleninovej a zivej masovej bunky, ked uz ides tak do detailov ? A aj na tej zelenine su zivocichy :lol: To si prvy vegetarian, co neje maso kvoli zabijaniu. Aj ked poznam len 4och, teraz uz 5tich .
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Fonzo » 24 Apr 2008 15:58 pm

Ja mozem povedat ze prave kvoli tomu jem mäso. Nejem divinu, jem zvierata, ktore boly stovky generacii chovane, a niesu schopne samostatne prezit. Ak by som mäso nejedol a nejedol by ho nikto, podniky co tieto zvierata chovaju by skrachovali, a kedze tieto zvierata same nepreziju, vyhinuli by. Teda v zaujme zachrany napr. sliepok ktore su teraz v klietkach a idu na mäso, nechame vymriet cely ich druh? Takto to vydim ja. Treba sa zmieryt s tym ze clovek je jednoducho predator. Cely system vsetkeho ziveho stoji na tom ze jeden tvor poziera druheho, Skuste si predstavit, ze by vsetkym dravcom bolo odrazu luto ich korysti. Vsetko zive az na najjednoduchsie riasy by vyhynulo.
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Aniqa » 04 Máj 2008 12:49 pm

ja neviem ja by som to nejedla :)
Obrázok používateľa
Aniqa
 
Príspevky: 7
Založený: 04 Máj 2008 12:27 pm
Bydlisko: Slovensko, Žilinský kraj

Odoslaťod rufus » 04 Máj 2008 17:30 pm

Neviem nas v skole ucily ze clovek je vsezravec. Stavbou zubou a criev. Ked doma zabijate buduce rezne tak si porovnajte creva s clovekom su zhodne a prasa je zaradene medzy vsezravce. A za dalsie nejest divinu je tiez hlupost pretoze ked domace prasa pustis do lesa tak zdivie a nema problem prezit. Tak isto aj ostane zvierata. Aj ked tie klietkove sliepky nooo asi by maly problem. Ja jem vsetko co nezie mna. Z akvaria som sice este nechutnal nic ale mozno v buducnosti takeho fajneho raka preco nie. :P
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Fonzo

Odoslaťod Artus » 04 Máj 2008 21:07 pm

Fonzo, prosim Ta, nie je pravdou, ze keby bolo predátorom ľúto ich koristi, tak všetko živé až na riasy by vyhynulo. To, čo by sa tým zmenilo by bolo to, že dravce by vyhynuli, lebo by sa nestihli adaptovať na niečo iné a keby aj, tak by im to zrejme k životu nestačilo. Ďalšia vec je, že stavy ostatných zvierat by boli nekontrolované a premnožili by sa. Tým by zdevastovali celé prostredie a krajina by sa zmenila.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod ONDREJ VARGA » 05 Máj 2008 17:31 pm

recept na male rybky: zabit oskrabat supiny nozom odrezat hlavu ,rozrezat brusnu dutinu a vyhodit vnutornosti nasledne oplachnut studenou vodou a jemne posolit,nasledne hodit na rozzeravenu panvicu trochu masti a rybku po chvili stuchut nozikom a ked sa bude zdat upecena podavat dobru chut :roll:
ONDREJ VARGA
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Nov 2007 21:08 pm
Bydlisko: SMOLENICE

Odoslaťod Fonzo » 07 Máj 2008 08:24 am

Artus: Uz vidim ako by sa lev aaptoval, keby si mu odrzu prestal davat jest mäso a zacal zeleninku. Zober si, ze travenie dravcov s vyvijal odvtedy co oni sami, co bolo miliony rokov...

Tak dobre, pozrem sa ako by to vyzeralo keby odrazu vymizly dravce:
Vyrastie trava, zozerie ju jelen, jelen si zije svoj zivot v pohodicke a klude, pretoze je na vrchole potravinoveho retazca. Ale raz zostarne ochorie a uhinie. Nebudú žiedny dravci, mrtvola tam bude hniť a pomali sa rozkladať. Budu sa širiť choroby, nakazia sa aj ostatne zatial zdrave jedince. Keďže ich nič netriedilo od chorych a slabych, budu mať zly gen. kod a degraduju. Postupne na choroby a degradaciu druh vyhinie. Rovnako sa to stane aj s ostatnymi bilinožravcami. S odolnými škodcami, ako napr. kobilkami hmizom to bude iné. Voči chorobám sú odolné, a degradácia im nehrozí. Nebudú mať prirodzených nepriatelov a budú mať dostatok potravi. Premnožia sa. Obrovské množstvá bylinožravých škodcov zničia vedetáciu. Premnoženie sa stáva, ale do povodnej rovnováhy to vracjú dravci, ktorý už ale nejastvuju. 3kodci zničia večšinu vedetácie a následne pojdú hladom. Malá časť samozrejme moze prezit, ale tá bude len živoriť na zviškoch vegetácie a nedovolia sa jej rozrásť. Púšte sa rozšítia, Stepi narastú, urodná poda sa splavy do riek a morí...
Vegetácia bude mať ešte horšie podmienky. S minimom vegetácie si už vyššie bilinožravce nevystačia, dreviny zlikvyduju premnožené červy, likožrúty atd... Ostanú trávy, riasy, lišajníky, malé hlodavce a hmiz, ktory sa dokáže užasne rýchlo namnožiť a zlikvidovať každy pokus rastlin o rozrastenie sa. Postupne vzniknu z lesov stepi, zo stepov tundra s lišajnikmi a sm tam trs travy.

Dalej sa mi nechce isť. Ak si takto predstavuješ idealny biotop, tvoja vec, le vedz že ja by som na takj planete nechcel žiť.
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jojo+ » 07 Máj 2008 16:38 pm

ONDREJ VARGA napísal:recept na male rybky: zabit oskrabat supiny nozom odrezat hlavu ,rozrezat brusnu dutinu a vyhodit vnutornosti nasledne oplachnut studenou vodou a jemne posolit,nasledne hodit na rozzeravenu panvicu trochu masti a rybku po chvili stuchut nozikom a ked sa bude zdat upecena podavat dobru chut :roll:


Nie škriabať ani pitvať. len hodiť do friťaka. osolene a dobre chrumkave.
Obrázok používateľa
jojo+
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2008 18:05 pm

Odoslaťod Artus » 07 Máj 2008 21:56 pm

Fonzo, vsak tu somarinu si zacal riesit Ty, takze som rad, ze si konecne dostal rozum. Tak dufam, ze nabuduce sa uz takym somarinam ako co by bolo keby ... sa uz venovat nebudes. Poucovat ma o traveni dravcov nemusis, vsak som to studoval, keby si o tom nevedel. Idealny biotop si takto nepredstavujem, tak mi to nedavaj do huby, ked som to nepovedal. Artus.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 08 Máj 2008 00:47 am

Pardon, trochu som sa poplietol a nepochopil dobre co si napisal... takze 1. odstavec je uplne zbytocny. To ze som ti "vkladal nieco do ust" to som si ta tiez poplietol s niekym z hora, komu bolo luto jest zvierata, a nechcel aby sa pozierali... Neviem preco, ale nejak som sa pomilil a cely tvoj prispevok som znegoval (pochopil prestne opacne) :?
Ale za tym, ze bez dravcov by takmer vsetko vyhynulo si stojim dalej. Vsak som to uz vysvetloval, su tri dvovody:
1. Likviduju chore jedince a zdochliny - zabranuju šireniu chorôb.
2. Likvidujú slabé jedince aby sa dalej nepárili a gen. kod populacie nestratil na kvalite.
3. Premnozili by sa a znicili krajinu- vymreli by hladom.
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Artus » 08 Máj 2008 07:49 am

Ospravedlnenie prijimam. Choroby sa siria tak ci tak. Tomu dravce nezabrania. To, ze likviduju slabe jedince neznamena, ze kvoli nim vymru aj silne, tie sa prave budu hojne rozmnozovat tak slabe nebudu mat moc prilezitosti. To, ze by sa zredukoval stav jednoho alebo viacerych druhov, nepovazujem za tragediu, kazdy druh nekonzumuje ale rovnaky druh potravy a teda nevymrelo by vsetko na Zemi. Moj zaver je teda taky, ze nie nas potrebuje priroda ale my ju a to ze do nej neprimerane zasahujeme a posuvame povnovahu v nas prospech, jej vobec nepomaha. Okrem toho existuju miliony zivocichov, ktore nie su az take viditelne, ale to neznamena, ze neexistuju, a aj ich povazujem za zive tvory.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 08 Máj 2008 14:33 pm

My konkretne asi velmi prirode nepomahame, v tom sa zhodneme, ale nemas pravdu s tym ze by silnejsie jedince vytlacili slabsie. Je to ako so slachtenim. Ked mas napriklad hufik gubiek, aj silne jedince, ale aj malicke a slabe, postupom casu sa to vsetko na potomstve spriemeruje. Ale ked z toho hufiku budes stale brat tie najslabsie, a nechavat najsilnejsie, potomstvo bude tiez silne :wink:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Artus » 08 Máj 2008 17:48 pm

Tento umely zasah musis robit, lebo je to neprirodzene prostredie, v prirode by poskodene jedince urcite neprezili. To co nie je zivotaschopne nema sancu. Ak by sa aj takemuto jedincovi podarilo rozmnozit, vela potomstva by nedosiahlo dospelosti. Vidim ale, ze to nechces pochopit, tak sa takto nikam nedostaneme. :lol:
Skus pre zmenu chovat bojovnice, daj si spolu dvoch samcov a tam to uvidis.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 08 Máj 2008 20:11 pm

V tom mas pravdu, u bojovnic by slabsi jedinec nepochodil, ale nie vsetky tvory su take agresivne. Pravda, gupky su zase presny opak, preto som ich schvalne uviedol. Ja som ale namal na mysli nejakeho raneneho slabeho jedincy, uplne zmrzačeneho. Gen. kod je taky dlhy, ze keby sa ta molekula DNA roztiahla, dočiahla by zo zeme na mesiac! Je vnej velmi vela udajov, vratane takych ktore niesu volnym okom na jedincovi vidiet. Moze vyzerat zdravy, moze sa tak spravat, ale velmi richlo sa unavy (napriklad) takyto jedinec by sa v pohode rozmnozil, ale tuto jeho slabost odhali az predator. Potomstvo by neprezilo - preco? Pretoze predatori by ich pochytali. Ak by nebolo prdatorov, a slaby jedinec by sa rozmnozil, jeho potomstvu by sa to podarilo tiez. Predatory pochytaju obrovske mnozstva, ak by bol pomer silnych ku slabsim 10:1, tak by si slabsi nenasli partnera, lebo by o nich javil zaujem len tiez nejaky slabsi, ale to je stav pri tlaku predatorov. Ak by predatry nechytali, ten pomer by mohol byt aj 2:1, co je uz ine, pretoze slabsi by si potom partnerov nasli a mali by potomstvo.
Ak sa ti nechce dalej hadat, dobre, ja vravim len tolko, ze "svetovy biotop" je cely uzasne vyladeny, ako jemne hodinky, a ak by si z tychto hodiniek vytiahol nejaky malicky srovbik, alebo koliesko, cele by sa rosypali :wink:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 08 Máj 2008 23:44 pm

Fonzo, jen na zamyšlení: když predátor "odhalí slabost" jak píšeš, proč by to neodhalily už samice? Věř tomu, že jsou velmi vybíravé a že procento samců, které úspěšně šíří svoje geny, není zas tak vysoké :wink:
Nemusíš odpovídat, to je opravdu jen pro tvé zamyšlení :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Fonzo » 09 Máj 2008 13:21 pm

No hej, ale ti slaby jediny nemusia byt len samci...
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Artus » 10 Máj 2008 11:42 am

Ano, samice su velmi vyberave. :lol: No pokial si mal na mysli jedinca potrhaneho a zmrzaceneho vselijakymi urazmi, tak ten by mal mat predsa potomstvo pekne, lebo sa mu to stalo pocas zivota, a teda jeho genom by mal byt v poriadku. To, ze sa rychlo unavi, by mohla byt nejaka choroba alebo nedostatocna vyziva a ak sa rychlo unavi, tak samicu aj tak nedohoni. 8) Ja sa inak nepotrebujem hadat, len som chcel poukazat na ine faktory, ktore treba tiez zobrat do uvahy. Je ich samozrejme este ovela viac a tak uvahy na tuto temu mozu byt len a len hypoteticke. :roll:
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 10 Máj 2008 16:28 pm

Takto, priznavam ze je aj prirodzeny vyber, snazim sa len povedat, ze ze ten funguje len pokial funguje aj vyber dravcami. Ak by dravce nevyberali, a bolo by slabych jedincov viac, (aj samic aj samcov) ty by jednoducho nehladali nejakeho silneho partnera, ale jednoducho by si nasli nejakeho tiez slabsieho. Tento prirodzeny vyber funguje, ale len pokial su zdrave a silne jedince vo velkej vecsine.
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Artus » 10 Máj 2008 16:41 pm

Tak potom by boli dve skupiny, jedna by bola silnejsia a druha slabsia, a preto by mali vyhynut, ci ako? Nechapem tomu, kam s tymto mieris. :?
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 10 Máj 2008 17:51 pm

Slabsie jedince mozu potom v pripade choroby rychlo podlahnut, a byt nosicmi... Jednoducho, slabsi jedinec zatazuje ostatnych. Ono je to ciste len teoretizovanie tipu co by bolo keby bolo, hlavne je to, ze aka kolvek vecsia zmena v ekosysteme naroby galibu. Ekosystem je perfektne vyladeny, napr. staci ze sa priemerna rocna teplota zdvyhla o 1-2°C a na alijaske castejsie prsi, vytvara sa namraza a karibu si o nu rezu kopita, zmenil sa vietor, a z Afriky berie prach ktory na Havaji sposobuje detom astmu a v Australii nici koral utesy, roztopi sa cast ladovca, hladina mora sa colen o kusicek zdvihne a golfsky prud bude tiect rovno, nebude sa odklanat smerom na island, a polovica europi bude vyzerat ako sibir alebo tundra. V Amerike sedliaci pouzivali dusikate hnojiva, mala cast sa ich dostala do mora ale stacilo to na to aby sa lepsie darilo trnovej korune (druh hviezdice) a ta znicila utesi.
Tvrdim len ze tento ekosystem je velmi zlozity a mala zmena spravy hotovu katastrofu. A Vziat dravcov, to urcite nieje mala zmena. Vsetko tu na nieco sluzi, aj to, ze robia prirodzeny vyber. Bylinozravce su nimi znacne ovplivnene, a ich zmiznutie by malo na ne urcite dopad, a som si isty, ze nie pozityvny. Aky presne, to by sme vydeli az by sa to stalo, ale radsej by som to neskusal...
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Artus » 11 Máj 2008 18:01 pm

Takze v pripade choroby by vsetky slabe jedince podlahli. Ale nejake silne by zostali, takze tie by potom mali viac priestoru. Takze by potom zostali len silne a selekciu by urobila choroba. A tie ostatne veci sa tykaju zmeny klimy, aj to moze vyselektovat slabe jedince od silnych. A to sme sa uz posunuli zase velmi daleko od temy. Zobrat dravcov by bola velmi drasticka zmena, ale Ty sam si to tak navrhol takze si urobil negativnu zmenu. Lenze tym zvieratam by bolo bez dravcov spociatku lepsie a negativa by sa prejavili az o mnoho dalsich generacii. Inak neviem preco Ty povazujes za vsetko zive len bylinozravce, dravce a najnizsie riasy. Okrem toho nic ine neexistuje? Netreba sa na to pozerat len z pohladu cloveka pre ktoreho ma cenu len to, co mozem zjest alebo mat z toho nejaky uzitok. To by potom 95% zivocichov bolo uplne bezcennych.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Fonzo » 12 Máj 2008 15:06 pm

Su samozrejme aj microorganizmy, rastliny atd, ale mne uz sa tato tema nechce rozvadzat, rozviedol som ju lebo som zle precital jeden prispevok, a okrem toho, je to len teoretizovanie co by sa stalo, ak by sa stalo nieco co sa aj tak nikdy nestane... Co keby sme to nechali, v niecom mas pravdu v niecom nie(teda aspon podla mna) myslim ze tato debata nikomu uz na osoh nebude :wink:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.