Pozadie do akva.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 19 Okt 2003 10:29 am

Igypop napísal:Tá moja dá teplotu max 500C.

Presne ako moja :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 20 Okt 2003 15:20 pm

To salik: s mojou nemcinou je to trochu horsie ak nie katastrofalne. Su na tej stranke aj ine detajly zo zakulisia pozadia, resp. cez co sa mam k nim preklikat??? Trochu som to browsoval, ale akosi na to nestacim.

Dakujem,
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod sokkyp » 20 Okt 2003 16:06 pm

Ig napísal:To salik: s mojou nemcinou je to trochu horsie ak nie katastrofalne.


Ak si myslel stranku http://www.antoon-aquarium.nl/id521.htm,
tak to je holandska stranka.

Ja viem nemecky dobre a tiez tomu nerozumiem :lol:
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 20 Okt 2003 16:07 pm

Prikladam vlastnorucnu vyrobu. Podotykam, ze je to naschval takto nafotene, aby to na zaciatok bolo vhodne nieko ako pozadie do akvarka ale ako wallpaper. Finalna verzia bude uz coskoro (zatial iba fotky).

gallery/image_page.php?&image_id=506
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod salik » 22 Nov 2003 09:20 am

inspiracia -
http://www.aquarium-background.com/start.html
...........
.......
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Kopkin » 26 Nov 2003 10:55 am

Tak ma napadlo, čo tak vyrobiť dno pre cichlidy takouto technikou.
Zrejme by to bolo pracné, vysypávať pieskom tie jaskynky, ale dno by vyzeralo ako originál prostredie + s pozadím s rovnakou farbou piesku - no úžas.Ale zrejme nejaká časť akva (1/3) by musela byť vysypaná štrkom, aby mali čo v papulách premielať.
Ináč keď si to predstavím, tak to bude iný úžas....
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Kopkin » 27 Nov 2003 12:13 pm

Otázka:
Koľko tvrdńe tá epox.živica, čo to stojí a kolko by som potreboval na rozmer 110x45 ???
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 27 Nov 2003 12:30 pm

Kopkin napísal:Otázka:
Koľko tvrdńe tá epox.živica, čo to stojí a kolko by som potreboval na rozmer 110x45 ???


Napr. EPOXI 1200 oficialne tvrdne 24 hodin, ale pri dobrych podmienkach (teplota, viac tvrdidla) sa to da skratit aj na 6 hodin medzi nanasanim jednotlivych vrstiev (aby sa Ti nesierala posledna vstva)

Osobne by som vsak doporucoval robit jednu vrstvu za 24 hodin.

Co sa tyka mnozstva, tak na zaciatok by som doporucoval pol kilove balenie (mam odskusane) a k tomu na riedenie obycajny denaturovany lieh. :shock: Da sa pouzit aj C6000 aceton, ale ten lepta vsetko co mu pride do cesty hlavne polystyrenovu dosku. :wink:

Cena polkiloveho balenia sa v BA pohybuje do 180,-SKK + stetec 20,-SKK (potom doporucujem zostrihnut stetiny) + lieh do 60,-SKK

Potom ked Ti bude chybat tak sa da dokupit aj mensie 250g balenie (cca 100,-SKK)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 02 Feb 2004 17:19 pm

Dovolim si opat rozvirit tuto temu, pretoze mi napisal jeden priaznivec tohoto fora.

:arrow:
Konkretne islo o takuto otazku:

V akom pomere treba dávkovať tužidlo pri riedení liehom?Tužidlo treba dať pred riedením, alebo po zriedení? Pri nanášaní piesku v niekoľkých vrstvách na polystyrén zmiešavaš piesok z epoxydom alebo ho sypeš na natretý podklad?

:arrow:
Tu je par rad a skusenosti, ktore by sa niekomu mohli zist. Viem, ze som to tu uz pisal, ale po kope to bude lepsie.

Co sa tyka riedenia EPOXY 1200 liehom:

1.) Najprv si namiesajte tolko lepidla kolko budete potrebovat. Riedit az po namiesani lepidla.
2.) Aby ste dostali vhodnu konzistenciu na uchytenie piesku staci riediaci pomer 1:5 az 1:6 (lieh:epoxid). Neprezente to, lebo potom je epoxid pruzny a piesok zle drzi.
3.) Ked Vam po vymiesani vznikne biela hmota a nie cire lepidlo, pridajte par kvapiek tvrdidla, poriadne rozmiesajte. Postup opakujte kym sa Vam mliecna substancia nevycisti do citra.

Co sa tyka nanasania piesku:

1.) Piesok sypem na natrete pozadie.
2.) Zo skusenosti akvaristov, ktori hovoria, ze rybky okusuju pozadie, som pre istotu naniesol az 5 vrstiev.
3.) Ako velmi dobru skusenost, by som doporucoval uz hotove pozadie natriet opat epoxidom (mozno aj dvakrat), pretoze pozadie je velmi drsne. Dokonca ani ancistrusy a slimaciky ho nechcu odriasovat. Ja som ho nenatieral koli tomu, ze som sa bal odleskov ziarivky od pozadia. Bohuzial som sa zbytocne obaval. A este to ma aj taku vyhodu, ze ked budete chciet odriasit pozadie mechanicky, nespotrebujete na to velke mnostvo kefiek a hubiek na riad atd. ...

Skusal som aj nanasat zmiesany piesok s epoxidom, ale tymto sposobom sa mi vobec nedal dosiahnut vysledok rovnomerneho rozlozenia piesku. A navyse nanesena vrstva bola velmi hruba.

Momentalne je hrubka skrupiny mojho pozadia asi 1mm.

:arrow:
Toto by mohlo byt zaujimave pre tych co chcu vyrobit iba skrupinu 3D pozadia. Polystyrenova doska, ktora sluzi na vytvorenie pozadia, sa da po vytvrdnuti epoxidu, pri dostatocnej hrubke pieskovej vrstvy, pekne vylupnut a odobrat, takze potom vznikne iba 3D skrupina.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Igypop » 07 Feb 2004 20:10 pm

Napadlo ma urobiť pozadie z koreňov. Jednoduho zobrať zopár koreňov do akva, rozrezať ich tak, aby mali jednu rovnú plochu (z jedného koreňa by sa dali urobiť dva kusy). S tou rovnou stranou ich upevniť na nejaký podklad (plexisklo, polystyrén). Jednotlivé korene naukladať tak, aby vytvorili viac menej súvilé pozadie.

Čo si o tom myslíte, ako by to vyzeralo?? :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Zibi » 07 Feb 2004 20:41 pm

Jednotlivé korene naukladať tak, aby vytvorili viac menej súvilé pozadie.


Skus skombinovat korene a bridlicu.
Obrázok používateľa
Zibi
 
Príspevky: 49
Obrázky: 24
Založený: 18 Nov 2003 22:58 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Romeo » 22 Mar 2004 12:00 pm

Ig napísal:Dovolim si opat rozvirit tuto temu, pretoze mi napisal jeden priaznivec tohoto fora.

:arrow:
Tu je par rad a skusenosti, ktore by sa niekomu mohli zist. Viem, ze som to tu uz pisal, ale po kope to bude lepsie.

Co sa tyka riedenia EPOXY 1200 liehom:



Ig, mam otazku, ci pouzity epoxid nijako neskodi vode, resp. rybam. Ja som natrafil na nejaky iny (nie EPOXI 1200) a na nom bolo napisane vsetko mozne o tom ako je vo vode dlhodobo skodlivy. Alebo su rozne druhy, s inym zlozenim, a niektore neskodne? Po vysuseni si to pozadie dal hned do akva, alebo si ho nejaky cas macal v inej vode ?

Nerad by som urobil nejaku blbost - otravil cele akva...

Vdaka za radu.
Obrázok používateľa
Romeo
 
Príspevky: 39
Obrázky: 19
Založený: 24 Feb 2004 11:00 am
Bydlisko: Malacky

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 23 Mar 2004 17:13 pm

Romeo napísal:Alebo su rozne druhy, s inym zlozenim, a niektore neskodne?
Nerad by som urobil nejaku blbost - otravil cele akva...

Ano, epoxidov je vela roznych druhov.
Treba pouzit osvedcenu znacku.
Ak iny, tak najlepsie, ak je certifikovany pre styk s pitnou vodou a potravinami.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 30 Mar 2004 09:49 am

Romeo napísal:
Ig napísal:Dovolim si opat rozvirit tuto temu, pretoze mi napisal jeden priaznivec tohoto fora.
Tu je par rad a skusenosti, ktore by sa niekomu mohli zist. Viem, ze som to tu uz pisal, ale po kope to bude lepsie.
Co sa tyka riedenia EPOXY 1200 liehom

Ig, mam otazku, ci pouzity epoxid nijako neskodi vode, resp. rybam. Ja som natrafil na nejaky iny (nie EPOXI 1200) a na nom bolo napisane vsetko mozne o tom ako je vo vode dlhodobo skodlivy. Alebo su rozne druhy, s inym zlozenim, a niektore neskodne? Po vysuseni si to pozadie dal hned do akva, alebo si ho nejaky cas macal v inej vode ?
Nerad by som urobil nejaku blbost - otravil cele akva...
Vdaka za radu.

Nuz precital som si co pisu na skatulke od 1200-vky (vsak ako inac - navody treba citat nakoniec) a zostal som velmi nemilo prekvapeny. Je tam totizto napisane, ze je toxicky vo vodnom prostredi pre vodne organizmi, ze narusuje regeneracne schopnosti a aby sa k tomu nedostali deti.

Musim sa priznat, ze ako stavitel pozadia som si pekne naserkal do ruk. :cry:

Takze ako viridis povedal, treba si precitat obal. Ja osobne neviem momentalne o ziadnom bezzavadnom silikone.

Na druhej strane ako mi povedal KRIZI, citujem: Na to ze robime v takom toxickom prostredi dosahujeme celkom skvele vysledky. Mne sa napriklad mnozia gubky bez problemov a ze by boli nejake zdegenerovane som si vobec nevsimol. A az na jedneho panciernicka, ktory bol chory uz z vyroby mi zatial ziadna rybka neuhynula. Dokonca aj raslinky mi rastu ako dive, akurat kvoli velkej vyske (60cm) sa horsie dari malym pri dne.

Co sa tyka pozadia po vyrobe, som ho ponamacal v roztoku octu, kvoli neutralizacii tvrdidla (niekde som cital, ze sa to tak robi) a potom som ho este poriadne oplachol v jari a este poriadnejsie oplachol vodou. Niekto tu jar nedoporucuje ani na umytie akvarka pred zalozenim, ale pokial to potom poriadne poumyvas, tak nevim problem.

Takze momentalne je to na tebe co spravis,
hlavne vela zdaru.

PS: Ja pozadie menit zatial nemienim. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod skala » 30 Mar 2004 12:55 pm

no neviem. jar je detergent. pokial si matne spominam, tak detergenty narusaju tuky, oleje, a zrejme aj silikon. Su zalozene ako estery vyssich mastnych kyselin + prisady, vone
a svojou destrukcnou cinnostou sa hodia na narusanie vrstviev, cize myslim si, ze zrejme su nevhodne na akva. pokial viem su nevhodne aj na cistenie monitoru apod.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Atilla » 13 Júl 2004 10:14 am

www.aquarium-background.com/manual.asp

dobry napad sirsie akva a za pozadie umiestinit molitanovy filter
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Zelik » 31 Aug 2004 11:18 am

Co myslite, ake by to bolo keby som ako pozadie pouzil zrkadla?
Obrázok používateľa
Zelik
 
Príspevky: 62
Obrázky: 18
Založený: 23 Feb 2004 08:24 am
Bydlisko: Trencin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 31 Aug 2004 12:31 pm

Zelik napísal:Co myslite, ake by to bolo keby som ako pozadie pouzil zrkadla?

Pouziva sa to niekedy. Akvarium sa javi opticky "vacsie" a "osadenejsie". Je to ale vec vkusu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 15 Sep 2004 14:31 pm

Dost sa tu debatovalo o skodlivosti/neskodlivosti CHS EPOXY 1200. Nahodou som narazil na jeden link, ktory to objasnuje:

http://www.kittfort.cz/dvouprys.html#id1

Podla tohoto linku vyrobca uvadza dva podstatne fakty:

1.Pokud se kompozice pro vytvrzení opakovaně omyje teplou vodou a poté 3% roztokem kyseliny citronové, vyhovuje podmínkám pro přímý styk s potravinami a pitnou vodou, není však vhodná pro přímý styk s potravinami obsahujícími více než 5% organických kyselin (octová, mléčná) a potravinami s obsahem etylalkoholu vyšším než 20%.

2.Před aplikací nesmí být kompozice zřeďována přídavkem jakéhokoliv ředidla nebo rozpouštědla!
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod salik » 29 Sep 2004 20:41 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 30 Sep 2004 08:16 am

salik napísal:pozadie z polystirenu
www.ikola.dk/index.html?main=http://www ... ix325.html

Velmi pekne. Neviete niekto po Dansky? :mrgreen: Zaulimalo by ma cim to natieral. Ak by niekto robil nieco podobne, treba si dat pozor na tie vstupy a vystupy filtra. Ja som uz X krat zmenil konfiguraciu, ale drobizg sa vzdy nejako dostane za pozadie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 06 Okt 2004 09:22 am

Výroba pozadí z břidlice trosku inac :)
http://aqualand.akvarium.cz/nadrze.php?menu=78
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod salik » 24 Jan 2005 11:48 am

Atilla napísal:http://www.aquarium-background.com/manual.asp
dobry napad sirsie akva a za pozadie umiestinit molitanovy filter

podobny projekt, velmi pekne spracovane a pofotene
www.aquadigital.net/btn_filtersystem.htm
( www.aquadigital.net/375liter.htm )
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod roox » 24 Jan 2005 12:45 pm

Jo musim rict, ze je to pekny, ale na poslednim linku od Jacika je videt, kolik to pozadi ubira mista, coz mi prijde sileny. Taky ty akvarka potom vypadaj moc umele, bezva pozadi a nic moc osazeny, rovny dno.. no kazdymu se libi neco jinyho...

jen tak bokem, narazil jsem na zajimavy biotopni akvarko... pro tetru mexickou (slepou) http://communities.zeelandnet.nl/data/dealbinozwaarddrager/upload/fotos/bak5_1.jpg
konstrukci je to urcite stejne jako vyroba pozadi ;)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.